Turecko

Nejčastějším místem pro dovolenou v Turecku je jižní Turecká riviéra. Ta se rozprostírá v délce asi 300 kilometrů podél 3000 metrů vysokého pohoří Taurus a převážně se jedná o písčité nebo oblázkové pláže. Turecko je oblíbené hlavně kvůli skvělým možnostem dovolené u moře, ale můžete také navštívit a prohlédnout si mnoho antických památek. Ubytování a hotely jsou na dobré, některé dokonce na velmi vysoké úrovni (hlavně ty novější). Díky poloze Turecka ve východním Středomoří je možné koupání většinou již od dubna a až do listopadu. Další výhodou Turecka jsou dostupné ceny. V nabídce jsou také často hotely nabízející oblíbené All-inclusive stravování.

Egejská riviéra je druhou a poměrně novou oblastí pro dovolenou u moře v Turecku. Nachází se na rozhraní Středozemního a Egejského moře. I zde najdete množství antických památek a tak můžete pobyt u moře kombinovat s různými prohlídkami a výlety. Můžete si vyrazit také na nedaleké řecké ostrovy. Pokud hledáte dobré možnosti noční zábavy, potom doporučujeme oblast Marmaris - Icmeler. Pokud naopak toužíte spíše po klidném prostředí, nedotčené přírodě a krásných plážích, vydejte se do oblasti Fethiye. Místní pláže patří podle některých lidí mezi ty vůbec nejkrásnější na světě.

        

Oblasti Turecka - Turecká riviéra

Kemer

Až k moři se zde svažuje pohoří Taurus. Díky tomu a také krásné přírodě je oblast Kemeru považována za jednu z nejkrásnějších na turecké riviéře. Centrum letoviska je soustředěno kolem pěší zóny a najdete zde také mnoho obchůdků a restaurací. Pláže jsou v Kemeru převážně oblázkové a v krásném prostředí piniových lesů. Z letiště v Antalyi se sem dostanete za cca 50 minut.

Tekirova

Asi 15 km od Kemeru leží malá turecká vesnička - Tekirova. U pobřeží pak byly postaveny turistické resorty a hotely. V obci Tekirova najdete řadu obchůdků. V okolních svazích pohoří Taurus rostou borové lesy, ale v této oblasti najdete hlavně krásné čisté moře a oblázkové pláže.

Belek

Přímo na břehu písčité pláže bylo vybudováno toto nové turistické centrum, které leží poblíž města Belek. Najdete zde přes 30 převážně luxusních hotelových komplexů přímo u moře s velmi vysokou úrovní služeb a také vlastními bazény. Přímo za těmito resorty pak leží hned několik rozlehlých golfových hřišť. Proto je tato oblast oblíbená hlavně mezi golfisty. V blízkosti se ale také nachází historické město Aspendos, které také doporučujeme navštívit. Na pobřeží rostou kromě pinií také palmy, v okolí pak najdete také citrusové a olivové plantáže. Z letiště v Antalyi jste v Beleku za necelých 50 minut. Pokud vás zajímá golf, turecký Belek vám určitě můžeme doporučit jako jednu z nejlepších golfových destinací v Turecku. Mnoho zdejších pláží je také oceněno za kvalitní moře modrou vlajkou.

Alara

Opět přímo u krásného pobřeží je umístěna řada hotelů, které tvoří středisko Alara. Do měst Side a Alanye vzdálených z Alary asi 30 kilometrů se můžete dostat autobusem nebo sběrnými taxíky. Z letiště do Alary trvá cesta přibližně 80 minut.

Alanya

Ve východní části riviéry leží velmi oblíbené středisko Alanya. Zdejší pláže jsou písčité s oblázky. Přístup do vody je převážně přes pískovcové plošiny. Většina zdejších hotelů má zajištěno pravidelné spojení s centrem města, kde si můžete výhodně nakoupit. Na letiště se dostanete za hodinu a půl.

Beldibi

Toto středisko se rozprostírá v délce několika kilometrů kolem Středozemního moře a je lemováno řadou hotelů, převážně těch vyšší kategorie. V Beldibi najdete hlavně klid a samozřejmě také krásnou přírodu a proto je tato oblast určena hlavně pro ty, kteří hledají klid k odpočinku. Nachází se zde také několik obchůdků a restaurací. Beldibi je vzdáleno asi 30 km od Antalye.

Konakli

Toto malebné turecké městečko najdete ve vzdálenosti asi 110 km od Antalye, ale zato pouhých 13 km od Alanye. Nedaleko krásných písečných pláží najdete také nákupní a zábavní centrum. V Konakli můžete prožít klidnou dovolenou, ale také poznat historické a obchodní centrum blízkého a velmi zajímavého města Alanya.

Lara

Leží kousek od města Antalya a pouhých asi 20 km od letiště. V Laře jsou převážně luxusní hotely s výbornými a kvalitními službami. Kromě toho ani zde nesmí samozřejmě chybět také krásné a příjemné písečné pláže. Najdete zde ale také bohatou nabídku nočních podniků, barů a restaurací.

Oblasti Turecka - Egejská riviéra

Marmaris - Icmeler

Na západním pobřeží je jednou z nejvyhledávanějších a nejoblíbenějších oblastí. Oblast se rozprostírá kolem široké zátoky. Na pozadí s nádhernými horami a zelenými porosty. Marmaris byl založen již někdy v jedenáctém století a v městečku tak najdete spoustu romantických uliček. Icmeler je tak spíše moderní lázeňské středisko s množstvím kaváren, diskoték a obchůdků. Letiště v Dalamánu je od tohoto střediska vzdáleno necelé dvě hodiny.

Fethiye

Toto městečko leží v oblasti Lycia. V okolí najdete spoustu různých historických památek. Ve skalní stěně nad městem pak můžete vidět jednu z největších zajímavostí - hrobky z období 550-300 let před naším letopočtem. Pokud hledáte křišťálově čisté moře, nádherné písečné pláže s horami okolo, bude pro vás turecká oblast Fethiye ta pravá.

Ölüdeniz

V této oblíbené turecké oblasti - jak také hovoří překlad názvu střediska - najdete vždy klidné moře. Je tomu tak hlavně díky poloze této oblasti. V okolí ale také najdete krásné až 1000 metrů vysoké hory. Pokud máte v oblibě paragliding, bývají zde pro něj také vhodné podmínky. Díky krásným písčitým plážím a nádherné přírodě je Ölüdeniz velmi oblíbené středisko.

Calis

Leží pouhé 4 kilometry od Fethiye ve východní části zátoky. Najdete zde řadu menších příjemných rodinných hotelů a penzionů, které jsou umístěny často hned vedle pláže. Toto místo je spíše klidnějšího charakteru a najdete zde nádherné a vyhledávané písečné pláže s drobnými oblázky. Pro vaše nákupy je zde také obchodní středisko s mnoha obchody a restauracemi, kde si můžete výhodně nakoupit vše potřebné.

Dovolená a tipy na ubytování v Turecku

Dovolenou v Turecku doporučujeme rezervovat u nějaké větší cestovní kanceláře, letecká doprava je při cestě do Turecka vzhledem ke vzdálenosti země většinou samozřejmostí. Dnes navíc seženete dovolenou v této zemi za velmi výhodné ceny. Doporučujeme vám také určitě vybrat hotel s All-inclusive stravou, která je u dovolené do Turecka ve většině hotelů také možná a velmi oblíbená. Důležité je vybrat kvalitní hotel, proto je dobré si na webu přečíst hodnocení a názory ostatních turistů na vybraný hotel.

Turecká riviéra - Belek - Adora Resort Hotel

 

Hotel Adora Resort leží v oblasti Belek přímo u moře v rozsáhlé zahradě. Ubytování v tomto hotelu je včetně oblíbeného All-inclusive programu, takže stravování budete mít již v ceně zájezdu. Přímo před hotelem je bazén, máte ale samozřejmě také možnost využívat soukromou hotelovou pláž u moře. Hotel má několik restaurací, barů, ale také fitness a wellness centrum. V této oblasti leží celkem 5 rozsáhlých golfových hřišť! Proto je Belek naprosto ideální pro golfisty. Adora Resort také zajišťuje řadu animačních programů a různých sportů. Osmidenní All-inclusive dovolenou včetně letecké dopravy zde můžete mít za cenu kolem 20.000 Kč na osobu.

V této oblasti je ale více dobrých hotelů, například hotel Sueno má golfové hřiště přímo u hotelu včetně cvičné plochy pro odpaly - tzv. Driving Range a zajímavou možností pro náročné je také luxusní Kempinski Hotel The Dome.

Turecká riviéra - Lara - Hotel Delphin Palace

 

Tento větší hotel leží přímo u písčité pláže a nachází se asi 15 km od města Antalya v oblasti Turecká riviéra. Hotel Delphin Palace má 5 výtahů, restauraci, bary, krytý bazén, internetový koutek, diskotéku, půjčovnu automobilů a hned 2 venkovní bazény. Pokoje jsou vybaveny klimatizací, satelitní televizí, oblíbeným minibarem, mají také trezor a koupelnu s vanou i sprchu. V rámci All Inclusive máte zajištěno také stravování oblíbenou formou bufetu a neomezenou konzumaci nápojů již v ceně vaší dovolené. Dále je zde celkem 7 restaurací s obsluhou, takže své oblíbené jídlo by zde měl dostat snad úplně každý.

Egejská riviéra - Icmeler - Hotel Mar Bas

Hotel Mar Bas leží na okraji nádherného střediska Icmeler a to přímo u moře. Hotel je vybaven recepcí, bazénem i s dětskou částí, restaurací, barem u bazénu a nechybí také internet - ten je k dispozici na recepci. Pokoje jsou v hotelu Mar Bas dvoulůžkové a také s možností přistýlky. Pokoje v tomto hotelu mají navíc satelitní televizi, nechybí také oblíbený minibar, dále je zde centrální klimatizace, koupelna se sprchou a také balkon. Od 10:00 do 23:00 je pro vás připraveno výtečné All inclusive stravování včetně alkoholických a nealkoholických nápojů místní výroby. Menší písečnou pláž pak najdete přímo před hotelem Mar Bas.

Egejská riviéra - Ölüdeniz - Hotel Alize

 

V klidné části střediska Ölüdeniz, nedaleko od krásné pláže, najdete hotel Alize. Hotel tvoří několik třípatrových budov v krásné zahradě. Hotel je vybaven recepcí, restaurací, barem, internetovým koutkem, nechybí dětské hřiště a taky bazén i s dětskou částí. Pokoje jsou zde klasicky dvoulůžkové, s možností až dvou přistýlek. Dále jsou všechny pokoje vybaveny satelitní televizí, lednicí, klimatizací, telefonem a vlastním příslušenstvím se sprchou, WC a nechybí také fén. Trezor je možno využít za poplatek. Po dohodě je také možnost internetového připojení. Stravování v tomto hotelu Alize je formou All inclusive bufetovým způsobem, včetně nápojů místní výroby a také odpoledního občerstvení. Pouhých 300 metrů od hotelu pak najdete krásnou písečnou pláž v nádherném zálivu.