Zlaté Písky

Letovisko Zlaté Písky je největším letoviskem na severním černomořském pobřeží, jeho rozloha je 1 800 hektarů. Ze Zlatých Písků je to pouhých 18 km do letoviska Varna. Zlaté Písky jsou ze severu ohraničeny městem Kranevo a z jihu letoviskem Svatý Konstantin.

Zlaté písky jsou proslulé svou krásnou pláží, která se táhne v délce čtyř kilometrů a dosahuje šířky až 100 metrů. Téměř celou pláž Zlatých Písků kopíruje hranice stejnojmenného národního parku Zlaté písky. Nad letoviskem se vypínájí mohutné vápencové struktury, které svůj dnešní charakteristický vzhled získaly působením eroze a sesuvů. Zlaté Písky, jak už samotný název říká, se proslavily nejčistším pískem ze všech letovisek na pobřeží Černého moře. A společně s nádhernými lesy a čistými potůčky dělají z tohoto letoviska perlu na černomořském pobřeží. Teplota během sezóny je téměř konstantní a pohybuje se okolo 27°C.

Historie

Za nadvlády Turků byly Zlaté Písky nazývány Quzounkoum, což znamená Dlouhé Písky. Místo nebylo osídleno až do padesátých let minulého století. Budování letoviska bylo zahájeno roku 1957 a během dvou desítek let z něj bylo vytvořeno moderní prázdninové letovisko s více než stem hotelů, mnoha restauracemi, bungalovy, kempy atd..

Zajímavosti

Jednou z nejpůsobivějších památek je skalní Klášter Aladzha. Je také pravděpodobně nejzachovalejším skalním klášterem ze všech, které jsou po lokalitě Dobrudzha rozptýleny. Leží jen pár kilometrů nad letoviskem a je také součástí národního parku Zlaté Písky. Mnoho zajímavých míst je také ve 30 km vzdáleném městečku Balčik, například nádherná botanická zahrada nebo královský palác.

Zábava

Letovisko Zlaté Písky má kasino, mnoho barů, hřiště pro minigolf, dobré zázemí pro vodní sporty, jak vybavení, tak instruktory. Během sezóny se můžete zúčastnit soutěže O Nejsilnějšího Muže, Miss, soutěží pro Vaše zvířecí miláčky, několika sportovních turnajů apod.

Ubytování

Zlaté Písky Vám mohou nabídnout přes sto hotelů a 10 luxusních vil. Některé hotely mají kromě svých vlastních bazénů také posilovny nebo vlastní směnárnu.

Strava

Ikdyž každý z hotelů má vlastní restauraci, můžete vyzkoušet jednu z mnoha restaurací nabízejících jídla všeho druhu v centru města. Některé z těchto restaurací jsou stylově laděné, od toho se pak odvíjí také druh zábavy, kterou tyto restaurace nabízejí.

Doprava

Výborně organizovaná je doprava mezi Zlatými Písky a Varnou, kromě klasických autobusů jsou tu soukromé minibusy, taxi apod.

Odkazy

Zlaté písky na bulharsko.net, vyhledávání dovolené do Zlatých písků