Obzor

Městečko ležící ve střední části bulharského Černomoří, vzdálené 60 km jižně od Varny a 60 km severně od Burgasu. Rozkládá se na vysokém břehu v bezprostřední blízkosti hor, starých lesů a krásné sedm kilometrů dlouhé pláže s postupným sestupem do moře. Příjemné a klidné městečko, cenově přijatelné s částečně horským podnebím. V blízkosti jsou rozvaliny Jupiterova chrámu, na kopcích zbytky římských hradeb a zříceniny hradu Kozjak.

Historie

V řeckých dobách se město jmenovalo Navlohos. Později se stalo známým jako Heliopolis (město slunce) a v římských časech dostalo jméno Tempium Jovis (Jupiterův chrám). V období středověku byla postavena tvrz Kozjak, která byla pozdější zničená tureckými vojsky. Současný název Obzor byl městu dán v roce 1935. Pláž Irakli a okolní oblasta byla obývána řeckými osadníky.

Zajímavosti

Nedaleko Obzoru je město Biala, kde stávala řecká pevnost. Na jihu v Emine mysu je ves Emona. Zde se narodil thrácký král Rez. Do Obzobu se uprostřed sezóny sjíždí na sraz stovky mokorkářů z celé země.

Ubytování

Tři kempy (Luna, Prostor, Slantsa) s chatami a s místy na stany najdete mezi městem Biala a Obzor. Dále můžete využít spoustu tichých a malých hotelů za dobrou cenu.

Strava

Kromě hotelových restaurací s domácí stravou je mezi rekreanty oblíbené místo podél pobřeží s mnoha malými restauracemi a stánky s občerstvením. Od místních pěstitelů můžete koupit čerstvou zeleninu a ovoce.

Doprava

Autobusem se dopravíte do Varny a Burgasu. V sezóně jsou k dispozici taxi a minibusy.