Musala

Musala je nejvyšší vrchol Bulharska a celého balkánského poloostrova. Měří 2 925 metrů. Její jméno je pochází ze slovního spojení "Mus Allah" - Alláhova hora. Toto jméno pochází z dob, kdy Bulharsko patřilo pod Tureckou říši. Původní jméno je Tangra. První dochovaný psaný dokument o výstupu na Musalu pochází od Filipa II., otce Alexandra Velikého.

Musala leží v pohoří Rila. Musala je známa svou nádhernou přírodou, roste tu mnoho vzácných druhů rostlinstva a žije tu také spousta zvěře. Na svazích hory Musaly lze spatřit například vzácného opeřence šoupálka zedního. Z vrcholku hory můžete spatřit všechna hlavní pohoří Bulharska Pod horou Musala pramení tři bulharské řeky - Iskar, Maritsa a Mesta. Průměrná teplota na Musale se pohybuje okolo -3.1 °C, sníh se tu drží 8 měsíců v roce.

Nejjednodušší cesta na vrchol je přímo z úpatí hory z lyžařského střediska Borovec, vrchol je vzdálen přibližně 10km. Ze střediska Borovec také vede otevřená lanovka na vrchol Yastrebets, odtud je to na horskou chatu na Musale hodinka cesty, pokud se chcete dostat až na vrchol, je to další jedna až dvě hodiny chůze. Procházet budete okolo přístřešku pojmenovaného Everest - je to nejvyšší horský přístřešek v Bulharsku, proto ono výstižné pojmeování ;-). Na vrcholku Musaly byla zbudována meteorologická stanice a pozorovací stanice.

Hora Musala je vyhledávána lidmi, kteří mají rádi horské aktivity - vycházky, lyžování apod. Průměrný roční počet lidí, kteří Musalu navštíví se pohybuje okolo 50 tisíc.