Pomorie

Leží 12 km severně od Burgasu a 18 km jižně od Slunečného pobřeží na podlouhlém skalnatém poloostrově. Pomorie, stejně jako Albena, je balneologickým městem (léčí se tu onemocnění pohybového ústrojí, lupénka a jiné kožní choroby, dolních a horních cest dýchacích, gynekologické nemoci apod.)

Historie

Pomorijská historie sahá do 4. století před n.l. V té době se město živilo rybolovem a obchodem se solí. V roce 1906 město téměř celé shořelo včetně několika starých domů v orientální části. Velká produkce ovoce a zeleniny měla za následek rychlý rozvoj konzevárenského průmyslu.

Zajímavosti

Kromě pěkných pláží Pomorie nabízí turistům balneologický program (léčí se tu onemocnění pohybového ústrojí, lupénka a jiné kožní choroby, dolních a horních cest dýchacích, gynekologické nemoci apod.). Sanatorium je postavené asi 2 km za městem na břehu Pomorijského jezera. Léčebné bláto z jezera bylo objevené již v 3. - 4. století před n.l., ale první sanatorium bylo postavené až v roce 1902. V Pomorie jsou dva staré kostely.
Ve měste je mauzoleum (postavené 3. - 4. století) s Thracianem, který byl nalezený v oblasti Kouhata Mogila blízko Europa kempu. Hrob je otevřený pro návštěvníky. Ves Sarafovo, vzdálená 6 km na jih od Pomorie, nabízí také příjemné pláže. Přírodní rezervace Atanassovo jezero na jihu je útočistě pro stovky ptáků. Budování Burgaského letiště na jedné straně a rozvoj Burgasu na straně druhé postupně jejich počty zredukovalo.

Ubytování

Plno turistů si pronajíná soukromé byty. Samozdřejmostí je velký výběr hotelů. Europa kemp nabízí ubytování v chatách, zatímco Aheloy kemp, vzdálený asi 8 km severně od Pomorie, je vhodný pto táborníky se stany a karavany.

Strava

Nejslavnější restaurace ve městě jsou Tsarevets Restaurant a Peneka Restaurant. Dáel několik malých restaurací, rychlích občerstveních a obchodů. Přímo na tržišti koupíte čerstvou zeleninu a ovoce od místních pěstitelů.

Doprava

Autobusem se dostanete z Pomorie do Burgasu, kde je i snadno dostupné letiště. Soukromá vodní doprava spojující Burgas a Nesebar může být použitá i pro dopravu z Pomorie po dohodě s kapitánem.