Klášter Aladzha

Klášter Aladzha je jeskynní klášter, klášter, který byl vybudován v jeskynních chodbách částečne přírodních, částečně vytvořených lidskou rukou. Klášter Aladzha leží jen pár kilometrů jižně od letoviska Zlaté Písky a je také součástí přírodního parku Zlaté Písky. Do letoviska Varna je to od kláštera 16 km.

Jméno Aladzha dostal klášter podle tureckého výrazu pro slovo "barevný" - aladzha, pravděpodobně díky svým jasným a čistým odstínům kreseb na zdech. Tyto kresby pochází ze středověku. Světnice mnichů, společné místnosti a ostatní prostory byly vytesány přímo do skály, spojeny pak byly venkovním schodištěm, jak můžete vidět na přiložených ilustracích. Tyto prostory byly na některých místech dokonce dvoupodlažní. V nižším patře byly umístěny místnosti mnichů, kuchyně, jídelna a malý kostelík. V horním patře byla kaple. Podle některých historiků byly spodní místnosti kláštera Aladzha vybudovány a osídleny již během první poloviny prvního tisíciletí našeho letopočtu. Klášter jako takový je datován někdy do dvanástého století našeho letopočtu.

Do dnešních dob se bohužel dochovaly jen některé fresky, povětšinou v prostorách kaple. Ale i tak je návštěva kláštera Aladzha nezapomenutelným zážitkem. Klášter byl prohlášen jako kultruní památka, nyní je v jeho prostorách malé muzeum, které si jako návštěvník můžete také prohlédnout.

Do kláštera Aladzha se snadno dostanete z Varny nebo Zlatých Písků klasickým autobusem nebo autem. Z autobusové zastávky je klášter vzdálen pár minut chůze.