Mys Kaliakra

Jestliže budete v létě trávit dovolenou na severním pobřeží Bulharska v letovisku Albena, určitě si nenechejte ujít návštěvu asi třicet kilometrů vzdáleného mysu Kaliakra. Úzký a protáhlý výběžek pevniny, který se vryl do moře, vás od prvního okamžiku uchvátí.

Narazíte na skalnaté útesy, křišťálově čisté moře, jeskyně a přírodní scenérie, které spolehlivě vyrazí dech. Červeně zbarvený skalní útes tyčící se do výšky sedmdesáti metrů, pusté pláně s vysušenou travou s absencí jakýchkoliv jiných rostlin ve vás vyvolají pocit, že jste se právě ocitli v mexické prérii. To ale jen do chvíle, kdy spatříte mohutnou bránu pevnosti, která byla postavena již ve 4.století před n.l. a později rozšířena Římany a Byzantinci. Ve 4.století byly do skal vykopány šachty, které umožňovaly zásobování posádky přímo z moře. Dnes je v jedné jeskyni vybudováno muzeum a v jedné restaurace.

Mys Kaliaka není k dlouhodobému pobytu, ale je to unikátní místo na koupání a potápění a je jediné místo, kde lze dnes ještě v Černém moři spatřit delfíny.