Achtopol

Achtopol je malé poklidné, mořem ošlehané místo 87km jižně od Burgasu. Jako kulisa nad Achtopolem působí divoké pohoří Strandža s nádhernou přírodou. V Achtopolu se nachází dvě nádherné dlouhé písečné pláže. Nad malým rybářským přístavem je muzeum, které připomíná původní řeckou Agathopolis.

Historie

Na místě, kde se nyní Achtopol nachází, se v minulosti nacházely thrácké osady. První zmínky o Achtopolu pocházejí z šestého století před naším letopočtem, kdy tu stávala osada, Římany nazývána Peronticus. Po invazi barbarů bylo město rekonstruováno byzantským vojevůdcem Agatonem a dostalo jméno Agatopolis, které již připomíná nynější jméno Achtopol.

Achtopol poznamenaly také časté politické změny - chvíli náleželo pod Byzantskou říši, chvíli pod Bulharský stát. S návratem Otomanských vojsk na konci 14. století bylo pojmenováno Athenbolu. Achtopol byl mnohokrát vypálen a zdevastován mořskými piráty, vrcholem byl rok 1918, kdy bylo město kompletně zničeno. Jediné, co se do dněšních dob dochovalo jsou zbytky městkého opevnění a kašna s vyřezávaným jezdcem na koni.

Zajímavosti

K církevním památkám v Achtopolu patří kaple Nanebevzetí s nádhernými živými freskami z devatenáctého století.
Pro romanticky založené povahy máme tip na večerní procházku ke zdejšímu majáku. Odtud si můžete zaplavat kolem nedalekých útesů až k přístavnímu molu, kde je večer k vidění spousta krabů, ryb a jiných mořských živočichů. Pět kilometrů jižně od Achtopolu ústí jedna z nejkrásnějších řek, které se do Černého moře vlévají - řeka Veleka. V ústí řeky jsou jazyky naplaveného písku, které řeky před vstupem do moře jakoby "zatarasují". Tento úkaz využívají někteří turisté ke zpestření svého pobytu koupáním se mezi těmito jazyky, nebo jen tak poleháváním na písečných naplaveninách uprostřed ústí řeky. Voda v těchto místech je vždy chladnější než moře, což v horkých letních dnech vybízí k plavání z teplého moře do studené řeky a zpět. Nedaleko ústí je vesnička zvaná Kosti, která je známa především tradicí tanečníků na žhavém uhlí.

Ubytování a ceny

Ceny za ubytování v Achtopolu jsou spíše nižší díky množství nabídek na ubytování v soukromí a v bungalovech za městem. Tyto bungalovy nabízí jak ubytování nejnižší kategorie, tak luxusní rodinné vily skryté před zraky kolemjdoucích mezi stromy a květinami. Pokud byste se chtěli v takové vile ubytovat, musíte si ubytování zabookovat předem. Achtopol se pyšní největším počtem slunných dní v roce ze všech bulharských letovisek.

Achtopol si vybírají zvláště mladí lidé a bulharské rodiny s dětmi a domácími mazlíčky právě kvůli levnému ubytování. Do Achtopolu přijíždí také mnoho fanoušků rocku a heavy metalu, vě městě se totiž nachází několik známých rockových klubů.

Stravování

Mezi nejpopulárnější restaurace v Achtopolu patří restaurace Mořské Oko, restaurace v hotelu Valdi, Chetirimata Kapitani (Čtyři Kapitáni), Sveti George a Sirius. Na dvou hlavních ulicích se nachází velké množství malých hospůdek a restaurací, rovněž blízko molu je několik restaurací, které nabízejí mořské speciality a tradiční bulharská jídla. Ceny jsou ve většině restaurací srovnatelné s cenami v ČR. Každý den v přístavu prodávají své úlovky místní rybáři a také pěstitelé zeleniny v improvizovaných stáncích, takže si každý může koupit čerstvou rybu a vyzkoušet své kulinářské umění na vlastní pěst.

Doprava

Na trase Achtopol - Burgas jezdí autobusy a minibusy, které projíždějí většinu malých městeček a vesnic na jižní části pobřeží a také blízká města Sinemorec a Rezovo.