Kiten

Přímořské městečko se nachází 60 km jižně od města Burgas, v těsné blízkosti letoviska Primorsko. Kiten vyniká zajímavou přírodou v okolí, mimořádně zdravým klimatem, dlouhými písčitými plážemi, které se střídají se skalnatými útesy. Kitenský záliv je považován za jedno z nejkrásnějších míst jižního Černomoří. Letovisko je vhodné pro milovniky jachtingu a rybaření. Kiten, jako i jiná černomořská letoviska, se rázem změnil z malé vesničky na čilé rekreační centrum.

Historie

Kiten leží na troskách pevnosti Urdoviza. Římany nazývána Oroudiza. Osídlení bylo opuštěné, když turci vzali nadvládu nad Bulharskem a znovu bylo osídleno až po jeho osvobození. Kiten byl založený v roce 1931 uprchlíky z Řecka, ale turistyckým centrem se stal po roce 1970.

Zajímavosti

Pověst říká , že krásná švadlena Stana Urdoviza souhlasila vzít si sultána jen výměnou za zem, kterou projede skrz od východu slunce do slunce západu. Sultán dodržel slovo, vyňatý prostor kolem vsi osvobodil od placení daní a ves se stále jmenuje Hasekiya (osvobozená od daně země). Jméno blízké zátoky Atliman (záliv jízdy) také pochází z této legendy. Kůň, na kterém Stana jela, byl vyčerpaný k smrti a večer přijel k tomu zálivu. Kromě krásného skalistého mysu, se můžete potěšit z pohledu na proud Karaagach, který se vlévá do moře v polední části Urdovizské zátoky. Ústí řeky je plné ryb.

Ubytování

Kiten nabízí mnoho soukromých bytů a hotýlků, které vyrostly v několika posledních letech s rozvojem turistického ruchu. Můžete si vybrat i táboření u vesnic Atliman, Lesové, Koral, Koop a Yug. Místní lidé jsou přátelští a nájemné poměrně nižší než například v Primorsku.

Strava

V Kitenu je hodně malých restaurací a bufetů s rychlým občerstvením. Ti, co si rádi vaří sami uvítají, že si od místních lidí mohou koupit čerstou rybu, zeleninu a ovoce.

Doprava

Pravidelným autobusovým spojem se dostanete do Burgasu. Můžete si také vzít taxík nebo se svést turistickým mini vlakem od 5 km vzdáleného Primorska.

Další informace o letovisku Kiten.