Albena

Hotelové moderní středisko vzdálené asi 40 km od Varny. Albena je letovisko nejlépe spravované, nejčistší a nepochybně také nejdřažší. Hotelové komplexy jsou charakteristické zvláštní terasovitou architekturou a nacházejí se v přírodní chráněné rezervaci. Největší část zdejších klientů tvoří turisté z Německa, severských zemí a Velké Británie. Hotely prošly důkladnou rekonstrukcí a nabízejí vysoký komfort a perfektní sportovní zázemí. Hlavním lákadlem Albeny je slavná písečná pláž, dle odborníků jedna z nejkrásnějších v Evropě, a balneoprogram, specializující se hlavně na nemoci pohybového ústrojí a kožní nemoci. Špičkoví terapeuti a lékaří – specialisté v Albeně našli to, co jim nemohli převážně státní zdravotní ústavy ve vnitrození zajistit.

Albena leží mezi relativne vysokými kopci a šarm jí dodávají blízké lesy Baltata, vyhlášeny jako chráněná oblast a jsou nazývány podle řeky Batova, která tudy protéká. Architekturu letoviska navrhoval urbanista Walter Gropius, terasovitá struktura má za cíl, aby návštěvníci byli co nejvíce vystaveni slunečním paprskům. Sever pobřeží je strmý se žlutými pískovci a vápenci - typickými pro tuto oblast. Vápenec byl používán jako hlavní zdroj stavebního materiálu v tomto letovisku. Albena je známá svými květinovými zahradami.

Historie

Legendy říkají, že Ovidius se tady stavil na své cestě do země Tomi v Rumunsku, kam byl vyhoštěn. Současné jméno dala letovisku velká Bulharska spisovatelka Yordan Yovkov.

Zajímavosti

Blízká vesnice Obrochishte se svým dobře zachovaným opevněním, které je datováno do času Otomanské říše. Další blízká vesnička Kranevo se zbytky starověkých opevnění užívaných v římských časech a ve středověku. Pobřeží mezi Albenou a Kranevem je neuvěřitelně malebné - příkré stěny a útesy.

Infrastruktura

Letovisko nabízí mnoho možností sportovního vyžití, které jé využíváno sportovci i ze zahraničí celý rok. Je tu spousta tenisových kurtů , bazénů, dětských a i golfových hřišť. Dále je tu možnost pujčit si kolo, auto, lodičky, jachty, šlapací kola, nebo koně. Letovisko je známo svými dobrými lázněmi a organozovanými lékařskými centry s kvalifikovaným personálem. Lečivé minerální prameny v okolí mají vysokou teplotu kolem 300 °C a malý podíl minerálů, hlavním podílem jsou vápník, hořčík, síra.

Ubytování

V současnosti má letovisko kolem čtyřiceti hotelů otevřených turistům, které uspokojí jak nenáročné, tak i hodně náročné klienty. Albena je jedno z nejdražších míst, co se týče ubytování na černomořském pobřeží, společně s Duni a Roussalkou.

Zábava

Kromě spousty hřišť, kurtů a bazenů, může být i celé pobřeží u Albeny využito pro sportovní aktivity. Stačí se domluvit s instruktorem, který je tu k dispozici. Pořádají tu každoroční auto rally zvanou Albena, která začíná začátkem května. Dále folkový festival pro zpěváky a tanečníky. Pak je tu Zlatá Anténa – televizní festival, dále soutěž v bridži v červnu, turnaj v plažovém vojelbalu v červnu nebo červenci a každoroční fotbalový turnaj Vladimira Grashnova.

Strava

Samozdřejmě je tu na výběr z mnoha restaurací v hotelech, restaurací, obcerstvení, barů a bufetů nabízejících různá jídla počínaje evropskými přes tradiční bulharskou kuchyni po indickou a čínskou. Určitě ochutnejte nějakou specialitu z mořských plodů.

Doprava

Autobusovým spojem se dostanete do Balčiku, Varny, Zlatých písků. Další možností jsou soukromé minibusy, taxíky apod. Také můžete využít lodní dopravu na malém molu v letovisku.