Řecko

Základní informace o Řecku

Řecko je země s velmi bohatou historií. Rozkládá se na jihu Balkánského poloostrova a na poloostrově Peloponéském. Jeho rozloha je 131.957 km2 a obyvatel má 10.964.020. Hlavním městem jsou Athény a měnou euro. Úředním jazykem je řečtina, ale angličtina i francouzština jsou jazyky, kterými byste se tu měli relativně bez problémů domluvit. Celý stát je dosti hornatý, a to jak na pevnině tak na ostrovech. Největším pohořím je Pindos na západě. Díky svému povrchu má Řecko zároveň velmi členité pobřeží, takže i spoustu poloostrovů a ostrovů. Z nejznámějších jmenujme na příklad Chalkidiki, Krétu, Kyklady, Euboeu nebo Kypr (který je ale řecký jen z poloviny). Díky své členitosti a spoustě ostrovů je řecké pobřeží dlouhé celých 15.020 kilometrů. Řecko má také velmi kvalitní pláže, těch s modrou vlajkou je více než 400. Veškeré břehy omývají tři moře náležící do Středozemního, a to Egejské, Jónské a Krétské. Místní vody jsou též vhodné k potápění, k němuž je ale zapotřebí náležité povolení. Podnebí je velmi teplé a koupat se dá od května až do října, protože teplota neklesá pod 20°C. Dbejte ale řádně na pitný režim a určitě se také vyplatí nosit nějakou pokrývku hlavy. Slunce je v Řecku totiž velice silné a teploty také bývají obvykle vysoké.

      

Hned po příjezdu je třeba posunout si čas o hodinu vpřed. Běžně užívaným elektrickým napětím je v Řecku 230 V a pro všechny případy s sebou mějte adaptér, protože ne všechny naše přístroje jsou kompatibilní s místními zásuvkami. Co se týče obchodů, v turistických oblastech jsou obvykle otevřeny téměř nepřetržitě od ranních do večerních hodin sedm dní v týdnu. Dostanete-li se ale mimo turistické oblasti, počítejte s tím, že v neděli bude zřejmě vše zavřené. Totéž platí o restauracích a zařízeních podobného typu. Peníze s sebou raději mějte v hotovosti vyměněné již v Čechách, ne vždy je totiž možné platit kartou a bankomaty také nejsou vždy k dispozici. V Řecku je mnoho archeologických areálů, které můžete navštívit. Bohužel ale ne všechny stezky jsou dobře upravené, proto je dobré buď dříve obhlédnout situaci anebo si zkrátka dávat větší pozor. Buďte hodně pozorní také na své věci, protože jsou tu poměrně časté krádeže. Především si hlídejte své doklady, zavazadla, cennosti a také vždy zamykejte své vozidlo.

Tipy na hotely a dovolenou v Řecku

Řecko nabízí spoustu možností pro ubytování. Hotely jsou většinou menší a rodinného typu. Přímo u moře je ale také množství velkých hotelů. Nejlépe asi uděláte, pokud si zájezd vyberete co nejdříve - budete si totiž moct vybrat z nejširší nabídky. Samozřejmostí jsou již rozumné ceny i za zájezdy do Řecka letecky nebo s velmi oblíbeným stravováním All-inclusive. Výhodné nabídky se ale dají sehnat také jako oblíbené Last minute zájezdy.

Řecko - Ostrov Lefkada - Nidri - Hotel Eva

  

Hotel Eva je spíše menším rodinným hotelem v nádherné zelené zahradě a navíc leží přímo na pláži. Pouhých asi 400 metrů od hotelu se také nachází přístav. Hotel Eva je vybaven recepcí, má výtah, restauraci a nechybí také bar. Dvoulůžkové pokoje jsou vybaveny lednicí, balkonem a koupelnou se sprchou, toaletou a za příplatek také klimatizací nebo televizí. V hotelové restauraci nebo na předzahrádce můžete oblíbenou bufetovou formou posnídat, v nedaleké taverně pak je možné povečeřet výbornou řeckou kuchyni. Přímo před hotelem Eva přes malou zahradu pak najdete krásnou menší pláž lemovanou zelení. Tuto příjemnou a nádhernou pláž tvoří hlavně hrubší písek a oblázky.

Řecko - Ostrov Kréta - Elounda Residence

  

Elounda Residence leží v kopci nad zálivem Mirabello na východě Kréty, necelých 80 kilometrů od letiště v Heraklionu. Apartmány jsou vybaveny klimatizací, lednicí, balkónem, satelitní televizí, varnou konvicí a vysoušečem vlasů. Vesnice Elounda je od hotelu vzdálena cca 800 metrů. Přímo u hotelu jsou 2 restaurace a také bazén. Residence Elounda nabízí také dnes tak oblíbené stravování All inclusive. V okolí se můžete vydat třeba na výlet k pevnosti Spinalonga. Jedná se o menší, ale příjemný hotel v klidném prostředí.

Řecká kuchyně

Podnebí a odlišný životní styl v Řecku mají za následek také odlišné stravovací návyky, než na které jste možná zvyklí. Protože Řekové milují noční život, rána pro ně jakoby neexistovala. Při odpolední snídani se pak spokojí s šálkem kávy a na oběd také příliš nedbají. Večeře je pak tím hlavním jídlem celého dne a jedná se o skutečné společenské posezení. Řekové milují společnost, takže nikdy nejí sami. Velké stoly nejsou vůbec výjimkou, neboť není nad to mít u sebe co nejvíce dobrot. Používají se spíše větší talíře, ze kterých si má možnost každý vzít dle libosti. Hromadící se prázdné talíře nejsou známkou nefungující obsluhy, součástí relaxace a správného vychutnání si celé večeře by mělo být i shlédnutí našich hodů. Pokračování textu najdete v článku řecká kuchyně

Aktivní dovolená v Řecku

U vody - řecké pobřeží je dlouhé asi 15.000 km a je tak ideální k provozování vodních sportů. Velice oblíbené jsou v Řecku vodní lyžování a windsurfing.

Skalnaté úseky kolem pobřeží jsou ideální pro milovníky potápění. Potápět se můžete neomezeně, ale pouze s potápěčskými trubicemi. Pokud byste chtěli používat kyslíkové přístroje, musíte navštívit místa, která jsou pro tento druh potápění přímo určena. Mezi úředně vyhraněné potápěčské oblasti patří například Chalkidiki, Mykonos nebo Kréta. Na ostatních místech je potápění s kyslíkovými přístroji zakázané. Egejské moře vybízí také k plavbě na plachetnici, kterou si lze v mnoha přístavních městech zapůjčit. Příznivý vítr je hlavně v květnu, červnu nebo v září. Pokračování článku aktivní dovolená v Řecku

Suvenýr z Řecka v podobě dobroty

Toužíte-li po zajímavém suvenýru z Řecka, nebo jen po zpříjemnění večera, vyzkoušejte výborné řecké speciality. Jsou to třeba chalva, med s příchutí tymiánu, s ořechy nebo mandlemi. Ochutnat můžete také řecké víno nebo likér. Zcela jistě potěší váš mlsný jazýček řecké marmelády, které se vyrábějí z různých druhů ovoce. Mezi ty nejoblíbenější patří třeba opravdu výborná marmeláda z fíků a nebo třešní.

Řecké manýry, aneb jaké Řecko vlastně je

Jestli se chystáte do cizí země, měli byste znát také její zvyky. Obecně se traduje "jiná země, jiný mrav" a skutečně mnohé posunky, slova či jednání mohou znamenat přesný opak našeho očekávání. Tak třeba když na nás mává prodavač dlaní jako kdyby se s námi chtěl rozloučit, ve skutečnosti nám říká "pojďte sem". Vyvarujme se proto předsudkům a snažme se porozumět cizí kultuře jako svébytnému prvku navštívené země.

Současné obyvatelstvo je tvořeno z 95 % Řeky, zbylá procenta připadají na turecké, makedonské a albánské menšiny. Řekové jsou po mnoha staletí silnými věřícími, dnes 96 % obyvatelstva vyznává řecké pravoslaví. Řečtina je považována za vůbec nejstarší evropský jazyk, vždyť první zápisky jsou staré přes 3500 let! Abeceda, která se nazývá alfabetou, má jistou příbuznost s latinkou a pravdou říci, že do jisté míry z ní vychází slovanské písmo Cyrila a Metoděje. Přestože jsou Řekové na svůj jazyk nesmírně hrdí, nemějte strach, že byste se museli učit řecky. Dobře se domluvíte hlavně s angličtinou nebo němčinou.

Při návštěvě řeckého poloostrova buďte připraveni na středomořské klima, tedy deštivé zimy a horká, suchá léta. Chcete-li ušetřit, vybírejte buď období mimo sezónu anebo oblasti, které jsou turisty dosud neobjeveny. Při sjednávání cen na trzích, v obchodech nebo třeba při pronájmu auta či skútru zkuste cenu usmlouvat a můžete tak poměrně dobře ušetřit.

Peníze

V Řecku se platí Eury a pokud si peníze nestihnete vyměnit doma, tak nemusíte mít žádné obavy, protože směnárny jsou prakticky na každém rohu. Bez poplatků lze peníze měnit také v hotelu nebo v bance, které mají většinou otevřeno ve všední dny od 8 do 14 hodin. V Řecku ochotně přijímají platební karty Dinners Club, Visa, American Express, EuroCard a MasterCard. Platit s nimi snadno můžete v restauracích, v hotelu, obchodě, v různých půjčovnách apod. a to bez poplatků. V některých restauracích ale není běžné platit kartou, je přijímána pouze hotovost. Dobře přístupné jsou také bankomaty, které přijímají veškeré mezinárodní platební karty a kde si můžete vybrat hotovost, ale za výběr již zaplatíte.

Co si objednat v řecké restauraci?

Typickým řeckým pokrmem je gyros, což jsou tenké plátky masa, které se odřezávají z masa napíchnutého na grilu a nikde jinde na světě vám ho neudělají lépe. Mezi další speciality patří strouhané okurky v jogurtu a dochucené česnekem – už i u nás známý salát tzatziki. Mezi další výtečné pokrmy se v Řecku řadí například ryba na roštu – barbuna, zapečená rajčata plněné rýží a mletým masem – gemistes nebo kuličky z mletého hovězího masa – keftedes. Pokud dostanete chuť na moučník, vyzkoušejte moučník z mouky, pasty ze sezamových semínek, oleje, medu a ořechů, který je známý pod názvem chalva nebo klasický a velmi oblíbený moučník z listového těsta s medem a oříšky – baklavu. K pití si řekové dopřávají aperitiv ouzo, tzv. anýzovku. K jídlu pak pijí obvykle stolní víno. Většině z nás je známá také u nás prodávaná Metaxa - oblíbená kombinace likéru a brandy. Určitě vyzkoušejte také další místní speciality, které vám jistě řekové rádi doporučí.

Nákupy v Řecku

Otevírací doba obchodů je v Řecku různá, ale většinou jsou obchody (hlavně v turistických oblastech) otevřené až do večera a to včetně víkendů. Pokud zamíříte na nákupy do nějaké tržnice, můžete zkusit vysmlouvat zajímavější cenu. Většinou se ale se stejnými slevami, jako například v Egyptě, nesetkáte. Obvykle si nakoupíte levněji, když zamíříte z turistického centra trochu do vnitrozemí do obchodů, kde nakupují sami řekové.

Nevšední výlet - Athos

Jestli chcete navštívit výjimečný mnišský stát Athos, je třeba nejprve požádat o povolení ředitelství pro kostely MZV Řecka nebo Ministerstvo pro severní Řecko v Thessaloniki a to v pořádném předstihu, protože počet návštěvníků pro tuto oblast je omezen. Úplný zákaz vstupu do Athosu ale mají muži mladší osmnácti let.

 Jak se dostat do Řecka?

Autem je Řecko dostupné zhruba za 25 hodin - cestu vozem tedy moc nedoporučujeme. Pokud se ale přesto rozhodnete, je dobré jet přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Makedonii. Z Prahy do Athén je to asi 2.000 km a cena cesty včetně dálničních známek se pohybuje zhruba kolem 8.000 Kč. Benzín je ve všech státech přibližně stejně drahý jako v Čechách a někde dokonce o korunu až dvě levnější. Průjezd všemi územími by měl být bezproblémový, máte-li platný cestovní pas. Jen na srbských hranicích po vás budou požadovat předložení veškeré cizí měny v hotovosti. Překročí-li tato částka 5.000 euro na osobu, hrozí její zabavení. Též se nedoporučuje zdržovat se v blízkosti hranic Řecka s jinými státy z hlediska osobní bezpečnosti. Důležitými doklady pro auto jsou technický průkaz a zelená karta. Pro děti pak nezapomeňte vybavit jejich vlastní pas, protože do těch nových s biometrickými údaji již není možné je zapsat.

Až budete přímo v Řecku, nezalekněte se dopravy, která se vám možná bude zdát bez pravidel. Řekové, jako další jižní národy, nejsou zvyklí silniční pravidla nijak zvlášť dodržovat, proto je třeba dbát zvýšené pozornosti. Na silnicích tak občas vznikají takové kuriozity, jako je třeba auto parkující uprostřed křižovatky nebo na přechodu, z dvouproudové silnice se stane tříproudová a do toho se ještě proplétají motocyklisté. Cyklisté pak většinou raději zvolí chodníky v rámci vlastní bezpečnosti. Semafory také nejsou vždy přesným ukazatelem a směrnicí. Blinkry jsou užívány spíše výjimečně a pokud je řidič využívá, ještě to neznamená, že chce opravdu odbočit.

Letadlem je cesta podstatně kratší, a trvá pouhou hodinu a půl až dvě. Do Řecka létají zvláště přes léto charterové lety, které dávají přednost pravidelným linkám, takže pro jistotu počítejte se spožděním. Limit zavazadla je 20 kg a na palubu se nesmí brát tekutiny, proto je vhodné uložit je k ostatním věcem v úložním prostoru. Chcete-li si sebou vzít svého domácího mazlíčka, musíte mu vybavit Europas, čip nebo čitelné tetování a očkování proti vzteklině. Převoz zvířete je třeba letecké společnosti nahlásit včas a platí se určitý poplatek. Ceny letenek na osobu se pohybuji okolo 5.000 kč za zpáteční cestu. Máte-li dítě zapsané v občanském průkazu, neberte již další jeho jiný doklad, vyhnete se tak komplikacím.

Nejčastějším a také nejsnadnějším způsobem cestování do Řecka je zakoupení zájezdu u cestovní kanceláře, četné nabídky najdete také s oblíbeným stravováním All-inclusive. Je to ten nejjednodušší způsob, protože se o nic nemusíte starat a také ceny jsou velmi příznivé. Dovolenou v Řecku si můžete snadno rezervovat.

Za památkami kulturního dědictví UNESCO v Řecku

AKROPOLE V ATÉNÁCH

Tento architektonický skvost z druhé poloviny 5. století př. Kr. představuje klasické řecké antické umění. Slovo akropolis znamená vyšehrad, tedy opevněné město na kopci. Aténská akropole je symbolem prvního demokratického státu na světě. Na pahorku se nachází Parthenon, Propylae, což je vstupní brána do města, malý chrám Athény vítězné a samozřejmě také další zajímavé památky.

APOLLONŮV CHRÁM V BASSAI

Bassai se nachází na západě Peloponésu v hornaté oblasti Arkádie a chrám zasvěcený bohu světla a uzdravení byl postaven v 5. století před n. l. na osamoceném vrcholku. Chrám kombinuje dva styly: archaický a dórský.

BYZANTSKÉ KLÁŠTERY

Byzantskou civilizaci nám krásně vykreslují klášter Dafni u Atén, Hossios Luca u Delf a Nea Moni na ostrově Chios. V 11. a 12. století byly kláštery vyzdobeny výborným mramorem a mozaikami na zlatém pozadí. Všechny tři se sobě také podobají křížovým půdorysem.

DELFY

Slavná delfská věštírna zasvěcená Apollonovi se nachází v Atice. Pro Řeky to byl "pupek" světa. V 6. století před n. l. byly Delfy náboženským centrem a symbolem jednoty starověkého Řecka.

DÉLOS

Na tomto ostrově v souostroví Kyklady se podle legendy narodil bůh Apollo a dodnes je tu také jeho svatyně. Ostrov byl přitahován nejen poutníky, ale i obchodníky, protože to bylo docela významné obchodní místo. Na celém ostrově jsou památky od starověké éry až po křesťanskou.

HISTORICKÉ CENTRUM CHORA NA OSTROVĚ PATMOS

Svatý Jan Evangelista na tomto ostrově v Dodekánském souostroví psal evangelium a Apokalypsu. V 10. století tu byl založen klášter zasvěcený "Milovanému žákovi" a komplex dominuje celému ostrovu. Město v sobě skrývá spoustu dalších náboženských budov. Ke kulturnímu dědictví patří také jeskyně Apokalypsy.

HORA ATHOS

Nejsevernější výběžek Chalkidiki skrývá komplex mužských klášterů, do kterých je ženám a dětem vstup stále zapovězen. Klášterní republika je tu již od počátku 11. století a pokud máte zájem o návštěvu, je třeba si rezervovat vstup dopředu.

KLÁŠTERY METEORA

V severozápadní Thesálii, tedy kraji, kde se nachází Olympská riviéra, se rozprostírá stejnojmenná skalní plošina. Již ve středověku se na těch nejhůře dostupných skalách začali usazovat poustevníci a postupně tu postavili 24 klášterů, z nichž dnes pouhých šest funguje dál. Je až neuvěřitelné, že stavby mohly mezi 11. až 15. stoletím v takových podmínkách vzniknout.

MYKÉNY A TYRINS

Starověká města na severovýchodě Peloponésu jsou dnes cennými archeologickými nalezišti, která nám dokládají tehdejší život. Obě města také hrála důležitou roli v Mykénské kultuře, která ovládala východní Středomoří od 15. do 12. století před n. l. Obě města jsou přímo spojena s Homérovou Iliadou a také Odysseou.

MYSTRAS

Na jihu Poloponésu v krásné krajině je zasazeno středověké město, původně pouze pevnost, ke které byl ve 13. století postaven amfiteatr. Město Mystras bylo v průběhu dějin v područí různých národů a nakonec v 19. století opuštěno, takže se dochovaly pouze ruiny.

OLYMPIA

Toto město na západě Peloponésu je obydleno od pravěku. V 10. století př. n. l. se stalo sídlem kultu boha Dia. Altis, svatyně bohů, je místem, kde se soustředí nejvíce uměleckých památek starověkého světa. Od roku 776 př. n. l. se tu každé čtyři roky konaly olympijské hry.

PYTHAGOREION A HERAION NA SAMU

Samos, ostrov v Egejském moři blízko malé Asie, obydlovalo od 3. tisíciletí př. Kr. mnoho civilizací. Pythagoreion je řecký opevněný přístav a nachází se tu také římský aquadukt. Heraion je pozůstatek svatyně Héry ze Samu, která byla bohyní manželství a narození.

RHODOS

Středověké město na stejnojmenném ostrově zabral mezi 14. a 16. stoletím řád svatého Jana Jeruzalémského a přetvořil ho v pevnost. Je to jedna z nejkrásnějších památek gotického urbanismu. Dokazuje to ulice Rytířů, palác Velkých Mistrů a celé Horní město. V dolním městě se pak gotická architektura prolíná s ottomanským stylem lázní, mešit a dalších budov.

SOLUŇ

Město s přístavem Soluň bylo založeno již roku 315 před n. l. a při šíření křesťanství se stalo jedním z pilířů. Některé kostely kopírují půdorys řeckého kříže, jiné byly postaveny jako trojlodní baziliky. Monumenty zde vznikaly od čtvrtého až do patnáctého století. Je to tedy velmi dlouhé období, které zaznamenalo širokou škálu architektonických prvků různých období. Město Soluň tedy rozhodně stojí za vaši návštěvu.

STARÉ MĚSTO KORFU

Velmi oblíbený ostrov ze všech Jónských ostrovů byl vlastně strategickým bodem díky své poloze mezi Albánií a Řeckem. V 8. století před n. l. bylo zájmem mnoha panovníků. Svědčí o tom především tři pevnosti tyčící se nad městem a strážící chod přístavu i vod kolem něj. Spojení opevnění a urbanistické struktury vytváří jedinečný celek a přivádí nás k branám minulosti.

SVATYNĚ ASKLEPIA NA EPIDAURU

Antické město na severovýchodě Peloponésu postavené v údolí a zasvěcené Asklepiovi, bohu lékařství, se rozvíjelo nezávisle na obvyklém vlivu Apollonova kultu v průběhu 6. století před n. l. Kromě svatyně rozhodně navštivte také divadlo, které ztělesňuje starověkou kulturu.

VERGINA

Blízko Olympské riviéry se nachází vůbec první metropole Makedonského království město Aigai, jehož moderní název je Vergina. Toto město bylo až do 19. století, kdy ho nalezli archeologové, naprosto zapomenuto. Byla to opravdová metropole s palácem zdobeným mozaikami a štukem a také s pohřebištěm s více než 300 mohylami, z nichž některé se datují až do 11. století před n. l. Doporučujeme toto řecké město také navštívit.

Attika a Evia

Attická riviéra, členité pobřeží táhnoucí se mezi Aténami a mysem Sounion, je vhodným místem pro dovolenou u čistého řeckého moře lemovaného zlatavými plážemi, kterou můžete spojit s poznáváním památek - v této oblasti hojně zastoupených. Celé oblasti samozřejmě právem dominují Atény se svou Akropolí a nejnavštěvovanějším místem Plaka, odkud si můžete odvézt suvenýrů podle libosti, protože je tu mnoho stánků, obchůdků a nechybí samozřejmě také výborné restaurace.

Najdete zde ale také další kulturní památky. Chcete-li se vydat po stopách historie, neopomeňte slavný Marathon, kde se roku 490 př. n.l. udála rozhodující bitva první fáze řecko-perských válek a Athéňané si tak svým vítězstvím zachovali statut světové velmoci. Nedaleko města je archeologické muzeum. Také městečko Makropoulon si zařaďte do svého itineráře, jestli chcete poznat ty pravé řecké trhy. Pokud máte v úmyslu pouze odpočívat, bohatě vám vyjde vstříc zábavní středisko Rafina.

Evia je přilehlý ostrov vhodný pro koupání i potápění. Nezapomenutelným zážitkem bude jistě také pozorování delfínů na obzoru. Hlavním městem je Chalkis. To nabízí příležitosti k poznávání, nákupům, posezení i zábavě.

Dodekánské ostrovy

Dodekánské ostrovy jsou nejvýchodnější ostrovní oblastí Řecka, nacházející se blízko tureckého pobřeží. Název znamená "dvanáct ostrovů", což vlastně neodpovídá skutečnosti, protože v této oblasti je ostrovů více. Nejznámějšími jsou Rhodos, Kos a Karpatos. Dalšími lákavými ostrůvky jsou Telendos, Kalymnos, Tilos nebo Patmos, které jsou dostupné hlavně díky linkám z Pirea a z dalších tureckých přístavů, což umožňuje pokračovat ve zvoleném výletu s prohlídkou třeba právě tureckého pobřeží.

RHODOS

Je čtvrtý největší ostrov a podle legendy ho Zeus daroval bohovi slunce Heliovi, který jej předtím viděl na své pouti po nebeské klenbě. Ostrov měří přibližně 70 km na délku a 40 km na šířku. Většinu plochy pak pokrývají hory. Nejvyšší z nich, Atavyros, ční do výšky až 1215 metrů. Díky bohaté historii je na Rhodosu nepřeberné množství památek. Nejlepší léta prožíval ostrov během antiky, obzvláště v helénském období, kdy byl vytvořen Kolos Rhódský. Tato bronzová socha boha Hélia tvořila jeden ze 7 divů světa. Během 12 let trvající stavby byla socha zakrývána spoustou písku a štěrku, aby nebyla odhalena její dosavadní podoba. Na svém místě Kolos setrval pouze do 3. století, kdy ho zničilo zemětřesení a následně jeho ostatky odvezli a roztavili Arabové. Dnes patří mezi nejzajímavější místa na ostrově město Rhodos na severním cípu ostrova, Lindos se zbytky řeckého města na východním pobřeží a hrad Monolithos na západě. Velmi lákavé je Údolí motýlů, kde mezi kaskádovitými vodními prameny létají mračna motýlů. Dostupnost ostrova zajišťuje mezinárodní letiště v Rhodosu.

KOS

Největší ostrov v souostroví, na kterém se střetává muslimská a křesťanská kultura. Na severu ostrova jsou dvě mešity, které navštěvuje bezmála polovina obyvatel ostrova. Většina památek ale samozřejmě pochází z antiky, kdy na ostrově žil otec lékařství Hippokrates, po němž je nazvána přísaha, kterou dodnes skládají všichni lékaři. V hlavním městě Kos najdete chrámovou strukturu Asklepios, kde se nachází dům, jež obýval právě Hippokratés.

KARPATHOS

Většina tohoto ostrova je hornatá natolik, že útesy téměř po celém pobřeží strmě sestupují do moře. Není to zrovna ráj vyznavačů malebných pláží, ale určitě si tu užijí milovíci potápění, kteří většinou přebývají na jihu ostrova, který je relativně rovný. Typickým rysem ostrova jsou tradiční vesnice na skalnatých úbočích, z nichž nejhezčí je asi Olympos, kde se doposud provozují středověká řemesla.

Egejské ostrovy

CHIOS

Rodiště Homéra je skalnatým ostrovem. Hlavní město je Chios, je zároveň přístavem a dominuje mu středověký hrad. Staré město se skrývá za hradbami a jeho domy jsou typické svými balkóny a okny se zdobenými mřížemi. Typickým porostem jsou kaučukovníky, které v takové hojnosti nikde jinde nerostou. Takže kdo má rád žvýkačky, tady bude zřejmě jako v sedmém nebi. Jestli chcete poznat typickou architekturu a zároveň si prohlédnout rybářskou vesnici, zavítejte do Langadasu. Volissos, jedna z mnoha vesnic ostrova, kde se mohl narodit Homér a také jedna z nejkrásnějších, je obklopena kopci a skrývá zbytky byzantského hradu. A cestou sem se můžete kochat překrásnými výhledy na moře.

LIMNOS

Vulkanický ostrov, domov Hefaista, boha ohně, a jeho kultu. Od antiky je ostrov proslulý svými vinicemi, o kterých psal už samotný Aristoteles. Ono lahodné víno domorodci nazývají "kalambaki" a jeho chuť je jedinečná právě díky výběru dozrálých hroznů různých druhů. Díky vulkanickému původu, je na ostrově mnoho horkých pramenů a sýrou prosáklá půda, což blahodárně působí na zdraví a věděli to už starověcí lidé, kteří blízko Repanidi založili lázně používané až do turecké okupace. Hlavní město Mirina nebo také Kastro leží na stejném místě jako jeho antický jmenovec. Rozkládá se v zálivu a nad ním ční hrad, z jehož vyhlídek si můžete udělat celistvý obraz o charakteru ostrova. Co se pláží týče, je na vás, zda se vydáte hledat nějakou lidmi zapomenutou, nebo zda zvolíte jistotu mezi nejznámějšími z nich jako například Fanaraki, Riha Nera nebo Kaminia.

SAMOS

Ostrov na východě Egejského moře, který je znám pro své vynikající víno, především bílý muškát. Je rodištěm mnoha významných osobností, bezpochyby nejznámějším je Pythagoras. Hlavním městem je město Samos ležící u nejhlubšího zálivu ostrova s typickými neoklasicistními domy a pastelovou fasádou. Chcete-li se vydat po stopách starověkého světa a jeho mýtů, ostrov je výbornou volbou už proto, že máte vše hezky pohromadě. Ať je to Pithagoreion s archeologickými památkami nebo Heraion, svatyně bohyně Héry ze Samu. Jedním z nejoblíbenějších středisek ostrova je Kokkari, v jehož okolí najdete spoustu zajímavých míst, jako například vesnice Marathokambos vypadající jako "balkóny nad mořem". Co se ubytování týče, tato oblast poskytuje opravdu širokou škálu od luxusních hotelů po rodinné apartmány a campingy.

Jónské ostrovy

 Rozkládají se západně od pevniny v Jónském moři a šest největších je Zakynthos, Ithaka, Korfu, Kefalonia, Lefkada a Paxos. O ostrovech se říká, že jsou to "šperky" rozeseté v moři. Ať už jsou to poklady přírodní nebo historické, každý může vytěžit to, co se mu zamlouvá nejvíce. Můžete si vybrat z mnoha akcí pořádaných přímo pro turisty, objevovat místní rozmanitý folklór, zasportovat si nebo si jen tak užívat na přívětivých plážích obklopených křišťálovým mořem. Mírné podnebí k tomu všemu dává skvělé podmínky.

ZAKYNTHOS

Je poměrně velký ostrov s délkou pobřeží 123 km. Východní část je hojně porostlá vegetací a písečná, kdežto západní je hornatá s útesy čnějícími z moře. Hlavní město a přístav se nazývá Zakynthos a je plný muzeí a památek od starověku přes byzanc až do naší doby. Jedním z nejhezčích jeskynních komplexů v celém Řecku je jistě "Blue Grotto" blízko mysu Skinari. Různě pronikající sluneční paprsky zde vytvářejí nezapomenutelnou hru světel a odvážíte-li se i do mořských hlubin, poznáte svět, který obdivují i sami řekové. A jestli budete ve městě Zakynthos 24. srpna, nenechte si ujít slavnost Dionýsa, boha vína a nespoutaného veselí.

ITHAKA

Ostrov sousedící s Kefalonií, domov bájného Odyssea má pobřeží dlouhé 101 km. Západní část je hornatá a bez stromů se strmými mořskými útesy, východní je naopak zelená a mírně se svažuje do moře. Kdo chce lépe poznat místní folklór a kuchyni, může se účastnit Festivalu vína v Perahori.

KORFU

Turisticky nejvyvinutější ostrov ve Středozemí s pobřežím dlouhým 200 km. Jeho ráz je proměnlivý. Na západě jsou to útesy, na východě a na severu mírná pobřeží končící v klidných zátokách. Hlavním městem je stejnojmenné Korfu, které je plné památek a různých akcí pro každého. Od května do září se ve Staré pevnosti konají představení pod názvem "Zvuk a světlo", v červenci je v Lekkimmi folklórní festival, který láká především tradičním tancem a spoustou dalších svátků, jež se také slaví tradičně.

KEFALONIA

Příroda na tomto ostrově je až tajemná. Pobřeží obklopuje spousta jeskyní a nachází se tu termální prameny. Kefalonia je největším ostrovem Jónského moře a její pobřeží je dlouhé 254 km. Povrch je převážně hornatý a nejvyšší vrchol je možné výškou přirovnat ke Sněžce. Je totiž vyšší o pouhých 26 metrů. Kopce jsou většinou pokryty lesy mezi nimiž se rýsují vinice a z hroznů se pak vyrábí proslulé kefalonské víno. Co se týče společenských událostí, ve Frangatě se koná Festival vína.

LEFKADA

Je to vlastně ostrov neostrov. Chcete-li se sem dostat, vůbec nepotřebujete loď. Postačí pozemský dopravní prostředek, který vás sem po mostě dopraví a zase odveze zpět. Délka pobřeží je 117 km a povrch je převážně hornatý, posetý spoustou vesniček. Západ ostrova je spíše příkrý, ale pláže oplývají zlatavým pískem. Hlavním městem a zároveň přístavem je Lefkada, malebné město plné domů s barevnými střechami.

PAXOS

Tento ostrov je z šestice ostrovů nejmenší. Jeho pobřeží měří pohých 46 km. Paxos je vzdálený 7 km od Korfu, takže nechcete-li na něm trávit celou dovolenou, vydejte se sem alespoň na výlet. Hlavním městem a přístavem je Gaios, který je díky dvěma malým ostrůvkům uzavřen v zelení porostlém zálivu. Přilehlý ostrůvek Antipaxos láká svými vinicemi a hlavně plážemi, které mají často modrou vlajku.

Kyklady

Souostroví leží v Egejském moři východně od Peloponésu a jižně od Attiky. Ostrovy jsou typické svými loukami, stezkami, nesčetnými kapličkami a mlýny. Ačkoliv mají ostrovy společné znaky jako například průzračné moře, podobná architektura a strohá krajina, každý dokáže překvapit svou originalitou.K nejoblíbenějším ostrovům patří Santorini, Mykonos, Andros, Ios, Naxos a Syros.

SANTORINI aneb bájná Atlantida?

Nejjižněji položené Santorini je vlastně pět ostrovů, ze kterých máte pocit, že původně byly jedním. Je sopečného původu, takže domněnka, že tento ostrov byla ona mnohými vytoužená Atlantida je vskutku pravděpodobná. Typická je zde architektura, a to díky modrým kopulovitým střechách na bílých domech. Ostrov je hornatý a skalnaté pobřeží skrývá často barevné pláže. Některé jsou černé jiné načervenalé, proto s sebou mějte vždy obuv, abyste si nepopálili chodidla. Najdete tu také termální prameny a spoustu hotelů a hotýlků a dalších ubytovacích zařízení. Zkrátka, Santorini je připraven přijímat spoustu návštěvníků. Je totiž nejnavštěvovanější destinací v Evropě a ve světě získal druhé místo. Úplně na jihu největšího ostrova se nachází vesnice Akrotiri, která je přezdívána "Řecké Pompeje". Je ovšem asi o 1.500 let starší a obyvatelé byli narozdíl od těch pompejských včas varováni.

MYKONOS

Světově proslulý ostrov svou kosmopolitností. Potkáte zde cizince opravdu ze všech koutů země. Rozkládají se tu skalnaté hory přetvářející se u pobřeží v nádherné pláže. Hlavní město, Chora, je malebný přístav, který svou podobou vlastně prezentuje většinu ostrovních měst v Egejském moři a jeho vody v sobě snoubí luxus soukromých jacht, jako obyčejnost rybářských bárek. Ulice lemují bílé kvádrové domy s dřevěnými dveřmi a vesele nabarvenými balkóny, občas se objeví zídky, na kterých můžete vysedávat a kochat se krásou moře i okolí. Malebná je také vesnička blízko Chory, Venetia. V překladu Malé Benátky. Jsou tu domy doslova nalepené u vody a hrají barvami díky okenicím a balkónům. Mykonos je jediný, který má lodní spojení s ostrovem Délos.

ANDROS

Nejsevernější a druhý největší ostrov Kyklad. Říká se také, že je nejkrásnější. Nachází se tu pásy hor, izolované soutěsky, rozsáhlá údolí podél řek plná olivovníků, fíkovníků a citrusů. Jihovýchodně je položeno hlavní město Andros nebo také Chora, typické svými na sobě nalepenými domy v jejichž blízkosti se rozkládají kaskádovitě upravené louky. Uprostřed města jsou dvě čtvercová náměstí, která dotváří atmosféru města.

IOS

Tento ostrov nadchne milovníky hor. Je až neuvěřitelné, jak se tu snoubí charakter krajiny s civilizací. Vše je připraveno pro život na ostrově. Kopce nejsou překážkou a pokud by snad byly, jsou využity nebo přetvořeny v přednost. Ačkoliv je ostrov tak hornatý, jsou tu rozlehlé písčité pláže často v klidných zátokách. Ostrov mají v oblibě převážně mladí lidé. Už kvůli neutuchající zábavě. Chora, hlavní město ostrova, se zvedá od písečných pláží až ke strmým horám. Zdá se, jako by tu nic nebylo překážkou. Bílé domky často s modrými kupolovitými střechami jsou tak lehce zasazené do krajiny, že máte chuť se k nim rozběhnout a jen si užívat.

NAXOS

Největší a nejúrodnější ostrov, který zároveň tvoří střed Egejského moře. Na západě ostrova je mnoho písčitých pláží a zátok, jih je naopak strmější.Hory tu jsou tvořeny převážně mramorovými masivy, takže jsou doběla a spolu s typickými řeckými domy vytváří dojem nevinnosti. Ostrov je křižovatkou archeologů, umělců i religionistů. Folklór, převážně hudba, je proslulý po celém Řecku, archeologie se prolíná s uměním a kostely a katedrály téměř bojují o krásu s hrady na úbočích. Při objevování ostrova neopomeňte přístav Chora, který vás ohromí svou obrovskou mramorovou bránou Portara.

SYROS

Na severu je ostrov hornatý, na jihu oplývá spoustou písečných pláží. Zajímavými místy jsou Kastri, pravěká vesnice, Ano Syros a Hermoupolis. Ano Syros je středověké město s velkým počtem příkrých ulic, z nichž některé míří k vrcholku, jemuž vévodí křesťanská katedrála svatého Jiří. Pokud nechcete stoupat na vrchol města, odkud je ale i výborná vyhlídka, prozkoumejte alespoň historické centrum s překrásnou radnicí. Hermoupolis, neoklasicistní město postavené jakoby do tvaru hlediště tak, že na vrcholku začíná, je považováno za opravdovou perlu ostrova.

Chalkidiki

Poloostrov Chalkidiki leží v severovýchodní části Řecka v kraji Střední Makedonie a tvarem připomíná ruku se třemi prsty nebo také poseidonův trojzubec, což jsou vlastně ony 3 výběžky. Kassandra na západě, Sithonie ve středu a Athos na východě. Athos je ale běžným návštěvníkům zapovězený. Je zde totiž mnišská republika Agion Oros. Toto tajemné území pod svatou horou Agion Oros je sice již 100 let součástí Řecka, ale pořád si drží autonomní status. Jeho historie sahá více než tisíc let zpátky a od té doby se toho moc nezměnilo. Mniši totiž chrání soukromí a jedinečnost místa před západní civilizací. Do republiky mohou vstoupit pouze muži, a to se speciálním povolením. Ostatní mohou obdivovat kláštery stojící na příkrých horských úbočích pouze z lodní paluby.

Lokalita je vyhledávaná především pro své okouzlující pláže, oblázkové zátoky a horské masivy. Ve směru východ-západ se táhne hřeben Holomondas. Hory pokrývají hluboké piniové lesy, které se často svažují až k moři. Pobřeží zde proto nabízí návštěvníkům dostatek soukromí. Podle mytologie byl poloostrov obydlen giganty, božskými stvořeními barbarských národů. Ti se brzy dostali do rozbroje s olympskými bohy. Během jednoho boje vrhal jeden gigant proti bohům kusy skal a tak vznikla svatá hora Athos. Celá oblast je poseta památkami z dob Makedonské a Byzantské říše a z pozdější turecké nadvlády. Nejvýznamějšími antickými nalezišti jsou Olynthos a Potidaea. A kdo by rád poznal atmosféru filosofie na vlastní kůži, může se vydat do starověkého města Stageira, které se proslavilo jako rodiště slavného filozofa Aristotela.

Většina turistických středisek leží na Kassandře. Jedná se o Foruku, Sani, Hanioti, Kriopigl a Gerakini. Na Sithonii je Porto Carras. Důležitou součást turistického ruchu tvoří se svým letištěm Soluň na severu poloostrova. Cestování autem zde není žádný problém, ovšem nejvýhodněji vyjde autobusová doprava, která má poměrně hustou síť.

Kréta

Kréta, druhý největší ostrov východní části Středozemí s pobřežím dlouhým 1046 km, je kolébkou řecké civilizace. Láká nejen na poznávání památek, ale také na nádhernou přírodu. Je pokryt vysokými horami buď padajícími přímo do moře nebo ústícími v rokle, jinde zase příjemnými písčitými nebo oblázkovými plážemi. Rodiště bájného Daidala a Ikara nebo Mínótaura, místo kde byl postaven palác v Knóssu, největší, jaký svého druhu vůbec známe a také místo, odkud se zdá obloha téměř nadosah ruky a Mléčná dráha najednou vypadá majestátnější. To vše je Kréta, nazývaná také jako "ostrov zázraků".

Ráz krajiny je dost proměnlivý. Chvíli je zelená, porkytá olivovníky, platany, vinicemi nebo palmovými a cypřišovými lesy, jindy je zase skalnatá a nehostinná s kláštery na kopcích, kamennými starobylými statky na úpatích anebo zapomenutými téměř nepřístupnými místy s malou kaplí nebo pevností.

Na severu najdeme přístavy Hania, Rethymno, Iraklio, Agios Nikolaos a Sitia, na jihu pouze jeden a to Ierapetra. Letiště jsou v Hanii, Heraklionu a Sitii. Po ostrově se můžete pohybovat zapůjčeným dopravním prostředkem nebo autobusovou dopravou, která je v sezóně levná a častá.

Jih ostrova doporučujeme spíše pro milovníky odlehlejších míst, kteří se chtějí ztratit a nechat se obklopit téměř panenskou přírodou. Za podívanou stojí ostrov Gavdos, který je nejjižnějším místem Evropy a pochází odtud známý, po tymiánu vonící med. Nevynechejte ani soutěsku Samaria. Je 3 metry široká a 600 m dlouhá a je vůbec největší v Evropě a můžete zde plnými doušky vychutnat krásu krétské přírody.

Kréťané jsou velice hrdí a mnozí z nich stále nosí tradiční kroje. Jsou velice pohostinní a většinou k žádnému jídlu nechybí typická pálenka raki nebo oblíbené ouzo.

Olympská riviéra

Přímo pod majestátním sídlem bohů, horou Olymp, se rozkládá krásná riviéra s nekonečnými písčitými plážemi, které jsou díky své šířce vhodné k nejrůznějším sportům. Svou polohou, blízko do Atén i do Soluně, umožňuje mnoho výletů za historií i přírodou. Pokud chcete prozkoumat přírodu, zvolte horská kola a budete mít nezapomenutelný zážitek. Jestli naopak toužíte po historii a památkách, máte nepřeberné množství možností.

LEPTOKARIA, snad nejoblíbenější letovisko, byla původně rybářskou vesnicí a rozrostla se v čilé turistické městečko. Přímo v centru je ulice plná obchodů, tavern a restaurací, které s příchodem večerních hodin víc a víc ožívají. Centrum skrývá také lunapark, který ocení především děti. Místo má také výborné klimatické podmínky, takže je vhodné pro alergiky a astmatiky. Pod jižním cípem Olympu se nachází NEI PORI, městečko, které si většina lidí pamatuje podle zříceniny křižáckého hradu, není přelidněné. Můžete si proto přes den v klidu vychutnávat pláž a moře a večer si užívat přímořskou promenádu s řadou obchůdků a s tavernami.

Kypr

Tento ostrov je z administrativního hlediska poněkud zvláštní, protože je rozdělen na dvě části. Ta severní a zároveň menší spadá pod Turecko a jižní je samostatnou republikou hlásící se k Řecku. A Kypr má více zvláštností. Například se tu jezdí vlevo, díky tomu, že ostrov byl britskou kolonií. Proto se také na celém ostrově snadno domluvíte anglicky. Další důležitou informací je měna. Na jihu se používá euro, v turecké části však turecká lira. 

Místní pracovní doba pro nás může být poněkud zvláštní. Úřady mají od pondělí do středy a v pátek otevřeno od 7:30 do 14:30 a ve čtvrtek od 7:30 do 14:00 a navíc odpoledne od 15:00 do 18:00. Obdobně je to s poštami s tím rozdílem, že polední doba je pouze do 13:00. Prodejní doba je regulovaná zákonem a to tak, že v období od 1.4. do 31.10. mohou mít obchody otevřeno od 5:00 do 19:00. V neděli je zavřeno. Výjimku ze zákona na otevírací dobu mají cukrárny, kiosky, pekárny, půjčovny automobilů a letištní a hotelové prodejny.

Když budete brázdit kyperské silnice, nezapomeňte, že nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h a na dálnici 100 km/h. 

Jak to tu vypadá a kam se podívat

Ostrov láká nejen svou historií, ale především přírodou a úžasnými písčitými plážemi. To vše je zřejmě předurčeno narozením bohyně krásy a lásky, Afrodity, která se tu podle pověsti zrodila z mořské pěny. Ostrov je hornatý a směrem k pobřeží se svažuje v nížinu. Mezi dvěma horskými masivy se nachází úrodná rovina Messaria, v jejímž středu leží hlavní město Nikósie. Protože je tu mírné podnebí téměř bez deště, říká se o Kypru, že jeho klima je jedním z nejzdravějších. Mezi oblíbená letoviska patří Limassol, Larnaka, Ayia Napa, Kyrenia, Lefke nebo Famagusta. 

LIMASSOL

Druhé největší město ostrova. V jeho blízkosti je hned několik výborných písčitých pláží. Snoubí se tu moderní doba s antikou, což dokazuje pláž Curium, kde byl dříve římský amfiteátr stejnojmenného názvu. Ve FAMAGUSTĚ najdeme Město duchů, blízko AYIA NAPY je přírodní rezervace Mys Greco, přezdívaná "Modré okno". Přesuneme-li se na jihozápadní cíp ostrova, najdeme tu město PAFOS, místo, kde je nejvíce historických památek. Jižně od něho se nachází Afroditina tůňka s průzračně čistou vodou. Legenda praví, že kdo se v ní vykoupe, zůstane věčně mlád. A nesmíme oponeout golfové hřiště Afrodite Hills, kde se můžete učit hrát golf a zahrát si třeba i v turnaji. Pro ty, co chtějí prozkoumat vnitrozemí, doporučujeme horský masiv Troodos, jehož vrchol Olympos je zasněžený i v létě a nižší oblasti skrývají množství pravoslavných klášterů.