Sozopol

Malebné historické rybářské městečko vzdálené 35 km jižně od Burgasu, v němž naleznete významné památky připomínající helénskou epochu. Sozopol je plný malebných zákoutí, úzkých uliček, dřevěných domů a tichých hospůdek na útesu (na poloostrově) nad vlnami. Ale i barů, restaurací a diskoték.

Historie

První kolonie zde byla založena kolem roku 610 před n.l. milétskými Řeky a byla nazvána Apollo, Apollonia Pontica. Apollonia byla obchodním centrem s medem, voskem, obilím, vínem, olivovým olejem, olivami, textilním zbožím, klenoty a hrnčířstvím. Apollonia často figurovala v hospodářských a politických sporech, včetně příležitostných válek s dórskými obyvateli z Messembria (dnešní Nesebar). V době Alexandra Velikého Apollonia spadala do území Makedonie. Město padlo pod římskou nadvládou v 1. století před n.l., když jej dobyli armády pod vedením Marka Luculla. Rozvvoj města byl tak ohromný, že si Sozopol založil vlastní kolonii, Anhialo (dnešní Pomorie).
Římská nadvláda zabezpečila po tři staletí ochranu před invazí barbarských kmenů. Město bylo hodně zničeno ve 14. století během útoku Janova loďstva. Později bylo vybojováno a prodáno Římskému rytíři Amadeusi ze Savojska. Po dlouhém obležení v roce 1453 Sozopol padl pod turerkou nadvládu a upadl do bezvýznamnosti a nejdůležitějším přístavem se stal v této oblasti Burgas.

Zajímavosti

Pamětihodností v Sozopolu je mnoho a pro návštěvníky tvoří krásný celek. Mezi ně patří dva starověké renezanční kostely - St. Zosim a Sv. Kiril a Metodi, ten je užíván jako koncertní sál. Turistickým centrem Sozopolu je dlážděné náměstíčko, které se nachází mezi poloostrovem a Charmanite (oblast na pevnině). Naproti kostelu na druhém konci náměstíčka najdete městskou knihovnu, která tvoří jevištní pozadí amfiteátru stavěného na festival Apollonia. V průběhu léta slouží různým koncertům. Za knihovnou najdete již trochu sešlé Archeologické muzeum (v létě je otevřeno denně). Za poštou, kde začíná labyrint uliček s domy porostlých vínem a se stařenkami, které prodávají krajkové ubrusy začíná staré město. Zajímavé je, že zde ještě můžete slyšet řečtinu. V létě zde můžete navštívit kostel Sveta Bogorodica, který je dobře skryt. Jižně odsud na ulici Apolonia najdete kostel Sveti Georgi, který je obklopen rušnými bary a kavárnami. V bývalé střední sozopolské škole najdete Uměleckou galerii.2 km na sever od starého Sozopolu leží ostrov Sv. Ivan. Sv. Ivan je největší černomořský ostrov na uzemí bulharských vod. Ostrůvek chrání maják. Kdysi ostrůvek hostil klášter. Asi 20 km jižně je ústí řeky Ropotamo, které je přírodní rezervací.

Ubytování

Ubytovat se můžete v apartmánech ve staré a nové části Sozopolu. Jejich počet stále narůstá a tak ceny jsou přiměřeny kvalitě. Stejně narůstá i počet hotelů především na okraji města. V době konání festivalu Apollonia v prvních deseti dnech v září, je těžké ubytování sehnat. V blízkosti Sozopolu je i dost kempů: Kavatsite, Smokinya, Vesselie, Zlatna Ribka a Gradina. Ty nabízí chatky různých cenových kategorií, volná místa pro karavany a stany. Ceny jsou zde nízké, zatímco služby jsou přijatelné kvality pro méně náročné turisty. Ale můžete se ubytovat i poblíž Sozopolu v letovisku Černomorec. Zde jsou ceny mnohem nižší. Černomorec leží je 6 km od Sozopolu a nabízí kvalitní ubytování v nových hotelích.

Strava

Většina turistů dává přednost malým restauracím na pobřeží, v historické ale i v nové části Sozopolu. Také uvítáte velké množství stánků s rychlým občerstvením. Nejútulnější jsou restaurace postavené přímo v historickém centru například ve sklepení, které dříve sloužilo jako sípka, nebo na prameni, který zásoboval město pitnou vodou. Ovoce a zeleninu koupíte na tržištích a čerstvé ryby přímo od rybářů v přístavu.

Doprava

Pohodlně autobusem nebo taxíkem se dopravíte ze Sozopolu do Burgasu.