Veleka - nádherná bulharská řeka

Řeka Veleka pramení na území Turecka, velice blízko bulharsko-turecké hranici. Její vody se klikatí panenskou přírodou v pohoří Strandža a vlévají se do Černého moře. Obzvláště nádherné je ústí řeky, řeka musí obkroužit dlouhý pobřežní pás písku předtím, než se dostane do moře. Čtyři kilometry severně od ústí řeky je letovisko Achtopol, a několik set metrů od jižního konce ústí je městečko Sinemorec.

Řeka Veleka je právem nazývána nejromantičtější řekou v Bulharsku, nabízí nezapomenutelné pohledy na bulharskou přírodu, obzvláště působivý je ranní rozbřesk nad řekou s mlhavým oparem. Veleka je nedílnou součástí přírodního parku Strandža, společně s řekou Rezovska tvoří kouzlo pohoří Strandža.

Podle místních legend se kolem řeky Veleky dosud skrývájí neobjevené zlaté poklady. Veleka je čistá řeka, žije v ní mnoho ryb, mnoho druhů vzácného ptactva a jiné fauny a flóry. Jednou z nejznámějších vesniček poblíž ústí řeky Veleky je vesnice Kosti. Pro tursity je přitažlivá zejména svým tradičním nádechem pobřežní vesnice, kulturou a v neposlední řadě zvyky místních obyvatel (tanečníci nestináři).