Rilský klášter

Dvacet kilometrů od města Dupnica směrem na východ od hlavní dálnice se odpojuje cesta k Rilskému klášteru, nejnavštěvovanějšímu místu západního Bulharska. Klášter byl založený v roce 1335, je obehnaný mocnými zdmi, které mu dodávají vzhled tvrze. Když ale vstoupíte západní branou, tento dojem se vytratí. Klenba kolem vydlážděného dvora podpírá řadu mnišských kobek. Východní křídlo manastiru, postavené až v roce 1961, slouží jako prostory k vystavování klášterních předmětů, které byly zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Kopule klášterního kostela se zdobenou fasádou skrývá bohatě malované fresky se scénami z venkovského života. Vnitřní stěny kostela jsou zdobeny obzvlášť krásnými ikonami, zdobenými složitými řezbami a lístkovým zlatem. V přízemí severního křídla je kuchyně s obrovskými kotli, které sloužily k nakrmení poutníků. Moderní východní křídlo uchovává chrámovou pokladnici a dřevěný kříž ze 14.století

Sv. Ivan Rilský se zde usídlil v 9.století v jeskyni nedaleko manastiru, když odešel jako jeden z poustevníků a mystiků hledat do bulharské a makedonské divočiny samotu a osvícení. Vysloužil si jméno moudrého muže a léčitele a na popud svých následovníků založil vysoko v údolí klášter. Tvrdí se, že za svého života konzumoval byliny a lektvary, aby své tělo postupně balzamoval a aby mělo po jeho smrti léčivou sílu. Z tohoto důvodu je toto místo známé po celém Balkáně jako poutnické místo.

Manastir nabízí i prosté ubytování v kobkách kláštera. Pokud budete chtít, můžete se zůčastnit ranní mše v sedm nebo v osm hodin a nebo večerní mše v šestnáct nebo v sedmnáct hodin. Bohoslužby zahajují mniši, kteří tlučou na dřevěné desky v klášterním dvoře – rituál, který má shromáždění připomínat Kristovo přibíjení na kříž.

Koncem června jsme v Monastýru byli a je to tam senzační. Všem vandrovníkům to místo i ty hory nad ním doporučuju. Možná není úplně dobrý tam prostě dojet autem a zase odjet, lepši je si to tam aspoň trochu projít. Taky nám nabízeli ubytování za 20, ale nakonec nás sami od sebe šupli do cimer po šesti pouze za 10 šušňů na noc. Hospody jsou tam tři. Ve všech se Vás pokusí okrást, ale to je v Bulharsku běžné (u nás ostatně taky:-). Nejvíc nás chtěli okrást v té horní, tam měli i lahvový Staropramen bulharské výroby. Prostřední hospoda je vcelku dobrá a velmi dobrá je hlavně ta úplně dole a víc vzadu, i když vypadá obludně - je součástí jakéhosi hotelu se saunou atp., který vypadá jak Husajnův palác. Takřka monopolním točeným pivem je v tom kraji Kamenica (asi tam není moc rozšířená celostátní distribuce beček), je ale dost hnusná. Nejlepším pivem je jednoznačně Zagorka (Hanička...) prodávaná v lahvích. Vůbec úroveň výčepů je v Bulharsku na mimořádně nízké úrovni. Pozor na to. Raději lahváč.

My jsme dojeli vlakem do Dupnice, pak maršrutkou do Bystrice a odtamtud vzhůru do hor. Stoupali jsme skoro tři dny, ty hory jsou přes 2500 m.n.m. Koncem června tam ještě bylo vcelku hodně sněhu, i když už nesouvisle. Z hřebenu od chaty Ivana Vazova pak vede do monastýru krásná červená značka, i když je lepší to vzít zacházkou přes jakýsi sedlo nad tím a zažít vyhlídku na sedm rilských ózer.

Pozor pak na autobusy z kláštera - vyvěšený jízdní řád je psaný anglicky v nečem podobném editoru T602, a to někým, kdo anglicky evidentně neuměl. V podstatě tam platí, že autobusy odtamtud odjíždějí mezi 8. a 9. ráno a pak až po jedné odpoledne. Moc jich tedy není. Jinak mají tam pekárnu a prodávají čerstvý chleba a čerstvý jogurt.

Bulharsko je pro nás spíše levnou zemí, to ano, ale mám zkušenost, že v hospodách je tam naopak ještě dráž, než u nás, i když ne o mnoho. Jinak v okolních blízkých i dalekých místech se dá ubyování v soukromí ukecat na cca 5-7 leva za noc.

Z ostatních zmiňovaných míst moc moc doporučuju Melnik a blízký Roženský monastir. My jsme přišli zhora - začali jsme na severní straně Pirinu v Bansku (krásná úzkorochodná železnice!) a došli jsme přes Rožeň do Melniku. Je to vinařské město a dost to tam tepe. Hlavně si tam nenechte ujít muzejní dům "Kordopulova kšta" s vinným sklepem a ochutnávkou vín.