Nesebar

Nesebar je starobylé městečko ležící 28 km severně od Burgasu a 3 km jižně od Slunečného pobřeží. Hodiny můžete brouzdat klikatými uličkami, kolek kamenných domů a zahrádek osázených fikovníky a révovým vínem a na závěr dne posedět v kavárničce. Ideální pro ty, co mají rádi romantiku a historii. V Nesebru nenajdete hotelové komplexy, turisté jsou ubytováni především v rodiných penzionech. Z Nesebaru se pohodlně dopravíte do jiných letovisek za rušnější zábavou. Rušnější letovisko Ravda je s Nesebarem spojeno hrází.

Historie

Město pojmenovali thraciánští rybáři Menabryia a bylo založené ve 2. století před n.l.. Později zůstalo jedinou dórskou kolonii podél černomořského pobřeží. Řekové ho pojmenovali Masambria (jméno Nesabar dali městu slovani), a ta rostla do velikého a dobře opevněného města. Město těžilo z přirozené ochrany před útoky ze země i z moře. Z téhle doby se dochovaly zbytky opevnění, kanalizační soustava, a četné kultovní budovy (včetně chrámu Apollo). Město se stalo populárním obchodním centrem se zbožím z egejského a středomořského regionu. Také se tu v 5 stol. před n.l. razily vlastní mince. V 1. století před n.l. se město vzdalo římanům.
Během vlády Ivana Alexandra město zažilo veliký rozmach a rozrůstalo se mimo poloostrov. V roce 1366 rytíř Amadeus ze Savojska dobyl Nesebar a potom ho prodal Byzancům za 15 000 zlatých. V roce 1453, krátce po Cařihradu padl Nesebar pod tureckou nadvládu. Po rusko-turecké válce v roce 1828 byla většina zdejších předních rodin nucena vystěhovat se do Oděsy, protože stranili Rusům.

Zajímavosti

V současné době je Nesebar jedno z nejpopulárnějších letovisek mezi zahraničními turisty, díky jeho starověké atmosféře. Podle legend bylo v Nesebaru nejméně 41 církví. To udělalo z Nesebaru, ve srovnání s nevelkým počtem obyvatel, druhé město ze světových osídlení s nejvyšším počtem církví na hlavu. Místní považují Nesebarské kostely za vrcholné dílo bulharské kultury. Jedna z nejstarších svatyní byla bazilika postavená na pobřeží nejspíš na počátku pátého století, dnes z ní zbyly jen trosky. Staré biskupství ve středu města je pravděpodobně nejpůsobivější kostel v Nesebaru. Je víc než 25 m dlouhý a 22 m široký, zatímco jeho tři hlavní lodi byly ozdobené sloupovím a oblouky. Dále můžete navštívit kostely: kostel Krista Pantokratora, kostel svatého Jana Křtitele z 11.století, kostel Spasitele z počátku 17.století, kostel archanděla Michaela a Gabriela, napůl zrestaurovaný kostel světa Paraskeva, kostel světa Bogorodica z 19.století, rozpadlý Starý metropolitní kostel postavený v 5.nebo 6.století, kostel Sveti Todor ze 13.století, z kterého se stala galerie. Dále Nový metropolitní kostel, známý též jako Sveti Stefan. Byl založen v 10.či 11.století během prvního království a v dobách druhého království byl rozšířen. Na konci ulice Ribarska na pobřeží najdete rozpadlý kostel svatého Jana Aliturgetského.
Kromě zachovalých kostelů můžete vidět zbytky opevnění (nejlépe zachovaná je městská brána), středověké, římské a řecké silnice, opevnění z různých období, administrativní a další budovy. Některé z typických domů v Nesebaru postavené v unikátním stylu z 16.- 19. století jsou skutečné stavitelské monumenty. Turecké lázně a větrný mlýn u vstupu do Nesebaru se těší velkému zájmu.

Ubytování

Nejslavnější hotely ve městě jsou Mesambrija Hotel, Perla hotel a Bourgas Hotel. Vybrat si můžete ze spousty hotýlků a soukromých apartmánů a to bez předchozího objednání i ve starém městě. Turisty přijíždějící do města už očekávájí místní, kteří nabízejí ubytování v soukromých apartmánech a hotelích.

Strava

Nesebar je bohatý na restaurace a hospody v rozsahu od nejvyšší do nižší cenové kategorie. Ceny jsou poněkud nad průměrem dalších starých měst na pobřeží, ale i tak jsou rozumné ve srovnání sblízkými letovisky Albena nebo Slunečné pobřeží.

Doprava

Běžnou autobusovou dopravou se dostanete do Burgasu, Pomorie a na Slunečné pobřeží. Podobně jako v jiných letoviscích, i v Nesebaru během letního období jsou k dispozici soukromé taxi a minibusy. Kromě pravidelné lodní dopravy z Burgasu si může v zátoce najmout vlastní loď.