Varvara

Varvara je tradiční rybářská vesnička přibližně 3 kilometry severně od Achtopolu a asi 80 km jižně od města Burgas. Na rozdíl od ostatních letovisek v Bulharsku nemá Varvara písčitou pláž, ale je situována podél pláže oblázkové.

Varvaru si vybírají lidé, kteří dychtí po nádechu přímořské jednoduchosti. Místo je vhodné pro ty, kteří touží po klidném prostředí a stále ještě divokém a zachovalém pobřeží. Vesnička je řadu let velmi populární mezi mladými lidmi propagujícími alternativní způsob života, vyhledávají ji také umělci a lidé, kteří upřednostňují klid a samotu.

Historie

Vesnička je staré rybářské sídlo, které je turisticky navštěvováno pouze posledních několik let. První zmínky v mapách se datují kolem roku 1780.

Zajímavosti

Varvara je díky svým oblázkovým plážím a vápencovému podkladu častým cílem potápěčů. Pro ty, kterým by se snad zastesklo po ruchu větších letovisek je tu možnost navštívit letovisko Achtopol, které je v dosahu delší procházky. Krása pobřeží mezi Varvarou a Achtopolem doslova bere dech, zvláště při východu slunce je z tohoto místa cítit lehká vyrovnanost a souznění s okolím. Tak jako ostatní tradiční vesničky v pohoří Strandža, je i Varvara proslulá každoročními tanečními průvody z vesnice směrem na Achtopol.

Ubytování

Díky vcelku malému zájmu o toto letovisko je snadné levně pronajmout některý z typycky bulharských domů v chladivém stínu starých stromů.

Strava

V porovnání s ostatními letovisky je Varvara co se týče služeb ve stravování méně vyvinutá. Je tu méně restaurací a hospůdek, avšak ty, co tu jsou, v žádném případě nezaostávají za hospůdkami a rastauracemi v okolních městech. Pokud Vám i tak stávající nabídka nebude vyhovovat, můžete si zajít 3 kilometry do sousedního města Achtopol, kde je nabídka na strávení příjemných chvilek u dobrého jídla o poznání větší. Varvara je ideální místo pro ty, kteří si rádi připravují jídla sami, máte totiž možnost si tu koupit kdykoliv čerstvé ryby či zeleninu v téměř kterémkoliv domě. Zdejší lidé si pěstují zeleninu sami před svými domy a většina z nich má k dispozici i ryby od místních rybářů.

Doprava

Na trase přes Varvaru jezdí autobusy do Achtopol, letovisek Sinemorec a Rezovo. Tyto autobusy zastavují na náměstíčku ve Varvaře.