Zprávy o Bulharsku z let 2007 a 2008

11. 10. 2008:

 • Průmyslová výroba v Bulharsku klesla v srpnu proti červenci o 13%. Bulhaři byli na dovolené...:-)
 • Řecká Alpha Bank otevřela 14 nových poboček, má jich už 90.
 • Bulharská ekonomika je 76. na světě z hlediska konkurenceschopnosti, polepšila si o tři místa. Žebříček vydává Světové ekonomické fórum. Nejlepší ekonomiku mají v USA, následuje Švýcarsko, Dánsko, Švédsko a Singapur.
 • Bulharská podnikatelská sféra předpovídá bankroty stavebních firem, zejména díky světové finanční krizi.
 • Mluvčí bulharského parlamentu Georgi Pirinski se setkal ve středu s oficiální českou delegací vedenou Miloslavem Vlčkem. Hlavním tématem debat byla finanční krize a české předsednictví EU. Součástí delegace byli i zástupci podnikatelské sféry.
 • Podle průzkumu by ve volbách obdržela opoziční strana GERB 24,7% hlasů, vládnoucí BSS 18,2% a Ataka 6,5%.
 • Světová banka ocenila změny v ústavní, legislativní a procedurální části právního systému země. Podotkla také, že nikdy neanalyzovala u žádné jednotlivé země právní systém do takové hloubky. Za období 2001 - 2008 se financování právního systému vzhledem k procentu z HDP zdvojnásobilo a je vyšší než u Rumunska, Slovenska nebo ČR. Peníze jdou však spíše na platy soudců a dalšího personálu než na investice a produktivita justice je nízká. Proto banka doporučuje právní systém zprůhlednit, zavést strategické plánování s 3letými plány, vytvářenými justicí, ministerstvem financí a Nejvyšší soudní radou, zlepšit personální management a investice do informačních technologií.
 • Plamen Jurukov z pravicové Unie demokratických sil do svého majetkového přiznání lhal, zrušil účast v různých podnikatelských a neziskových sdruženích a převedl majetek na manželku a nyní ho vyšetřuje Daňová agentura. Jurukov se brání: tajné informace o daních by neměly unikat do médií.
 • Popularita vedoucích politických stran klesá - socialistům věří a svěřilo by jim svůj hlas 14,2% obyvatel a straně GERB 19,7%., informoval Barometr.info.
 • Světoznámé bulharské olejové růže z Kazanlaku se budou pěstovat ve Francii - před radnicí v Saint Herblain, předměstí Nantes. Města uzavřou družbu, bude se diskutovat o evropských projektech a podnikatelských záměrech, akci doprovodí folklorní koncerty. Vztahy navázala obě města už v roce 1984. Starosta Kazanlaku navštíví také Muzeum parfémů v Grasse a setká se s tamějším starostou.
 • Bulharský Fond dopravní infrastruktury zneužil evropské prostředky v hodnotě 500 mil. leva v 21 projektech, zjistilo nové vedení fondu. 
 • Pro Evropskou komisi pracuje143 Bulharů, do roku 2011 by jich mělo být 227. Z kvóty 133 je nyní 102 asistentů, na manažerské pozice jsou vypsána výběrová řízení.
 • V Kjustendilu byla nalezena unikátní byzantská mozaika, a to v sále soukromé rezidence. Jména majitelů domu - Diofanes a Diogenia - jsou vepsána v nálezu, v Bulharsku jde o objev, který je první svého druhu a dokladuje nájezdy hunského vůdce Attily (406 - 453) na tato území.  
 • Deník Times Berbatova nazval Houdinim a pěl jen samé ódy.
 • Šestá církevní konvence rozhodla, že bulharská církev nemůže žádný majetek prodat, zastavit nebo směnit.
 • V botanické zahradě v Balčiku bude vystavěn v listopadu 2008 nový skleník o rozloze 800 m2 za 300 000 leva. Domov v něm najdou palmy a kaktusy, tropické rostliny. Skleník měl stát už v roce 1985, ale pro nedostatek peněz byl projekt zmražen. Před 5 lety vznikl nový plán, ale z byrokratických důvodů se jeho realizace odsunula. Stavební povolení bylo vydáno až v srpnu 2007. Prostředky nyní poskytla Sofijská univerzita z Evropského fondu Biodiverzity. Kolekce kaktusů v Balčiku je druhá největší v celé Evropě konečně nalezne své důstojné místo.
 • V Bulharsku byla na webu komise, vzniklé v roce 2007 pro vyrovnání s minulostí (Files Comission, "Svazková komise") odtajněna jména 15 novinářů, kteří spolupracovali s tajnou službou. Jsou mezi nimi Borislav Šabanski, Vesselin Stojkov, Ljudmil Stojkov, Milen Valkov a Michail Barzanov. Pro Bulharskou tiskovou agentur pracovali Andrej Kožucharov, Atanas Matev, Bojan Trajkov, Ivo Indžev, Krassimir Drumev a Nenčo Chranov. Jména 4 dalších novinářů nemohou být zveřejněna. 
 • 17. mužem roku 2008 se v Bulharsku může stát jeden z těchto 3 kandidátů: fotbalista Dimitar Berbatov, volejbalista Plamen Konstantinov nebo filmový režisér Javor Gardev. Více na webu http://zar.bg/manoftheyear/. Novináři nominovali celkem 118 jmen. Berbatov je nejdražší bulharský fotbalista, Manchester United za něj zaplatil 30,75 mil. liber. Plamen Konstantinov byl vedoucím volejbalového týmu na LOH v Pekingu. Obvinili jej za dopink, vyřadili ze soutěže a poté zjistili, že byl čistý. Javor Gardev debutoval ve filmu, předtím režíroval v divadle. Za film "Dzift" získal cenu Nejlepší režisér v Moskvě, 6 cen ve Varně a může být nominován na Oscara.
 • 60% Bulharů se cítí šťastných, země už nepatří mez ty, co nejvíc teskní po socialismu. Rozčarování z práce institucí a rozvoje demokratického systému však narostlo. 54% lidí nevěří politikům, 51,3% Parlamentu a 47,1% vládě, policii nevěří 24,4% obyvatel a vzdělávacím zařízením 16%. z institucí největší důvěru mají pravoslavná církev a evropská komise. 60% osob schvaluje nemanželské soužití.
 • Turisty na Vitoše uvěznil sníh.
 • Bulharský film "Svět je velký a spása čeká za rohem" vyhrál v Curychu cenu publika. Je natočen podle stejnojmenného autobiografického románu Ilji Trojanova. vypráví příběh Alexe, narozeného v malém bulharském městě v roce 1976, jehož dědeček Dan byl místní mistr v backgammonu. Po 30 letech navštěvuje dědeček Dan svého vnuka v německé nemocnici po autonehodě, při které zemřeli Alexovy rodiče a po níž Alex ztratil paměť. Alexova rodina emigrovala do Německa před mnoha lety. Alex a Dan se vypravili do malého bulharského města a tam objevuje Alex pravdu o své minulosti a současnosti. Autor předlohy se narodil v Sofii v roce 1965 a jeho rodina emigrovala do Německa v roce 1971. Trojanov vyrostl v Keni, žil v Indii, Jižní Africe a Německu. Píše německy a jeho novela byla přeložena do bulharštiny v roce 1997. V Německu získal 4 prestižní ceny za literaturu.

4. 10. 2008:

 • RWE zvítězilo v řízení na koupi 49% jaderné elektrárny Belene.
 • Moody´s snížil ranking bulharských bank DSK Bank,  Raiffeisen Bank a Pireus Bank z pozitivního na stabilní.
 • Antimonopolní úřad schválil fúzi kabelových operátorů CableTel a Evrikom.
 • Díky globální finanční krizi do bulharských nemovitostí investují Rusové a Arabové. Bulharské nemovitosti jsou považovány za stabilní.
 • Fotbalová hvězda Stoičkov přivedl do Bulharska katalánské investory.
 • Německý Witte Automotive investuje 21 mil. leva do továrny na náhradní díly v Ruse.
 • Bulharská národní banka zvedla základní úrokové sazby na nejvyšší úroveň od roku 1998 - na 5,38%.
 • V Plovdivu byl zahájen veletrh technologií.Účastní se jej 3202 podnikatelů ze 45 zemí.
 • Nízkonákladový Wizz Air zavedla pravidelné lety Burgas - Londýn, a to dvakrát týdně (mimo prosinec a leden). Většina cizinců přijíždí do Bulharska v létě, do Burgasu a létají z Velké Británie, Německa, České republiky, Slovenska a Izraele.
 • Premiér odvolal Ivana Lekova, náměstka Státní sportovní agentury, a Maria Cakova, náměstka primátora, kteří byli obžalováni z braní úplatků a zatčeni. Lekov měl manipulovat fotbalové rozhodčí a Cakov řízení na stavební zakázku v Botevgradu.
 • Vládě věří v Bulharsku 21% obyvatel. Je to méně než čeho dosahovaly vlády předchozí.
 • Národní bezpečnostní agentura popírá, že by špehovala novináře.
 • Sofijský primátor Bojko Borisov kritizoval premiéra Sergeje Staniševa, že přednášel na Harvardu, protože měl řešit problémy doma. premiér měl podle Borisova posluchačům Harvardu vysvětlit, jak učinit platného člena EU z nejchudší a nejzkorumpovanější země. Borisov také podotkl, že Nejvyšší státní zastupitelství by mělo prošetřit, za co utratil stát 10 mil. při oslavách Dne nezávislosti 22. 9. Také označil za nepřípustné, že premiér slavnostní řeči využil ke své politické propagandě.
 • Nový zákon o rodině zavádí, že každé dítě narozené mimo manželství musí mít zapsány oba rodiče, dále zavádí úpravu (před)manželských smluv, upravuje adopce (bez souhlasu k ní může dojít až po uplynutí 6 měsíců), upravuje mimomanželské soužití partnerů. S návrhy nesouhlasily židovská, katolická, evangelická ani hlavní imám v Bulharsku.
 • Členka kontrolní parlamentní komise Eliana Masleva sdělila, že podle šetření špehování novinářů bylo nařízeno ústním pokynem šéfa agentury Petko Sertova.
 • Bulharsko ztratilo 500 mil. leva tím, že změnilo smlouvu s Gazpromem. Výpočet představil poslanec Martin Dimitrov. Proto mají ceny plynu vzrůst. Obvinil Parvanova a Staniševa, že podepsali smlouvu podle moskevského diktátu. K tomu uvedl, že navrhl změnu zákona o poskytování informací tak, aby dokumenty podobného charakteru byly na žádost zveřejněny.
 • Při přednášce Staniševa na Harvardu jej zde bulharský student Stefan Savev z Trojanu uvítal transparentem, vyzývajícím ho k odstoupení. Na transparentu byla i výzva: Přijďte se setkat s premiérem nejzkorumpovanější země v Evropě. Savev byl pak první, kdo Staniševovi položil otázku: O jako demokracii mluvíte, kdy podle Transparency International v Bulharsku neexistuje svoboda slova, korupce je nejvyšší v Evropě a novináři jsou biti až do bezvědomí? Stanišev na to odpověděl, že právě tato konverzace mezi ním a studentem je demokracií. Zdůraznil, že Bulharsko toho hodně za poslední rok dosáhlo a že opozice má v médiích široký prostor. S korupcí vláda bojuje. Nakonec vyzval premiér studenta k návratu do vlasti a k tomu, aby se podílel na jejím vylepšení. Savev poznamenal, že není spojen s žádnou pravicovou stanou, že poznatky čerpá z médií. Je studentem North Eastern Univerzity v Bostonu. Stanišev je první bulharský premiér, který přednášel na Harvardu.  
 • Během 32 měsíců přijde o práci v Bulharsku 17.000 státních zaměstnanců v rámci zefektivnění státní správy.
 • Na prokuratuře vznikne nové oddělení pro kontrolu zneužívání evropských fondů.
 • Evropská komise bude Bulharsko pokutovat za účtování elektřiny a plynu ve vyšších částkách, než které byly skutečně spotřebovány, uvedla Meglena Kuneva.
 • 31letá Bulharka Penka Janova z Trojanu byla brutálně zavražděna svým řeckým přítelem, který byl pod vlivem drog. Motiv stále nebyl vyjasněn.
 • Bulharská mafie je v Srbsku druhá nejmocnější, mocnější než italská, albánská, ruská nebo čínská. Uvedl to srbský deník Press. Bulhaři v Srbsku falšují dokumenty, páchají podvody s kreditní kartami, věnují se převaděčství a prostituci.
 • Italskému občanovi byly na hranici zabaveny falešné peníze v hodnotě 20.850 eur. Vozidlo řídil turecký občan. Už minulý měsíc zabavili bulharští celníci 50.000 falešných eur.
 • Zapomenutá taška byla důvodem uzavření hlavního autobusového nádraží v Sofii.
 • 34letý počítačový specialista z veliko Tarnovo Petar Petrov obdržel od prezidenta cenu Johna Atanasoffa za rok 2008. Cena se uděluje od roku 2003.
 • Sofijská botanická zahrada otevřela motýlí pavilon. Je to první motýlí pavilon v Bulharsku, vchod do botanické zahrady najdete v centru z třídy Vasila Levského.
 • 80% Bulharů odmítá homosexuály, 59% je extrémně homofobních. 70% by neposlalo své dítě do školy, kde učí homosexuál a 50% by nepracovalo s homosexuálním kolegou. Pro porovnání, 50% Američanů věří, že by sňatky gayů měly být legální. V Bulharsku žije 4000 lidí s AIDS nebo HIV, píší novinite.
 • Třetina Bulharů chce studovat střední školu v zahraničí. Ankety se účastnilo 1197 mladých lidí ve věku 15 - 35 let. Stejný výzkum odhalil, že studenti pokračují ve výuce ve vyšších ročnících, aniž by měli potřebné znalosti. Například 12% oslovených nevědělo, co je to metr čtvereční. Mladí Bulhaři jsou přesto dobří na počítače, 36% z nich zná aspoň 1 cizí jazyk (ve srovnání s 9% ve Španělsku). Nezaměstnanost mladých stále klesá, mladí jsou stále vzdělanější, uvědomují si potřebu kariéry, dobře vydělávají a častěji jezdí na dovolené. Proto také ale řada mladých žen odkládá mateřství nebo nemají děti vůbec.
 • Britský investigativní novinář Misha Glenny uvedl, že potírání korupce v Bulharsku bude trvat asi 20 - 30 let. Rozhodující v tom bude politická vůle a oddanost věci. V Sofii prezentuje svou knihu "McMafia: cesta globálním kriminálním podsvětím". Podle něj v poslední době bylo v Bulharsku několik tuctů veřejných poprav a nikdo za to nebyl stíhán. To podle něj znamená, že policie a soudnictví nedělají svou práci. Velmi špatným dojmem podle něj působí vražda novináře Georgi Stoeva v dubnu 2008 nebo fyzické napadení Ogňana Stefanova před týdnem.
 • Bulharské děti ohrožuje internet. Stejně jako děti v Británii, Polsku, Estonsku, České republice, Nizozemí, Norsku a na Slovensku. V těchto zemích používají děti internet nejčastěji. Rizikem je vystavování se agresi, není pravda, že právě tyto děti jí umí čelit nejlépe. Vystavují se porušování soukromí a prohlíží si nevhodné stránky.
 • Sofijský primátor Bojko Borisov se setkal se svým idolem Sylvestrem Stallone. Ten přijel do Bulharska obhlédnout místa, kde by mohl točit Rambo 5.
 • Básník Konstantin Pavlov (75) skonal. Ovlivnil moderní literaturu a kulturu hlavně v 60. letech, byl přeložen do mnoha jazyků. V letech 1966 - 1975 mu komunistický režim zakázal publikovat jeho díla.

 

27. 9. 2008:

 

 • OBSE odsoudila napadení bulharského novináře Ogňana Stefanova.
 • Hotely v Plevenu zaznamenaly rekordní zisky. V prvním pololetí 2008 dosáhly 1,56 mil. leva.
 • Poradcem Ruperta Murdocha při prodeji bTV bude JPMorgan.
 • Podle deníku Pari jsou nejlépe řízené hotely v Bulharsku Park hotel Pirin v Sandanski v kategorii pětihvězdičkových hotelů, o kategorii níže je to Capitol ve Varně a tříhvězdičkovým vítězem je Lozenec v Sofii.
 • Vláda podepsala memorandum o spolupráci v oblasti cestovního ruchu s Čile.
 • Textilní průmysl v Bulharsku nabírá stále na síle. V 1. pololetí 2008 opět vzrostl o 4%. Navzdory krizi je v Evropě stále konkurenceschopný. 92% výrobců vyváží do EU i dalších zemí. Vloni to bylo za 1,9 mld. eur.
 • Investorský servis Moody´s snížil hodnocení Bulharska z "pozitivně perspektivního" na "stabilní". Může za to vysoký deficit obchodní bilance v kombinaci se zpomalením ekonomiky v důsledku globální krize.
 • Celkový státní dluh Bulharska na konci roku 2007 činil 5,2 mld. eur. Snížil se meziročně o 482,8 mil. eur. Vnitřní dluh narostl o 124,8 mil. eur, vnější zadlužení kleslo o 607,6 mil. eur.
 • Jedno z největších nákupních center, City center Sofia, bylo prodáno za 101,5 mil. eur.
 • Bulharská měna "leva" byla estetickou komisí Mezinárodní finanční banky ve Švýcarsku vybrána jako 4. nejkrásnější. Hodnotí se design, solventnost a historický význam osobností vyobrazených na bankovkách a jejich trvanlivost. Bulharsko předstihly ukrajinská hřivna, australský dolar a euro. Pátý byl americký dolar.
 • Bulharská tajná služba byla obviněna, že odposlouchává poslance. Informace se objevily na nové webové stránce Nebezpečné zprávy. Stránka byla vyřazena z provozu, pak ale znovu "naběhla". Události jsou spojovány s napadením novináře Stefanova třemi maskovanými muži.
 • Transparency International: Korupce v Bulharsku vzrůstá. Podle indexu vnímání korupce, sestavovaného na základě průzkumu TI. V Bulharsku jde o politickou korupci, v souvislosti s organizovaným zločinem. Týká se udělování koncesí, vyšetřování i soudních procesů a brzdí vývoj země. Bulharsko je podle žebříčku spolu s Rumunskem nejzkorumpovanější zemí Evropy. Lépe než nováčci EU se umístili například Kolumbie, Ghana, Gruzie, Kuba, Kuvajt, Tunisko a Chorvatsko.
 • Místostarosta jedné ze čtvrtí v Sofii a bývalý poslanec Marius Cakov byl zatčen za vzetí úplatku 25.000 leva. Narodil se v roce 1960 v Botevgradu a vystudoval medicínu.
 • Varněnský radní Veselin Danov zůstává nadále ve vězení. Rozhodl o tom odvolací soud. Radní je obviněn z organizování zločineckého gangu, vydírání a podílnictví, prostředky pocházely z drogových obchodů. Danov je také manažerem a vlastníkem zastavárny. Účastnil se také první série show Big Brother. Otec Danova byl předsedou Ústavního soudu a ministr vnitra na počátku 90. let. Oba jsou také blízcí příbuzní Christo G. Danova, zakladatele bulharského knihtisku a prvního majitele nakladatelství založeného roku 1855 v Plovdivu.
 • Varněnská policie zabavila v internetové kavárně počítače s nelegálním softwarem.
 • Známá spisovatelka Svoboda Bačvarova (84) představila svou třídílnou historickou knihu Obzvláště mučivým způsobem ("По особено мъчителен начин" - "In Particularly Painful Way..."). Vrátila se po 20 letech z Brazílie. Na osobním příběhu ukazuje vznik, vývoj a střet ideologií 20. století, i zločiny páchané na lidech. Na základě tohoto románu byl natočen film, režisérem je Rossen Elezov. 
 • Ministerstvo zahraničí USA varuje, že náboženská nesnášenlivost v Bulharsku stoupá.
 • Bulharsko slavilo 100. výročí nezávislosti.
 • Nejvíce sexy dívkou v Portugalsku je dcera bulharského fotbalisty Vanjo Kostova - Sara Kostova, a to podle časopisu Maxim.

 

20. 9. 2008:

 • Německá policie rozbila v Hamburku gang prodávající pedofilům bulharské děti. Nejmladší oběti bylo 10 let. Bulharské děti byly pojmenovány jako "ovečky z Východního bloku".
 • Míra nezaměstnanosti v Bulharsku v srpnu činila 15,8% a klesla za měsíc o 1,2%.
 • Míra inflace v Bulharsku v srpnu dosáhla 11,8%, průměr EU byl 3,8%.
 • Za poslední tři roky zrekonstruovalo Bulharsko 100 km dálnic a 4000 dalších komunikací.
 • Na žebříčku svobody podnikání si stojí Bulharsko na 68. místě. průzkum činil kanadský institut Fraser.
 • Mezi nejlepšími 100 hotely světa operátora TUI se umístil bulharský RIU Helios ze Slunečního pobřeží. Nejlepší hotely vybírají turisté z 15.000 ubytovacích zařízení.
 • HDP v Bulharsku v 2. čtvrtletí vzrostl o 7,1%.
 • Bulharský parlament podpořil pražskou deklaraci Evropské svědomí a komunismus. Levice byla proti. Text celé deklarace je zde: http://www.novinite.com/view_news.php?id=97090.
 • Bulharský premiér Stanišev uvízl v lanovce v Rile na 40 minut.
 • Sofii, Plovdiv a Trojan navštívili dánský princ Frederik a princezna Mary. Podle protokolu nesmí následníci trůnu činit žádná prohlášení.
 • Pravicová opozice sesbírala 475.023 podpisů proti vládnoucí koalici. Protestní akce nese název Jsem Evropan. Lidé tím vyjadřují svou značnou nespokojenost se stavem dění v zemi.
 • Komisař EU pro zemědělství se má setkat se zástupci producentů mléka v Bruselu. Nespokojenost producentů pramení z toho, že bulharská vláda neplní své sliby a i přes povolení EK vyplácet dotace, tak nečiní a dále ze špatného dotačního systému v Bulharsku. Protesty farmářů podpořili dokonce i důchodci, a to i přesto, že se je vláda snažila uplatit tím, že jich 5000 pošle na dovolenou k moři mimo sezónu. Důchodců je v zemi přes dva miliony. K producentům  mléka se připojili také farmáři z jiných sektorů.
 • Bulharsko je třetí v EU, pokud jde o daňové úniky. Informaci poskytli Associazione Contribuenti Italiani and the Klrs Network of Business Ethics. Daňové úniky mají v zemi na svědomí 18% tamějšího HDP. Na 1. místě je Itálie s 23%, následuje ji Rumunsko s 18%. Nejnižší úniky daní zaznamenala Velká Británie (6% HDP), Belgie (5%) a Švédsko (3%).
 • EU sleduje Bulharsko i Rumunsko a žádá, aby urychlili boj s korupcí.
 • Bulharsko je na 5. místě ze 27 zemí EU v zavádění evropské legislativy do vnitrostátních předpisů.
 • Příbuzní v roce 1978 zavražděného disidenta Georgi Markova žádají nahrazení dosavadního vyšetřovatele Andreje Cvetanova někým profesionálnějším. Nato povolal ředitel Národní vyšetřovací služby nový tým, s právníky nedotčenými minulostí.
 • 6% Bulharů si myslí, že v zemi by měly být zavedeny povinné volby.
 • Bulharské národní ochranné služby popírají, že by novinářům odebíraly fotoaparáty po incidentu premiéra v pohoří Rila, když zůstal viset v lanovce.
 • Nový software bude zaveden ke kontrole studentských kolejí a ubytoven. Nyní v nich bydlí i jiní lidé než studenti (asi 5%).
 • Bulharská princezna Miriam Ungria, manželka prince Kardama (46), nejstaršího syna bývalého cara Simeona Sakskoburggotského, obdržela povolení navštívit manžela v madridské nemocnici. Princ Kardam má po autonehodě utrpěl zlomeniny obou rukou.
 • Ve středu se slavil Den Sv. Sofie. Slaví se od roku 1992, od roku 1979 se slavíval 3. 4. Byl to den, kdy byla Sofia prohlášena za hlavní město v roce 1879.
 • Mlékaři chystají další protest. Řekli, že budou stávkovat do té doby, než se z nich stanou evropští farmáři.
 • Ve Veliko Tarnovo se konal mezinárodní festival vojenských hudebních skupin.
 • Lidé trpící vzácnými chorobami protestovali v Sofii. Při akci s názvem Sliby neléčí upozorňovali, že se jim nedostává dostatečné péče, naráží na byrokracii a vládní politika na ně nemyslí.
 • V zemi zahájilo školní docházku 60.000 prvňáčků. je jich o 7.000 méně než v roce 2007. Za poslední rok bylo uzavřeno kvůli úbytku žáků 249 škol. Podle úředníků opustilo školy v roce 2007 celkem 14.457 žáků, většině z nich je 13 - 16 let.
 • 97% učitelů je odměňováno podle výkonu.
 • Slavný archeolog Georgi Kitov (65) zemřel nenadále v neděli  14. 9. 2008 na srdeční infarkt ve svém domě ve Staroselu u Plovdivu.
   

13. 9. 2008:

 • 13 bulharských firem je zahrnuto v žebříčku Deloitte CE TOP 500. LUKoil Neftochim je 29. ve střední a východní Evropě, 6 firem patří do sektoru energetiky, tři průmyslu a tři do obchodního a podnikatelského sektoru, z českých je v pořadí např. ČEZ nebo Škoda. Prvních deset firem včetně jejich pořadí je následující: Lukoil Neftochim (29), Lukoil Bulgaria (71), NEK (124), Cumerio Med (142), Petrol (258), Mobiltel (285), OMV (328), BTC (363), Kremikovci (381), CEZ Electro (425).
 • Největší německá banka, Deutsche Bank chce koupit 30% bulharské Postbanky.
 • Za prvních osm měsíců roku 2008 činila inflace v Bulharsku 13,8%. Nejvíc vzrostly ceny bydlení s služeb s ním spojených, alkoholu, cigaret, rýže, vajec, soli minerálních vod atd.
 • Bulharské nemovitosti jsou výnosnější než akcie.
 • Nejmodernější přístav v Černém moři je ve Varně, navíc se do něj bude investovat dalších 10 mil. eur a bude tak i největší.
 • V první polovině roku 2008 investovaly v Bulharsku řecké firmy 2 mld. eur,a  to hlavně do nemovitostí. Mimoto Řekové vlastní 29% veškerých bulharských bankovních aktiv. Ve stejném období vnesli Řekové 3,5 ml.d eur do Rumunska. Tak je Řecko v obou zemích nejvýznamnějším investorem.
 • V Sofii bylo otevřeno Národní centrum výpočetní techniky a IT výzkumu. Využijí jej vědci a odborníci ze Sofijské univerzity Sv. Klimenta Ochridského a z technické univerzity, Lékařské akademie a Bulharské akademie věd. Centrum je jediné svého druhu v celé jihovýchodní Evropě.
 • V Krivodolu (130 km severně od Sofie) vyroste nová továrna za 5 mil. eur, Italové investují do výroby malých elektromotorů.
 • Do nové továrny na výrobu automobilových dílů ve městě Stara Zagora investuje 10 mil. eur německý výrobce Dr. Schneider.
 • Nacionalistická strana Ataka tvoří seznam nejzkorumpovanějších politiků a chystá se jim udělit vyznamenání "Řád, právo a spravedlnost". Konečná zpráva o korupci v Bulharsku bude zaslána podle lídrů strany Volena Siderova a Jane Janeva Evropské komisi. První tři místa jsou již obsazena bývalým carem a premiérem Simeonem Sakskoburggotským, předsedou etnicko-tureckého Hnutí za práva a svobody Ahmedem Doganem a současným prezidentem Georgi Parvanovem. Další místa zaujmou bývalý ministr vnitra Rumen Petkov, bývalý ministr financí Milen Velčev, poslanec turecké strany Jordan Conev, současný ministr financí Plamen Orešarski, ministryně krizových situací Emel Etem, ministr místního rozvoje Asen Gagauzov  a bývalý ministr zemědělství Nihat Kabil. O doplnění seznamu požádali jmenovaní iniciátoři také další politiky, podobně smýšlejících stan.
 • V Bulharsku se koná schůzka NATO, účastní se jí i kandidáti Albánie a Chorvatsko.
 • Pokud by se volby konaly začátkem září 2008, 28% hlasů by dostala pravicová stana GERB Bojko Borisova, vládnoucí socialisti 15,4%, Ataka 8,4% a turecké menšinové hnutí 5,3%. Prezidenta má rádo 53,6% obyvatel, sofijského primátora Bojko Borisova 65,7%. Podle 57,9% Bulharů by měl současný kabinet za kritiku EU rezignovat, podle 50% není třeba předčasných voleb. Ankety se účastnilo 1200 lidí z 93 měst.
 • Čtyři členové strany Ataka byli v Plovdivu obviněni z výtržnictví. Při oslavě Dne sjednocení 6. 9. nosili vlajky se svastikami.
 • Nikolaj Vasilev, ministr veřejné správy uznal, že účast Národního hnutí za stabilitu a progres v trojkoalici byla chyba
 • Za porušení pravidel kontroly hrozí Bulharsku pozastavení dalších převodů financí ze strany EU.
 • Bulharsko žádá EU o pomoc, hoří mu lesy v Národním parku Rila a státní peníze ani síly na záchranu nestačí. V pozdější zprávě novinite.com píší, že na pomoc s hašením přiletěly 2 francouzské helikoptéry.
 • Jako každý týden, novinite.com uvádí ve svých zprávách další zabavení drog bulharskými celníky. Tentokrát jde o 160 kg konopí v Petriči. Podle některých zpráv pěstují konopí staří lidé, aby se uživili. Na přechodu do Srbska Kalotina policie zabavila 10 kg heroinu. Byl v nákladním vozidle, řidič byl Chorvat.
 • Soutěž Muž roku 2008 byla vyhlášena. Novináři z celé země budou nominovat do 22. 9. své kandidáty.6. 10. bude oznámeni tři finalisté a spuštěna stránka manoftheyear.bg. Oficiálním sponzorem je Johnnie Walker, vítěz bude znám v prosinci. Doposud vyhráli Želio Želev (1990¸ 1992), Filip Dimitrov (1991), Emil Kostadinov (1993), Christo Stoičkov (1994), Stefan Sofianski (1995), Petar Stojanov (1996¸ 1997), Ivan Kostov (1998), Kiril Vojnov (1999), Tanjo Kirjakov (2000), Slavi Trifonov (2001), Bojko Borisov (2002¸ 2006), Georgi Parvanov (2003), Jordan Jovčev (2004), Conko Conev a Veselin Topalov (2005). Ti, kteří vyhráli dvakrát, se již účastnit nemohou.
 • Bulharský princ Kardam (46) leží po autohavárii stále v komatu.
 • Britský poslanec Julian Lewis požádal bulharské úřady, aby vyšetřili smrt Georgi Markova (psali jsme o něm dříve 26. 7. a 21. 6. 2008). Podle Lewise Bulharsko nechalo případ promlčet a nebylo ochotno jej řešit. Podle mluvčího Scotlandyardu bude šetření pokračovat podle britských zákonů, kde pro vraždu neexistuje promlčení.
 • Bulharsko slaví 123. výročí sjednocení Knížectví Bulharského a Východní Rumélie. 

 

6. 9. 2008:

 • Lídr nacionalistické strany Ataka Volen Siderov se setkal s šéfem Státní národní bezpečnostní agentury Petko Sertovem, aby jej upozornil na styky předsedy turecké strany Ahmeda Dogana s teroristickými a mafiánskými kruhy v Turecku, např. se skupinou Šedí vlci nebo Muslimští bratři. Předal mu také zprávu tajné služby. Podotkl také, že blízcí Doganovi poradci - Nedžet Menzir a Mehmed Agar - byli zdroji z tureckého parlamentu označeni jako kriminálníci. Rovněž by se bezpečnostní služba v Hnutí za práva menšin podle Siderova měla zaměřit na kontrolu praní špinavých peněz. Dodal, že pracovník bulharské bezpečnostní služby kryl Emnise Ozkana, syna tureckého podnikatele Sudi Ozkana, majitele hotelu Princess v Sofii a několika kasin v Sofii, Plovdivu a Svilengradu. 
 • Podle rumunského tisku se zrekreovalo v Bulharsku v létě 2008 nejméně 150 000 rumunských občanů. Celkem vyjelo na dovolenou do zahraničí 700 000 Rumunů. Nejvíc do Řecka (250 000), největší nárůst zaznamenalo Turecko (100 000).
 • Varna a Burgas budou mít nové letištní terminály dohromady za 65 mil. eur. Ve Varně bude 36 přepážek a v Burgasu 24. Stavba začne v půlce roku 2009. Letiště jsou stále více vytížena, doposud přiletělo jen do Varny 1,1 mil. pasažérů. Nejvíc je Rusů, Němců a Britů.
 • Nestlé převedlo výrobu zmrzliny z rumunské Bukurešti do bulharské Varny.
 • Bulharská nákladní vozidla vyrobená před rokem 1992 mají zákaz vstupu do Turecka. Jde o reciproční opatření.
 • Starostově Istanbulu a Plovdivu jednají o zavedení přímých letů, aby spojili svá města.
 • Bulharská vláda propustila 5000 lesníků. Státní lesy byly přeměněny zákonem na státem vlastněné firmy. Zákon současně zřídil Lesnický fond na krytí nákladů na různé projekty a honební záležitosti.
 • Vládnoucí politické síly uvažují, že ztrojnásobí počet důchodců, které pošle na dovolenou. Poskytne jim po skončení letní sezóny k tomu rekreační domy ministerstev a státních agentur. Původně chtěla vládat poslat na dovolenou 3 - 5.000 důchodců. Použije na to rozpočtový přebytek. Bulharsko čekají v roce 2009 další parlamentní volby. Pravice obvinila vládnoucí koalici, že už si kupuje hlasy.
 • Agentura národních příjmů se chystá na majitele drahých věcí, t.j. s cenou nad 100.000 eur a aut nad 30.000 eur. Bude kontrolovat zdanění jejich příjmů.
 • Bulhaři s Rumuny mají nejdelší pracovní týden v EU - 41,7 hodin týdně. Následují Britové s 41,4 hodinami, Francouzi stráví v práci průměrně 37,7 hodin týdně.
 • Prezident fotbalového klubu ve městě Belasica Kostadin Chadžiivanov byl zatčen za pašování drog v Řecku.
 • Do konce roku bude mít Bulharsko zaregistrováno 3 mil. aut.
 • Bulharský zpěvák Ilčev obdržel cenu Euro Pop 2008.
 • Bulharsko bude potřebovat lékaře, bude shánět i v zahraničí. Jen za poslední rok se jich nechalo zaměstnat v EU 600. 
 • Ve skanzenu Etara se konala dvoudenní Etnografická konference. Účastnili se jí kromě domácích i zástupci Chorvatska, České republiky a Maroka. Etara je muzeum v přírodě a bylo otevřeno 7. 9. 19647. Zdejší řemeslné dílny fungují a vyváží zboží např. do Vídně, Káhiry nebo Marseiile.
 • Zástupce Bulharska v Radě bezpečnosti a spolupráce v Evropě (která sídlí ve Vídni) Emil Vasev spáchal na dovolené v Sarajevu sebevraždu. Zanechal dopis na rozloučenou, kde popsal své osobní důvody pro tento čin.
 • Bulharsko slaví 31. 8. národní svátek cestovního ruchu. Den je spojený s výstupem na černý vrch v pohoří Vitoša u Sofie. Poprvé se výšlap konal 27. 8. 1895 poté, co Aleko Konstantinov zveřejnil článek Sofijští milovníci bulharské přírody.

 

30. 8. 2008:

 • Indicko-americká společnost Sutherland vytvoří v Ruse 250 pracovních pozic pro IT specialisty.
 • Japonsko dává půjčky na stavbu bulharských kontejnerových terminálů v přístavech.
 • Nejvíc vzrostly ceny bydlení v Kjustendilu, Plovdivu a Smoljanu - o 14,9%, 13,2% a 12,% za druhý trimestr roku 2008. Ceny činí 550 - 650 v nových bytech.
 • Národní agentura příjmů uvedla nový informační systém program s daňovými přiznáními on-line (www.nap.bg).
 • Čínský holding Luoyang znovu postaví sklárnu v Razgradu. Společnost patřila k hlavním sponzorům LOH v Pekingu.
 • Historické lázně v Sofii bude provozovat nový majitel - dostane koncesi na 20 let za 750.000 leva ročně. Lázně zaujímají plochu 5603 čtv.m.
 • Bulharský národní dluh je 4,7 mld. eur. Z toho vnitřní zadlužení činí 1,537 a vnější 3,2 mld. eur.
 • Bulhaři zaujímají 1. místo v Evropě v poměru vozidel jezdících na plyn. Jezdí jich tak 45.000. Důvodem je samozřejmě zejména cena - 7-8 leva na 100 km.
 • Bulharské ministerstvo spravedlnosti navrhlo změny v obchodním právu. Cílem je snížit byrokratickou zátěž a ušetřit náklady podnikatelům. Změny jsou i v souladu s evropským právem.
 • V dubnu až červnu 2008 bylo v Bulharsku dokončeno 91 nových hotelů. jejich celkový počet dosáhl 2643, mají 105 500 pokojů a 234 000 lůžek. 39% hotelů s 67% lůžek je na černomořském pobřeží. 272 hotelů je v burgaské oblasti, 223 ve varněnské a 81 v dobričské. V 2. čtvrtletí 2008 přenocovalo v těchto hotelech meziročně o 128 000 osob, t.j. 1,3 mil. lidí s 4,6 "noštuvkami". 33% z nich byli Bulhaři. Zvýšil se počet turistů z Malty (5x), z Litvy (o 170%), z Lotyšska (o 65%), Polska (o 53%), Slovinska (o 52%) a Rakouska (o 43%). Nejvíc turistů v Bulharsku je z Německa (19%). Celkové příjmy z hotelů v 2. Q vzrostly meziročně o 9% na 175 mil. leva.
 • Oxford Business Group: 14% příjmů Bulharska pochází z cestovního ruchu. Jde o data z roku 2007 a o 1.83 mld. USD a o meziroční nárůst o 14,3%. I přes problémy s některou zastaralou infrastrukturou a přehnaným rozvojem, na rozdíl od sousedních zemí, Bulharsko vykazuje stabilní rozvoj. Jednou z největších výhod Bulharska je ta, že přitahuje turisty v létě i v zimě, a to za přijatelné ceny. Vývoj pokračuje, je zde řada započatých projektů: v Burgasu se staví 5hvězdičkový hotel za 12 mil. eur, v zimním středisku Borovec se investuje 35,7 mil. eur.
 • Darik rádio a Darik webové stránky kupují jako první ve východní Evropě pro své zpravodajské účely helikoptéru. Jde o Robinsona R44 Raven II, který stojí 658 000 USD. Má kamery na ocase i přední špici, digitální kamerový systém, projektory, mikrokamery, barevné monitory a zařízení na mikrovlnný přenos.
 • V půlce roku 2009 bude Zenon-BG v Targovišti vyrábět pro Renault díly továrna, do níž investovala japonská Yazaki. Továrna za 8 mil. eur zaměstná 600 specialistů a pracovníků, většinou žen. Yazaki už má jednu továrnu v Jambolu, ta má 2000 zaměstnanců. V zemi by měly vyrůst ještě další dvě továrny. 
 • Agentura národních příjmů uveřejnila zprávu, podle které 4000 Bulharů má účty v EU nebo EHS nebo sem investuje. Tyto informace Bulharsko obdrželo z uvedených zemí. Agentura připomněla, že veškeré příjmy podléhají bulharským daním. Po obdržení kompletních informací, agentura zahájí šetření, zda byly všechny příjmy v Bulharsku řádně zdaněny.
 • Veřejná správa propustila doposud 5404 zaměstnanců, ale není to dost. V srpnu přišlo o práci celkem 7842 osob, v září jejich počet dosáhne 9000. Požadované snížení zaměstnanců veřejné správy o 12% z obcí budou následovat ministerstva s až 18,5%. Kabinet změnil zákon o státní službě, aby odstranil diskriminaci postižených osob. V budoucnu jich bude muset stát zaměstnávat 1%.
 • Vláda sehnala učiteli požadovaných 60 mld. leva po školy. Slíbila peníze i farmářům a producentům mléka.
 • Strana bývalého cara opustí koalici asi v listopadu.
 • Viceprezident Evropské komise Eugen Verheugen oznámil při své návštěvě země tři dobré zprávy  Bulharsku: vysoký rozpočtový přebytek, stát přerozděluje pouhých 40% příjmů a nezaměstnanost stabilně klesá. Země má skvělé vztahy se zeměmi kolem Černého moře a přispívá ke stabilitě v regionu. Takovými výsledky se může chlubit málokdo. Vyzval obyvatele země, aby bojovali s korupcí a nenechali špinit jméno své země několika jedinci. Komisař prozradil, že zemi doporučil k přijetí do EU a nikdy své podpory nezalitoval. Ve městě Veliko Tarnovo si prohlédl čističku odpadních vod a park v Arbanasi, na jejichž rekonstrukce přispěla finančně EU. Navštívil také Carevec a muzeum bulharské renesance. G. Verheugen obdržel od primátora města zlatou medaili a symbolický klíč od bývalého hlavního města Bulharska, jehož další kopii vlastní pouze otec "perestrojky" Michail Gorbačov a slavný wrestler Kalojan Machljanov. Podle Verheugena může Bulharsko přispět i k řešení kavkazského konfliktu.
 • V roce 2007 se v Bulharsku vybralo na charitu 37 mil. leva.
 • Premiér Stanišev slíbil, že vláda dá v roce 2009 více peněz na opravu studentských kolejí. Většina z nich byla vystavěna mezi 50. - 80. lety minulého století a nebyla opravována. V zemi je 126 kolejních budov a žije v nich přes 50 000 studentů. (pozn. aut. z vlastní zkušenosti víme, že např. v zimě se v nich netopí, takže studenti v nich bez el. přímotopů nemohou přežít...).
 • Do roku 2060 se počet obyvatel v Bulharsku podle Eurostatu sníží o 60% na 5,5 mil. země vykazuje nejvyšší pokles obyvatel. Spolu s východoevropskými zeměmi, včetně České republiky, zažije velký problém se stárnoucí populací.  
 • Panagjurište vyhlásilo krizový stav ohledně zásob vody.
 • Na Šipce si lidé připomněli 131. výročí vítězné bitvy v rusko-turecké válce.

 

23. 8. 2008:

 • U Plevenu byla nalezena slibná ložiště velmi kvalitního zemního plynu. Plny u obce Devenci je v hloubce asi 5 km. Těžit by se mohl začít v roce 2009.
 • Privatizační agentura potvrdila prodej tepelné elektrárny Bobovdol.
 • Příjem bulharských zaměstnanců je nejen nejnižší v Evropě, ale i např. oproti Chorvatsku a 19x nižší než v Německu. Federace evropských zaměstnavatelů zjistila, že hodinová mzda v Bulharsku činí 1,2 eur (v Rumunsku 2,2 eur). Minimální bulharská mzda je 110 eur (13% minimální mzdy ve Velké Británii). Nejlépe placenými nováčky jsou Slovinci se 6 eury na hodinu. Chorvati mají 5. I přes nízké mzdy není Bulharsko nejatraktivnější místem pro zahraniční investory, a to pro nízkou kvalifikaci zaměstnanců. Pro evropské země, včetně Bulharska, je největší hrozbou Asie, kde jsou nízké mzdy a vysoká produktivita. Indové a Číňané pracují za 1 euro za hodinu. V Bulharsku je také stále dost překážek podnikání pro malé podnikatele, kteří nemohou opustit sektor šedé ekonomiky. Vysoké je i pojistné za zaměstnance.
 • V červenci zaznamenalo sofijské letiště meziroční nárůst pasažérů 17%.
 • Ve Španělsku je poptávka po bulharských řidičích nákladních vozidel. Oznámila to Bulharská agentura zaměstnanosti. Nabízí se 50 míst a měsíční mzda 1712 eur (asi 42.000 Kč) hrubého. V nabídce je i ubytování za 250 eur a doprava do Španělska zdarma.
 • Ministr vnitra Michail Mikov se setká s producenty mléka. Ti vyhrožovali, že zablokují v počtu 1000 osob klíčový přechod Šipka přes pohoří Balkán. Požadavky mlékařů bude posuzovat i Evropská komise.
 • Americká univerzita v Bulharsku poprvé zažila převahu zahraničních studentů nad bulharskými. Má pro tento školní rok 257 studentů z 25 zemí, jsou zde i studenti z Kanady nebo Zimbabwe. Nových je i 9 profesorů z Bulharska, USA, Velké Británie a Nového Zélandu. Rozpočet fakulty byl minulý školní rok 10 mil. USD.
 • Magistrát Blagoevgradu zrušil setkání Bulharů žijících v zahraničí, plánované na 22. - 23. 8. 2008, pro malý zájem.

16. 8. 2008:

 

 • 3 členný tým bulharské státní televize byl zatčen v Makedonii. Natáčeli tu snímky města Bitola do filmu o První a Druhé balkánské válce, za údajné ohrožení národní bezpečností.
 • Obchodní bilance obchodu Bulharsku se zeměmi mimo EU je negativní a dosahuje 4,88 mld. leva. Deficit se týká Ruska a Ukrajiny.
 • Řecká firma Septoma (vznikla 1979) investuje do nové továrny na kosmetiku v Ruse 4 mil. leva.
 • Bulharský parlament vyhlašuje tender na dodání nového plenárního sálu.
 • 1. 10. 2008 vzrostou důchody o 8,5%. 1,2 mil. důchodců si tak polepší.
 • Tříčlenná koalice pravicových stran sepsala petici proti vládě (pozn.aut. v době naší návštěvy v Bulharsku v polovině září ji podepsalo přes 500.000 lidí).
 • Bulharský ministr životního prostředí blokuje nelegální výstavbu v pohoří Rila, ve městě Sapareva Banja.
 • Hlavní tajemník ministra vnitra Pavlin Dimitrov přiznal, že jejich ministerstvo udělalo chybu v případě vraždy sester Rosici a Kristiny Belnevských, jimž bylo v době vraždy v roce 2006 pouhých 15 a 18 let. Sestry se vydaly na diskotéku do Pazardžiku a byly nalezeny mrtvé u města Peštera. Podle původní verze měly být znásilněny a ubity kameny. Původní chybné dokazování však svedlo kriminalisty na špatnou cestu. Důkazy byly zničeny a musela být nařízena i exhumace pro opětovné dokazování. Pak vyšlo najevo, že je srazilo auto.
 • 15. 8. oslavili Bulhaři Nanebevzetí Panny Marie, pravoslavní i katolíci. Svátek mají všechny Marie, Marinové, Mariely atd.
 • Na počátku školního roku Bulharsko uzavře 350 škol (tj. asi 60%), pokud jim vláda nezašle slibovaných 61 mil. leva na udržení provozu.
 • Producenti mléka opět stávkují v Sofii. Vláda vůči nim totiž neplní své sliby. Bulharské farmáře podpoří i jejich rumunští kolegové.
 • Varněnské terárium vyhořelo, včetně některých i vzácných exponátů.
 • Bývalý poslanec Unie demokratických sil Plamen Petkov (41) a jeho choť zabil elektrický proud v jejich koupelně v obci Stražica, kde žili. Policie vyloučila cizí zavinění. Petkov pracoval jako šéf místní pobočky banky. Případ se dále vyšetřuje.
 • 500 obyvatel Plovdivu bylo evakuováno kvůli úniku sírových dioxidů.
 • Bulharská akademie věd propustila 250 zaměstnanců. Důvodem byl zákon o rozpočtu an rok 2008 o 12% snížení rozpočtů.
 • Bulharští důchodci jsou nuceni pracovat. Server novinite.com cituje článek z 10. 8. 2008 na Independent Online, Jižní Afrika. Popisuje příběh Kristiny Dimitrovové, která v 78 letech stále přednáší na 2 středních školách v Sofii, protože to nikdo nechce dělat (plat je 1,85 € na hodinu) a také proto, z její penze 276 leva (141 eur) jí pro zaplacení elektřiny a tepla zbudou 4 leva na den. O úspory přišla díky inflaci v roce 1997, nekupuje si žádné nové oblečení. Říká, že patří ke generaci, která zažila nedostatek po válce, za komunistů i v kapitalismu. Vůbec se nemůže srovnávat s penzisty na Západě, kteří odpočívají a cestují. Guena Cvetanova (74) pracuje zase jako uklízečka. Přestože trpí bolestmi (má artritidu), nemá čas na odpočinek, v noci se stará o jednu nemocnou ženu. Luben Ganev (67) slouží zase každé 3 dny 24hodinovou službu jako vrátný. pracuje, aby měl co jíst. Inflace v Bulharsku, nejchudší zemi EU, za posledních 11 let dosáhla letos v I. pololetí svého maxima 14,7%. V zemi je ze 7,7 mil. obyvatel 2,3 mil. důchodců a penzijní systém je extrémně chudý. Očekávaná délka života je 69 let u mužů a 76 u žen. Procento důchodců v populaci by mělo z nynějších 23% vzrůst v roce 2060 na 37%. Maximální penze činí dnes 490 leva (6370 Kč při 13 Kč za 1 leva). Ovšem ceny (včetně jídla) jsou zde již téměř evropské. Ministryně sociálních věcí Emilia Maslarova tvrdí, že bez potření šedé ekonomiky není změna možná. Tato část ekonomiky tvoří celých 30% HDP. Příští rok v červnu se mají konat volby a nyní vládnoucí socialisté slibují důchodcům dovolené zdarma, mobilní telefony, aby mohli volat rychlou pomoc a nabízí také pomoc rodinám, které se o starší lidi starají. premiér Stanišev říká, že je mu trapně, když se do Bulharska přijíždějí rekreovat zahraniční důchodci, zatímco domácí si to vůbec nemohou dovolit. V lednu chce vláda navýšit důchody o 350 leva. Prarodiče, kteří se starají o vnoučata, mohou dostat ke své penzi dalších 110 leva měsíčně. Dovolenou si mohou dovolit v zemi jen ti důchodci, kteří dostali zpět majetek zkonfiskovaný komunisty. Novinář v penzi, Alexandr, pronajímá byt v centru Sofie a jen díky tomu projel Evropu a chystá se s manželkou do Číny.

 

9. 8. 2008:

 • Letiště v severobulharském Targovišti bude do 2 let znovu otevřeno.
 • Bulhaři v zahraničí mohou refundovat zdravotní pojištění placené v Bulharsku. Agentura národních příjmů oznámila, že Bulhaři, kteří pobývali 1. 7. 1999 - 31. 12. 2007 mimo Bulharsko více než 183 dnů a nevyužili zdravotní péče v Bulharsku, nemusí platit zdravotní pojištění. Stačí když zašlou agentuře prohlášení e-mailem.
 • Australan Rupert Murdoch prodává televizní kanál bTV za sumu kolem 1 mld. eur. Minulý týden koupila švédská Modern Times Group kanál Nova TV za 620 mil. eur a CEME z USA kanál TV2 za 110 mil. eur.
 • Městský soud v Sofii prohlásil insolvenci ocelárny Kremikovci. Návrh podal ukrajinský podnikatel Ževago. Teprve nyní je dána možnost prodat 71% strategickému investorovi. Odbory toto řešení podpořily. Konstantin Ževago navrhl plán reorganizace ocelárny. ArcelorMittal a Ževago soupeřili o ocelárnu měsíce. Ocelárnu zatím stále vlastní bratr Lakšmího Mittala Pramod Mittal.
 • Projekt oživení Sevtopole má stát 100 mil. eur. Starověké thrácké město je potopeno v nádrži Koprinka uprostřed Bulharska. Cílem nového projektu je učinit z místa turistickou destinaci. Nyní se město nachází 20 metrů pod hladinou přehrady a je v perfektním stavu. Projekt představil Ministerstvu kultury starosta Kazanlaku Stefan Damjanov. Město by mělo být obehnáno zdí a v nádrži by měl vzniknout umělý ostrov. Ministerstvo již ustavilo 18člennou skupinu, která má přilákat investory. Zájem podílet se na akci projevily již společnosti z Řecka, Nizozemí a Kuvajtu. Hlavní město říše a sídlo monarchy Sevta III. bylo objeveno v letech 1948-1954 před výstavbou přehrady Koprinka. Socialistická stavba byla dostavěna bez ohledu na kulturní dědictví. Podle odhadů by místo mohlo navštívit jen první rok po otevření půl milionu turistů. Oblast Kazanlaku již dnes láká turisty svým Růžovým údolím a Údolím thráckých králů.
 • Meziročně stoupl počet Bulharů, kteří tráví dovolenou v Řecku o 117%.
 • V Sofii vyroste do roku 2011 za 105 mil. eur centrum obchodů a kanceláří Macedonia Tower.
 • Od počátku roku doposud navštívilo Belogradčik 45 000 lidí. Město je známo starobylou pevností, mořem skalních útvarů a jeskyní Magura s nejstaršími kresbami na stěnách v celé Evropě. Město Belogradčik také nyní zvítězilo v soutěži Národní turistické agentury "Thrácký duch - nejlepší bulharská destinace" a bude prezentováno na evropské úrovni soutěže v Bordeaux v září.
 • Zahraniční turisté utratili za prvních pět měsíců roku 2008 v Bulharsku 601 mil. eur. Je to meziročně o 12% více. Mezi lednem a červnem přijelo do země o 17,4% více turistů.
 • Hotely na černomořském pobřeží mají finanční problémy. Zůstávají z půlky prázdné. Ředitelka Státní agentury cestovního ruchu se obává, aby je nečekal osud španělských hotelů, kdy v podobné situaci musel stát vykupovat hotely v konkurzech.
 • V roce 2009 se má v Bulharsku otevřít 14 obchodních center - v Sofii Carrefour, Serdica Center, Mega Mall a DV South Mall. Další mají být ve Varně, Plevenu, městě Stara Zagora, Gabrovu a Kazanlaku. Dalších 5 má být dokončeno v roce 2010, nyní jich je v zemi 6.
 • Bulharsko patří mezi TOP TEN etických turistických cílů. Uvedl to americký Ethical Traveler. Dalšími zeměmi v první desítce jsou Argentina, Bolívie, Čile, Kostarika, Chorvatsko, Estonsko, Namíbie, Nikaragua a Jižní Afrika. Kritérii hodnocení byly ochrana životního prostředí, sociální blahobyt a lidská práva.
 • Tajné služby Velké Británie MI5 a MI6 nedůvěřují zemím jako Bulharsko a Maďarsko a nechtějí s nimi sdílet informace podle plánů EU. Mají strach o únik informací.
 • Po kritických zprávách z EU vláda přijala okamžitá opatření: Bulharská národní banka a Státní agentura národní bezpečnosti musí být všemi bankami informovány o platbách nad 30.000 leva (asi 380.000 Kč; kurz ze dne 3. 9. 2008 - 12,679 Kč za 1 lev). Dalším krokem je komplexní reforma vládní Komise pro boj a prevenci korupce, počítá i s účastí nevládního sektoru. Vláda rovněž nařídí audit programů SAPARD a PHARE. 
 • Bulharsko bude slavit 100. výročí deklarace nezávislosti na osmanské říši nejen 22. 9. 2008, ale celých 8 měsíců, proběhne přes 60 akcí. Výročí je věnována webová stránka www.nezavisimost.eu.
 • Vláda věnuje z rozpočtu 100 mil. na umělé oplodnění. 
 • Policie ve vsi Nova Machala na jihu Bulharska zatkla řidiče (25), kterému naměřila 8,15 promile alkoholu v krvi. Před rokem zatkla policie řidiče v Plovdivu s 9,2 promile.
 • Policie zabavila 81letému pěstiteli z obce Topolovec 9 kg konopí.
 • Na LOH v Číně vede 72člennou výpravu Petr Stojčev. Dodnes Bulhaři získali na olympiádách 50 zlatých, 83 stříbrných a 74 bronzových medailí.
 • Jeskyně Magura bude opravena za 400.000 eur z fondů European Economic Area. Opravy začnou na jaře 2009 a budou trvat 18 měsíců.
 • V Perperikonu byl objeven palác středověkého vládce. Podle nálezce - prof. Ovčarova - palác pochází z 14. století a od roku 1343 jej používal guvernér regionu, jmenovaný tehdejším carem Ivanem Alexandrem (1331 - 1371) poté, co Bulharská říše získala zpět Rodopy. Budova je 20 metrů dlouhá a 15 metrů široká a nachází se na jihovýchodě od citadely. Má tři podlaží a stojí vedle stále existující bojové věže. Během vykopávek archeologové našli velké množství mincí, keramických nádob, včetně jedné z Číny. Nádoba je vyrobena z šedavě zelené keramiky, což je technika přecházející fajánsu. Perperikon byl thráckou pevností, svatyni a věštírnou věnované bohovi Dionýsovi z kmene Bessi. Hora Perperikon však byla osídlena mnohem dříve - asi 5000 let před Kristem. 
 • Bulharští mlékaři připravují další protesty. Skončí hned, jak vláda splní své sliby dotací 0,20 leva (asi 2,50 Kč na litr mléka) a 140 eur na kus dobytka ročně.
 • Bulharští studenti získali v Hanoji na 39. mezinárodní olympiádě ve fyzice 3 medaile. Zlatou má Petr Petrov, stříbrnou  Stefan Krastanov a bronzovou Kalojan Lozanov. Od počátku této olympiády Bulhaři dostali 12 medailí.
 • V roce 2007 se narodilo v Bulharsku o 1400 dětí víc než v roce 2006, celkem jich bylo v roce 2007 přes 76.000, což je nejvíc za posledních 15 let. Přesto se v roce 2007 celková populace snížila o 40.000 osob, protože úmrtnost je stále a dlouhodobě vyšší než porodnost. Snížil se i počet potratů a zvýšil počet adopcí.
 • Bulharští archeologové v čele s Danielou Agre objevili u Borisovo u Jambolu 1900 let starý zdobený thrácký zachovaný vůz. V Bulharsku je jediný. Vůz vedly koně, jejichž kostry jsou také dobře zachované, stejně jako kostra psa, rituálně zabitého, aby mohl být pohřben s povozem. Vůz pochází z doby vlády římského panovníka Trajána. 
 • Britská modelka Jordan adoptovala postiženého bulharského sirotka.
 • 270.000 bulharských žen má problémy s početím, uvedla nadace Chci dítě. Podle nadace by stát měl financovat aspoň tři pokusy početí ve zkumace, hodnota takové procedury je 5000 leva.
 • Bulharská star Nina Dobreva vystoupí v muzikálu MTV The American Mall. Premiéra muzikálu je na MTV 11. 8. Nina Dobreva se narodila v Bulharsku a když jí byly dva roky, přestěhovala se do Toronta v Kanadě. Je známá z kanadského seriálu Degrassi: příští generace.

2. 8. 2008:

 • Bulharsko zaznamenalo v prvním pololetí t.r. meziroční nárůst přijíždějících turistů o 18%, na 3.193.235 osob.
 • Parlament schválil zákaz vlastnit více než 4 lékárny jedním majitelem.
 • Za poslední rok bulharské domácnosti zbohatly o 23%, t.j. na souhrnných 32 mil. leva, dluhy vzrostly o 10 mld. leva. Uvedla to společnost Industry Watch. 57% domácností nemá žádné úspory.
 • Estee Lauder koupil dva bulharské televizní kanály za 172 mil. USD - TV2 a Ring TV.
 • Za 1. pololetí 2008 klesly meziročně zahraniční investice v Bulharsku o 500 mil. eur.
 • Ministr zemědělství se setkal s protestujícími farmáři.
 • Pravicové strany se po posledním neúspěšném hlasování o vyslovení nedůvěry vládě dohodly na Dni bojkotu současné vlády. Nelíbí se jim, jak si vede a co jim kvůli nečinnosti nebo špatné vládě vyčítá EU.
 • V roce 2009 bude Bulharsko hostitelem Mezinárodního summitu o dodávkách plynu a ropy v Evropě.
 • Bulharsko dostalo z EU za prvních sedm měsíců 1 mld. leva. Za stejné období do evropských fondů vložilo 392 mil. leva. Do konce roku má dodat ještě 650 mil. leva. Ministr financí Plamen Orešarski podotkl, že Bulharsko nemá na to, aby se stalo čistým dárcem EU. Kvůli neplnění závazků byly některé příjmy z EU pozastaveny.
 • Evropský soud pro lidská práva odsoudil Bulharsko za porušení práv zatčeného Vasila Petrova, fotografa a hudebníka ze Sofie. Nechali jej v poutech a celou noc samotného. Morální odškodnění pro něj činí podle rozsudku 10.000 eur, protože byl vystaven nelidskému a ponižujícímu zacházení. Soud také přihlédl k tomu, že proces byl zdlouhavý a neúčinný, trval sedm let. Petrov byl zatčen za to, že měl pohlavně zneužít modelku. Policisté jej po zatčení bili. Pro nedostatek důkazů byl Petrov zproštěn obvinění.
 • Dvacetiletý francouzský policista byl odsouzen za to, že okradl zadrženého Bulhara o 1000 eur. Přišel o svou pracovní pozici. Namítal, že jeho plat 1100 eur byl příliš nízký a že neodolal pokušení. Jeho kolega odcizil témuž Bulharovi 200 eur, prošel zrychleným řízením a 8. 9. 2008 bude souzen. Rovněž dostal výpověď.
 • Na show Lennyho Kravitze v Sofii se sešlo 18.000 fanoušků. Slíbil, že dojede do Bulharska znovu.
 • Děti z čínské provincie Sečuán, která zažila zemětřesení, si užívají v Bulharsku. 43 jich dojelo do krásného rekreačního městečka Rybarica u Sofie a Kranevo na pobřeží na 20 dní.
 • Ekoaktivisté protestují proti stavbám v Carevo. Bojí se ohrožení ploch chráněných programem NATURA 2000. Ministerstvo životního prostředí stavby (včetně těch v přírodním parku Strandža) schválilo.
 • Mlékaři protestují proti trvajícímu nevyplácení dotací. Policie zatkla předsedu Asociace producentů mléka a mléčných výrobků, jímž je Adrian Cakonski. Stávkující zemědělci řekli, že jsou připraveni zaslat poražená telata lídrům trojkoalice. Chtějí upozornit na zoufalou situaci v Bulharsku.  
 • Osvobození medici si stěžují, že se o ně starají jen Francouzi, Bulhaři ne. Francouzský velvyslanec je pozval na večeři. Valja Červeňaška, která žije ve městě Biala Slatina, nepřijela, protože nemá peníze na to, aby se dopravila do Sofie, píší novinite. Dodala, že se s nimi odmítá premiér Stanišev setkat ne proto, že má moc práce, ale protože prostě nechce. To, co jim bylo slíbeno, nedostali.

26. 7. 2008:

 • Za prvních 9 měsíců v roce 2007 vzrostl vývoz vína meziročně o 21% na 857.000 hl. 68% exportu lahvového vína jde do Ruska, následují Polsko, Velká Británie a Česká republika.
 • Magistrát v Sofii vybral 2 společnosti na stavbu druhé linie metra - turecký Dous Insaat a bulharský Metrotrace.
 • Dcera bývalého bulharského komunistického diktátora Todora Živkova - Ljudmila Živkova, se podílela na atentátu disidenta-spisovatele Georgi Markova, citují bývalého šéfa zahraniční rozvědky KGB Olega Kalugina novinite.com. Atentát byl spáchán na příkaz Todora Živkova, který požádal o ruskou technickou pomoc (např. o jed). Vražedná zbraň byla součástí deštníku. Andropov údajně tenkrát váhal a nechtěl se toho účastnit. Kručkov ale přemlouval Andropova, aby Bulhary nenazlobili, když jim pomoc odmítnou. Nechtěli ochladit vztahy mezi Sovětským svazem a Bulharskem. Andropov nakonec souhlasil: "Ano, ale bez naší přímé účasti". O smrti Markova a vyšetřování Scotland Yardu jsme psali dříve (21. 6. 2008).
 • Všechny bulharské soudy budou zveřejňovat do konce roku rozsudky na internetu. Reformu, do které tlačí Bulharsko EU, má mít pod kontrolou nejvyšší soudcovská rada a ne vláda.
 • Ministr zemědělství Valeri Cvetanov byl agent komunistické tajné služby od roku 1981 a sloužil jí i po roce 1989. Sám to komentoval, že se za nic nestydí a informaci ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.
 • Boris Velčev, nejvyšší prokurátor, přiznal fiasko v potírání organizovaného zločinu a korupce v zemi. Navrhl zřídit novou instituci pro boj s těmito nešvary. Není dost expertů, unikají informace, je špatná spolupráce mezi institucemi a jsou třeba nové zákony.
 • Německý expert Philip von Walderdorf: Bulharsko je jako africká země a tento stav nemůžeme tolerovat. Blokace evropských peněz je nejlepším trestem. "Jako německý daňový poplatník se nemohu smířit s tím, že moje peníze se utopí někde v Bulharsku, ukradnou je tamější mafiáni a nic se s tím nebude dělat," řekl. "To jsou africké způsoby. Všechny země, které peníze platí, se zlobí a nechtějí Bulharsku už nic platit", dodal. "Na bulharské politiky se musí tlačit ze všech stran. Taková situace, kdy oproti špatné politice stojí rostoucí ekonomika, je ve více zemích". 
 • Na koncert skupiny Metallica v Sofii dorazilo 50.000 fanoušků. Skupina zahrála v metropoli po 9 letech, předskupinou byli američtí The Sword and Down.
 • Každý rok zaplatí bulharští pacienti na úplatcích lékařům a dalšímu zdravotnickému personálu 75 mil. leva. Uvedl to ve své zprávě po průzkumu Open Society Institute. Vedle toho zaplatí na oficiálních platbách 160 mil. leva. Lékaři jsou pátou nejzkorumpovanější profesí po celnících, politicích, policistech a finančních úřednících. Následují prokurátoři, soudci, úředníci obcí a měst, vyšetřovatelé, sestry, novináři a učitelé. Z lékařů nejvíce dostávají na úplatcích obvodní lékaři - 48,5 mil. leva, specialisti 25 mil. leva a lékaři v nemocnicích 4,5 mil. leva. Přesto si obyvatelé Bulharska nemyslí, že korupce je hlavní problém zdravotnictví. Nejhorší jsou podle nich vysoké ceny léků, nedostatečné financování a nedostatek kvalitních přístrojů. S úplatky lidé nesouhlasí, ale platí je, protože se bojí, že by nebyli řádně ošetřeni. 
 • Bulharsko si připomíná jednoleté výročí propuštění sester, zajatých a odsouzených k smrti v Libyi, na svobodu (bylo to 24. 7. 2007).

 

19. 7. 2008:

 • Na pobřeží nestačí elektrická energie - střediska Sveti Vlas a Elenite byly tři hodiny bez elektřiny, letos v létě už podruhé. První vypnutí elektřiny zažili na Nesebru 5. 7. na 6 hodin.
 • Cizinci, kteří nakoupili v Bulharsku nemovitosti, je nyní prodávají a vydělávají na tom. Například byt koupený v roce 2006 nebo 2007 za 50.000 eur, se nyní prodává za 80.000 eur. Cizinci vytváří 10 - 15% obratu na realitním trhu.
 • Průměrná inflace v EU byla v červnu 2008 celkem 4,3%, v celé Evropě 4%. Očekávána byla ve výši 2%. Nejnižší inflaci měli v červnu letos v Holandsku (2,3%), nejvyšší v Lotyšsku (17,5%). Bulharsko zaznamenalo 14,7% a má 2. nejvyšší hodnotu. nejvíc zdražují potraviny a paliva.
 • Dálnice Ljulin bude dokončena s 5měsíčním zpožděním, tedy až v květnu 2010.
 • Plovdivská továrna na cigarety Bulgartabak byla prodána na burze za 30,85 mil. leva. Továrna ve městě Stara Zagora byla prodána na burze za 18 mil. leva.
 • Ikea otevře svůj obchod v Bulharsku v roce 2009. Bude stát v Sofii, licenci pro tento region má řecký Froulis. Do roku 2013 by měly být v Bulharsku tyto obchody dva.
 • Bulharský ministr pro regionální rozvoj a veřejné práce vydal povolení ke stavbě jaderné elektrárny v Belene. Příjemce povolení Národní elektrická společnost NEK vybrala 31. 10. 2006 pro stavbu ruský Atomexportstroj.
 • Stejný ministr vydal prohlášení, že přehrada Indže Vojvoda byla privatizována omylem. Vodní nádrže totiž nemohou být ve vlastnictví nikoho jiného než státu. Získal ji ukrajinský miliardář Rinat Rahmetov. Na zpětném odkupu dobře vydělá.
 • Bulharský prezident svolal kvůli havárii  v Čelopečene Národní bezpečnostní radu (psali jsme o výbuchu skladu vojenského materiálu v dřívějších zprávách).
 • Bulharská vláda bude financovat své školy v zahraničí. Součástí státního školského systému jsou školy v Praze, Bratislavě a Budapešti. V 7 státech je celkem 18 škol několika typů. Seznam škol bude mít ministerstvo školství v roce 2009. Připravuje také online učebnice pro bulharské děti žijící v zahraničí.
 • V roce 2009 bude stát poskytovat studentům půjčky na studium. Vyhradil na to 17 mil. leva. Dočká se jich 10% studentů. Peníze půjdou pouze na poplatky škole. Úročení bude 2%. Rozpočtový výbor již schválil nový zákon o studentských půjčkách.
 • Strana bývalého cara navrhuje 10% slevu z daně těm, kteří budou volit. Pokladna by přišla jen o 250 mil. leva. Volícím důchodcům by přidali 1% na penzi. To by zatížilo rozpočet pouhými 70 mil. leva.
 • 73% Bulharů nevěří své vládě. 83% nevěří politickým stranám a 79% Parlamentu. Data pochází z průzkumu Eurobarometru z jara 2008. 65% Bulharů nevěří policii, 36% se bojí kriminality v zemi (tu je Bulharsko 4. po Irsku, Chorvatsku a Velké Británii) a 41% si myslí, že boj s kriminalitou by měl být prioritou země. Poprvé není většina těch, kdo se domnívají, že z členství v EU země profituje (47%). Jedním z důvodu jsou sankce Evropské komise. Bulhaři také dávají nejnižší známku průhlednosti státní správy. Eurobarometr funguje od roku 1973.
 • Litva jmenovala svého prvního velvyslance v Bulharsku.
 • Šumen přivítal na Národní vojenské univerzitě Vasil Levski 150 rangerů z Iráku.
 • USA: Bulharsko je klíčový partner v zabavování heroinu z Afghánistánu.
 • Úřad pro potírání podvodů odhalil, že podvody s evropskými fondy kryla v Bulharsku státní správa. Jde o osoby z vlády, státních služeb. Z fondů SAPARD podvodně čerpali 7,5 mil. eur podnikatelé Mario Nikolov a Ljudmil Stojkov. Ti byli se svými komplici zadržení a krátce nato propuštěni. Vyšetřování pokračuje, nic se však zatím nedostalo před soud. Podle evropského úřadu je společnost Nikolov-Stojkov Group kriminální sítí více než 50 firem z Bulharska, Evropy a daňových rájů. Je flexibilní, zabývá se různými nelegálními aktivitami. Řídí ji Nikolov a Stojkov, kteří mají úzké vazby na vládu. Jeden z nich financoval předvolební kampaň prezidenta a obchodním partnerem bývalého náměstka ministra zahraničních věcí, který ovlivňoval vyšetřování své osoby. Vystupoval pod jmény Petar nebo Feim Čaušev a byl předsedou představenstva Duni Resort Komplex, a to i v době, kdy byl ministrem za turecké menšinové hnutí za práva a svobody. Uvednou společnost vlastnil dříve Ljudmil Stojkov, pak ale byla převedena na dvě offshore společnosti. Úřad pro potírání podvodů  s fondy EU zjistil, že společnost Nikolov-Stojkov Group v rámci evropského programu prodala staré zařízení na zpracování masa, vyrobené v bývalé NDR, svým komplicům v Německu. Poté jej vrátila do Bulharska a prodala 5 svým novým společnostem, přičemž na to používala peníze z evropských fondů a programu SAPARD, a to mnohem vyšší ceny. Projekt měl hodnotu 6 mil. leva. Úřad zjistil dalších 17 projektů spojených s touto firmou, které byly pozastaveny a jsou vyšetřovány. Firma rovněž dovezla velké množství králičího masa z Číny do Francie, Německa a Španělska s falešnými certifikáty z Argentiny. Maso může být nebezpečné pro zdraví, evropský úřad (OLAF) věc vyšetřuje. Zpráva úřadu ostře kritizuje bulharské úřady za to, jak dohlíží na čerpání prostředků z fondu SAPARD. Namítá, že Státní agrární fond se nepostaral o to, aby peníze byly jmenovanou firmou vráceny. Vyšetřovací služba neinformovala Úřad o podvodech s králičím masem a bulharský soud navíc uvolnil blokované prostředky firmy pro osoby spojené s Nikolov-Stojkov Group. Zpráva Úřad se opírá o šetření z 9. - 20. 6. 2008. Doporučuje, aby Bulharsko program SAPARD analyzovalo a vyšetřilo všechny podvody. 
 • Země očekává 23. 7. 2008 nejhorší zprávu EU v historii. Informovala o tom už BBC. EU bude za všechna narušení zemi penalizovat. Zablokuje jí 610 mil. eur. Ohroženo tím může být i připojení Bulharska k schengenskému prostoru.
 • Úřad OLAF vyjádřil politování nad tím, že poslankyně Plugčieva zavinila únik informací o jejich vyšetřování do médií.
 • Podle Eurostatu Bulharsko patří do první trojice zemí s nejvyšším průmyslovým růstem.
 • Německo rozšířilo restrikce na východoevropské pracovníky - z Bulharska a Rumunska do roku 2012, pro desítku zemí připojených v roce 2004 platí datum 30. 4. 2011. Návrh musí potrvdit ještě Parlament.
 • U předsedkyně Správního soudu z Vrany Anelie Cvetkové, zatčené za braní úplatku (když řebírala 10.000 leva), nalezli při domovní prohlídce 150.000 leva.
 • V soukromém domě ve městě Gorna Orjachovica policie nalezla u 57letého občana celkem 248 mincí z dob římské antiky a 66 dalších starožitností. Vyšetřování pokračuje, jméno osoby nebylo zatím zveřejněno.
 • V obchodě s lidmi nejvíc figurují jako zdroje Bulharsko a Ukrajina, zveřejnil časopis Forbes. Česká republika je nečastějím tranzitním místem a cílem zase Velká Británie a Holandsko. Díky zrušení hranic v Evropě se tu daří lépe organizovanému zločinu, píše Forbes. Počty krádeží aut a v domech klesají, drogy a imigranti putují nejvíc před nestabilní Balkán. Drogy přichází hlavně přes jihovýchod a iberský poloostrov z Latinské Ameriky a Severní Afriky. Ilegální drogy, drahé zboží a cigarety končí nejvíc na severu Evropy. Severovýchod, hlavně Velká Británie, má potíže s nelegálními migranty, i s drogami. Praní špinavých peněz se děje prostřednictvím převozu zboží. Výtěžky jdou na nemovitosti a daňově nejvyhodnější je Lichtenštejnsko.
 • V resortu Duni na pobřeží zabavili policisté 10 tun nelegálního alkoholu. Nacházek se v hotelu Pelikán a nebyl zdaněn.
 • Bulharského fotbalistu Dimitara Berbatova koupil Manchaster United za 25 mil. eur. Uzavřeli s ním smlouvu na 5 mil. eur ročně.
 • Katrin Krem ze Sofie (12) vyhrála zlatou medaili na 12. matematické olympiádě v Hong Kongu, její spolužáci Snežana Veskova a Petar Penkov mají stříbrnou. Všichni studují na matematické škole v Sofii. Bulhaři zaujali 1. místo v kategorii neasijských zemí.
 • V Sofii byla prezentována Biblia Bessica - thrácká bible, poskládaná z různých pramenů nalezených na Balkáně a středním Východě. představil ji dr. Stefan Gaid a jeho tým z Oddělení thráckých studií Mezinárodního institutu transcedentálních věd v Sofii. Byla to křesťanská bible přeložená do thráckého jazyka. Liší se tím, že zahrnuje legendy o Orfeovi a zmiňuje nový zákon. Je psána předchůdkyní cyrilice. Je zde mnoho slov společných thráčtině a starobulharštině. Část rukopisu byla nalezena v klášteře sv. Kateřiny na hoře Sinai v Egyptě. Kompilace bible je uložena v Britské knihovně v Londýně. Besové byli thráckým kmenem a žili na území dnešního jižního Bulharska. Jsou popisováni Herodotem jako thrácká kněžská kasta. Besijská bible dokazuje, že mnozí z nich konvertovali ke křesťanství před rokem 863 n.l., t.j. před rokem, kdy se bulharský stát oficiálně přijal křesťanství.
 • Bulharská M3 Communcations College je v Bulharsku jediné licencované centrum

12. 7. 2008:

 • Ocelárna Kremikovci podepsala smlouvu s ukrajinskou ocelárnou Vorlska, kterou vlastní Konstantin Ževago. Vedení bulharské ocelárny smlouvu chtěl sabotovat. Zaměstnanci plánují stávku.
 • O 16,6% více turistů navštívilo podle meziročního srovnání Bulharsko za prvních pět měsíců t.r. Nejvíc přibylo Rumunů, Srbů, Makedonců a Rusů.
 • Nejdražší pracovní síla je v Sofii, Burgasu a Varně.
 • V Kostinbrodu staví Bulhaři novou tiskárnu za 100 mil. leva.
 • V Razlogu vznikne zábavní park Pirinland za 100 mil. eur, a to na místě bývalé celulózky, která je už mnoho let mimo provoz. Atraktivita místa spočívá i v poloze vedle Banska, největšího lyžařského centra v zemi.
 • Bulharsko poskytne pomoc Kosovu ve výši 1 mil. leva.
 • Ministryně spravedlnosti Miglena Tačeva: Bulharsko v boji s korupcí neučinilo žádný pokrok.
 • Bulhaři jsou v EU nejlepší v zavádění zákonů týkajících se vnitřního trhu.
 • V Bulharsku ukončily svou činnost duty-free shopy.
 • Prezidenta fotbalového klubu Litex Angela Bončeva a jeho ženu propustili únosci po vyplacení 3 mil. leva.
 • Sběratelé automobilů se sešli v Sofii na aukci sovětských limuzín, které převážely někdejšího komunistického lídra Todora Živkova v 70. - 90. letech. Čajky, model 13 a 14, vyrobené v továrně GAZ v sovětském městě Nižnyj Novgorod, se dražily za 17.000, resp. 22.000 leva. Výtěžek půjde na fondu bezpečnostních služeb na nákup nových aut.
 • Bulharští studenti vyhráli jednu z cen na největší světové soutěži informačních technologií v Paříži. Tým tvořili Boryana Miloševska, Dobromira Ivanova, Jordan Pavlov a Martin Damjanov z Technické univerzity v Sofii a jejich profesorka Milena Lazarova.
 • Sofie pozastavila likvidaci romského ghetta ve čtvrti Vazraždane poté, co obdržela dopis od Evropského soudu pro lidská práva.
 • Výbuch v Čeločepene zničil 600 domácností.

5. 7. 2008:

 • V Bulharsku se staví 2218 rezidenčních objektů. Nejvíc je jich ve Varně a Burgasu, Sofii a Plovdivu. Ve městech je už nyní 2.372.522 bytů a na venkově 1.374.236. Průměrně žije v jedné domácnosti 2,04 osob. Na osobu připadá průměrně 20,13 m- ve městě 17,72 ma ve vesnicích 25,96 m2.
 • Ocelárna Kremikovci podepsala smlouvu s ArcelorMittal.
 • Do lyžařského střediska v Čepelare bude investovat během 5 let město ve spojení se soukromými investory 50 mil. eur. Středisko Meči čal bude malým městečkem pro turisty a lyžaře.  
 • Prodej Navigační námořní bulharsko-německému konsorciu potvrdila privatizační agentura.
 • V září znovu začne výstavba dálnice Trakija. Eurofondy zneužity nebyly, lze pokračovat.
 • Bulharsko je na 44. místě jako vhodné pro podnikání. Napsal to časopis US Forbes. Z bývalého komunistického bloku je jen jediná země v první desítce: Estonsko. Jedničkou je Dánsko, následované Irskem a Finskem.
 • Bulharská společnost Bideks vyhrála soutěž na likvidaci 1,6 milionu min v Řecku. Musí je zničit během roku a zvítězila mezi 9 dalšími zahraničními firmami.
 • Bulhaři budou školit albánské experty na námořní dopravu a přístavní management.
 • Vláda postaví zvláštní rezidenční čtvrť pro mladé vědce z Bulharské akademie věd a školku pro jejich děti. Oznámil to premiér Stanišev. Chce jim také dát platy jako poslancům.
 • Bývalý sofijský primátor chce snížit počet poslanců na 150 z nynějších 240.
 • Další dva vysocí úředníci ministerstva vnitra Goran Jonov a Aleksandar Petkov (blízký odstoupivšímu ministru Rumenovi Petkovovi) rezignovali.
 • Šéf Státního zemědělského fondu Dimitar Tadarakov rezignoval, z morálních důvodů. Popřel, že by byl na něj vyvíjen politický tlak.
 • EK zrušila zákaz dovozu buloharského vepřového.
 • Náměstek ministra financí Dimitar Ivanovski: EU blokuje nejvýše 10% evropských peněz.
 • Tři mladíci z obce Ryachovci u Gabrovo - Hasan (19), Ibrahim (20) a mladistvý H.P. byli odsouzeni za zneuctění bulharské vlajky. Sejmuli ji uprostřed obce z žerdi, pohodili na zem a pošlapali. Pak ji roztrhali. Dva zlelití mohli být odsouzeni až na dvě léta odnětí svobody, dostali však jen pokutu - Hasan 1000 a Ibrahim 1500 leva. Hoši přiznali, že byli při činu opilí a popřeli rasovou motivaci.
 • Celníci na přechodu kapitan Andrevo zabavili holandskému občanu zabavili 20kg heroinu za 1,8 mil. leva.
 • V Sofii u Čeločepene vybuchl vojenský sklad, zraněna bya jedna osoba. 1700 osob bylo evakuováno, uzavřeno bylo i letiště. O výbuchu informovalo Bulharsko i Brusel. Bývalý ministr obrany uvedl, že na likvidaci starých zásob nejsou peníze.
 • Ikony Panny Marie z Bačkovského, Trojanského a Rilského kláštera jsou vystaveny v Sofii v katedrále Aleksandra Něvského. Před katedrálou se shromáždila tisícovka lidí a někteří ministři. Ikony byly dopraveny za pomoci policie a ta je nadále střeží.
 • V Burgasu byl zahájen první festival soch z písku. Sochaři z Ruska, Francie, Anglie, České republiky, Indie a Indonésie budou budovat pro potěchu turistů sochy, které by měly vydržet 2 - 3 měsíce. Vstupenky na výstavu stojí 6 leva pro dospělé a 3 pro děti.
 • Bulharsko uvedlo elektronickou verzi státního věstníku. Je přístupná na webových stránkách parlamentu.
 • Po nehodě na motocyklu zemřel Dimitar Ekimov (38). jel rychlostí 250 km/h. Svou kariéru začal ve 14 letech, v roce 1992 zformoval skupinu, která se v roce 1997 připojila ke skupině Slang. Vystudoval gynekologii a po dobu, kdy nebyl činný jako hudebník, ji praktikoval. Byl ženatý s televizní hvězdou Ivou a měl šestiletou dceru.
 • Primátor Sofie Bojko Borisov otevřel novou třídu (boulevard) Dragan Cankov po 2 letech stavby.
 • Cena hromadné dopravy v Sofii se zvýšila o 43%.
 • Na mincích euro bude mít Bulharsko vyobrazen symbol "Madarski konnik". Zvítezil nad Rilským klášterem, růží a azbukou. Scéna vytesána do skály, vyobrazující koně z Madary, představuje vojenský triumf a vznikla za vlády khana Tervela.
 • U města Veliko Tarnovo byla objevena nekropole aristokratů a starobylý kostel sv. Ivana Rilského z 13. století. Na místě byly i zlatý prsten s dvouhlavým orlem a stříbrné mince, šperky a keramické nádoby. Symbol opeřence na prstenu byl znakem bojarství a příslušnosti k ortodoxní církvi ve 14. století.
 • Ve Svištově se konaly boje římských legií. 300 účastníků z Bulharska, Itálie, Maďarska, Německa, Francie se sjelo na orlí festival. Akce, které se konají i v Německu, Portugalsku a Francii, organizuje nezisková organizace Leggio Italica.
 • Starosta městské části Ovča kupel v Sofii dostal pokutu od výboru proti diskriminaci za rasistické poznámky na adresu romské populace. Zaplatí 1000 leva za tyto výroky: Krávy nebudou rušit zdejší obyvatele tak, jak Romové. Jeden romský dům poblíž obytné čtvrti je desetkrát horší než smetiště. Starosta se také musí omluvit v deníku a rádiu, a to na vlastní náklady.
 • Nejdelší rockový koncert se jmenuje Kaliakra a koná se v Kavarně. Zúčastní se jej také švédská a německá skupina a mnoho dalších.

28. 6. 2008:

 • Evropská komise zablokuje peníze pro Bulharsko z programu SAPARD. Důvod: porušování pravidel.
 • V obci Alexandrovo u města Straldža u Jambolu vyroste golfový rekreační komplex Divoká růže za 500 mil. eur. Bude schopen pojmout 20 000 hostů. Bude to největší zábavní komplex v zemi. Nabídne dvě golfová hřiště s 18 jamkami, sportovní centra, tenisové kurty, fotbalová hřiště, bazény, pláže, lyžařskou suchou sjezdovku, karting. Pětihvězdičkový hotel má mít 120 pokojů, 80 apartmánů, lázeňské centrum, konferenční sály a amfiteátr. Stavba má začít na jaře roku 2009 a má přinést do státní pokladny 75 mil. eur a 11 mil. leva do místního rozpočtu.
 • Varna přesune starý východní přístav na jezero. Odsouhlasili to zastupitelé. Na uvolněném místě vznikne odpočinková zóna. Projekt bude spolufinancovat Japonsko - dodá 100 mil. eur.
 • Bulgartabac prodá továrny v Plovdivu a městě Stara Zagora za 38 mil. leva.
 • US Today: Dobrá dovolená v Bulharsku. Americký list doporučuje Bulharsko jako jednu z mála zemí, kde mohou Američani dostat dobrou kvalitu za dobrou cenu. A to i přes silné euro a slabý dolar. Článek představuje zemi jako kolébku civilizace, místo pláží s bílým pískem a zasněženými vrcholky hor. Na venkově nejsou  vždy perfektní služby a vyvinutá infrastruktura, ale je tu skvělé jídlo, nádherná příroda a výhodné pobyty u moře, které v jiných zemích nenajdete. Autoři Kristina Dimitrova a bostonský právník bulharského původu, kteří zemi často navštěvují, doporučují navštívit Sofii, některé z horských regionů, starobylé město Plovdiv a černomořský resort Varnu. Sofie je jako kombinace New Yorku, Londýna a Itálie - má ultramoderní obchody, fenomenální jídlo a živou zábavu. Hory, které jsou kousek od metropole, nabízí pohostinnost, tradiční farmaření a řemesla. Plovdiv je město kultury, plné řeckých a římských památek, vil a najdete tu i amfiteátr. Varna je plážové město pro Západoevropany, jsou tu lázně, archeologické muzeum s thráckým zlatem z 4. století př.n.l. a 100.000 let staré kamenné nářadí. Další destinace, které stojí za to navštívit a které článek doporučuje, jsou Berlín, tyrkysové pobřeží v Turecku, Transylvánie v Rumunsku a Morava v České republice. (Tak tomu lze pouze přisvědčit, zejména destinaci, jmenované nakonec :-))
 • Osm bulharských stavebních firem je registrováno v Rusku.
 • V části Vladislavovo město Varna vybuduje lyžařskou sjezdovku.
 • Ministr vnitra Mikov oznámil počet svých zaměstnanců: 47 000 jsou policisté, 8 000 požárníci a 8 000 patří do administrativy. Sám označil za absurdní, že ministerstvo 20 let tajilo tyto počty.
 • Vysocí státní úředníci přiznávají, že korupce se v Bulharsku toleruje. Vyšetřování je pomalé, řízení neefektivní, není tu ochota vyšetřovat velké hráče, v soudnictví je personální krize, prokurátoři, soudci a vyšetřovatelé nejsou dostatečně kvalifikovaní. Nejvyšší kasační soud se nyní zabývá věcmi z let 1993 - 1994. Takovému systému nemůže veřejnost důvěřovat. V roce 2006 se řešilo 1847 případů korupce, v roce 2007 celkem 512 a letos zatím 662. V roce 2006 bylo odsouzeno za korupci 602 osob, vloni 142.
 • Nejvyšší správní soud zavázal ministerstvo vnitra, aby odtajnilo údaje o sledování soukromých osob, jeich odposlechy a sledování internetu.
 • Nezisková společnost z USA Freedom House: bulharské instituce jsou v potírání korupce stále slabé. Přesto za pokrok učiněný v roce 2007 zemi chválí. Freedom House financuje z 80% státní rozpočet USA. Mezi současné či bývalé členy představenstva patří Steve Forbes, Zbigniew Brzezinski, Samuel Huntington, Donald Rumsfeld a Paul Wolfowitz.
 • 22 bulharští soudci byli před rokem 1989 spolupracovníci tajné služby. Seznamy zahrnují i dva soudce Nejvyššího správního soudu - Aleksandara Elenkova a Slavku Najdenovu a dva soudce Nejvyššího kasačního soudu - Borislava Angelova a Plamena Tomova. Předseda městského soudu v Sofii Nikolaj Madžarov je rovněž na seznamu, stejně jako předseda vojenského soudu v Plevenu Emil Rajkovski, předseda krajského soudu ve Sliven Martin Sandulov, odvolacího soudu v Burgasu Melkon Melkonyan a dále soudci na okresních soudech v městech Momčilgrad, Provadia a Aytos.
 • Sofijský správní soud odmítl zrušit restituci lesů u Samokovu a vsi Beli Iskar vrácených bulharskému carovi Simeonovi Sakskoburggotskému a a jeho sestře Marii Luise. Do sedmi dnů se může proti tomuto rozsudku Státní agentura lesů odvolat.
 • Rada Evropy: Černé moře čelí enviromentální katastrofě. Mohou za to průmyslová výstavba v zemích kolem Černého moře, činnost přístavů a odpady. Vyzvala proto zúčastněné státy ke spolupráci.
 • Cílem Bulharska je, aby 10-12 % plynu EU šlo přes něj.
 • Bulharský prezident udělil Nelsonovi Mandelovi nejvyšší vyznamenání Stara Planina.
 • Prezident Parvanov přivítal předsedu vietnamského Národního shromáždění pana Nguen Phu Chong. V květnu ministryně práce Maslarova navštívila Vietnam a hovořila zde se zástupci státu o dovozu pracovní síly a navázání na spolupráci před rokem 1989.
 • Španělsko možná zavede pro Bulhary moratorium na pracovní povolení. Nyní pracuje v zemi 200.000 Bulharů.
 • Ljubomir Ivanov, bývalý ředitel 2. oddělení sofijské kriminální policie a Georgi Radkov, ředitel hospodářského oddělení městského ředitelství sofijské policie, jsou obviněni z úniku vysoce důvěrných informací o organizovaném zločinu. Zneužili také pravomoci ve vztahu k nemovitostem, což vedlo k velkým škodám ministerstva vnitra. Zatčení Ivanova vedlo k rezignaci ministra Rumena Petkova. Oba obvinění byli propuštěni na kauci.
 • Pohraniční policie zadržela v Kapitan Andreevo a Kulata běžence z Iráku (5 osob) a Palestiny (dva uprchlíci).
 • Bulharské městské úřady, které nebudou mít do konce roku 2008 webové stránky v angličtině, budou pokutovány. 
 • 24. 6. si Bulharsko připomnělo Enyovden. Bylinky sesbírané toho dne ráno, mají nejvyšší léčivou sílu a lidé se ten den koupou v ranní rose nebo řece, aby byli zdraví.
 • Každý třetí teenager pije alkohol. Závislých na něm je 16% mladistvých. Stát připravuje program na potírání závislostí na alkoholu a drogách.
 • Přestože region, kde se nachází vesnice Ribarica u Tetevenu je zahrnut do oblasti Natura 2000 se zvýšenou ochranou přírody a ptactva, staví tu španělská společnost luxusní lázeňské centrum pro 3000 lidí. V okolí jsou stovky let staré lesy a pohádkové prostředí. První apartmány mají být hotové v roce 2010. Již byla zahájena masivní kampaň v 22 zemích na prodej bytů.
 • Na konferenci k podobě internetu v Paříži bylo Bulharsko první zemí, která požaduje registraci domén v cyrilici.
 • Ve městě Elkheart ve státě Indiana v USA je park jménem Kardžali, podle partnerského města.
 • Ve Veliko Tarnovo se sešli templáři a rytíři. Mezinárodního srazu se zúčastnili členové Jeruzalémské dohody z Rakouska, Belgie, Řecka a Srbska. Bylo přijato 20 nových členů, v Bulharsku je jich nyní 256. Tématem konference byl i vztah druhého bulharského státu (1185 - 1395) a Řádu templářů. Fóra se zúčastnil i archeolog prof. Nikolaj Ovčarov, sám templář.
 • U řeckých hranic se tvoří dlouhé kolony.
 • Královská tisková služba popírá klevety o bulharské princezně Rosario Nadal a britském herci Hughovi Grantovi. Princezna je odbornicí na moderní umění a nyní pracuje s obrazy londýnského umělce prince Richarda. Hugh Grant je klientem prince Richarda a nakupuje hodnotné umělecké artefakty. Proto spolu všichni večeřeli v hotelu Glaridges v Londýně. Fotografie byla pořízena, když opouštěli hotel a osoba mezi princeznou a hercem je princ Richard osobně. Rodina manžela princezny Rosario, prince Kyril, se s princem Richardem přátelí, ale princ se večeře neúčastnil z důvodu neodkladných pracovních záležitostí. Ve středu se účastní princ Kyril a princezna Rosario večeře na počest 90. narozenin Nelsona Mandely, kterou navštíví mnohé další osobnosti.
 • Mila Jovovič natáčí tři týdny v Bulharsku. Přijela sem i se svým manželem a 7měsíční dcerou, budou natáčet film Čtvrté dítě. Příběh je založen na skutečné události v aljašském městě, kde zmizel za posledních 40 let mimořádný počet lidí. Víc nechtějí prozradit. 

21. 6. 2008:

 • Společnosti z USA se zají,mají o JE Kozloduj.
 • Bulharští rybáři budou vyňati z povinnosti platit daň z paliv.
 • Bulharská centrální banka předpovídá letošní inflaci na 7-8%.
 • Bulharské letecké společnosti budou létat do USA přímo. Naposledy tak létaly v roce 1996. Premiér Stanišev při návštěvě obdržel povolení.
 • Světová banka: Bulharsko vykazuje silný ekonomický růst. Řadí se do čela desítky nových zemí EU. A podle Světové banky si toto postavení udrží. Celkově se noví členové EU drží i za světové krize dobře. Trvalý růst hrubého domácího produktu zaznamenávají kromě Bulharska i Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Všude je míra nezaměstnanost pod 6%.
 • Rumunští tour-operátoři straší balkánské turisty hroznými podmínkami v Bulharsku, Řecku a Turecku, aby je nalákali do své vlasti. Popisují příběhy rumunských turistů, aby jiné odradili. Tak cituje rumunský deník Evenimentul Zilei server novinite.com. Rumunských turistů přitom v těchto zemích přibývá, a to převážně v Bulharsku u Černého moře.
 • Investice USA v Bulharsku přesáhnou o hodně 1 ml.d USD. Navíc v této částce nejsou zahrnuty akvizice v telekomunikacích (BTC - za 1 mld. USD).
 • Irská společnost Aer Lingus zahajuje 28. 10. 2008 dvakrát týdně přímé lety do Sofie. Už dnes létá tato společnost v létě do Burgasu.
 • V investicích do inovací je Bulharsko poslední v EU. POuhých 16% společností investuje do výzkumu a vývoje. Evropský průměr je 40%.
 • Premiér Stanišev se setkal ve Washingtonu s prezidentem USA Georgem Bushem. G. Bush ocenil úsilí země v boji s korupcí, a obzvláště pomoc při mírových  misích v Afghánistánu a Iráku. Premiér vyzval Bulhary žijcící v USA, aby se vrátili domů. Vysvětlil, že v zemi chybí kvalifikované pracovní síly. Mluvil také o založení zvláštno fondu Agentury pro Bulhary žijící v zahraničí pro vzdělávání Bulharů a pro jejich kulturní a vzdělávací projekty. V počátku by ve fondu mělo být 5 mil. leva. Kabinet by také rád založil webovou stránku s nabídkou pacovních míst v zemi.
 • Vláda zdvojnásobila příspěvky pro instituce pro děti. Podpora dětí v sirotčincích stoupne od 1. 7. 2008 z 3947 na 5961 leva. Týká se těch, kteří ukončili 12. třídu, ale nepřekročili 20 let věku. Je jich 1461.
 • Bulharský prezident navrhl nový politický model. Jeho tři hlavní body jsou: potřeba právních a veřejných záruk pro reprezentaci politických stran, jejich průhledné financování a opětovné získání důvěry voličů ve volební systém. Současně dodal, že nynější kabinet musí doknčit svůj mandát.
 • Scotland Yard vyšetřuje vraždu bulharského disidenta Georgi Markova. Oznámil to britský deník Daily telegraph. Před dvěma týdny navštívili dva britští vyšetřovatelé Bulharsko, aby promluvili se 40 lidmi. Žádají také přístup do archivů, aby prověřili jednu z nejznámějších vražd v britské historii, jež se stala 7. 9. 1978 na mostu Waterloo v Londýně, když stál disident na autobusové zastávce. Markov (nar. 1929 v Sofii) byl bodnut do nohy deštníkem s otrávenou špicí. Po atentátu dostal horečku a tři dny nato zemřel. Markov opustil Bulharsko v roce 1969 a pracoval jako novinář pro BBC, Rádio Svobodná Evropa a Deutsche Welle. Bulharská tajná služba spolu s KGB učinila do roku 1978 dva neúspěšné atentáty. Vyšetřování v Bulharsku bylo ukončeno, protože uplynula 30letá promlčecí lhůta. Po roce 1989 se v Bulharsku na ministerstvu našly podobné smrtící deštníky. Vyvinula je KGB, špičku naplnila ricinem. V roce 1992 bývalý agent KGB Oleg Kalugin udal, že atentát nařídil Todor Živkov. Markov obdržel různá ocenění. Před třemi lety vyšla kniha, která citovala uniklé informace z tajných dokumentů o tom, že atentátníkem byl Francesco Giullino, děkan italského původu, který pracoval pro bulharskou tajnou službu. přezdívali mu Piccadilly. Jedna zpráva ho charakterizovala tak, že "necítil strach". Podle svazků Giullino, kterému je dnes 62, podnikl do Londýna tři cesty, aby Markova uklidnil, protože ten kritizoval režim. Podle odtajněných svazků v době vraždy v Londýně pobýval. Spravedlnosti čelil Giullino už 5. 2. 1993, když ho vyslýchali dánští a britští detektivové v Kodani. přiznal špionáž, popřel ale vraždu. Nebyl zadržen, protože Dánsko proti němu nic nemělo. Nynější bulharská vláda si chce očistit ruce od vraždy tím, že poukazuje na promlčení. Britští detektivové chtějí vyslechnout ještě dva vysoké důstojníky tajné služby: Vladimira Todorova, který si odseděl 10měsíční trest odnětí svobody za umožnění zničení některých tajných svazků v roce 1992 a Ljuben Goceva, píše britský Guardian.    
 • Na bulharském pobřeží bude hlídat turisty 750 policistů z vnitrozemí.
 • Dva Rumuni byli zatčeni na hranicích Kapitan Andreevo za pokus propašovat do Bulharska 1344 parfémů.
 • Soukromí lékaři ve městě Ruse, nacházejícím se na hranicích s Rumunskem, se učí rumunsky. Kurz pro 30 mediků bude stát 25.000 leva a proplatí jej EU. Rumunští pacienti jsou tu častými hosty.
 • Bulharské odbory Podkrepa říkají, že situace v zemi je katastrofální. Vláda vykonává anticosiální politiku, která vede k nízkým příjmům a vysoké inflaci. Ceny potravin hodně vzrostly, lidé žijí v chudobě. Kritizovala tao nový zákoník práce, podle kterého nebude možné kontrolovat přesčasy.
 • Starověké šperky byly nalezeny v chrámu poblíž Slivenu. Našel je tu v hrobce Drumeva tým dr. Kitova, pocházejí z 3 století př.n.l. Ve sbírce jsou zalté náušnice, stříbrné náramky, broznové prsteny a mince, i hliněné korále.
 • Novým šéfem Bulharské akademie věd je Nikola Sabotinov.
 • Vloni bylo z celkového počtu nezaměstnaných až 31% mladých lidí do 35 let. Navíc nováčci mají menší platy, protože nemají ještě praxi. letos počet mladých nezaměstnaných klesl o 3300. Průměr nezaměstnaných mladých lidí v EU je 16,5%.

14. 6. 2008:

 • Evropská investiční banka půjčí na 25 let Bulharsku 700 mil. eur na rekonstrukci cest.
 • Sofia patří mezi hlavními městy na poslední místo v žebříčku kvality bydlení. Nejlépe se naopak podle britské konzultační firmy Mercer má žít v Curychu, pak ve Vídni, Ženevě, Vancouveru a Aucklandu. Sofia se ocitla za Rio de Janeiro, Istanbulem a Pekingem. Porovnávala se kritéria jako bezpečnost, zdravotnictví, doprava, dostupnost spotřebního zboží, bydlení, školy a rekreace. Ve Východní  Evropě je na tom nejlépe Praha, za ní Budapešť, Vilnius, Ljubljana a Varšava.
 • Konzultantská společnost Oxford Business Group vydalo knihu Zpráva o Bulharsku 2008, a to v tištěné a online verzi. Obsahuje informace pro investory, rozhovory s prezidentem, premiérem, dalšími představiteli Bulharska i EU, pečlivou analýzu daňového systému a reformy. Jako nový trh je Bulharsko velice přitažlivé.
 • Inflace dosáhla v květnu 2008 meziročně 15%.
 • Budova historických lázní v centru Sofie se promění v moderní lázeňské centrum. Město vypíše výběrové řízení a zadá koncesi.
 • Microsoft investuje během 5 let do bulharských škol 1 mil. USD. Také dá každému studentovi elektronickou adresu.
 • Ve městě Pravec (70 km od Sofie) vyroste rekreační a lázeňský komplex s golfovým hřištěm za 100 mil. leva. Měl by stát do roku 2010. V místě lze pořádat i hony. Pravec je známý tím, že odsud pocházel Todor Živkov.
 • V Blagoevgradu postaví holandská firma nákupní centrum. Podobné projekty má už v Rusku a na Ukrajině. V čele společnosti investora stojí Shalom Spielmann z Izraele.
 • Bulharsko bude více propagovat lázeňskou turistiku. V roce 2007 zamířilo do bulharských lázní 130.000 turistů. Jde spíše o movitější klienty. Bulharsko má pro rozvoj tohoto druhu cestovního ruchu ty nejlepší podmínky. V zemi je pouhých 7 pětihvězdičkových hotelů. Celkově jsou dobré ubytovací kapacity zcela obsazeny.
 • Sedm bulharských pláží přejde do správy koncesionářů, a to ve Sv. Konstantin a Elena, na Zlatých píscích, v Albeně a Elenite. Koncese bude udělena v souladu s Černomořským zákonem nejdéle na 10 let.
 • Armáda USA si bude moci v Bulharsku postavit svou infrastrukturu, zahrnující kavárny, prodejny potravin, kadeřnictví, kosmetické salony. Americká armáda se bude vyskytovat podle smluv v základnách Bezmer, Novo Selo a Graf Ignatievo.
 • Prezident Parvanov otevřeně kritizuje premiéra Staniševa. Za premiérovu chybu považuje jmenování lidí z jeho kabinetu do vedení společností, zvláště pokud nemají povědomí o oboru, jímž se taková společnost zabývá.
 • Sofijský primátor Bojko Borisov říká, že má perfektní vztahy s prezidentem. Na dveře začínají klepat další volby - v roce 2009 parlamentní, prezidentovi končí jeho volební období v roce 2012. Je tedy čas k předvolební spolupráci.
 • Bývalý premiér Ivan Kostov (1997 - 2001) si stěžuje: premiér Stanišev před EU kňučí. Stanišev řekl, že kritická zpráva EU by mohla položit jeho vládu.
 • Ministryně spravedlnosti Miglena Tačeva ustavuje skupinu, která bude odpovědná za dohlížení na lidská práva. Bulharsko prohrálo v roce 2007 celkem 520 případů a 1838 věcí je nevyřízených - vše podle Evropské úmluvy o ochraně lidských práv. Země musela za porušení práv zaplatit podle rozsudků Evropského soudu pro lidská práva 1869 mil. leva.  
 • Z tajných svazků vyplynulo, že přední spisovatelé Vera Mutafčieva a Georgi Danailov byli spolupracovníky tajných služeb. Danailov byl za své služby i placen. Nejvíce pozdvižení však přinesla dřívější odhalení - samotného prezidenta Parvanova, 6 z 218 kandidátů do europarlamentu, tří ústavních soudců, 15 nejvyšších úředníků a vyšetřovatelů a 130 poslanců.
 • EU zavede kvůli Bulharsku speciální monitorovací systém eurofondů.
 • V konzumaci tvrdého alkoholu jsou Bulharsko a Německo na 1. místě v Evropě. Evropani pijí dvojnásobek orpoti zbytku světa. Na alkoholu je v Evropě závislých 23 mil. lidí, 115.000 ročně proto umírá. Tyto problémy stojí Evropu ročně 125 mld. eur. Alkohol je po kouření a vysokém krevním tlaku nejrizikovějším faktorem pro zdraví.
 • Na bulharsko-řeckých hranicích byla zvýšena kontrola - kvůli únosu podnikatele Georgiose Milonase, předsedy Severořecké federace průmyslníků. Unesen byl ze Soluně.
 • Nelegální hledači pokladů zničili pevnost u Ruse. Hledali 15 cm vysokou sochu Venuše. Poničili práci, kterou tu měli rozdělanou archeologové. Socha Venuše pochází z druhé poloviny 3. století n.l.
 • Skonal spisovatel Ljuben Dilov (80). Jeho syn Ljuben Dilov řekl, že si svého otce vážil nejvíc proto, že uměl odpouštět. Dilov napsal více než 35 knih, vydávány byly po celém světě. je považován za zakladatele bulharské science-fiction. Narodil se v roce 1927 ve městě Červen Brjag. Mezi jeho nejznámější díla patří knihy Atomový muž a Ikarova cesta. Publikoval v časopise "Narodna mladež". Získal řadu ocenění v Bulharsku i v zahraničí. Sám uvedl v život udílení ceny za dobrou představivost Graviton.
 • Bulharské prestižní střední školy, včetně jazykových a matematických, mají více míst než uchazečů.
 • Třetina Bulharů si myslí, že korupce se po vstupu země do EU zvýšila. Zvýšenou korupci spojují hlavně s penězi z evropských fondů. 21,5% obyvatel si myslí, že jejich vlast připojením k EU tratila. Jde většinou o nezaměstnané a osoby nad 60 let věku. Podle 34,2% Bulharsko ani neztratilo, ani nezískalo. Pozitivní náhled má 32,5% osob. Téměř desetina si myslí, že životní standard stoupl, 38% že se nezměnil a 50%, že se zhoršil. Podle 90% dotázaných musí být zvýšení životního standardu prioritou vlády.
 • Bulharsko si připomnělo 20. výročí druhého společného letu bulharského a sovětského pilota do vesmíru v roce 1988. Bulharsko je jediná země, která se zúčastnila programu Interkosmos a vyslala do kosmu dva kosmonauty - Alexandra Alexandrova a Georgi Ivanova.
 • V Kazanlaku se konal tradiční 40. růžový festival. V průvodu se procházeli kukeri (lidé v kostýmech, co vyhánějí zlé duchy). jako každoročně byli voleni Královna růží a Nejlepší fotograf. Akce se zúčastnil i bývalý car a premiér Simeon Sakskoburggotski.

7. 6. 2008:

 • Investoři z USA budou v Bulharsku podle smlouvy uzavřené mezi oběma zeměmi platit nižší daně.
 • Lídr parlamentní skupiny národního hnutí za stabilitu a pokrok Plamen Mollov oznámil, že existovala kampaň za odstranění bývalého cara Simeona Sakskoburggotského z politiky.Carovi mohl být vrácen majetek za jeho odchod ze země.
 • Ve Varně se konal 6. - 8. 6. 2008 veletrh jachet. Bylo jich tu přes 50.
 • Podle Světové banky patří Bulharsko k 10 největším reformátorům, zejména díky snižování daní.
 • Ratingová agentura Standard & Poor potvrdila dlouhodobé hodnocení Bulharska na BBB+ a krátkodobé na A-2.
 • Jihokorejská automobilka Hyundai otevřela v Sofii své největší prodejní, servisní a distribuční centrum v Evropě. Investovala sem 13 mil. eur. Centrum stojí na pomezí Business Parku Sofia. Společnost zde zaměstnává 120 lidí.
 • Sofijské Evropské obchodní centrum bude v roce 2010 největším centrem s kancelářskými prostorami v Bulharsku. Bude zaujímat plochu 70 000 m2. Součástí bude i budova 65 m vysoká, Hermes Park s nákupním centrem a největším hypermarketem Carrefour - ten otevře do podzimu roku 2009. Investor pochází z Irska a jeden z nich je bývalý ředitel irské banky.
 • Největší továrna na výrobu dveří bude stát ve městě Elin Pelin blízko Sofie.
 • V září začne stavba dálnice Trakija, dokončena má být v roce 2010.
 • Nová dálnice má také být postavena v pohoří Rodopy. Začínat bude v Goce Delčev a končit v Kardžali.
 • Ceny energií rostou - elektřiny o 18%, plynu o 14%. Dráhy zdražují o 10%.
 • V Bulharsku rostou ceny potravin ze všech států EU nejrychleji. meziročně vzrostly ceny k dubnu 2008 o 25%. Například v Portugalsku byl nárůst jen 3%. Podle Eurostatu populace za posledních 8 let klesla v Bulharsku o 8%. V zemi jsou nejnižší mzdy z celé EU - průměr je 1,65 euro za hodinu práce - průměr v celé EU je 20 eur.
 • Turecký konzul protestuje proti uznání turecké genocidy v Arménii městem Šumen.
 • Minimální výše důchodu v červenci vzroste z 102,65 na 113,49 leva (kurz ČNB je 22. 7. 2008 v poměru 11,767 Kč za 1 leva; tj. nový minimální bulharský důchod je 1.218 Kč)
 • Premiér oznámil, že letos nebude moci vláda snížit DPH. Nemůže to slíbit ani pro příští rok.
 • Ahmed Dogan, lídr turecké strany chce zastavit akci Čisté ruce. Dodává, že nikdy nic neukradl, na rozdíl od Ivana Kostova.
 • Plovdivský guvernér (hejtman) Todor Petkov říká, že bývalý car Simeon Sakskoburggotski nemá žádná práva k paláci Kirčim, i když o něj se setrou Marií Luisou požádali. Věří, že v restituci jej nedostanou.
 • Do konce volebního období sníží Bulharsko počet zaměstnanců veřejné správy o 3000 osob. Na druhou stranu by se měly zvýši platy, a to na 700 leva (8.237 Kč). Projekt reorganizace veřejné správy podporuje EU.
 • Evropská komise vysílá do Bulharska varovné signály za to, že země nechrání dostatečně své ptactvo.
 • 14 bulharských měst opraví silnice za evropské peníze. Jsou to: Popovo, Blagoevgrad, Targovište, Kardžali, Loveč, Gorna Oriachovica, Lyaskovec, Sozopol, Sandanski, Mezdra, Varna, Aksakovo a Samokov.
 • Předseda Aliance liberálů a demokratů pro Evropu v Evropském parlamentu Graham Watson se vyjádřil, že zmrazení členství Bulharska v EU (t.j. využití článku 7 Smlouvy z Nice) znamená zmáčknutí knoflíku jaderného reaktoru. Bulharsko má potíže s penězi z evropských fondů.
 • Jednotka pro potírání podvodů s penězi z fondů EU (OLAF) momentálně vyšetřuje 19 případů zneužití prostředků a zvažuje dalších 56.
 • Bulharsku hrozí ze strany EU žaloba za neuvedení krizové linky 112.
 • Policie v Bulharsku zadržela u Vidinu nelegálního archeologa.
 • 7000 Bulharů ročně umírá díky tomu, že nemá dostatečnou zdravotní péči.
 • Bulharsko se připravuje na zářijovou oslavu 100. výročí nezávislosti. Už se k tomu sešel národní výbor, složený ze zástupců státu i neziskových organizací.
 • Serveru novinite přišel dopis od návštěvníka Bulharska jménem Keith Gregory Bulharska tohoto znění: Můj názor na život v Bulharsku: nebyl jsme v Bulharsku velmi dlouho a toto je můj názor na život v této zemi. Skvělí přátelští lidé, mimo řidiče taxi, kohokoli v uniformě a bankovních úředníků. Spousta odpadků, auta parkují na chodníku a obecně se neuznávají žádná pravidla. Kladná stránka ale je, že Bulhaři jsou velmi vzdělaní a ženy jsou nejkrásnější na světě. Zůstanu tady!

31. 5. 2008:

 • Bývalý šéf Sofijské teplárenské byl odsouzen k 5 letům vězení za zpronevěru 19 mil eur.
 • Sluneční pobřeží ohrožuje nedostatek pracovních sil.
 • Darik se uchází o největší bulharské stránky o právu LEX.BG.
 • Měsíčně je v Bulharsku neobsazených 8.000 pracovních míst pro zaměstnance s nízkými kvalifikacemi.
 • Bulgartabak má spočítáno, že na bulharském trhu je 15-20% nelegálně vyrobených či dovezených cigaret.
 • Bulharsko znovu získává své místo na světovém trhu se zbraněmi.
 • Město Albena otevřelo své zastoupení v Moskvě.
 • Bulharský prezident zahájil mezinárodní zbrojní veletrh.
 • Nový trajekt zahájí provoz mezi Nikopolí rumunským Turnu Magurele v půlce července.
 • V Sofii se koná 97. schůze Evropského výboru Asociace cestovních agentur.
 • Pobočky Bulgartabaku v Plovdivu a Stara Zagora budou privatizovány.
 • Ceny bulharských nemovitostí mají letos vzrůst podle předpovědí o 15%.
 • Rakouský Winerberger AG otevírá v Lukovitu keramičku za 25 mil. eur.
 • Ředitel celní správy rezignoval i se svými třemi náměstky. Důvodem má být únava a stres.
 • Sofijský primátor: Bulharsko je učebnice šedé ekonomiky.
 • Petr Stojanov založil klub bývalých prezidentů Bulharska.
 • Papež Benedikt XVI. přivítal u příležitosti Dne slovanské písemnosti (24. 5.) bulharskou delegaci.
 • Bulharský podnikateli, který zpronevěřil peníze z fondů EU, hrozí 20 let vězení.
 • Bulharská tajná služba odhalila čečenskou mafiánskou skupinu.
 • Stále více žen v Bulharsku kouří. Nyní je to 38%. V roce 1991 jich bylo jen 20%. Bulharsko je na vrcholu žebříčku co do počtu kuřáků. Průměr v západní Evropě je 25%. V Bulharsku by se měly do roku 2009 zvýšit spotřební daně z tabáku o 100%. Vláda si od těchto opatření slibuje pokles počtu kuřáků.
 • Soud rozhodl: Botanická zahrada v Balčiku patří Sofijské univerzitě, palác zase ministerstvu kultury.
 • Aleksandar Kolarski (18) vyhrál 1. cenu a zlatou medaili na světové olympiádě IT v Gruzii.
 • Japan Times: Bulharský jogurt už enní to, co nejvíc proslavilo Bulharsko. Na jeho místo vstoupil zápasník sumo Kotúšu, který jako první Evropan vyhrál letní turnaj Grand Sumo.
 • Premiér Stanišev přiznává: korupci jsme ignorovali. V únoru byl nucen rezignovat ředitel Bulharské silniční správy poté, co vyšlo najevo, že zakázku za 50 mil. eur zadal svému bratrovi. Potvrdily se tak obavy, že země nebyla zralá na vstup do EU, píší novinite.com. Z8věrem článek shrnuje fakta: Za vlády bývalého cara Simeona Sakskoburggotského vláda snížila nezaměstnanost a udržela inflaci (2001-2005). Země se připojila k EU za podmínky sledování korupce. V letech 2001-2006 bylo v Sofii zabito 150 lidí. Oběťmi jsou bankéř na vysokém postu, fotbalový boss a jeden z předních dovozců. letos EU zmrazila poskytování dotací za víc než 79 mil. liber kvůli korupci při stavbě dálnice. Celkový rozpočet Evropské komise pro Bulharsko je na roky 2007-13 celkem 7 mld. liber, citují novinite Times a Transparency International.
 • Reportérka rádia Darik Bogdana Lazarova popisuje státem organizovaný vývoz starožitností a roli Ludmily Živkovové v této záležitosti. Seriál vychází na serveru novinite.com ba pokračování.

24. 5. 2008:

 • Ukrajinský podnikatel Konstantin Ževago nabízí až 650 mil. USD za Kremikovci.
 • Bulharská minimální mzda bude od roku 2009 činit 240 leva (1 leva = asi 12,37 je kurz 13. 6. 2008, tj. 2969 Kč).
 • Bulharská vína obdržela v Londýně na mezinárodní výstavě vín 40 cen (6 stříbrných medailí, 14 bronzových a 20 čestných certifikátů), Francie jich má celkem 700. V Británii zažila bulharská vína boom v 90. letech, dováželo se jich až 20 milionů lahví ročně (1999), nyní je však vytlačila vína z Jižní Ameriky a Afriky.
 • Parlament snížil základní kapitál potřebný k založení společnosti s ručením omezeným na 500 leva, t.j. desetina dosavadní částky. Akciová společnost klesla také na desetinu - z 50 na 5 tisíc leva. Návrh poukazoval na to, že podle Světové banky ze 176 zemí světa v 75 není stanoven žádný minimální kapitál. Například ve Francii lze založit společnost s ručením omezeným za jeden den za 150 eur.
 • Největší bulharské nákupní centrum v červnu zahajuje koncerty a módními přehlídkami provoz ve Varně. Obsahuje i multikino a každých třicet minut zazáří světelná show.
 • V Plovdivu byla otevřena nová automobilka a továrna na výrobu airbagů pro nákladní vozy a autobusy. Majitelem je turecké konsorcium.
 • Použití odposlechů bude omezeno - nejsou na ně peníze.
 • Premiér Stanišev tvrdí, že situace v Bulharsku se normalizuje. Koalice se shodla na zvýšení důchodů od 1. července o 10%.
 • Bulharská Národní bezpečnostní agentura otevře dalších 10 poboček.
 • Po auditu programu SAPARD v Bulharsku by mohl být tok peněz z Bruselu opět odblokován.
 • Bulharsko zavede veřejný registr projektů financovaných z EU.
 • 10.000 Bulharů navštívilo koncert Kylie Minogue v Sofii.

17. 5. 2008:

 • V Plevenu bude otevřeno největší muzeum vína. Bude se nacházet v jeskyni v parku a vystaví 6000 lahví lahodného moku starého 30 - 100 let a 4000 lahví soudobého vína ze všech regionů Bulharska.
 • V 12tisícovém Kostinbrodu, 15 km západně od Sofie, postaví britská firma rezidenční centrum s 227 byty a 73 studii, kurty na squash a tenis, krytým bazénem, saunou, perličkovými koupelemi, garážemi a obchody.
 • Japonský velvyslanec Tsuneharu Takeda doporučuje, aby Bulharsko popularizovalo své přírodní krásy. Tím by přilákalo i víc japonských turistů. Při návštěvě Vidinu připomenul, že mlékárenský průmysl je v Bulharsku na vysoké úrovni a v Japonsku velmi oceňované. Podotkl, že "Japonci zkonzumují denně 24 milionu bulharských jogurtů". (O tom jsme pro Vás už psali. Více zde.)
 • V thrácké hrobce v Kazanlaku byly objeveny vzácné inskripce. Jsou umístěny na zdech 3 m vysoko a oznamují: "Namaloval Kodzimases" a "Roygos, syn Sevta". To pomohlo vyjasnit dohady o jménech pohřbených. Thrácký vládce Roygos byl znám již z nalezených mincí, vládnul v jihovýchodním Bulharsku v 4. - 3. století př.n.l. a byl synem zakladatele hlavního města Sevtopole krále Sevta III. Neznámý starověký malíř Kodzimases nyní proslul po celém světě. Jeho jméno je totiž první v historii Evropy jakožto autora, který se podepsal pod monumentální kresbu.
 • Vláda prodala německo-bulharskému konsorciu 70% Bulharské navigační námořní společnosti.
 • Bulharský růžový olej bude registrován v EU. Jde o ochranné označení zeměpisného původu, přípravy na registraci probíhaly dva roky. Růžový olej patří mezi nejvýznamnější bulharské exportní artikly.
 • Bulharská ekonomika je 39. z 55 zemí ve světě. Říká to výroční zpráva IMD World Competitiveness Yearbook 2008. Hlavními srovnávacími kritérii jsou ekonomický výkon, efektivita vlády, podnikatelská efektivita a infrastruktura. Bulharsko bylo ve zprávě hodnoceno potřetí. letošní umístění je nejlepší.
 • Za první 4 měsíce letošního roku se v Bulharsku prodalo o 24% víc nových aut. Vedou značky Iveco, Mercedes a Volvo.
 • Bulharské víno a kosmetika jsou oblíbené v Číně. Za posledních 7 let se objem obchodu mezi oběma zeměmi zdesetinásobil.Bulharsko dováží papír, počítače, elektroniku.
 • Bulharské společnosti postaví Trakijskou dálnici za poloviční cenu. To bude zřejmě důvod ke zrušení smlouvy s portugalsko-bulharským konsorciem o koncesi na její stavbu. Pokud zmíněné sdružení nedodá podklady o jištění, dojde k ukončení. To je pravděpodobné i proto, že nyní vládne světová finanční krize a smlouva byla navíc podepsána za podezřelých okolností za minulé vlády bývalého cara.
 • Bulhaři platí účty domácností prostřednictvím sms. Systém ePay požaduje jen registraci a platební kartu vydanou jednou z 21 určených bulharských bank.
 • Místní policie ve Varně bude kontrolovat, zda zákaz stavění během letní sezóny je dodržován. Zákaz stavět přes letní sezónu byl vydán i Primorsku. Platí od 15. 5. do 1. 10.
 • V Ruse se zahajuje stavba nového komplexu Grand Plaza za 70 mil. €. Jde o největší státně-privátní projekt (PPP). Stojí na křižovatce tříd Lipnik a Car Osvoboditel. Na 26.000 m2 najdete obchody, 5hvězdičkový hotel, městské centrum a 1000 parkovacích míst. Sportovní zařízení bude stát samotné 24 mil. €. Budou se tu odehrávat mezinárodní sportovní a kulturní události, starat se o tato zařízení bude společná francouzsko-rumunská firma. Dokončení díla se plánuje na rok 2010.  
 • Ve Velingradu se staví dvě balneologická centra. Vznikne tak malá lázeňská vesnička. Komplex Sveti Spas I zahájí provoz v prosinci 2008, bude tu i hotel a rezidenční budovy. Sveti Spas II doroste o rok později.
 • Bulhaři v zahraničí se odmítají vrátit do vlasti zamořené mafií, cituje server novinite www.kafene.net (elektronické médium založené novináři bývalé bulharské sekce BBC). Unie Bulharů žijících v zahraničí, známá jako "Budoucnost", protestuje proti nové státní politice týkající se Bulharů žijících v zahraničí, protože nebyla přizvána na kulatý stůl, který se měl problematikou zabývat. Proto vydala speciální deklaraci, podle které přijatá opatření vlády jsou dokladem jejího demagogického přístupu ke krajanům žijícím mimo vlast. Podle Unie nová strategie nemá pro zahraniční krajany žádný význam, je drahá a přispěje do kapsy jen státním zaměstnancům ministerstev a ambasád. Bulhaři v zahraničí by si přáli, aby je jejich domovský stát přestal vydírat. Například poplatky za zdravotní pojištění, za jednoduché právní služby apod. Naopak by přivítali možnost účastnit se voleb na dálku a politické reprezentace. Nechtějí být pronásledováni bývalou komunistickou rozvědkou, která nepřestala pracovat. Kdyby se tajné služby zabývaly raději mafií ve své zemi a ne tím, proč si jejich čestný krajan bere za manželku cizinku nebo chce žít v zahraničí, pak by tito Bulhaři žijící v zahraničí investovali zpět do své vlasti peníze i znalosti. 
 • Náměstek primátora Tichomir Tomov ve městě Stara Zagora byl vyloučen z nacionalistické stany Ataka, protože v Den armády 6. května nosil na sobě při oslavách ve svém městě svastiku.
 • Vláda nabízí Bulharům žijícím v zahraničí pracovní uplatnění v Bulharsku. Vydávaly by jim zvláštní zelené karty, na jejichž základě by někteří po určité době získali bulharské občanství. podle oficiálních údajů žije v zahraničí 700 000 Bulharů a jsou velmi kvalifikovaní. Stejně tak je vysoký počet mladých Bulharů, kteří studují v zahraničí, má jich být asi 50 000, toto číslo však může být vyšší, protože řada z nich je ve statistikách uvedena jako turisté. 
 • Hejtman plovdivské oblasti Todor Petkov chce podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozhodnutí, které prohlásilo jako nicotné jeho odmítnutí vydání Kirčimského paláce bývalého cara.
 • Sofijský primátor Bojko Borisov napadá kabinet za to, že barterový obchod s lesy byl korupčním jednáním. 4 miliony euro je cena za obchod se stáními lesními pozemky; podle něj nebyla náhoda to, že 29. 4. byl schváleny změny v zákoně o lesích a 30. 4. došlo k uzavření obchodu, což byl vlastně úplatek těm, kteří mají hlasovat pro socialisty. Pozemky se nachází u Černého moře a měst jako Obzor, Biala, Balčik, Burgas, Nesebr a dále u města Borovec v pohoří Rila. Podle Borisova stát tratil 50 € na každém metru, celkem tedy 10 mil. €.
 • Nový ministr vnitra Michail Mikov poznamenává: bulharská společnost kriminalitu toleruje. Pak se s ní těžko bojuje.
 • 8 000 státních zaměstnanců se zúčastní osmiměsíčního kurzu angličtiny, aby mhli dobře spolupracovat s evropskými institucemi. Na konci kurzu po zkouškách obdrží jazykový certifikát Europass.
 • Bulharští učitelé nesmí soukromě vyučovat své studenty. Zakázal jim to Parlament, stejně jako zaměstnancům oblastních inspektorátů.
 • Ve městě Chisar byl nalezen římský rituální tác z 3. století. Našel se v lázních a podává další informace o tehdejším městě Diocletianopolis. Je pokryt nymfami, které chránily lázeňské město. Plato má nápisy v řečtině. Bylo vyrobeno pro římského aristokrata a ukázalo, že zdejší lázně jsou o 100 let starší, než se dosud myslelo. Chisar má historii starou 6000 let. Thrácká ves vyrostla v římské město, který si zalíbil místní lázně.
 • Do 50 let bude mít Bulharsko subtropické klima. Průměrná teplota stoupne o 2 - 5 stupňů Celsia. Informaci vydal Hydrometeorologický institut Bulharské akademie věd. Vyhynou některé druhy rostlin a zvířat a objeví se nové, včetně hmyzu.
 • Oběť nehody, 18letá Manuela Gorsova, kterou zapříčinil v opilosti světový šampion krasobruslař Maxim Stavijski, byla převezena k další léčbě do Izraele. Léčba tu stojí více než 1000 USD denně. Staijski byl odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 5 let s odkladem na 2,5 roku a probační program. Prokurátor a rodina oběti se proti tomu odvolali.
 • Sofijská zoo slaví 120. výročí založení. Je to největší zoo na Balkáně a má 800 zvířat (260 druhů).

10. 5. 2008:

 • Odborníci z USA a EU pomohou Bulharsku reformovat ministerstvo vnitra.
 • Podle většiny Bulharů (2/3) se ekonomika země zhoršuje. Pouhých 6,7% očekává zlepšení své situace, ukázal průzkum Národního statistického institutu. Pro třetinu domácností se za poslední rok jejich situace zhoršila. 78% dotázaných očekává zvýšení cen.
 • Inflace v Bulharsku již znepokojuje jeho obyvatele. Její míra za poslední rok činila 9,4%. To je oproti eurozóně, kde je průměr 3,2%, hodně. Nyní se očekává v Bulharsku ještě její další růst.
 • Čínská automobilka bude postavena v městě Loveč, poblíž nové továrny Litex Motors. Měla by zaměstnat 2000 místních obyvatel.
 • V Kardžali vyroste nová metalurgická továrna (zinkovna). Založí ji stávající místní zinkovna, která již vyváží své produkty do Turecka, Řecka, Rumunska, Maďarska, České republiky, Makedonie, Srbska, Černé Hory, na Ukrajinu, do Itálie, Egypta, Izraele a Sýrie. Nyní má 983 zaměstnanců.
 • Podle průzkumu Národní turistické rady chce 36.000 Bulharů strávit květnové svátky (týden volna od 1. do 6. 5.) v zahraničí. Asi třikrát méně jich zůstane doma.
 • Vasil Božkov, bývalý majitel fotbalového klubu CSKA Sofia, spadl v žebříčku nejbohatších lidí v Bulharsku na 2. místo. První pozici zaujal Tichomit Mitev, Martin Mitev a Ivo Kamenov, kteří vlastní TIM Group s majetkem asi za 2,5 mld. leva. Jejich hlavní firmy jsou Chimimport a Central Cooperative Bank. Božkov se už umístil jako č. 51 v celosvětovém žebříčku. Na třetím místě v Bulharsku je Ceko Minev, který vlastní První investiční banku, čtvrtý je Christo Kovački. V žebříčku nejbohatších je i manželka sofijského primátora Bojko Borisova Cvetelina s podílem v První investiční bance ve výši 100 mil. leva.
 • Izraelská firma financuje Business Park ve Varně. Nachází se vedle letiště a je právě ve výstavbě. První budova parku zahájila provoz 1. 7. 2006, v provozu parku je 35.000 q metrů plochy kanceláří a skladů a dalších 15.000 q m za 59 mil. € se dostavuje. Investorskou firmu vlastní miliardář Izraelec Lev Levaev, který nyní žije v Londýně. V Evropě má 32 takovýchto projektů celkem v 8 zemích.
 • Ve Varně vyroste nový stadion za 160 mil. leva. 65% podíl vlastní Chimimport a 35% město Varna. Stavba bude dokončena v roce 2011.
 • Bulharské stavební firmy staví ve Venezuele. Exportuje sem také čokoládu, elektrotransformátory, insekticidy, nábytek, antibiotika a další zboží. Venezuela do Bulharska vyváží zejména ropné produkty.
 • Francouzští vojáci by mohli být bez uniforem - pracovníci textilky ve Vidinu stávkují. 300 zaměstnanců továrny Vida style nedostali mzdy už za 3 měsíce a nemohou pokrýt své základní životní potřeby. Denně odjíždí do Francie a Itálie kamiony plné hotového zboží. Zaměstnavatel odůvodnil stávající stav finančními komplikacemi díky splácení úvěrů. Zaměstnankyně dostaly proto neplacenou dovolenou. Vida Style je nástupcem původně socialistické textilky a dosud hospodařila bez významnějších problémů. Majitelé továrny však nyní rozprodávají pozemky společnosti a výtěžky z prodeje zřejmě investují jinde.
 • Bulharsko otevře velvyslanectví v Estonsku. Estonská ambasáda byla v Sofii otevřena v  roce 2006.
 • Bulharský prezident: Máme silnou armádu. Řekl to na přehlídce 6. května, v Den bulharské armády. "Naše armáda se těší oblibě a úctě naši obyvatel. Bylo tomu tak vždy a je tomu tak i nadále. Sílu naší armády potvrdili i naši partneři", dodal. V centru Sofie se přehlídky zúčastnilo 800 jednotek, tanky, transportéry, helikoptéry i stíhačky.
 • Premiér Stanišev oznámil, že platy zdravotnických pracovníků se zvýší o 15%, v sofijské úrazovce N. I. Pirogov o 30%.
 • 10 států EU zatím neschválilo potřebné zákony nutné k uznávání kvalifikace odborníků z Bulharska a Rumunska. Potížím by tak mohli čelit lékaři, právníci a námořníci, jež by museli v některých státech skládat zvláštní vyrovnávací zkoušky. Příslušnou legislativu ještě nepřijali Rakousko, Belgie, Kypr, Německo, Francie, Velká Británie, Řecko, Irsko, Lucembursko, Portugalsko a Španělsko. Evropský soud dosud neřešil žádnou konkrétní stížnost expertů ze zemí, které přistoupily k EU 1. 1. 2007.
 • Evropská komise zahájila řízení proti Bulharsku (a dalším 8 členům EU) - za to, že včas nevydaly povolení pro průmyslová zařízení, která jsou již v provozu. Týká se to znečišťování ovzduší, půdy a vody. V devíti státech jde o 9000 zařízení, v celé EU je jich 52 000. V Bulharsku je to například ocelárna Kremikovci. další řízení proti Bulharsku se nyní dostalo do druhé fáze - poslední varování před žalobou u Evropského soudu. Za to, že země nedodala Bruselu projekt emisí CO2 na roky 2010, 2015 a 2020.
 • Většina bulharského kapitálu a investic pochází z praní špinavých peněz, cituje ředitele Národní vyšetřovací služby Bojko Najdenova bulharský server Novinite. Na vlastní oči tento kapitál můžete vidět v novostavbách na černomořském pobřeží. Tyto peníze putují do nákladných obchodů, do nemovitostí a drahých aut. řada investic v Bulharsku pochází z off shore společností (sídlí v daňových rájích), jejichž kapitál je nejasného původu. V roce 2007 oznámil jeho úřad 432 podezřelých transakcí za 260 mil. €. Celkem obdrželo také 86 žádostí od zahraničních tajných služeb, zejména v souvislosti s šetřením teroristických aktivit.
 • Správní soud ve Varně zakázal kácení stromů v Sevastopolské zahradě ve Varně od 1. 5. 2008. Návrh soudu podalo sdružení zelena Varna. Podepsalo jej i 6000 varněnských obyvatel. Proti rozsudku může být podáno do tří dnů odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu. Město kácelo stromy ze "zdravotních důvodů". Údajně však zde měly být postaveny "drahé budovy" a realizovány obchodní zájmy. Zahrada, kde kácení začalo, je jen tři minuty pěší cesty od Mořské zahrady, kterou zde založil Čech Anton Novák před téměř sto lety. Paradoxně se kácení začalo v době návštěvy europoslance Davida Hammersteina, který označil politiku životního prostředí Bulharska jako šokující.
 • Více než dvě stovky učitelů autoškol stávkovaly v Sofii proti novému zákonu, který má zavést monopol do jejich oboru. Nový zákon ukládá autoškolám provádět multimediální výuku apod. Cena takových zařízení je kolem 100.000 €. Asi 3000 autoškol by muselo skončit se svou činností.
 • Většina Cikánů opouští ghetto v sofijské čtvrti Mladost, určené k demolici, dobrovolně. Ghetto bylo postaveno nelegálně na městském pozemku. Nyní kolem něj vede obchvat ze Sofie. Dá se tu také vidět unikát: elektroměry umístěné vysoko nad domy - je to opatření elektrorozvodných společností, kietré se tak bránily kráděžím. S novým ubytováním Romům město pomůže.
 • Ekoaktivisté se snaží zachránit pohoří Rila. Posílají petici Evropské komisi a dalším evropským institucím. Chtějí zastavit nelegální stavby. Petici podepsalo 14500 Bulharů, jsou podporováni také mezinárodními organizacemi. Protestují proti stavbě resortu Paničište na území Národního parku Rila. V Bruselu si stěžují, že bulharské instituce a stát vůbec na jejich žádosti nereagují. Připomínají, že europoslanci Margarete Auken a David Hammerstein navštívili Rilu před dvěma měsíci a poslali osm dotazů Evropskému parlamentu, všechny se týkají staveb v Rile. Podotýkají v nich, že Rilu je třeba zachránit, protože je toto místo ojedinělé nejen v Bulharsku, ale i v Evropě a na celém světě.
 • Veteráni si připomněli bulharskou misi v Kambodži. 20 veteránů z bulharské mírové mise v letech 1991 - 1993 se sešlo v Sofii po 16 letech, aby si připomněli památku 10 bulharských vojáků, kteří tam zemřeli. Ceremoniál se uskutečnil v Národním muzeu vojenské historie v Sofii. Janko Jankov, zástupce velitele jednotky, poznamenal, že tato mise nastartovala i mise ostatní, jichž se Bulharsko účastní dodnes. Podle veteránů bulharské úřady a instituce ani dodnes neocenili dostatečně význam a zkušenost kambodžské mise a její význam pro tu iráckou a afghánskou. Mírové operace OSN v Kambodži se účastnilo za Bulharsko 850 vojáků. Připomínky mise a vzpomínky na padlé se nezúčastnil žádný zástupce ministerstva obrany.

3. 5. 2008:

 • Bulharská vláda podrobí  státních podniků zvláštnímu finančnímu dohledu.Tyto podniky mají pro bulharskou ekonomiku zvláštní význam. Jsou mezi nimi Bulharské dráhy, Společnost pro zajištění infrastruktury drah, Námořní navigační společnost, přístavy ve Varně, Burgasu, Vidinu, Ruse a Lomu, letiště v Sofii, Plovdivu a městě Gorna Orjachovica, Bulharská pošta, Bulgargaz, Bulgartransgaz, Dopravní stavby, Národní energetická společnost, Kozlodujská jaderná elektrárna, tepelná elektrárna Bobovdol a Marica Iztok 2, Zbrojovka, Plovdivské veletrhy, Sluneční pobřeží, telekomunikace, CEZ Bulgaria, E.ON Bulgaria, Kremikovci, Lukoil Neftochim atd. 
 • Společnost pocházející z USA Defense Security Services najímá na rok s možností prodloužení bulharské vojáky a policisty, kteří by pracovali jako strážci v Iráku. Jejich plat by činil až 6.000 USD měsíčně. Žadatelé by měli mít nejvýše 55 let, minimálně 4 roky odborné praxe a dobrou fyzickou kondici, musí umět anglicky a projít speciálními testy. Už se přihlásilo několik bývalých parašutistů. Výběr provádí společnost Human POwer, jejíž 15% vlastní poslanec Asen Agov ze strany Silné demokraté Ivana Kostova. Jeho syn je členem představenstva této firmy.
 • První mrakodrap má být postaven v Burgasu ve čtvrti Meden Rudnik. Bude 90 m vysoký a bude mít 30 pater, bazén, kanceláře, byty, parkoviště, restaurace. Bude stát do roku 2012.
 • Francouzská organizace Přátelé země kritizuje francouzskou banku BNP Paribas, že bude financovat dostavbu bulharské jaderné elektrárny Belene.
 • Bulharský ekonomický růst bude podle prognóz Evropské komise nadále mezi nejvyššími v Evropě. Je odhadován na 5,8% letos a 5,6% příští rok. Dalšími evropskými tygry jsou Estonsko, Litva, Slovensko a Rumunsko.
 • Bulharsko ilegálně vyrábělo kalašnikovy. Nebylo samotné - totéž se zjistilo v Polsku, Rumunsku, Izraeli a Číně.
 • Nejvyšší budova v Bulharsku bude stát v Sofii. 40patrová Europe Tower má být 180 m vysoká a stát v roce 2010. Projekt má stát 500 mil. €.
 • Na velikonoce přijíždí do lázeňského města Sandanski 10.000 zahraničních turistů. Nejvíc z Ruska, Irska a Řecka. Jejich návštěvy očekává místní archeologické muzeum, oblast Rupite a hora Kožuch, kde žila jasnovidka Vanga, Roženský manastir a město Melnik, proslulé svou architekturou a vínem. Otevřeno zde bylo i moderní obchodní centrum. Město Sandanski má 30.000 obyvatel a nese jméno bulharského revolucionáře Jane Sandanski (1872 - 1915).
 • Vláda zveřejnila seznam 13 náměstků ministrů a 24 oblastních hejtmanů, kteří přijdou o funkce. Premiér Stanišev popírá, že by to bylo na žádost EU. O své pozice přišlo i 10 vysokých důstojníků armády - prezident je již sesadil a jmeonval místo nich nové příslušníky.
 • Ministryně spravedlnosti Meglena Tačeva prohlásila, že Bulharsko bude nadále stabilizující faktor na Balkáně. Zahájila svou řečí Proces spolupráce zemí jihovýchodní Evropy, který s ekonal v Sofii.
 • V Plovdivu byla založena federace turecko-islámských sdružení. 14 nevládních organizací diskutovalo na akci sociální podmínky menšinových skupin muslimů a požadovali novou politickou reprezentaci. Informaci média obdržela od Menderese Kungyuna, vůdce Národní turecké unie, který žaloval Bulharsko za diskriminaci u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
 • Rada města Dobrič uznala deklarací arménskou genocidu, které se dopustila osmanská říše vůči arménskému lidu v letech 1915- 1922. Místní předseda tureckého hnutí za práva a svobody žádal vyškrtnutí bodu z programu. Pro deklaraci hlasovalo 25 z 32 radních, zasedání se účastnili i místní příslušníci arménské menšiny. Rada neopomenula poznamenat, že Bulharsko bylo první zemí, které Arménům nabídlo azyl a pomoc. V Bulharsku nyní žije 40.000 Arménů, v Dobriči 200. Dobrič je tak 10. městem, které uznalo genocidu. Přidal se tak např. k Burgasu, Ruse a Silistře. 24. 4. je Mezinárodní den připomenutí arménské genocidy. V Sofii byla tatáž agenda navržena k hlasování, radní však rozhodli, že taková věc nespadá do jejich kompetence.
 • Bulharská ministryně práce Emilya Maslarova uvedla, že vláda nezvýší věk pro odchod do důchodu do roku 2015. Bude tak nadále paltit ustanvoení zákoníku práce, podle kterého muži odchází do penze v 63 letech a ženy od roku 2009 v 60 letech. Podotkla, že současný skutečný věk odchodu do důchodu činí 64-65 let, zatímco v roce 2015 by to mohlo být 68. Dřívější odchod by byl volbou každého.
 • Nový ministr vnitra Michail Mikov ještě nenastoupil a už se vyznamenal: řekl, že v Bulharsku určitě není žádná mafie. Pojem "mafie" byl podle něj nadsazen, avšak podotkl, že v zemi existuje vážný problém s organizovaným zločinem a že budou jasně definovaná opatření k jeho potření. Mikov je právník a přednáší na sofijské univerzitě trestní právo. Poslancem je od roku 1997.
 • Polovina východoevropských imigrantů ve Velké Británii, kteří sem přišli v roce 2004, odjela zpět domů. Důvodem je hlavně zlepšení podmínek v jejich domovských státech. Ve Velké Británii ji jich žije nyní z desítky zemí připojených k EU v roce 2004 celkem 665.000.
 • Bulharsko připravuje pro dva Němce, kteří kradli tank, luxusní vězení. Tank patří bulharskému ministerstvu obrany. Nyní se čeká na vydání Němců z jejich vlasti do bulharského Slivenu. V listopadu se pokusili Thomas Gmainer (36) a Matheus Mayer (67) s majorem bulharské armády Alexejem Petrovem vykopat tank Maybach z dob druhé světové války, umístit jej pod zem poblíž hranice v jižním Bulharsku a použít jako stacionární zbraň. V prosinci se pak pokusili ukrást další Maybach a přitom je přistihla policie. Dav němečtí občané byli propuštění na kauci a v únoru záhadně zmizeli z hotelu Tundža v Jambolu. Nyní byli zatčeni v Německu na základě evropského zatýkacího rozkazu na žádost vojenské policie ve Slivenu. Cela pro Němce v detenčním centru v Elchovo (které bylo postaveno v roce 2005 podle požadavků EU) má skleněnou střechu, svou koupelnu a místnost pro návštěvy. Vydání do Bulharska by mělo následovat poté, co s ním vysloví souhlas místní soud v Německu. Oba pachatelé podali proti Bulharsku žalobu k Evropskému soudnímu dvoru. To vydání však nezabrání.
 • Bulharský režisér Boris Despodov obdržel na 15. filmovém festivalu HBO Hot Docs cenu Objev roku za film Koridor 8 o megaprojektu infrastrukurálního propojení Bulharska, Makedonie a Albánie. Despodov režíroval také Schindlerův seznam.
 • Za 4 měsíce zemřelo při 2165 autonehodách v Bulharsku 279 osob.
 • Bulharsko slaví 27. 4. pravoslavné velikonoce. Večer 26. 4. vyšly tisíce lidí na půlnoční mši.
 • Britská společnost žaluje Rumunsko o 100 mil. USD za korupci, v níž byl zapojen i bývalý premiér. Jde o koncese na letiště a duty-free shopy a ušlý zisk, díky neuzavření smlouvy. Mělo jít o úplatek 2,5 mil. USD.

26. 4. 2008:

 • Zpráva Ministerstva spravedlnosti USA o organizovaném zločinu obsahuje i kapitolu o skandálu bulharského ministra vnitra. Bulharsko je zde uvedeno jako příklad země, kde mafie dokáže uplatit zaměstnance státních institucí.
 • Zemědělská půda v Bulharsku patří k nejlevnějším v Evropě. Důvodem je zejména parcelace dále klesající ceny. Přesto se počet prodejů za roky 2006 a 2007 zvýšil. Týká se hlavně větších parcel, které mají vyšší cenu. Po vstupu Bulharska do EU se cena půdy zvýšila. Potvrzuje tak zájem investorů.
 • Španělský architekt prof. Eduardo Maria Molas Rifa navrhne golfová hřiště v historické územím Arbanasi. Je také partnerem společnosti, která park postaví. Prof. Rifa proslul svým návrhem olympijského stadionu v Barceloně. V Arbanasi poblíž Veliko Tarnovo žije již několik let.
 • Turecká společnost Kayi postaví obchodní centrum Serdika v Sofii, ve čtvrti Oborište u třídy Sitnyakovo.
 • Rumunští turisté zaplavili na velikonoce Albenu. Bylo jich asi 8.000.
 • V roce 2007 bylo v Bulharsku uzavřen rekordní počet obchodů s nemovitostmi (325.385).
 • Světová banka bude financovat 52 bulharských měst.
 • Bulharský zákonodárce zřídil Bulharskou rozvojovou banku. A to ze státní banky, která měla podporovat malé a střední podnikání a propagovat export.
 • V roce 2008 Bulharsko očekává 100.000 dánských turistů.
 • V lednu a únoru 2008 navštívilo zimní střediska v Bulharsku o 1/4 turistů více než rok předtím. Příjmy z tohoto přílivu byly meziročně o 19% vyšší (97,8 mil. €). Podle průzkumu 78% turistů by své destinace doporučilo dál. Přesto však uvádí, že by mohla být tato místa klidnější a obsluha by měla znát lépe anglicky a být přívětivější. Mezi turisty klesá počet Srbů a Makedonců.
 • Společnost Rila Sport bude investovat 140 mil. leva do luxusního lyžařského střediska Paničište.
 • Bulharsko má nejlevnější pracovní sílu v Evropě. Průměrná mzda činí podle Eurostatu 2,1 € na hodinu. Na opačném konci žebříčku je Dánsko s 35 €, průměr EU je 22,8 €, ČR má 8,1 €/h.
 • Španělsko nevyhostí nelegální zaměstnance z Bulharska a Rumunska. Rozhodl o tom v jednom případě španělský Nejvyšší soud.
 • Bulhaři účinkují v jednom z největších gangů, které pašují nelegální cigarety. Dva zatkla je belgická policie, spolu s 3 Řeky, 1 Belgičanem a 2 Kypřany.
 • Bulharská policie je na stopě nelegálním vykradačům hrobek. Ti působí v 9 městech, míří proti nim speciální policejní akce. U města Chisaria už byli zatčeni dva Němci a dva Bulhaři. V Národním historickém muzeu byly vystaveny více než 2000 archeologických artefaktů, které měly svou premiéru. Některé byly zabaveny policií nelegálním hledačům pokladů. Pochází z neolitu, bronzové doby, thráckého období, středověku a renesance.
 • Šéfredaktor a vydavatel časopisů Easy a Slava a knih o bohatých lidech (např. generálova žena, Klub vdov) Boris Anguelov byl zbit v Sofii. Hrdinové jeho knih připomínají nápadně známé osobnosti bulharského politického a ekonomického života.
 • Pro-bulharský novinář Viktor Kanzarov byl zatčen ve Skopje.
 • V chrámu Cybele v Balčiku byly objeveny unikátní nálezy - 4 sochy frýžských bohyň. Mohlo by jít o sochy Afrodity a Dionýsa. První socha byla objevena koncem dubna 2007. Je to třiceticentimetrová socha Cybele. Chybí jí hlava a část dlaně. Zobrazovala matku Zemi a byla vyrobena v Anatolii. Další 50cm socha mohla zobrazovat římského vládce Valeria Liciniana Licinia. Zdi chrámu byly vysoké 2,5 m a zřejmě ho zničilo zemětřesení.
 • V Sofii loni a předloni odchytili 7.123 volně se potulujících psů. Přes 1000 podstoupilo eutanázii a zbytek byl vykastrován, naočkován a propuštěn. Podle neoficiálních údajů je v Sofii 30.000 - 50.000 volně žijících psů.
 • Severovýchod Bulharska zasáhlo tornádo. Zničilo 200 domovních střech a zapříčinilo odpojení elektřiny ve třech obcích. Některé cesty zatarasily padlé stromy.

19. 4. 2008:

 • Druhý most mezi Bulharskem a Rumunskem má stát v roce 2010.
 • Bulharskou Varnu a rumunskou Constantu spojí 13. 6. 2008 linková loď Krymská šipka. Vlastní ji ukrajinský Inflot a byla používána pro linku Varna - Oděsa. Bude jezdit každý týden v pátek z Varny a v sobotu z Constanty. Jednosměrná jízdenka bude stát 30 €, obousměrná 50 €.
 • V roce 2007 navštívilo Bulharsko 90.000 Irů, letos se očekává dvojnásobek.
 • V březnu 2008 byla naměřena v Bulharsku rekordní inflace - 14,2% za poslední rok. je to nejvíc za posledních 10 let.
 • Bulharsko patří mezi 10 nejžádanějších destinací v Německu. Nejradši jezdí Němci do Španělska, pak na Mallorcu, do Turecka, Řecka, Egypta, po své vlasti, do Itálie, Tuniska a Thajska. Výsledek vychází z průzkumu provedeného mezi 16 000 CK v Německu. Z bývalého sovětského bloku je Bulharsko jedinou mezi oblíbenými cíli dovolených. Charterové lety CK do Bulharska začínají v Německu fungovat od 29. 4. do 27. 10.
 • V Bulharsku vznikne samostatné ministerstvo pro cestovní ruch.
 • Nezaměstnanost v zemi klesla na 6,79% (březen 2008).
 • Bulharská společnost Darvoobrabotvane VT zahájila práce pro švédskou nábytkovou firmu IKEA. Ve dle Veliko Tarnovo stojí už nová továrna, je to součást první fáze spolupráce a projektu. Bulharská firma má již 45letou tradici, zaměstnává 500 osob.
 • Podle výzkumu Ernst & Young je Rumunsko a Turecko atraktivnější pro investory než Bulharsko.
 • Bývalý ministr vnitra Rumen Petkov, který rezignoval, podává 3 žaloby na ochranu osobnosti. Brání se nařčení, že byl ve spojení s mafií.
 • Premiér Stanišev byl tlačen evropskými lídry do toho, aby Petkova odvolal. napsaly to Financial Times. Podle listu může Bulharsko ztratit miliony eur z evropských fondů, pokud se nevypořádá s organizovaným zločinem a korupcí. Evropská komise tuto zprávu odmítla komentovat.
 • Evropská komise žádá vysvětlení bulharských úřadů ohledně výhružek smrti, jimž čelí umělecká kritička Martina Baleva a německý profesor Ulf Brunnbauer. Tito vědci vyvolali pobouření poté, co publikovali svůj závěr, že masakr v Bataku je jen mýtus a počet obětí je velmi nadsazen. Zpráva byla uveřejněna na serveru europe.bg, který cituje Deutsche Welle. Obecně je známo, že v roce 1876 bylo v Bataku na jihu Bulharska usmrceno nebo pohřbeno zaživa 5.000 osob včetně žena a dětí.  
 • V Evropském parlamentu ve Štrasburku je výstava o cyrilici (azbuce).
 • Bulharští celníci zadrželi na hranici s Rumunskem 55 imigrantů z Afghánistánu a  Iráku ukrytých ve speciálním kontejneru v řeckém nákladním vozidle s croissnty. Mířili do Západní Evropy. Řecký řidič, kterému chyběly některé dokumenty a to přivedlo celníky na stopu, byl vzat do vazby i s uprchlíky.
 • V Sofii byla na sedm hodin vystavena ukázka známých fotografií Karla Lagerfelda. Na snímcích návrháře jsou k vidění největší celebrity Hollywoodu. Výstava přiletěla z Paříže a pokračovala do Moskvy.
 • Thrácké zlato - světově proslulý poklad z Panagjurište - je vystaveno 12. - 17. 5. 2008 v Plovdivu. Pak výstava putuje na Expo do Španělska, do Zaragozy.
 • Bulharský ministr životního prostředí Dževdet Čakurov nařídil, aby z pobřeží u Nesebaru a Djuni zmizely stavební stroje a okolí chce uvést do původního stavu.
 • Bulharsko si připomnělo jeden z největších teroristických aktů své historie. 16. 4. 1925 bylo v kostele Sv. Nedele zabito 213 lidí a dalších 500 zraněno. Komunisté tu spáchali atentát na vládu, vyhodili do vzduchu střechu budovy. Nikdo z vlády však právě tento den do kostela na mši nedorazil. Nebyl tu ani car Boris III, protože se zúčastnil pohřbu obětí jiného útoku o dva dny dříve. Mezi oběťmi masakru byli generál Kalin Najdenov, ministr války během 1. SV, Stefan Nerezov, velitel bulharské armády u Dojranu, pozdější primátor Sofie Paskal Paskalev, zemský guvernér Nedelčev, policejní prezident Kisov adalší.
 • Podle průzkumu iniciativy Evropská města proti drogám (ECAD), který proběhl v rámci 9 evropských měst, bulharská mládež holduje alkoholu nejvíce. 16,7% sofijské mládeže ve věku 15 let pravidelné požívá alkohol, což je evropský rekord. 33,8% sofijských teenagerů se opilo "minulý měsíc aspoň jednou" a 70,5% pije pravidelně tvrdý alkohol. 61,9% mládeže v Sofii nikdy nesportovalo, 32,6% kouří pravidelně.
 • Bulharsko zasáhlo zemětřesení (4,2 stupně na Richterově stupnici), epicentrum bylo u Gabrovo, nevznikly žádné škody ani zranění. Drobná zemětřesení v zemi bývají každý rok, místní ho cítí.

12. 4. 2008:

 • Bulharský kabinet přežil hlasování o nedůvěře 117:82. Důvodem hlasování byla krize vyvolaná aférami kolem ministra vnitra a jeho styků s podsvětím.35 poslanců (středových) se zdrželo hlasování. Šlo o páté hlasování o nedůvěře. První se týkalo povodní v dubnu 2006, druhé následovalo z důvodu nedostatků ve zdravotnictví v březnu 2007, třetí v říjnu 2007 kvůli krizi ve školství a čtvrté v únoru kvůli neúspěšnému boji s korupcí.
 • Ve Vrace byla otevřena nová továrna na výrobu plastů Chimicom. Jde o společný podniků s italskou firmou, zaměstnaných je dvacet osob.
 • Mezinárodní měnový fond předpovídá Bulharsku zpomalení ekonomického růstu na 5,5%. Důvodem je vliv jiných vyspělých ekonomik, zvýšení cen pohonných hmot a maloobchodních cen zboží. Zvyšování mezd ve veřejném sektoru by vedlo k přehřátí ekonomiky a snížilo konkurenceschopnost.
 • Bulharsko a Polsko chtějí v roce 2009 dosáhnout hodnoty vzájemného obchodu ve výši 1 mld. eur.
 • Bulharsko si letos pronajme 20 000 stavebních dělníků z Vietnamu, nemá lidi. Vloni požádal o pracovní vízum pouze jeden jediný Vietnamec. Vloni odjelo za prací z Vietnamu 75 000 jeho obyvatel. 
 • V bulharském městě Chaskovo vyroste nákupní centrum za 22 mil. eur. Lákat bude nejvíce Turky a Řeky, zaměstnáno zde bude asi 300 lidí.
 • ČEZ bude investovat v Bulharsku 16 mil. leva, a to do konce prvého čtvrtletí roku 2008.
 • Sofijský primátor říká: Bulharsko řídí menšinová vláda.
 • Premiér Stanišev chce provést změny ve složení kabinetu.
 • Premiér Stanišev váže souhlas s tureckým členstvím v EU na kompenzace za Thráky, potomky thráckých vyhnanců z Východní Thráky, kteří byli nuceni opustit svou domovinu v letech 1913 - 1920. Jde o nevyřešenou otázku z roku 1925. Podle odhadů Turecko dluží  Bulharsku 10 mld. USD za majetky zanechané na území dnešního Turecka a v Malé Asii. Jde o 200.000 ha zemědělské půdy, domy a jiný majetek. Turecko namítá své požadavky vůči Bulharsku, týkající se výměny obyvatel.
 • Ministr vnitra Rumen Petkov chce žalovat německého publicistu Juergena Rotha za pomluvy v připravované knize o organizovaném zločinu v Bulharsku. Výňatek z knihy byl publikován na webu mediapool.bg, Roth citoval výroky ministra vnitra Petkova o jeho vztazích s organizovaným zločinem a jeho angažmá při výrobě syntetických drog v Bulharsku. Ministr osobně kontroloval převozy amfetaminu z Bulharsku do Turecka a na Blízký Východ, což byly praktiky tajných služeb v komunistickém režimu. Roth se brání: nepomlouval jsem Petkova, ale vysoké úředníky, kteří vyslovili jisté obavy.
 • Kandidát na prezidenta USA Obama komentuje před kandidáty na velvyslance organizovaný zločin v Bulharsku. 
 • Bulharský ministr vnitra odmítá rezignovat.
 • Lídr nacionalistické strany Ataka Volen Siderov byl odsouzen 13. 3. 2008 za své rasistické výroky o etnických Turcích. Zprávu oznámil Bulharský Helsinský výbor. Siderov v letech 2003 - 2005 řekl o zprávách vysílaných v turečtině, že "bulharská státní televize za státní peníze vysílá zprávy, kterým nerozumíme. Co víc, pro většinu Bulharů je to nepříjemné proto, že tento jazyk je spojen s těmi, kdo vykonávali genocidu na bulharském národu po dlouhou dobu". Dále řekl, že "lidé, kteří hovoří touto řečí, zotročovali stovky let bulharský lid, ponižovali jej, ničili, olupovali". Soud konstatoval, že Siderov vytváří nepřátelské prostředí pro bulharské Turky a spojuje minulost s přítomností a budoucností a proto soud Siderovovi zakázal takové výroky do budoucna. Případ oznámil zpěvák Sunay Čalukov s koalicí Občané proti nenávisti. Volenov je za rasistické výroky odsouzen podruhé. Sofijský městský soud naznal, že výroky Siderova jsou namířeny proti právům menšiny a proti veřejnému zájmu.
 • Bílý dům popírá, že by George Bush nabídl Staniševovi svou dceru. Informaci uvedl bulharský deník "24 hodin".
 • Pravice žádá, aby prezident zakročil ve věci skandálu ministra vnitra.
 • Strana bývalého cara Simeona Sakskoburggotského oslavila sedmileté výročí. V roce 2001 vyhrála parlamentní volby, v roce 2005 skončila na druhém místě a je koaličním partnerem. V roce 2007 byla strana přejmenována na Národní hnutí stability a pokroku, ve stejném roce ji opustilo 17 poslanců. Car panoval v letech 1943 - 1946, v osmi letech pak musel opustit komunistickou vlast a odjet do Španělska, kde strávil většinu svého života. Nyní se spekuluje o tom, že by mohl kandidovat na prezidenta EU.
 • Dvě třetiny Bulharů žádají rezignaci ministra vnitra. Ukázal to průzkum agentury Alfa. Důvěra v ministra klesla na 10%, 45% obyvatel země očekává změny v kabinetu a 31% je pro předčasné volby.
 • Autor kriminálních příběhů Georgi Stoev byl zastřelen v centru Sofie před hotelem Pliska. Ve svých knihách popisoval skutečné bulharské podsvětí. Stoev napsal  knihy Bulharský kmotr (Pravdivý příběh Madža), Bulharský kmotr 2 - Marguin, Bojko a ti druzí, Bulharský kmotr 3 - Ljuben Gocev - skutečný kmotr a další. jeho poslední kniha - Tajná svatba - nebyla ještě vytištěna. Jeho nakladatel Nedjalko Nedjalkov tvrdí, že jej zabili postavy jeho knih. Podle sofijského prokurátora spisovatel odmítl jako svědek policejní ochranu. Byl ochoten svědčit proti Madžovi - Mladenovi Michalevovi, ale za podmínky, že o tom nebudou informováni hlavní prokurátor Boris Velčev a ministr vnitra Rumen Petkov. Prokurátor Kokinov jim však byl povinen informace vydat. Prokurátor potvrdil, že Stoev byl v kontaktu s prokuraturou asi rok a půl. Podle něj jsou práce Stoeva pouhé fikce. Vliv podsvětí na to, co se děje v Bulharsku, přeceňoval. Podle něj nebyl tou nejpovolanější osobou, pokud jde o bulharské podsvětí.
 • Studenti v Plovdivu zbili učitelku a vyhrožovali jí, že ji znásilní. Případ se vyšetřuje.
 • Podnikatel v oblasti energetiky Borislav Georgiev (41) byl zabit v Sofii. Georgiev byl odpovědný za atomové reaktory v Kozloduji. Neměl žádný záznam v rejtříku trestů.
 • Mexická hip-hop skupina koncertovala v Sofii.
 • V Sofii se konala první výstava jachet.
 • Ministr zahraničí Ivajlo Kalfin vyznamenal fotbalistu Dimitara Berbatova za přínos sportu a propagaci BUlharska v zahraničí. Berbatov hraje za Tottenham. Tato událost zastínila dokonce návštěvu Condoleezy Riceové v Bulharsku. Berbatov oznámil, že založí nadaci, která bude podporovat talentované mladí Bulhary.
 • Bulharsku si připomnělo 8. 4. Mezinárodní den Romů. Zástupce Romů přijal premiér Stanišev. První romský kongres se konal 8. 4. 1971 v Londýně, od té doby si Romové svůj den připomínají.

5. 4. 2008:

 • Kvůli stavbě letovisek se bude odlesňovat rozsáhlá část pobřeží 25 km jižně od Varny v oblasti Kamčija. Oblast se stala přírodní rezervací v roce 1951, jde zde jedinečná příroda se vzácnými jedinci. Některé stromy jsou více než 150 let staré.
 • ředitelka bulharské Agentury pro cestovní ruch chce podpořit turistiku. Navrhuje cestovním kancelářím více nabízet kulturní cestovní ruch, protože poptávka po tom roste, nabídka je však nedostatečná. V roce 2007 navštívili kulturní památky jen 13,7% Bulharů a 17,6% cizinců, což patří k nejnižším číslům v Evropě.
 • Bulharsko, Rumunsko, Řecko, Moldavsko, Rusko, Turecko, Gruzie a Ukrajina se dohodly na společných projektech výstavby dálnic. Všechny by měla spojovat 7000 km dlouhá dálnice. Financována bude i ze zdrojů EU, Evropské investiční banky, Evropské banky pro obnovu a rozvoj a Světové banky.
 • Do Albeny se v létě na dovolenou chystá o 30% více Rumunů než vloni a velikonoce jich sem přijede slavit asi 5000.
 • Tuto zimní sezónu navštívilo zimní středisko Bansko přes 600 000 turistů. Nejvíc bylo Britů a Rusů.
 • Sony otevírá v Bulharsku v Technoparku v Sofii první východoevropské centrum. Volající z Bulharska, Bosny a Hercegoviny, Makedonie, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Srbska, Maďarska a Chorvatska mohou volat jen 0700 1 (0700 1 7669) a spojí se s centrem. 
 • Bulharsko podporuje členství Gruzie a Ukrajiny v NATO.
 • Německá europoslankyně Gisela Kallenbach nahlédla do tajných bulharských svazků o tom, jak zamýšlela pohraniční policie střílet anebo střílela po východoněmeckých turistech, kteří chtěli před rokem 1989 emigrovat na Západ přes Turecko a Řecko. Německá demokratická republika platila Bulharské socialistické republice 2000 leva za každého zastřeleného východního Němce, který se pokusil překonat nelegálně bulharskou hranici. Veřejnou debatu vyvolala kniha historika Stefana Apelia "Bulharsko - Dálný východ Evropy". Podle šetření německého autora bylo zastřeleno 2000 při překračování hranice Němců. Podle ministerstva vnitra bylo zadrženo na hranicích 415 Východních Němců, ale šlo i o Maďary a Poláky. V roce 1975 se pokusila komunistická moc svazky zničit. Dnes část svazků skutečně chybí. Otevřeny zatím nebyly svazky ministerstva obrany a Národní vyšetřovací služby. Otevřené svazky obsahují informace o spolupráci mezi Stasi a bulharskou tajnou službou. Veškerá korespondence byla vedena pouze v ruštině. Odtajněné svazky obsahovaly údaje i o 22 Bulharech, zastřelených při útěku do Řecka a Turecka v letech 1964-67. Německá europoslankyně vyjádřila politování nad tím, že členové bývalých tajných služeb nyní zastávají vysoké funkce. Také nevyloučila možnost, že se příbuzní obětí budou domáhat odškodnění.
 • Více než 20.000 Bulharů se bude od května vzdělávat v rámci projektu rozvoje lidských zdrojů EU. Prostředky (23 mil. leva) na program jdou z Evropského sociálního fondu. Většinou půjde o mladé lidi  starší zaměstnance, pracující ve sféře služeb a stavebnictví, obchodě a sociálních službách.
 • Bulharská 63km dlouhé a 7-9 km široké pohoří Belasica v jihovýchodním cípu země se stane národním parkem. Slavnostní prohlášení se uskutečnilo 19. 4. v Petriči. 20% pohoří leží v Bulharsku, 45% v Řecku a 35% v Makedonii.
 • Bulharsko letos zalesní 40.000 dekarů půdy. 28.000 už je hotovo. O 400.000 dka přišla zem při požárech v roce 2007. V roce 2009 zalesní dalších 50.000 dka. Náklady na zalesnění činí asi 500 leva na dekar.
 • Bulharští rodiče založili výbor pro obranu bulharského jazyka. Poslanci vypustili v 1. čtení ze zákona o veřejném vzdělávání § 4, podle kterého do povinného rámce vzdělávání patří bulharská literatura.
 • Bulharští ekoaktivisté požadují zastavení nepovolených stavebních prací v pohoří Rila. Zde se staví 8 zimních středisek, včetně vleku k 7 rilským jezerům. Zástupce ekologického sdružení byl lobovat i v Bruselu.
 • Zemřel bulharský bubeník a hudební manažer Petar Slavov (66). Byl členem legendární skupiny FSB, která vznikla v roce 1979. Napsal také historii bulharského jazzu, spolu s klavíristou Milčo Levievem. Vystupoval také s Dexterem Gordonem a Royem Haynesem.

29. 3. 2008:

 • Prezident EU Jose Emanuel Barosso varoval Staniševa a Bulharsko, že organizovaný zločin a korupce nemají v EU místo. Řekl, že vidí pokrok v reformě soudnictví, ale konkrétní výsledky v boji s organizovaným zločinem korupci na nejvyšší úrovni ne. Pozastavení plateb z evropských fondů musí být posledním varováním. Ujistil premiéra, že monitorovací zpráva v červnu bude objektivní. Návštěva Barossa v Sofii byla vyvolána skandály o zatčení nejvyšších úředníků ministerstva vnitra, které vrhly na ministerstvo podezření ze spojení s organizovaným zločinem.Premiér však nazval tyto aféry jako ozdravný proces.
 • Německý řetězec Plus investuje v Bulharsku do roku 2011 celkem 250 mil. €. Postaví 150 supermarketů po celé zemi. Nyní operují v zemi řetězce "Fantastico", "Familia", "Evropa", "CBA", "Piccadilly", and "345" a dále Metro, Kaufland, Billa and HIT. Brzy by sem měl vstoupit i Lidl.
 • Obrat obchodu s Tureckem dosáhl 4 mld. USD.
 • Nejkrásnější mys v Bulharsku Kaliakra měl být zničen zástavbou letoviska v arabském stylu, projekt byl ale pozastaven. Investor celý pozemek prodává. Na Kaliakře se nachází vzácná římská pevnost a ročně toto místo navštíví přes 100 000 lidí.
 • Bulharsko založilo Institut zahraničního obchodu při Bulharské průmyslové asociaci. Jeho úkolem je zvýšit konkurenceschopnost bulharské ekonomiky. V Bulharsku existuje 13 000 exportních firem a pokud každá z nich vyveze produkci za 100 000 leva, znamená to 1,3 mld. leva do místní ekonomiky.
 • Bulharský státní dluh přesahuje 5 mld. €. Vnější dluh činí 3,476 mld. €, vnitřní 1,618 mld. €. Celková výše dluhu klesá.
 • Prezident Parvanov: Skandál ministerstva vnitra poškozuje obraz Bulharska v EU.
 • Turecký premiér Recep Erdogan navštívil muslimské bulharské město Kardžali. Setkal se s tamějším starostou Hasanem Azisem (Mluvil tam turecky a bulharští hostitelé mu nerozuměli...). Návštěva tureckého premiéra byla zahájena protesty nacionalistického hnutí Ataka. Na programu návštěvy bylo Bulharsko-turecké obchodní fórum. Turecko je po Rusku, Německu a Itálii čtvrté a na Balkáně první v obchodě s Bulharskem. Do Turecka jde 11,4% bulharského exportu a 6% importu je z Turecka. Turecký premiér se setkal také s Ahmedem Doganem, předsedou strany turecké menšiny a s bývalým carem Simeonem Sakskoburggotským. Ten emigroval, když ho vyhnali komunisti po 2. SV, právě do Turecka a odtud do Egypta. Turecký premiér navštívil Bulharsko podruhé od roku 2004.
 • Sofijský primátor Bojko Borisov viní premiéra Staniševa z celkového kolapsu Bulharska. Měl by rezignovat, skandály ministerstva vnitra jsou dostatečným důvodem. Náměstek ředitele divize pro boj s organizovaným zločinem Ivan Ivanov a jeho bývalý tajemník Ilia Iliev byli za styky s mafiány zatčeni.
 • Jak již psali, bývalý náměstek ministr zahraničních věcí, měl dvě jména. Nyní vyšlo najevo, že měl ještě další jméno. Rodný list není k nalezení. Feim (Petar) Čaušev, který rezignoval kvůli dvojí identitě a tomu, že byl zapsán jako společník ve více společnostech. Nyní se došlo na to, že vystupoval také pod jménem Mehmedov. Rodný list nemají ani v jeho rodné vsi Ribino u Krumovgradu. Celý svazek zápisů o lidech narozených v roce 1944 nedávno zmizel za záhadných okolností. Muž dostal po narození jméno Feim Yuseinov Mehmedov, tak je zapsán i v rodinných análech. Bulharské rodné číslo mu bylo přiděleno jako člověku se jménem Petar Juriev Čaušev. Vojenská knížka zní na jméno Petar Čaušev. Oblastní úředníci v Krumovgradu jsou zmateni a jsou přesvědčeni, že doklady musí být ve vsi Tokačka, kde Čaušev žil a pracoval před dobou svého studia v Moskvě. Tajemník starosty ve vsi Tokačka uvedl, že v roce 1952 byly rodinné registry reformovány, protože zde žilo mnoho lidí se stejnými jmény a hrozily např. neoprávněné výběry z bankovních účtů. Čauševova matka má 90 let a žije poblíž Kardžali. Nemluví bulharsky a příbuzní ji o nynějším osudu jejího neinformují. Čaušev získal místo náměstka ministra zahraničních věcí v rámci kvóty pro tureckou menšinu a její stranu. Jméno Petr dostal Čaušev v rámci tzv. regeneračního procesu v 80. letech, kdy komunistická moc donutila osoby s muslimsky a turecky znějícím jménem jej změnit na bulharské.
 • Evropským komisař Barosso obdržel bulharský nejvyšší státní řád prvního stupně Stara Planina. Prezident Parvanov ocenil jeho zásluhy o osvobození bulharských zdravotních sester v Libyi.
 • Bývalý ředitel zemědělského fondu Assen Drumev obviněn ze zpronevěry 48 mil. leva. Údajně podepsal protiprávní smlouvy se společnostmi, které nesplňovaly požadavky programu SAPARD. Obviněný má zákaz vycestovat ze země. Pokud bude shledán vinným, může strávit ve vězení 3 - 10 let.
 • 2 Bulharky (19 a 16 let) plavaly s piraňami nebo byly zavírány s hady nebo rejnoky v italském cirkusu. Dostávaly za to 100 € týdně a žily v dodávce pro,převoz zvířat. Policie je zachránila a Italy, kteří provozovali cirkus, zatkla.
 • Bulharští katolíci (méně než 1% obyvatel) a cizinci oslavili velikonoce (22. a 23. 3. 2008). Největší katolickou populaci má Rakovski ve středním Bulharsku. Katolictví nabylo znovu na popularitě po pádu komunismu 10. 11. 1989. Podle Svetlozara Eldurova, autora knihy "Katolíci v Bulharsku: 1878 - 1989", první souhrnné studie tohoto období katolické komunity v Bulharsku, většina literatury od počátku 20. století popisuje bulharské katolíky jako cizince a ty, kteří škodí bulharské národní jednotě.
 • Bulharský E.ON vybuduje ve spolupráci s ornitology čapí hnízda na sloupech elektrického vedení. V posledních 30 letech si čápi dělají hnízdo nejradši na těchto sloupech. Je jich tam 90%. Spolupráce má ochránit jak ptáky, tak elektrické vedení od nehod.
 • Bulharská populace se ztenčila vloni o 39.000 osob. Je to nejmenší pokles od roku 1990. Průměrný věk v zemi je 41 let a očekávaný průměrný věk dožití je 72 let. Ve většině evropských zemí je to 80 let. Vloni se narodilo 75.915 dětí (méně než v ČR), Bulharsko se tak ocitá na stejném stupni s evropskými zeměmi jako jsou Španělsko, Řecko, Švýcarsko a Polsko. Klesla rovněž migrace a dětská úmrtnost.
 • Polovina Bulharů se cítí obětí diskriminace. Podle průzkumu bulharské komise pro ochranu před diskriminací ji cítí 25% na pracovišti, etnické menšiny ji cítí všechny. 34% obyvatel neví, kde hledat instituce na ochranu před diskriminací.

22. 3. 2008:

 • Srbský ambasador: Bulharské rozhodnutí o Kosovu je pro nás nepřijatelné.
 • Bulharský stánek na veletrhu cestovního ruchu v Moskvě zastínil stánky Turecka a Řecka. Prezentuje se tu 30 bulharských firem.
 • Bulharsko je na 51. světovém místě v žebříčku nejdražších kanceláří (228 € za rok za m2). Na prvních místech jsou  Londýn a Hong Kong.
 • Deutsche Telekom kupuje za 2,5 mld. € 20% firmy Hellenic Telecommunications Organization SA (OTE), která vlastní druhého největšího bulharského operátora Globul.
 • Bulharsko trpí nedostatkem pracovních sil, hlavně kvalifikovaných a stárnoucí populací. Podle oficiálních statistik je v zemi 3.100.000 zaměstnanců. Částečný úvazek představuje jen 1,6% míst. Naproti tomu v Evropě je to 18%.
 • Nezaměstnanost v Bulharsku klesla v roce 2007 o 2,1% na 6,9%. Ekonomicky aktivních je 3.447.900 osob, což je 66,3% obyvatel - jsou ve věku 15 - 64 let. Zaměstnaných je v zemi 3.252.600 lidí, z toho ve věku 15 - 64 let je 3.208.800 osob. Žen je zaměstnaných 57,6%. Nezaměstnaných je 240.200 osob, poměr žen a mužů je asi stejný. Míra nezaměstnanosti je 15,1%.
 • HDP vloni činil 6,2%.
 • Bulharsko zavírá dut-free shopy. Po kritice EK byl změněn zákon, cílem je vyhnout se i tímto organizovanému zločinu.
 • Příslušníci zemí mimo EU mohou o víza žádat přes internet. Tato služba existuje již v Moskvě, Petrohradě, Kyjevě a Bělehradě. Počet žádostí o víza podaných online stále stoupá. V roce 2007 navštívilo Bulharsko 5,2 milionu turistů.
 • Soukromá univerzita z Malajsie otevírá svou pobočku v Razgradu. Zvažuje otevření pobočky také v Makedonii. Město nabídlo univerzitě budovu keramické školy, která ukončila činnost před několika lety.
 • V Ravdě vyroste do 2,5 roku moderní přístav pro jachty. Bude stát 30 mil. € a zasáhne 480 m do moře. Bude zaujímat plochu 24.000 čtv.m. a ukotví 450 jachet. Zájem vystavět tento přístav již projevili podnikatelé z Kypru a Dubaje. Přístav by měl být součástí luxusního letoviska Emerald Resort.
 • Bývalý ředitel bulharské tajné služby žádá vazbu ministra vnitra. Protože chránil úředníka, který pracoval pro šedou ekonomiku. Za únik informací byl zadržen zástupce ředitele divize pro boj s organizovaným zločinem Ivan Ivanov.
 • V Bulharsku budou během bukurešťského summitu NATO (2. - 4. 4. 2008) umístěny jednotky armády USA, až 500 jejích příslušníků a 18 letounů.
 • Náměstek ministra zahraničí Feim Čaušev měl dvojí identitu. Oficiální jméno vysokého púředníka podle dokladů zní Petar Juriev Čaušev, veřejně je však znám pod jménem Feim Juseinov Čaušev a stal se náměstkem ministra díky kvótě pro turecké Hnutí za práva a svobody. Porušení zákona zjistil časopis Tema. Náměstek byl také členem řídící rady Djuni Black Sea Resort a byl podílníkem také dvou dalších realitních firem. Ve všech 3 firmách byl registrován pod jménem Petar Čaušev. Časopis Tema připomněl také zapomenutý a nedořešený skandál s prodejem budovy konzulátu v Západním Berlíně, který byl zažehnán díky značné podpoře právě Čauševa. Budova byla prodána za poloviční cenu německému podnikateli Wilfredu Eulerovi, který se později stal společníkem Čauševa v realitní firmě. Vyšetřování bylo zahájeno v Německu, poté však převedeno do Bulharska a v tichosti ukončeno. Na dotaz televizí reagoval náměstek telefonicky z Malediv, kde je na oficiální státní návštěvě. Podle bulharského práva každý občan může mít pouze jedno jméno. Pokud měl někdo v minulosti jiné jméno, vydává se o tom speciální osvědčení. Tento případ se týká statisíců bulharských muslimů a etnických Turků, jejichž jména změnil komunistický režim v tzv. regeneračním procesu koncem 80. let. Čaušev je náměstkem ministra zahraničních věcí od léta 2005. Je profesorem na Mezinárodní slovanské akademii v Iževsku v autonomní republice Udmurtia v Rusku. Vládne v Bulharsku ještě Parvanov a Stanišev nebo už Erdogan?
 • Bulharsko zvažuje, že požádá Rumunsko o pomoc se střežením pobřeží přilehlého Rumunsku. Bulharské pobřeží získává poslední dobou mezi rumunskými turisty nebývalou popularitu. Již nyní si Rumuni objednali pobyt na pobřeží během pravoslavných velikonoc 27. - 28. 4. Bulharsko proto žádá rumunskou policii o pomoc. Společné akce jsou možné na základě schengenské dohody.
 • Předsedkyně Bulharské státní agentury pro cestovní ruch Kruškova poukazuje na to, že uznáním Kosova ztratila země srbské turisty. Do Bulharska jezdilo ročně 186.000 turistů. Připomněla také, že přes Srbsko jezdí do Bulharska řada jiných turistů, zejména z Slovinska, Chorvatska, Maďarska, Polska a Česka. Proto upozornila, že cestující z těchto zemí by měli být obezřetní při průjezdu!!! Tím trpí i Bulhaři žijící v zahraničí, protože nejrychlejší cesta je teď pro ně prakticky uzavřena! Zbývá čekat desítky hodin na Dunaji na rumunské straně, protože noví členové EU se ještě nebyli schopni dohodnout, kde bude vůbec stát most! Na 500km hranici je jeden most v Ruse v dezolátním stavu...
 • Podnikatelé, kteří investovali v Srbsku, zažijí těžké časy, varuje Konfederace zaměstnavatelů a průmyslníků. Ztráty se budou počítat ve stovkách milionů. Nejvíc utrpí dopravci.
 • 100 levicových intelektuálů protestuje proti uznání Kosova. Dopis zaslali prezidentu, premiéru, předsedovi parlamentu a nazvali jej "Blázen vede slepé". Dopis poukazuje na to, že Srbové jsou bratři v krvi a víře a když teď Bulhaři Srby zradí, budou zrazeni zítra. Připomněli také, že v roce 1999 vláda Ivana Kostova umožnila použít NATO bulharské území, aby bombardovali "srbský bratrský národ". "Zbláznili jste se, jste slepí nebo jen zkorumpovaní? Jaká je cena Vašich duší?", píše se v dopise. Podepsáni jsou prominentní herec Georgi Kalojančev, historik a levicový poslanec prof. Andrej Pantev, umělec Svetlin Rusev, divadelní režisér Andrej Slabakov, operní pěvkyně Christina Angelakova a několik biskupů.
 • Ta divná trojkoalice by si měla všimnout,x že největší bulharské kapacity se staví proti jejich rozhodnutí. Evropa ji kritizuje, že není na svém místě a vládně špatně. A není nutné čekat, aby se stalo to, co s Žanem Videnovem.
 • USA přivítaly, že Bulharsko uznalo Kosovo. Kdyby se Stanišev učil bulharské dějiny, věděl by, že bulharští politici ztratily 1/3 území jen za poslední století.Tím že podlézali různým velmocem a velmi špatnou zahraniční politiku... Ale co můžeme čekat od ruského občana s nově nabytým bulharským pasem? Vládne s etnickým Turkem Ahmedem Doganem a bulharským carem francouzsko-italského původu.
 • Komisařka Kuneva zve Bulhary, aby šli pracovat do evropských institucí. A žádá bulharskou vládu, aby jim usnadnila cestu. Měla by zřídit školu, která by je na to připravila. Především takový uchazeč musí perfektně znát dva cizí jazyky. V Bruselu nyní pracuje 259 Bulharů. Nabízený plat tu je 2400 - 4000 € (60.000 - 100.000 Kč). S takovou vládou a s takovými nabídkami se jen můžeme zeptat - je Bulharsko stát nebo už jen území? A nezůstane to území jen pro zbylé menšiny? Už teď bychom téměř mohli říct, že Bulharsko žije z toho, co tam pošlou Bulhaři ze zahraničí.
 • Ředitel Bulgartabacu Christo Lačev byl obviněn z krácení daní. Nepřiznal příjmy za 1 mil. leva a zkrátil tak daň o 128.000 leva. Průměrný důchodce žije měsíčně za 100 leva.
 • Významný bulharský patolog Stanislav Christov ze sofijské nemocnice Alexandrovska byl zadržen za obchod s lidskými orgány. Již byl odvolán ze své pozice. Orgány prodával hlavně do USA. Vykonal nejméně 98 ilegálních explantací. Vyšetřovatelé sledují nyní přes 500 případů. To už aby se v Bulharsku člověk bál i zemřít :-)
 • 50.000 potratů v Bulharsku ročně - uvádí statistika.Bulharsko patří mezi země s nejvyšší mírou potratů ve východní Evropě. Je to díky špatné sexuální výchově a neinformovanosti. Největší problém je však sociální politika, dítě je prostě luxus. Přitom porodů je v zemi ročně 65.000. A každý rok se uzavírají další školy, Bulharsku chybí pracovní síly, některé děti nechodí do školy, protože musí pracovat.
 • Celá šestina bulharských úředníků a představitelů moci byla spojena s komunistickou tajnou službou. Dospěla k tomu studie parlamentní skupiny. Ale Bulhary  nezajímá minulost jejich politiků. Premiér, 4 vice-premiéři a 25 demokraticky zvolených ministrů je mezi nimi. Současný prezident byl agentem se jménem Goce. Jeho předchůdce Jean Videnov byl také tajný agent. Bývalý špióni se hodí do diplomatických služeb, mezi kádry tajné policie patřili tři bývalí ministři, 13 jejich náměstků a dokonce současný velvyslanec Bulharska v NATO. O otevření svazků je malá zájem. Lidi, kteří bojují o přežití, nemají čas, zjišťovat, kdo co a komu donášel. Ve střední a východní Evropě toto však mladé lidi zajímá. Jenže mladí Bulhaři pracují jako gastarbeitři v zahraničí nebo se tam už usadili. A stále další následují. Také díky politice současné vlády. Německý novinář a expert na kriminalitu Juergen Roth říká, že bulharská tajná služba spolupracovala s KGB z těch východních nejtěsněji. Bývalí špioni pak ztěžují evropskou integraci. V Bruselu jsou bývalí agenti KGB nahlíženi jako potenciální riziko a Bulharsko je čerstvým členem. Staré vazby vyšly najevo nyní, když ruský obchodník se zbraněmi  Victor Bour, který měl údajně skvělé vztahy se sovětskou a poté ruskou tajnou službou, dodal zbraně za několik stovek milionů dolarů do Bulharska těsně před jeho zatčením 6. 3. 2008.

15. 3. 2008:

 • Kampaň CNN pro Bulharsko: http://www.sightsandsounds.tv/bulgaria/.
 • Bulharsko bylo v Británii označeno jako místo pro nejlevnější dovolenou. V Bulharsku stojí pivo a Bic Mac pouhých 1,49 £. Sluneční pobřeží a Zlaté písky vytlačily španělské Costas, i Francii a Itálii, které jsou dražší. Průměrná cena v hotelu ve Španělsku vychází na 80 - 145 £, k tomu je třeba připočítat na denní jídlo 18 £. Pivo cenově konkuruje Bulharsku (49 pencí) ale i v Maroku (51 pencí), České republice (61 p) a Jižní Africe (83 p). Mezi cenově doporučovanými destinacemi jsou i Egypt a Tunis.
 • Tepelná elektrárna Marica Iztok 3 je nejčistší elektrárnou ve Východní Evropě. A to díky instalaci odsiřovacím filtrům a odstavení čtvrté jednotky.
 • Pracovníci bulharského ČEZu chtějí 19. 3. stávkovat kvůli kolektivní smlouvě.
 • Albánská vláda rezignovala a v Makedonii nastala krize. Vláda ztratila v parlamentu většinu. Albánská část koalice to udělala proto, že požaduje větší práva pro etnické Albánce. Těch je v zemi 25%. Mohou být inspirováni i Kosovem.
 • Velvyslanec USA: víza pro Bulhary v roce 2008 nezrušíme. Víza jsou odmítána 15% Bulharů. Podle nové legislativy by počet měl klesnout na 10%. Důvod, proč Bulharsko nemůže být zařazeno mezi země, kterých se vízová povinnost již nebude týkat, je skutečnost, že v USA stále hodně Bulharů pobývá ilegálně. Přesto ale vízová povinnost Bulharům skončí brzy. Také podotknul, že v Bulharsku by měla být posílena demokracie a svoboda slova. Kritizoval i kupování hlasů ve volbách.
 • Afghánistánský bývalý velvyslanec v Bulharsku se ztratil. Po skončení úřadu se nevrátil domů.
 • Bulharská pravice požaduje vysvětlení, proč EU zmrazila fondy a programy Phare, Ispa a Sapard. Zmrazeny budou do května důvodem jsou podvody. Mluvčí Evropské komise upozornil, že Bulharsku hrozí, že bude muset peníze unii vrátit.
 • Podle průzkumů by se nyní dostaly do parlamentu o volbách 4 strany: pravicový GERB Bojko Borisova (získali 28% hlasů), bývalí komunisté BSP (16%), turecká DPS (6,9%) a nacionalistická Ataka (6,3%). Strana bývalého cara Simeona Sakskoburggotského by nedosáhla potřebného limitu 4%.
 • Řemeslníky najdete v Bulharsku na šedém trhu. 91% jich pracuje nelegálně. A ti by měli tvořit střední třídu.
 • Socialistický poslanec Zachari Georgiev žádá vytvoření fondu, který by přilákal zpět Bulhary žijící v zahraničí. Tradiční menšiny spatřuje v Rumunsku, Moldávii a na Ukrajině. Těm by měl stát pomoci, aby se mohli usídlit opět v Bulharsku.
 • Prezident Parvanov je názoru, že film o ústavu pro postižené děti v Mogilino je součástí protibulharské kampaně.
 • Turecko zablokovalo evropské fondy proto, že Bulharsko uznalo jejich genocidu v Arménii.
 • Bulharsko si připomíná, jak zachránilo před jistou smrtí v nacistických lágrech roku 1943 celkem 50.000 Židů.

8. 3. 2008:

 • Bulharsko dováží ruské odborníky pro práci v JE Belene.
 • Bulharsko-ruský obchod dosáhl vloni bilance 4,5 mld. USD.
 • U sofijského letiště otevřeli moderní obchodní a logistický park.
 • Deutsche Bank konzultuje financování stavby silnice v pohoří Rila s největší bulharskou stavební společností Glavbolgarstroy. Silnice by měla být postavena do tří let. Do Sofie by pak cesta trvala 40 minut.
 • Podle Vídeňského institutu srovnávacích studií je bulharská ekonomika odolná proti externím vlivům, stejně jako Rumunsko a pobaltské státy. Většina států EU se nesla na vlně ekonomického růstu, je však ohrožena turbulencí na finančních trzích. Příčinou stability bulharské ekonomiky je stav státního účtu. Podle prognóz institutu bulharský HDP poroste v roce 2008 o 5,5% a v roce 2009 o 6%. Předpověď inflace je na 10% v roce 2008 a 6% o rok později. Nezaměstnanost klesla vloni na 7,75%.
 • Bulharsko vydává úplný zákaz kouření ve vlacích a další opatření (např. o únikových cestách, použití záchranných brzd, požárních bodech, systému otevírání dveří apod.), aby zvýšilo bezpečnost. Důvodem byla nehoda na trase Sofia-Kardam 28. 2. 2008, při které zemřelo 9 osob. Nehoda stála místo ředitel drah Olega Petkova. Případ vyšetřovala i parlamentní komise. O nalezení viníka a sankční opatření žádal i prezident Parvanov.
 • Bulharsko si 3. 3. 2008 připomnělo 130. výročí osvobození od tureckého jha. 3. 3. 1978 byl podepsána Sanstefanský mírová dohoda mezi Ruskem a osmanskou říší a Bulharsko se vrátilo na politickou mapu.3. březne je od roku 1990 státním svátkem.
 • Bulharská armáda sníží od 1. 1. 2009 počet vojáků a dalších zaměstnanců o 8.000. Současně bude prodán některý z majetku armády.
 • Bulharsko podporuje členství Makedonie v NATO. Řekl to prezident Pravanov na setkání se svým protějškem v bulharských lázních Sandanski. Dále diskutovali o stavbě ropovodu mezi městy Petrič a Strumica, stavbě čerpací stanice u hlavního města Skopje a dalším.
 • Předseda strany VMRO Krasimir Karakačanov prohlásil v parlamentu, že Makedonie bude vždy bulharská. Poukázal na represivní opatření proti bulharským občanům v Makedonii. taková země podle něj nemá v Evropě a EU místo. VMRO (Vatreshna Makedonska Revolucionna Organizacia) je nástupcem Vnitřní makedonské a thrácké revoluční organizace založené v roce 1893.
 • Kanada zrušila víza pro všechny občany EU kromě Rumunů a Bulharů.
 • Evropský parlament uctil minutou ticha oběti vlakové nehody v Bulharsku. V Bulharsku byl prohlášen jeden den k připomínce obětí jako den smutku. V plamenech nočního vlaku zemřeli Valeria Želeva, Daniel Vičev, 64letý známý archeolog prof. Rašo Rašev, Maja Maševa, Stojan Kovačev, Kalčo Stefanov, Galina Ivanova, Elena Chalačeva a 22letý studentka Antoaneta Todorova.Vlak začal hořet poté, co se srazil se dvěma vozidly a z nich plameny přeskočily do vlaku. (Podle informací z Bulharska obsluha vlaku nechala dveře uzamčené a neotevřela je ani po nehodě a znemožnila tím opustit cestujícím vlak...). 
 • Vlaková nehoda je vyšetřována jako teroristický útok. Vláda všem rodinám obětí věnovala 100.000 leva.
 • Srbsko zrušilo víza pro Rusy. Rusko je silným odpůrcem nezávislosti Kosova.
 • Ruská legenda, režisér a herec Nikita Michalkov je hostem na sofijském filmovém festivalu. Cenu na festivalu obdrží i bulharský režisér prof. Vladislav Ikonomov.
 • Bulharský diplomat Stoil Stoilov zemřel po pádu z 8. patra v Moskvě, kde žil. Stoilov byl jmenován do své funkce dva týdny před nehodou.
 • Bulharští mniši ze Zografského manastiru na řeckém Athosu žádají neuznání Kosova. Požádali písemně o to parlament.

1. 3. 2008:

 • Turecká firma má zájem o koupi ocelárny Kremikovci.
 • Varněnský starosta Kiril Jordanov chce postavit u města sjezdovku. Bude zasněžována uměle, vybuduje se zde i zimní stadion.
 • EU dá v dubnu Bulharsku na rozvoj cestovního ruchu 215 €.
 • V bulharském cestovním ruchu zaměstná největší středisko Sluneční pobřeží 5000 moldavských Bulharů. Dohoda byla uzavřena v Kišiněvu a v létě na pobřeží přijdou jak studenti, tak nekvalifikované síly. Obě strany nečeká žádná jazyková bariéra a mezinárodní smlouva, která zaměstnávání zjednoduší se už připravuje. Tímto postupem by se dal vyřešit palčivý problém nedostatku pracovních sil.
 • Německá firma Martrade Shipping & Transport a bulharská KG Maritime Shipping se ucházejí o koupi 70% bulharské námořní navigační společnosti Navibulgar.
 • Ke stavbě tunelu pod horou Šipka v pohoří Balkán (Stara planina) je třeba 250 mil. leva. Projekt je plánován za přispění evropských prostředků na léta 2013-2015 a týká se evropského koridoru č. 9. Myšlenka tunelu je stará přes 100 let a nejvíc si stavbou pomůže město Gabrovo.
 • Iránský výrobce automobilů Khodro Industrial si vybral pro stavbu továrny Turecko místo Bulharska.
 • Sofia zvedla pro tento rok daň z budov o 25%. Původní návrh města o 33% neprošel. Daň z vozidel se zvedá o 30% pro nová a o 60% pro auta starší 10 let. Vybrané prostředky se použijí na renovaci škol a školek.
 • Velká Británie vydala 30.000 pracovních povolení pro Bulharsko a Rumunsko od 1. 1. 2007.
 • Nizozemsko věnuje Bulharsku 350.000 € na prevenci katastrof. Půjde zejména o koordinační centra a jde o část program, jehož celková hodnota činí 4.750.000 €.
 • První, kdo otevřel velvyslanectví v Kosovu, bylo Německo.
 • Rada Evropy doporučuje Bulharsku vylepšit stav věznic. Více informací v minulých zprávách. Celá zpráva je pak k přečtení v angličtině na www.cpt.coe.int.
 • V Bulharsku se zavádí systém elektronického jízdného. Ten tam, zavede česká firma.
 • Ve Španělsku žije legálně 125.000 Bulharů, oznámil španělský velvyslanec v Bulharsku. Vloni jejich počet vzrostl, každý rok tam přijíždí 15.000 bulharských emigrantů, v naprosté většině za prací.
 • Chovatelé drůbeže z Dobriče protestují proti dotační politice. Jejich práce vykazuje ztráty 15-20% a mnohým hrozí úpadek. A opět (jako v případě farem s hovězím dobytkem) jen proto, že ministr zemědělství nepožádal včas o dotace.
 • Bulharští motocyklisté protestují proti zvýšeným daním. Asi stovka jich v Sofii vyjádřila nesouhlas s plánovaným 25% zvýšením. Namítali, že není logická platba 140 leva za motocykl 1000 cm3, přičemž 22místný autobus platí 63 leva. 

23. 2. 2008:

 • Bulharská vláda snadno přežila další hlasování o nedůvěře vyvolané pravicovou opozicí s výsledným poměrem 135 : 86.
 • Ocelárna Kremikovci vyplatila Bulharským státním dráhám nespornou 60% část dluhu ve výši 12 mil. leva za dopravu.
 • Největší ocelárna v Rakousku Voestalpine potvrdila své plány investovat na černomořském pobřeží 5 mld. € do stavby továrny do roku 2012. Doposud však není rozhodnuta, zda to bude v Bulharsku, Rumunsku nebo na Ukrajině.
 • V Bulharsku vznikne spojením více současných podniků největší energetický holding BEH na Balkáně a v jihovýchodní Evropě. Jeho majetek bude tvořit  4 mld. €, roční plánovaný příjem by měl být 1,8 ml.d €, plánovaný zisk 114 mil. €, kapacita 6 gigawattů a roční výroba elektřiny 27 mld. kW/h. Údajně to umožní držet níž ceny elektřiny. Antimonopolní úřad již vydal ke spojení souhlas.
 • Kosovo je zásobováno bulharskou elektřinou, Bulharsko je největším, dvoutřetinovým dodavatelem elektrické energie v této nové zemi. Srbsko zvažuje přerušení svých dodávek do Kosova, to by však znamenalo temno pro Makedonii i Řecko.
 • V Bulharsku by mohly letos ceny nemovitostí vzrůst o 20%. V současné době jsou nejčastějšími kupci nemovitostí Rusové a Skandinávci.
 • Podle směrnice, která by měla být přijata Evropským parlamentem koncem tohoto roku, budou zaměstnavatelé nést odpovědnost za zaměstnávání nelegálních pracovníků. Podle směrnice by měly členské země zajistit kontrolu 10% svých firem ročně.
 • Zdravotní turistika v Bulharsku vzkvétá. Využívají ji nejen domácí, ale i obyvatelé členských států EU, Afriky, arabského světa a USA, kteří využijí dovolenou a návštěvu lékaře. Britové, Němci, Američani, Arabové a Bulhaři žijící v zahraničí, kteří nemohou být ošetření nebo platí vysoké částky v zemích, kde žijí, přijíždějí do Bulharska, protože zde nacházejíc výhodný poměr kvality a ceny. Za porod v Bulharsku ušetří cizinky až 10.000 €, ceny u zubaře jsou až 7x nižší než v Západní Evropě. Bulharská kosmetická chirurgie je neporazitelným vítězem v celém portfoliu tohoto druhu cestovního ruchu. V Sofii si nechávají v současné době implantovat prsní silikon desítky Makedonek.
 • Na zimní dovolenou přijelo do Bulharska letos méně zahraničních turistů. O celých 15%. Doposud zaznamenali tour-operátoři i méně rezervací na letní sezonu. Statistika srovnává vše s rokem 2007. Podle jedné bulharské CK může být důvodem pro zimu nedostatek sněhu a podle německých CK TUI a Neckermann i změna návyků turistů - neplánují dovolenou již tak dopředu. Podle odborníků počet Bulharů v nejznámějších resortech stoupá, zatímco zahraniční návštěvníci dávají přednost méně zalidněným místem. Pozn. aut: a jestli to není také individuální turistikou - cestovky jsou proti ní cenově totiž velice nadsazené...
 • Stavba 2. mostu přes Dunaj opět odložena. Největší překážkou jsou legislativní rozdíly Bulharska a Rumunska. Stavba 1971 m dlouhého Vidin-Calafat měla začít v březnu 2008 a skončit v roce 2010, nyní se o 4 měsíce začátek posouvá. Smlouva o stavbě byla podepsána v roce 2000, stát má 225,8 mil. €.
 • Bulharská menšina v Srbsku se obává další izolace. A to díky vyhlášení nezávislosti Kosova. Oznámil to Ivan Nikolov, předseda Bulharského kulturního a informačního centra v Bosilegradu. Nepříznivá situace se týká především hraničních regionů s hustým bulharským osídlením, které patřilo kdysi Bulharsku a Srbsko tam dodnes neinvestuje. Uznaný počet Bulharů v Srbsku je 20.000, žijí především v Bosilegradu a Caribrodu. Oblast u hranic byla anektována Srbskem v roce 1919 na základě Smlouvy z Neuilly-sur-Seine, jež ukončila bulharskou účast v 2. světové válce.
 • Ministr zahraničí Ivailo Kalfin říká, že by země měla navázat vztahy s úřady Kosova. Nezávislost však zatím ještě neuzná.
 • Bulharský vice-prezident Angel Marin: Bulharská menšina v Kosovu není zapomenuta. jejich počet v Kosovu však není přesně znám. Mohlo by jich být mezi 10.000 - 30.000. 
 • K výstavě lázeňství a wellness turistiky se v Sofii zapojily stovky firem z Bulharska i zahraničí, více než 320 z 20 zemí. Poprvé se účastní výstavy např. spoelčnosti z Ruska, Kuby, České republiky a Nizozemska. Vloni výstavu navštívilo více než 18.000 lidí.
 • Bulharsko si připomíná apoštola svobody - 130. výročí úmrtí Vasila Levského, vůdce revoluce vedoucí k osvobození od tureckého jha. Levski byl pověšen Turky 18. 2. 1873.
 • V Bansku se konalo 3. Burton Amateur Tour - největší snowboardovou soutěž amatérů.
 • Starostka Gostilice, kde cikání neoprávněně obsadili dům anglických majitelů je po několika měsících stále bezradný a není schopen situaci vyřešit. Sama nemá kontakt na majitele v Anglii a bez jejich oznámení policii nemůže věc řešit.
 • Bulharská policie zatkla organizátora akce, protestující se stádem dobytka a ostatními farmáři proti nízkým subvencím na výrobu mléka.
 • Bulharské úřady neuspěly a na černomořském pobřeží se bude stavět dál. Nový zákon stavební činnost, jaks e zdá, asi nijak neomezí. U Sozopolu tak zřejmě vyroste pětipatrový hotel, ačkoli v místě se nachází oblast s chráněným ptactvem, požívající ochrany EU NATURA 2000. Ekologové protestovali proti plánům u řeky Veleka u tureckých hranic, oblasti Silistar u Sinemorce, kde je nádherná příroda, plná vzácného ptactva, milovaná Čechy pro svůj romantický a nedotčený ráz.

16. 2. 2008:

 • Průměrný příjem rodiny v Bulharsku byl v prosinci 2007 celkem 845 leva (asi 10.827 Kč - podle kurzu dne 12. 3. 2008, který byl 1 leva = 12,813 Kč). Vzrostl za rok o 23%. Průměrná mzda činila 338,53 leva.
 • Nezaměstnanost v Bulharsku byla v lednu na stupni 7,38%.
 • Bulgartabak zavírá před privatizací své provozovny. Vyrábět bude jen v Plovdivu a městě Stara Zagora. Průměrná mzda v provozovně v Plovdivu je 900, ve městě Stara Zagora 700 leva.
 • Německý Fikon bude vyrábět v Targovišti bio-plyn.
 • Protože bulharské textilní továrny trpí nedostatkem pracovních sil, najímají pracovníky z Vietnamu. Prvních 60 přijede v květnu. V textilním průmyslu tu pracuje 160.000 lidí, průměrná mzda je 265,50 leva (130 €). Díky pojistnému však zaměstnavatel platí ve skutečnosti 450 leva (225 €). V nejúspěšnějších podnicích se platí až 900 leva měsíčně. Export činil hodnotu 1,8 mld. €, z toho 88,6% produkce jde do zemí EU.
 • Bulharsko je stále  na seznamu vedeno jako ráj pro piráty duševního vlastnictví.
 • Parlament zakázal privatizaci 64 státních nemocnic.
 • Bulharská armáda zůstane v Iráku do konce roku 2008.
 • EU tlačí na Bulharsko, aby změnilo systém mezd. Evropská komise žádá vazbu produktivity na výši mezd a pokračování v přísné fiskální politice, aby byla zachována makroekonomická stabilita a zabránilo se inflaci. 
 • Nejbohatší lidé z EU žijí v centru Londýna (dále v Lucemburku a Bruselu), nejchudší v Rumunsku a Bulharsku. Říkají to oficiální statistiky Eurostatu. Česko má jeden region mezi bohatými a 7 mezi chudými, Bulharsko 6 mezi chudými (úroveň pod 75% celku). Bulharsko má i dva regiony mezi 15 nejchudšími z celé Evropy (27% celku) - je to severozápad Bulharska a jeho Jižní centrální část.
 • Bulharský lékař Mario Sarafov z kliniky Pirogov v Sofii byl zadržen za braní úplatku.
 • Bulharsko zůstává dále nečinné v boji proti korupci, a to i přes varování EU.
 • Bulhaři slaví 14. 2.  dva svátky - Trifon Zarezan i sv. Valentýna. Takže si i užijí i tradičního svátku vína a moderní západní oslavy lásky.
 • Počet bulharských uchazečů o studium na britských univerzitách stoupl v roce 2008 na dvojnásobek - 26.517 přihlášených, uvedla BBC.
 • Policie zablokovala u Mezdry protestní pochod výrobců mléka, kteří mířili i se stády krav do Sofie. Nepustila je na hlavní komunikaci E-79. Přinutila je jít jinou cestou. Farmáři ze severozápadního Bulharska nesouhlasí s vládní zcela neprofesionální politikou. Žádají zvýšit subvence z 0,07 leva na 0,20 leva na litr. Ministr Nihat Kabil jejich požadavky odmítá.
 • Cikáni se nastěhovali nelegálně do domu britských majitelů ve vsi Gostilica u Gabrova. Britští majitelé nepobývají v Bulharsku a zřejmě nemají ponětí, co se v jejich domě děje. Starosta obce se snažil řešit problém dva měsíce, avšak neúspěšně. Cikáni se nastěhovali do domu před 4 měsíci, místní lidé zavolali policii, ale ta odpověděla, že potřebuje k akci žádost majitelů. Podle místních obyvatel žije v domě beztrestně 7 Romů včetně jedné těhotné a jsou spokojení i přesto, že dům nemá elektřinu a vodovod. Cikáni jsou nezaměstnaní, neplatí žádné účty, potraviny si berou na dluh z místního obchodu. Majitel obchodu si stěžuje, že mu stále lžou, že zaplatí. Squatteři však žádný problém nevidí. Až se oteplí a cikáni neodejdou a majitelé se vrátí, bude to ostuda.
 • KISS a Metallica vystoupí v Sofii. Kiss 16. 5. a Metallica 25. 6. Lístky se prodávají od 15. 2. za 40 - 70 leva.
 • Ceny nemovitostí v Bansku jsou vysoké i pro anglické investory - ti proto hledají levnější lokality.

9. 2. 2008:

 • Bulharská vláda zakládá společnost, která bude zakládat a spravovat golfová hřiště. projekt má rovněž posloužit k nalákání dalších turistů do země. Hřiště mají stát např. u Balčiku. Bulharsko se v případě této ziskové turistiky inspirovalo u Španělska a Portugalska.
 • Růst úvěrů v lednu pokračoval a činil proti prosinci dalších 20%. Polovina těch, co si půjčili je ve věku 25 - 35 let.
 • Bulharský největší mobilní operátor M-tel dostal od antimonopolního úřadu pokutu 150.000 leva za hru se zasíláním sms a výhrou automobilu.
 • Bulharské pivovary začaly vyvážet pivo do USA. Boljarka z Veliko Tarnovo začíná v Las Vegas, žije tu mnoho Bulharů. Už vyváží do Rumunska, Řecka a Španělska. Na domácím trhu je čtvrtá s podílem 12%.
 • Irský soud ustanovil likvidátora majetku (podnikatele Michaela Lynna), který se nachází v Bulharsku. Lynn neplatí své dluhy v milionech eur. Bral několikanásobné hypotéky na tytéž nemovitosti, je na něj vydán zatykač a jeho pobyt není znám. O zmražení majetku požádaly banky v Lucembursku, Portugalsku a Bulharsku. Lynnova společnost Kendar Global Properties začala stavět obytné a víkendové domy u Razlogu poblíž Banska.
 • Přebytek z rozpočtu věnuje bulharská vláda na stavbu problematické dálnice.
 • Pro zahraniční zaměstnance zavádí bulharská vláda od dubna zelené karty, a to přesto, že v zemi je přes 260.000 nezaměstnaných. I tak se ale trh potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil, nabídka je oproti poptávce poloviční.
 • Denní dálniční známka taxa je stanovena na 11 €. Její zavedení souvisí se zrušením vinět od 1. 1. 2009.
 • V Sofii stávkovali opět nespokojení důchodci - proti vysokým cenám a poplatkům. Průměrný důchod je 100 leva (50 €, 1500 Kč). Ceny v Bulharsku jsou jen o něco nižší než v ČR.
 • Maďarský prezident navštívil Bulharsko.
 • NATO podezírá Bulharsko, že je trojským koněm Ruska, napsaly New York Times.
 • Evropská komise varuje Bulharsko, že neučinila dostatečný pokrok v boji s korupcí a organizovaným zločinem. Tento závěr je výsledkem zprávy EK, která analyzovala některé případy, řízení o nichž bylo ukončeno. Navrhuje Bulharsku, aby zesílila své úsilí, zejména na poli zdravotnictví a školství. Vloni od ledna do října bylo sděleno 51 obvinění, podáno 20 obžalob, bylo zahájeno 11 soudních předběžných šetření ve věcech korupce a 48 organizovaného zločinu (24 obžalob). Vyšetřovatelům jsou vraceny věci z formálních důvodů, trestní řád je nepružný. Dále jsou tolerovány duty-free shopy na hranicích s Tureckem a Srbskem a duty-free čerpací stanice na území Bulharska, jejichž obrat vloni vzrostl. Zpráva podtrhla úspěchy země při změně ústavy, které odstranily pochybnosti o nezávislosti a odpovědnosti systému soudnictví. Připomněla také, že bylo zahájeno předběžné trestní řízení ve 13 případech kupování hlasů ve volbách po změně trestního zákona v říjnu 2007. Pojistka, která byla v případě Bulharska uvedena ve smlouvě o přistoupení, bude vyhodnocena v červnu 2008 a bude vyhodnoceno, jak splňuje země požadavky EU. EU přijala mechanismus, jak Bulharsko i Rumunsko kontrolovat a bodovat při této kontrole.
 • Kritická zpráva Bruselu se nelíbila ministru vnitra a přiznal, že za nedostatky v komunikaci může on. Sám přesto zhodnotil vývoj boje s kriminalitou jako pozitivní. Byl vzat do vazby drogový dealer Dimitar Željazkov (přezdívaný Očite), vysocí představitelé a zahájena byla stíhání vyšších úředníků městských úřadů. Systém jako takový je sice kritizován, avšak funguje.
 • Mluvčí EK Mark Gray poznamenal, že Bulharsko, pokud nesplní požadavky Bruselu, se sankcím nevyhne. EK věří, že v dalším období se Bulharsko vynasnaží své výsledky zlepšit.
 • Bulharsko dostane z evropských dotačních programů příspěvky na vinice ve výši 18 mil. €. Jde o  65 projektů které byly zahájeny v roce 1999.
 • Evropský soud pro lidská práva odsoudil Bulharsko za ubohý stav jeho 2 věznic. 32letý Bulhar Stefan Lazarov Kostadinov vysoudil náhradu škody ve výši 5.000 € a 2.000 € za náklady řízení - v roce 1999 okradl nejmenovanou oběť o 9.000 €. Byl zadržen v Pazardžiku. U ESLP si stěžoval, že v cele nebylo dost kyslíku, hygienické podmínky, byli zde paraziti, kožní infekce, hlodavci, málo přírodního světla, nezdravé jídlo, chyběla odpočinková zóna, neměl přístup k literatuře, novinám, rádiu a televizi. Neměl se kde setkat s právníkem a byla mu omezena korespondence. Strávil tam 5 měsíců. Podle rozsudku trpěl a podmínky v cele zašly za hranici krutosti.
 • V Bulharsku byl odsouzen k 18 letům odnětí svobody Ital Salvatore Caraba. Zabil nožem 15. 10. 2006 v Sofii Bulhara Sotira Sotirova. Má také zaptit Sotirovým dětem a rodičům 400.000 leva.Obžaloba požadovala doživotní trest, kvůli chybám v důkazech však obhajoba dosáhla snížení. Odsouzení spočinulo na výpovědích 3 svědků.
 • Policie zatkla skupinu 19 vykradačů hrobek. Skupina pro boj s organizovaným zločinem provedla zvláštní akci v Plovdivu, Varně, Burgasu, Dobriči a Ruse, výsledkem byl nález 2800 mincí, 790 archeologických monumentů, sedmi matric na výrobu mincí, antická keramika, sklo a bronzové nádoby. Vše bylo určeno na prodej do zahraničí. Tři vůdci skupiny byli propuštění na kauci, vyšetřování pokračuje.
 • Na Berlinale byl promítán nový bulharský film Koridor 8 režiséra Borise Despodova. Je o předsudcích a nadějích lidí ze tří balkánských zemí, kteří žijí v oblasti hlavní trasy, kterou má již 10 let stavět EU, ale je pořád na samém počátku stavby.
 • V Sofii zazpívá 18. 3. 2008 jazzová legenda Dee Dee.
 • Postižené bulharské děti adoptují nejčastěji rodiče z ciziny. Bulhaři nemají většinou dost peněz na to, aby se o ně postarali, není ani dostatečné institucionální zabezpečení. V ústavech žije v Bulharsku 6% dětí. Je to nejvyšší procento z celé EU.
 • Bulharští Romové zamířili za lepším životem do Británie, píše The Daily Express. Británie již byla varována, aby zabránila zneužití dávkového systému. Odhaduje se, že v Bulharsku je ze 7,8 mil. obyvatel 800.000 cikánů. nezaměstnanost je u Romů nejvyšší v celé Evropě - v některých oblastech až 90%. Podle oficiálních statistik je v Británii 268.446 osob, které využívají systém dávek. proti tomu se staví Aliance plátců daní. V Bulhatsku o dávky díky novému zákonu přišlo jen minulý měsíc 17.642 lidí. Podle bulharského sociálního systému má matka s 1 dítětem nárok na 20 liber, svobodná/ý 15 liber, nezaměstnaný 25 liber měsíčně. Pro porovnání britský nezaměstnaný má nárok na štědrých 59,15 liber týdně, k tomu 59,15 liber jako podporu příjmu a 81,35 liber za pracovní neschopnost. Pokud Bulhaři pracují v Británii 1 rok, mají na tyto dávky nárok. Přídavky na děti obdrží jakýkoli občan EU: 18.10 liber týdně, 12,10 liber ti mladší. Takže rodina s 5 dětmi může dostávat 300 liber měsíčně - celé jmění po návratu do Bulharska.
 • Server easier.com píše, že Bulharsko je světová jednička v investicích do nemovitostí. Obrat za rok 2007 činil 11,36 mld. €. Největším investorem byla Velká Británie se 40%, následuje Rusko s 38%.

2. 2. 2008:

 • Rozhovory o prodeji největší ocelárny v Bulharsku skončily neúspěšně.
 • Národní kampaň "Bulharsko - ráj také pro Bulhary" bude organizována s Bulharskou poštou. Je zamířena na Bulhary v Bulharsku a také ty, kteří žijí v zahraničí.
 • Bulharské banky zvýší úrokové sazby během měsíce asi o 0,5 - 0,7%. Je to reakce na vývoj zahraničních trhů.
 • Podle centrální banky objem úvěrů vzrostl vloni o 64% na 37 mld. leva.
 • Bulharská armáda bude v rámci reformy zredukována o 5000 vojáků. Prodávat se bude i majetek armády.
 • Bulharský ministr vnitra získal anti-cenu Velký bratr za narušování soukromí a porušování ochrany osobních dat - za to, že zveřejnil tajné informace a údaje o reportérech BBC, kteří šetřili případ prodejů cikánských dětí vloni začátkem srpna. prodávali je za 60.000 €.
 • Od roku 2002 dostalo 14.000 Makedonců a 11.000 Moldavanů bulharské občanství. Zájem se zvýšil před vstupem do EU. Noví občané poukazovali na svůj bulharský původ. Nyní mohou cestovat po bez víz. V prvním roce členství Bulharska v EU požádalo o bulharský pas 12.411 cizinců, z toho více než polovina z Makedonie a přes 1000 z Moldávie. Stále větší počet lidí také přikládá k žádostem falešné dokumenty. Proto pracují bulharské úřady pod velkým tlakem a dozorem. Snaží se také vyhnout podvodům a mafiím, které s dokumenty obchodují. Jde o prostředníky, kteří jsou sledováni Interpolem.
 • Bulharsku musí v souvislosti s schengenskými požadavky investovat 240 mil. €. Do technické infrastruktury investice byly již vynaloženy (77 mil. €), a to kvůli evropské bezpečnosti. Monitoring vnějších hranic EU by měl začít ještě letos. Bulharsko by mohlo být součástí schengenského prostoru v roce 2011. Bulharsko kontroluje hranice v délce 1647 km vnější hranice EU. Unie nyní kontroluje bulharské konzuláty ve Skopje, Niši, Bělehradě, Istanbulu, Kyjevě, Oděse, Moskvě, Kišiněvu a Petrohradě.
 • EU zahájila proti Bulharsku řízení o porušení předpisů o ochraně životního prostředí díky ocelárně Kremikovci. Tu nyní vlastní indický Ispat. Ocelárna je původcem častého smogu v hlavním městě. Jde o sedmé řízení proti Bulharsku. Ta ostatní se týkala například odpadů nebo nedostatku monitorování skleníkových plynů.
 • EU zmrazila fondy na financování stavby komunikací kvůli korupčnímu skandálu. Šlo o zneužívání dotací a úplatky ve věci výstavby dálnice Hemus. Šéf státního fondu silnic Ljubomir Lilov musí i po verdiktu odvolacího soudu zůstat ve vazbě.
 • 20 bulharských celníků bylo obviněno vloni z korupce. Všechny případy byly odhaleny na podnět občanů. Úplatky činily 100 USD až 100 €. Počet zaměstnanců celní správy, kteří byli vloni propuštěni, je celkem 200.
 • Návštěvníci sofijského Vídeňského plesu v Opeře, konaného v hotelu Sheraton, jenž se koná pravidelně od roku 1996, darovali sirotčinci Mogilino celý výnos ze vstupného. Sirotci z tohoto domova byli hlavními hrdiny dokumentu BBC o špatných podmínkách pro postižené. Další vnosy z plesu putovaly Národnímu divadlu, Národní akademii umění a mezinárodní operní soutěži Boris Christov.
 • 1. února si Bulharsko připomnělo den vinařů. Slaví se od roku 1962. Jde o svátek Trifon Zarezan, který tradiční gregoriánský kalendář datuje 14. únorem. Oslavuje se jím život. Gregoriánský kalendář zavedla bulharská pravoslavná církev v roce 1968. Den Vína se však všeobecně slaví 14. 2. Volí se král vína.
 • Bulharští žáci dostanou zdarma učebnice na 7 prvních let školy. Rozhodla o tom vláda. Nyní si od 5. třídy musí rodiny vše platit samy.
 • V březnu se v Sofii objeví první tramvaje s nižší spotřebou energie. Dodá je český Inecom. Ten také zrenovuje 17 dalších vozů podle smlouvy uzavřené se sofijským magistrátem. Nové vozy budu vybaveny indukčním motorem, který umožňuje 40% návratnost energie. I osvětlení a topení bude vylepšeno. Nástupní plochy budou přizpůsobeny i pro invalidy a hůře se pohybující cestující. Tmavší okna ochrání pasažéry před sluncem.
 • Ministr školství Daniel Velčev zavedl nový web s informacemi o nových povinných maturitách. Jsou zde i ukázkové testy.
 • Silné sněžení a vítr způsobily potíže na silnicích. Uzavřen byl horský průchod Šipka. Řidiči jsou varováni, aby vozili s sebou sněhové řetězy. V nižších polohách jsou silnice mokré a kluzké, v horách je ledovka.
 • Německý poslanec Michael Stubgen obdržel bulharské státní vyznamenání Madarski konnik - za podporu na cestě Bulharska k EU. Stubgen je i předsedou Parlamentní skupiny pro přátelství s Bulharskem, zemi nepomáhal kvůli ocenění a hodlá jí pomáhat i nadále.

26. 1. 2008:

 • Ukrajinský miliardář Konstantin Ževago má zájem o koupi ocelárny Kremikovci.
 • Evropská banka pro obnovu a rozvoj 7 mil. € na efektivnější energetiku.
 • Nezaměstnanost v Bulharsku v prosinci byla 6,91%. Za celý rok činila 7,75%, je to o 1,86% méně než v roce 2006.
 • Ceny nemovitostí vzrostly v Bulharsku za rok téměř o 30%. Uvedl to Národní statistický úřad, který dělal průzkum v 29 největších městech. Průměrná cena za obytných nemovitostí byla 1091,24 m2, v Sofii 1813,17 m2, tj. o 35% vyšší. 
 • Podrobnosti o propuštění mediků z Libye jsou stále zahaleny tajemstvím. Vyplývá to ze zprávy parlamentní komise ve Francii. navrhuje také pro EU zavedení mechanismu pro podobné případy.
 • Bulharský zástupce u Evropského soudu pro lidská práva byl zvolen - stala se jím Zdravka Kalajdžieva, sofijská právnička a specialistka na lidská práva. Porazila tak soudce Nejvyššího soudu Rumena Nenkova a Pavlinu Panovou. Zdravka Kalajdžieva zastupovala své klienty před tímto soudem jménem neziskové organizace Právníci za lidská práva a byla jmenována na 5 let. nahradí současnou zástupkyni Snežanu Botušarovou.
 • Bulharsko musí přijmout letos 291 opatření pro spokojenost EU. Především jde o ratifikaci Lisabonské smlouvy, revizi veřejných financí a stanovení národní politiky ke snížení skleníkových plynů. Země je již připravena na dohlídku EK v soudnictví.
 • Bulharské soukromé rádio Darik slaví 15 let od svého vzniku. Má nejlepší hodnocení a stále rostoucí vliv. Od prezidenta Parvanova obdržela k výročí státní vyznamenání. V září 2006 se společnost Darik News, která poskytuje i webové zpravodajství v bulharštině, sloučila s Novinite.com, největší poskytovatelem zpráv o Bulharsku v angličtině. Více na www.darik.net.
 • Bulharští producenti mléka trvají na obnově rozhovorů o dotacích z Bruselu. Obvinili politiky ze zanedbání jejich povinností. Ministr zemědělství zastupuje tureckou menšinu.
 • Města, která jsou nejvíce znečištěna prachem, jsou Sofia a Pernik (20 km od Sofie). Nynější znečištění dosahuje vysokých koncentrací. Někteří obyvatelé dokonce začali používat masky, aby uchránili své plíce. Problémy způsobují průmysl a doprava.
 • Proti stavbám v pohoří Rila začali protestovat ekologové. Do Sofie jich přijelo více než 2000. Z programu Natura 2000 byla část Rily vyjmuta. Stavět se budou lyžařská centra.
 • V roce 2007 zemřelo na bulharských silnicích 1006 osob. Je to o 400 méně než v roce 2006. Dánský expert spočítal, že škody z nehod vyšly na 1 mld. €. 42% z těch, co zemřeli, byli řidiči, 26% chodci. Zemřelo 60 dětí a 1356 osob utrpělo zranění. V Bulharsku je registrováno 413.886 aut. Policie zaznamenala 1.056.000 porušení pravidel silničního provozu. Pokuty činí až 50 leva (asi 750 Kč).
 • Proti nízkým rozpočtům ve zdravotnictví protestovali lékaři. Po celé zemi zastavili práci na 1 hodinu, mimo pohotovost. Konkrétně brojili proti rozhodnutí o dalším snížení přídělu peněz. Namítali, že by to vedlo k uzavření 150 místních nemocnic.
 • V některých severních městech mají děti chřipkové prázdniny.

19. 1. 2008:

 • Událostí roku 2007 byl pro Bulharsko vstup do EU. Označili jej takto i čtenáři novinite.com. Další byla aféra s prodejem dětí bulharskými cikány, kterou odhalila a odvysílala BBC. Na třetím místě jsou aféry spojené s korupcí a organizovaným zločinem a návrat zdravotníků s Libye. Zájem zaznamenal i úspěch dua Elica a Stundži, kteří dosáhli vysoko v soutěži Eurovize.
 • Putin je připraven poskytnout na dostavbu JE Belene půjčku 3,8 mld. €. Během jeho návštěvy v Bulharsku podepsal s prezidentem Parvanovem 8 memorand, polovina z nich se týká energetického sektoru. Jde o smlouvy dostavbě JE Belene, o přepravě použitých jaderných paliv do Ruska pro výzkumné účely, o stavbě ropovodu, o založení společnosti na stavbu ropovodu, o lodní lince Varna - Kavkaz, o společných akcích v oblasti cestovního ruchu, o spolupráci v kultuře, vzdělání a vědě a o roku ruské kultury v Bulharsku 20087. Návštěvu provázely demonstrace 500 pravičáků s hesly Stop ruskému imperialismu, nebuďme závislí na ruské energii, konaly se vzpomínkové akce na zavražděnou novinářku Annu Politkovskou, proti stavbě ropovodu. Putina v Sofii přivítal i nahlášený planý bombový útok. 
 • Bulharsko je v žebříčku ekonomické svobody 59., v Evropě 41. Je na tom lépe než Rumunsko, Slovinsko, Řecko a Polsko. Na špici jsou Hongkong a Singapur.
 • Banky zmrazily bulharské nemovitý majetek kontroverzního podnikatele Michaela Lynna, který čelí žalobě za to, že si bral několik hypoték na jednu nemovitost.
 • V roce 2008 se bude Bulharsko zase potýkat s nedostatkem pracovních sil, varují experti. Přidal tomu ještě vstup země do EU. Nejhorší je nedostatek motivace mladých lidí, nekvalifikované síly a neznalost, jak plánovat kariéru.
 • Inflace dosáhla v prosinci 2007 výše 12,5%. Je to nejvyšší číslo za posledních 7 let.
 • Největší opoziční skupinou v parlamentu je křídlo, které odešlo ze strany bývalého cara. Jde o 17 poslanců. 
 • Vláda i přes protesty studentů potvrdila povinné maturity. Petici proti podepsalo 16.622 studentů.
 • Bulharsko oslavilo 17. ledna Antonovden. Chrání lidi před nemocemi. ženy nevaří luštěniny, aby nemoc nenazlobily. Svátek slaví Anton, Antonia, Andon, Dona, Donka. 18. ledna se pak slaví Atanasovden. Sv. Atanas je vládce sněhu a ledu a je svátkem uprostřed zimy. Slaví ho všichni kováři a ženy pečou ráno chléb s vyobrazením dvou psů, kteří chrání lidi před nemocemi.

12. 1. 2008:

 • 100% podílu v sofijské teplárenské společnosti Toplofikacija je na prodej. Minulý rok byl ve znamení aféry, kdy bývalý ředitel společnosti byl uvězněn za zpronevěry.
 • Fond silniční infrastruktury chce ukončit smlouvu na udržování 400 km silnic, protože po "zasněžení Bulharska" nezvládla situaci. A ministryně pro krizové řízení Emel Etem je pod palbou kritiky. 2. 1. 2008 sníh odřízl od elektřiny stovky obcí, znemožnil dopravu a uvěznil tisíce cestujících.
 • Volání z pevné linky na mobilní čísla zlevní od 1. 2. 2008 o 10%. Nyní bude stát hovor 0,35 leva ve špičce a 0,325 mimo špičku.
 • Podle Global Property Guide bylo vloni Bulharsko zemí, kde nejvíce rostly ceny nemovitostí - o 30,6%. Na 2. místě je Šanghaj (27,85%), na opačné straně žebříčku je většina evropských zemí.
 • Medik Ashraf Al-Hadjudj, který byl uvězněn se zdravotními sestrami v Libyi, podal stížnost ke Komisi pro lidská práva OSN. Medik s holandským právníkem byl však varován bulharskou a holandskou vládou a představiteli EU, aby takové kroky nečinil, že by tím mohl podkopat lepšící se vztahy Libye se západem a ohrozit další západní pracovníky v této zemi.
 • 17. 1. 2008 přijede do Bulharska na tři dny ruský prezident Vladimir Putin.Zahájí tu Ruský rok. Daří se i vzájemným ekonomickým vztahům. Import z Ruska činí 4 mld. USD a export 200 mil. USD. Naposled byl V. Putin v Bulharsku v roce 2003 po 10 letech, kdy se připomenul 125. výročí osvobození Bulharska od tureckého jha ruskou armádou.
 • V květnu budou mít Bulhaři delší prázdniny - celých prvních šest dní měsíce - od 1. 5., Svátku práce do 6. 5., který se slaví jako Georgiovden a Den armády. Proto však budou podle rozhodnutí kabinetu Bulhaři pracovat v sobotu 10. a 17. 5.
 • Vláda rozhodla o minimální mzdě 220 leva měsíčně a 1,30 leva na hodinu (leva =e asi 14-15 Kč).
 • Prezident Parvanov prohlásil, že nedá milost britskému fotbalovému fanouškovi Michaelovi Schieldsovi, který byl odsouzen za pokus o vraždu barmana při pitce na pobřeží v roce 2005. Původní trest 15 let odnětí svobody byl snížen na 10 let. Vloni byl převezen Schields do Británie k výkonu trestu.
 • Bulharsko oslavilo Jordanovden, mladí muži skákali do ledové vody a plavali tradičně pro kříž. ten, kdo ho podle tradice uchopí jako první, se bude těšit plnému zdraví celý rok. Svátek má každý Jordan, Ivan a nositelé odvozenin těchto jmen.
 • Téměř polovina Bulharů kouří (45%). Ukázal to vládní průzkum. Průměr v Evropě je 25%. Odradit kuřáky by měly zvyšující se spotřební daně. Od roku 2009 bude v Bulharsku platit zákaz kouření na uzavřených veřejných místech.

5. 1. 2008:

 • Od 1. 1. 2008 se zvyšuje spotřební daň z tabáku (34%) a paliv (o 10%).
 • 1. 1. 2008 v účinnost vstupuje reforma, zavádějící rovnou daň ve výši 10%. Příjmy od výše 200 leva jsou od daně osvobozeny. Výsledkem je skutečnost, že ten, kdo vydělá nejvýše 490 leva, bude nyní platit vyšší daně. Výše rovné daně je nejnižší v Evropě. V roce 1994 zavedlo rovnou daň Estonsko. Od té doby se těší stálému růstu HDP. Dále má rovnou daň Rumunsko, Slovensko, Albánie a některé státy bývalého Sovětského svazu.
 • K 1. 1. 2009 bude zrušena povinnost kupovat známky na motorová vozidla (viněty). Způsob zdanění se změní. předplacená známka byla zavedena v roce 2005 po zrušení silniční daně. Kdo nemá tuto známku, může dostat pokutu do výše 200 leva.
 • Španělská vláda rozšířila restrikce na bulharské a rumunské zaměstnance i na rok 2008.
 • První miminko roku 2008 se jmenuje Spasimira a je z Pazardžiku. Posledním miminkem roku 2007 je Janislava a je z Varny. Vloni se narodilo v Bulharsku 78.592 dětí, o 4.097 více než v roce 2006.
 • Sníh pokryl celou zemi. Od světa byly odříznuty stovky vesnic, došlo ke dvěma úmrtím. Závěje měly až 2 metry. PO oslavách Nového roku uvízlo v Bulharsku před hranicemi 1300 Rumunů.

22. 12. 2007:

 • Chuť půjčovat si peníze bude stejně silná i v roce 21008, říkají experti. Úvěry firem narostou podle předpovědí o 40-45% a spotřebitelů o 30%.
 • V Burgasu se bude konat 17. 2. 2008 referendum o stavbě ropovodu.
 • V roce 2008 vzroste cena plynu o 20%.
 • Bulharsko může snížit v roce 2008 inflaci na 4,5%.
 • Společnost Orchid Developments začala práce na stavbě obchodního centra Grand Mall Varna.
 • V roce 2008 vstoupí na bulharský trh největší světový, řecký řetězec kaváren Starbucks.
 • Elektrárna Bobov Dol ukončí činnost své druhé jednotky.
 • V Bulharsku je dramatický nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Problémy má 50% firem. Dalšími obstrukcemi podnikání jsou byrokratické překážky, korupce, nekalá konkurence a další.
 • Bulharský zákonodárce, inspirován mnohými dalšími státy, navrhnul daňovou reformu - zavedení rovné daně.
 • Vláda plánuje na rok 2009 zelené karty pro etnické Bulhary. Zamířen je zejména na bulharské studenty v zahraničí, kterých je například v Německu 15.000 a jde o druhou největší skupinu po Číňanech. Podle vládních informací žijí v zahraničí 2 miliony Bulharů.
 • Ruský prezident Putin navštíví Bulharsko 18. 1. 2008.
 • Bulharsko ratifikuje Lisabonskou smlouvu počátkem roku 2008.
 • Bulharsko je podle parity kupní síly nejchudším členem EU, nejbohatší je Lucembursko.
 • Bulhaři sní o práci v jiných členských státech EU, ukázal průzkum. To bylo největší očekávání po vstupu do EU. Naopak největší strach měli Bulhaři z rostoucích cen.
 • Sofijský primátor Bojko Borisov otevřel největší kluziště na Balkáně. Jmenuje se Ariana.
 • Zápasnice Stanka Zlateva se stala sportovkyní roku 2007. V dubnu získala titul mistryně Evropy.
 • Bulharsko končí rok na 18. místě v žebříčku FIFA. V Evropě je 14.
 • 80% Bulharů zaujímá vůči homosexuálům negativní postoj.

15. 12. 2007:

 • Parlament schválil zákon o změně místní daní. Stanovil rámec pro jejich zvýšení - daně z nemovitostí mohou být zvýšeny až trojnásobně proti hodnotě určené státem, z automobilů dvojnásobně. Majetková daň činí 0,15 - 0,3% z daňového ocenění. Tyto daně budu kompenzovat výpadek způsobený zavedením rovné daně. Daně musí být uhrazeny do 31. 3. a ti, kdo je uhradí za celý rok najednou, mají 65% slevu.
 • Ze Sofie bude létat nová linka třikrát týdně za 39 € bez tax do Skopje. Zavádí ji Bulgaria Air. Bude tak konkurovat autobusové dopravě. V roce 2008 zavede Bulgaria Air nové linky do Bělehradu a do Valencie.
 • Bulharsko podepsalo půjčku na 700 mil. € od Evropské investiční banky. Peníze půjdou na dopravu a životní prostředí.
 • Státní Bulgargaz požaduje zvýšen cen plynu o 26% od 1. 1. 2008. Na minulou žádost o zvýšení o 33,6% žadatel dostal zamítavou odpověď. POžadavek se opírá o zvýšení cen ropy a ostatních paliv. Zřejmě však dojde ke zvýšení pouze o 16%, jak si propočítalo ministerstvo.
 • Dopravní nehody způsobí ročně v Bulharsku škody za 500 mil. €. Jde téměř o 2% HDP. Tuto zpráva publikovala Světová banka. Ročně na silnicích umírá v Bulharsku 1000 lidí. Desetkrát více jich je zraněno. V obytných zónách dojde k 80.000 dopravním nehodám. Hlavními důvody nehod jsou vysoká rychlost, alkohol za volantem a nezkušení řidiči.
 • Jízdenka na vlak jsou od 9. 12. 2007 dražší o 10%. To se netýká krátkých vzdáleností a slevové karty jsou zachovány. Zvýšení 10% znamená např. zvýšení ceny jízdenky ze Sofie do Varny na 20,70 leva, Sofia - Burgas na 16 leva apod. Nákladní vlaková doprava podraží o 5,5% na kratší vzdálenosti a o 30% na delší. Dráhy také uvedly do provozu 25 nových dieselových vlaků Siemens.
 • Sarkozy říká: "Bulharské sestry vděčí za svobodu jen mně". Nyní je kritizován za intervence v Libyi, říká však, že bez něj by sestry byly ještě ve vězení. Připomíná, že by si svět měl vzpomenout, jak byli v Libyi Prodi, Blair, Rice, Chirac... propuštění sester bylo také výměnou za návštěvu Kaddáffího ve Francii. Za to si zase vyslechl Sarkozy kritiku opozice. Kaddáffí nenavštívil Francii od roku 1973 na počátku své vlády, takže letošní návštěva je historický okamžik.
 • Bulharský prezident se vydává v roce 2008 na turné po Africe. Oznámil to po návštěvě summitu afrických zemí v Lisabonu. navštíví JAR, Namibii a Botswanu. K Libyi se vyjádřil, že je na ni příliš brzy.
 • Bulharsko svou misi v Iráku chce ponechat o rok déle.
 • Organizovaný zločin investoval do místních voleb v Bulharsku 200 mil. leva, citují novinite zprávu Centra pro studium demokracie.
 • Stranu bývalého cara Simeona Sakskoburggotského opouští další poslanci. Nyní je jich už 15. Vytvořili novou parlamentní skupinu Bulharská nová demokracie. Zbytek (37 poslanců) čítá jen o tři více než turecké hnutí za práva a svobody. Pokud by odešli další, bylo by nutné vytvořit novou koaliční smlouvu. Stranu opustili:

1. Plamen Panayotov, bývalý vicepremiér a leader strany

2. Lidiya Shuleva, bývalá ministryně školství

3. Nikolay Svinarov, bývalý ministr obrany

4. Borislav Ralchev
5. Borislav Velikov
6. Vladimir Donchev
7. Atanas Shterev
8. Tatyana Kalkanova
9. Vanya Tzvetkova
10. Ilko Dimitrov
11. Valentin Miltenov
12. Krastanka Shaklian
13. Boyko Boev
14. Svetoslav Spasov
15. Yordan Kostadinov

 • Evropská komise doporučila Bulharsku upravit veřejnou správu a pracovní trh, aby byla naplněna lisabonská strategie. Týká se to především regulačních úřadů a soudnictví. K Lisabonské agendě se členské státy EU zavázaly předkládat výroční zprávy. Bulharsko má vylepšit podnikatelské prostředí, zkrátit procedurální lhůty a bojovat účinně proti korupci. Mělo by zvýšit kvalifikaci svých pracovních sil a míru zaměstnanosti, zefektivnit pracovní politiku a vzdělávací systém, včetně zvýšení schopností absolventů a zvýšení úrovně vzdělání na vysokoškolské. Země se sice zaměřuje na správné oblasti, ale nepřijímá příslušná a dostatečná opatření. Vláda by se měla zaměřit i na finanční stabilitu a zmírnit nynější inflaci. Mzdy by se měly zvyšovat podle výsledků práce. Po učitelích by nyní mohli požadovat zvýšení mezd zdravotníci.
 • Holandsko nechce připustit na svůj pracovní trh Bulharsko a Rumunsko a termín jejich vstupu na svůj trh chce oddálit. Původní časový limit měl vypršet v roce 2009, zatím se země však stále potýká s obrovským přílivem Poláků.
 • 14letý chlapec po rvačce se spolužákem na školní zahradě v Razgradu zemřel na následky zranění hlavy. Útočníka budou vyšetřovat psychiatři. Oběť žila se svou babičkou, zatímco rodiče pracovali v Německu.
 • 1 Bulhar byl mezi 3 oběťmi, které uhořely v hotelu v srbském městě Novi Sad. Případ se vyšetřuje.
 • Ředitel sofijské továrny na tramvaje Christosko Vretenarov byl obviněn z tunelářství. Údajně zpronevěřil 660.000 leva. Po plném doznání byl obviněný propuuštěn na kauci 5.000 leva. Vyplácel 2 až 3 roky peníze každý měsíc manželkám šéfů jiných státních firem. Byl účtovány jako provize nebo konzultace. Pokud bude jeho vina prokázána, může strávit za mřížemi 10 - 30 let.
 • Spisovatel Dončo Cončev získal cenu sofijské univerzity za literaturu. Poprvé dostali ceny také studenti - Sirma Dimitrova obdržela ocenění za příspěvek literatuře díky nadaci, která nese jméno známé bulharské básnířky Blagy Dimitrovové. Ceny se na univerzitě Sv. Klimenta Ochridského udělují už 10 let. Mezi oceněné patří kupř. Vera Mutafčieva, Anton Dončev, Valeri Petrov a Georgi Mišev.
 • V roce 2009 natočí Hollywood film o příběhu bulharských sester v Libyi.Oznámil to v Sofii na tiskové konferenci Richard Harding a Sam Freuer ze společnosti Sixth Sense Production. Název filmu by mohl znít Šestka z Benghází. V roce 2008 má být napsán scénář a bude založen na love story lékaře Zdravko Georgieva a sestry Christiany Valčevy během věznění. Natáčet se bude hlavně v Sofii. Harding doufá, že hlavních rolí se ujmou Angelina Jolie, Joffrey Rush nebo Cate Blanchett. Všichni zdravotníci se konference účastnili a slíbili projektu pomoci. Rozpočet odmítli přítomní prozradit, údajně však bude větší než u filmu Hotel Rwanda z roku 2004 (18 mil. USD).
 • Bulharští studenti ze sofijské univerzity zachovávají tradici strojených (hraných) svateb v den tradičního svátku studentů 8. prosince. Studenti slaví svůj svátek od roku 1903. Mnoho z nich se chystá strávit zimní prázdniny na horách.
 • Sofia připravuje stavbu sněžné rampy na snowboard. Mistrovství světa v tomto sportu se tu bude konat 22. 12. Dříve se konalo např. v Moskvě, Berlíně nebo Kodani.
 • Nominovaní na Sportovce roku 2007 jsou již známi. Mezi 11 atlety jsou i krasobruslaři Albena Denkova a Maxim Staviyski. Wrestleři (zápasníci) Nikolaj Gergov, Stanka Zlateva a Javor Janakiev a volejbaloví hráči Matei Kaziyski a Plamen Konstantinov jsou dalšími kandidáty. Na seznamu jsou dále vzpěrač Ivan Stoicov, dvojnásobný vítěz gymnasta Jordan Jovčev, plavec Petar Stojčev a běžkyně Rumyana Neykova, která už také jednou vyhrála. Firma Nove Holding organizuje soutěž od roku 1995, kdy koupila noviny Sport, jenž dříve tyto ceny uděloval. Vítězové budou známi 21. 12.
 • Sníh ochromil dopravu. Silnice jsou mokré a v horách pokryté ledem a sněhem. Sněží téměř na celém území.
 • Bulharsko zavádí transliterační projekt. Ministr veřejné správy Nikolaj Vasilev a ministr školství Daniel Valčev oznámili spuštění projektu Srozumitelné Bulharsko. podle této iniciativy se zavádí pravidla psaní zeměpisných názvů latinkou. Bulharsko bylo dosud jednou z mála zemí, které tento systém nemají. tabulka správného přepisu názvů bude umístěna v každé z 3000 škol.
 • Horská služba nalezla v Rile tělo hledaného turisty. Kiril Kirilov (40) zmizel na svém sněžném skútru u rilských 7 jezer a když se ztratil, umrznul. Hledalo jej 9 profesionálních záchranářů, 20 dobrovolníků a helikoptéra. V horách je nyní teplota minus 15 stupňů.
 • Bulharka Maria Radeva z Dobriče vyhrála soutěž Image Model 2007, která se konala v Las Vegas. Vítězka studovala na univerzitě v Las Vegas s nejlepšími výsledky a pracovala v cestovní kanceláři a na radnici v Las Vegas. Bude nyní tváří Planet Hollywood.
 • Kylie Minogue přijede koncertovat v květnu do Sofie. Lístky se prodávají od 14. 12. 2007.
 • Rádio Darik uvedlo reportáž o mafii s realitami. Jejich obětí jsou ročně desítky osob. Za své nemovitosti dostávají zlomek jejich skutečné ceny, zejména proto, že chtějí peníze hned. Na tzv. úrocích inkasují zprostředkovatelé obrovské sumy. Schéma spočívá v tom, že si majitelé nemovitostí od různých agentů půjčí peníze, upíší se svou nemovitostí, o kterou však většinou přijdou. Vždycky však věří, že nemovitost mohou získat zpět, když vyplatí své dluhy. To však tak není, zvláště v Bulharsku... Realitní makléři jsou nejčastěji podezřelé zahraniční firmy nabízející práci, řidiči taxi, směnárny nebo bulharští občané, kteří pracují v zahraničí. Falšují dokumenty, prodávají zatížené (zastavené) nemovitosti. Jen 500 z 1400 takových agentur pracuje legálně. Ostatní neplatí daně, pojištění nebo své zaměstnance. Většinou policie nic nezmůže, protože smlouvy jsou řádně podepsány. Následujíc nekonečné soudní procesy, které končí bez výsledku. Mezitím jsou nemovitosti prodány dalším osobám. Funguje to třeba takto: podvodník si pronajme byt v Sofii, zaplatí nájem na rok dopředu bez dokladů a podá si inzerát. Cena je výhodná, prodej se uskutečňuje bez dalších prostředníků. Falešného prodejce pak nikdo nemůže už najít. 
 • Kde končí cesta. Kam uniknout z napjaté atmosféry města? Ukázat prstem na mapu tam, kde končí cesty. takto si můžete zajet třeba do vesničky Ravnogor v rodopských horách. Dýchne tu na Vás atmosféra Thráků, jejichž hrobky jsou pod sněhem. Krystalově čistý vzduch, ticho až rušivé. Nezvyk. Zajdete do hospůdky vedle kostela s velkým čapím hnízdem na komíně. Dát si skleničku s místnímu není ztráta času. Pohostinnost je tu skvělá a budete se cítit jako doma. zapomeňte na lyžování nebo dlouhé túry, doma se má odpočívat. Dosáhli jste cíle a už není co (si) dokazovat. Možná zažijete stený pocit jako domácí - hora je svatá. je to důvod, proč nemůžete odejít jen tak? každý si tu najde tu svou odpověď.

8. 12. 2007:

 • Evropská komise posvětila dostavbu jaderné elektrárny v Belene a použití ruských reaktorů. Podle smlouvy Euratom jsou třeba k novým investicím do jaderných zařízení souhlas EK.
 • Vleky na Vitoše se privatizují. Privatizační agentura je prodala na 25 let za 8,3 mil. leva a za podmínky investic 500.000 leva v prvních 12 měsících.
 • Britským turistům jsou nabízeny pro výhodnou zimní dovolenou Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko. Nejlevnější zimní středisko je Borovec - je za polovinu než Vail, Colorado. Poiana Brasov v Rumunsku a Kranjska Gora ve Slovinsku jsou také mnohem levnější než Švýcarsko, Francie a Rakousko, uvádí Helen Warburton, vedoucí cestovních služeb Post Office.
 • Bulhaři jsou největší pesimisti mezi ostatními národy, pokud jde o vnímání boje vlády  s korupcí - uvádí zpráva Transparency International. 72% považuje boj vlády za neúčinný. Průměr 60 dotazovaných zemí je přitom 54%, avšak stále pod 77% zaznamenanými v Německu a Litvě. Bulharští sousedi jsou optimističtější: Řecko 59%, Srbsko 56%, Rumunsko 55%, Turecko 37% a Makedonie 21%. Jako nejzkorumpovanější vidí Bulhaři politiku a právní systém, následovaný parlamentem a zdravotnickými službami. Nejméně korupce vidí naopak v armádě a církvi. Pouhých 7% respondentů přiznalo poskytnutí úplatku, průměr EU je 5% a průměr všech zemí je 13%, Rumunsko dosáhlo 33%. Celosvětově je tradičně policie a soudnictví místem pro korupci. Anketa se týkala 63.199 lidí a probíhala mezi červnem a zářím. 
 • Pamporovo bude hlídat letos ski patrola. Vyhledávat bude zejména nezkušené a opilé lyžaře. Neoficiálně sezóna v Bulharsku už začala, sněhu je dost. Bansko - největší bulharské zimní středisko - zahajuje sezónu oficiálně 15. 12.
 • Další díl Harryho Pottera vyjde v Bulharsku 13. 12. na eko papíře. Kniha stojí 29,90 leva (1 leva = asi 15 Kč). Přeložila ji do bulharštiny Emiliya Maslarova.

1. 12. 2007:

 • Nízko-nákladová letecká společnost Wizz Air oznámila zavedení nových domácích letů ze Sofie do Varny. První let se uskuteční 12. 7. 2008 a bude pravidelně 4y týdně. Běžná cena bude od 9.99 €, včetně tax.
 • Další levné letenky nabídne Germanwings na cestách ze Sofie do Londýna, Paříže a Berlína a transfer Kolín-Bonn. Cena by měla být průměrně 60 € včetně tax. Lety zavedené do Německa ze Sofie v březnu jsou vytíženy na 92%.
 • Standard&Poor's potvrdil Bulharsku hodnocení BBB+. Týká se dlouhodobého měnového ratingu, který je stabilní díky fiskální politice a předpovídá ve střednědobém období růst. Pracovní trh by měl být více flexibilní.
 • Vláda zdvojnásobí na vánoce důchodový bonus na 100 leva. Bude ji to stát 226 mil. leva. Může si to dovolit díky přebytkovému hospodaření rozpočtu. Země má 2,261 milionů důchodců. Přebytek dosáhl za prvních 10 měsíců 3 mld. leva, další části půjdou na infrastrukturní projekty a správu, včetně projektů spojených se vstupem do EU.
 • Bulharsko ruší povinnou vojenskou službu. Existovat bude už jen profesionální armáda. Celá věc je součástí modernizace, která je v souladu s požadavky a členstvím v NATO a EU. Od příštího roku již nebudou hoši nastupovat na 1,5roční službu. Povinná vojna byla zavedena v roce 1880.
 • Bulharsko dostalo z Bruselu varování ohledně námořnictva, protože netransponovalo evropskou směrnici o mobilitě námořníků a o požadavcích na jednotky do své národní legislativy. Stejné varování šlo dalším 10 státům, které do 20. 10. 2007 neupravily uznávání certifikátů námořníků - jsou to Česká republika, Estonsko, Kypr, Španělsko, Finsko, Itálie, Litva, Polsko, Portugalsko a Velká Británie. Jedním z důvodů nepřijetí je i strach místních námořníků ze zahraniční konkurence.
 • Bulharsko podepsalo s EU dva programy o dopravě a životním prostředí za 3,1 mld. €. Cílem je pořídit čističky vod a systémy řízení odpadů a dále zachování biodiverzity, divokých živočišných a rostlinných druhů a efektivní management chráněných oblastí.
 • Do Sofie přijeli noví velvyslanci - z Rakouska, Číny, Indonésie a Nového Zélandu.
 • Sofijská univerzita Sv. Klimenta Ochridského slaví 25. 11. už 119. výročí svého založení. Je to nejstarší, největší a nejprestižnější univerzita v Bulharsku.
 • Česká supermodelka Eva Herzigová otevřela při své návštěvě Bulharska slavnostně první butik Chopard v Sofii. Prohlásila, že je opět v Bulharsku velmi ráda, že jej navštívila jako malé dítě. V rámci svého programu s doprovodem povečeřela s primátorem Sofie Bojko Borisovem a navštívila Národní historické muzeum. Butik se nachází poblíž parlamentu.
 • Reinhold Messner (63), špičkový horolezec, uznávaný také jako nejlepší na světě, navštíví Bulharsko, píší novinite. Bude se účastnit slavnostního otevření zimní sezóny v Bansku. Bude také hostem zimního filmového festivalu v Bansku a uvede mezi bulharské čtenáře svou knihu Můj život na hraně. Hned po příjezdu do země odjel do pohoří Rila. Messner jako první zdolal Everets bez kyslíkové láhve, jako první to udělal sám a jako první pokořil 14 ze světových velehor nad 8.000 metrů. Jako první také slezl zakázanou horu Nanga Parbat (8125 m) a jako první vylezl nahoru jednou stranu a dolů druhou. Vydal řadu knih a pravidelně se objevuje v televizi.
 • Bulharsko je letos podle OSN 53. v lidském rozvoji. Proti loňsku si o jednu příčku polepšilo. Vylepšily se životní podmínky v zemi. Nejlepším místem na světě pro život je Island, následuje Norsko. Obě země si udržují tyto pozice za posledních 6 let. Pro srovnání - Rumunsko zaujímá 60. místo. Nejníže se nachází Niger, Niger, Guinea-Bisau, Burkina Faso a Sierra Leone (místa 174 - 177). Index lidského rozvoje je počítán podle zdraví, dožití, úrovně vzdělání a příjmu na hlavu. Ukazuje
 • Bulharští migranti jsou většinou mladí lidé. Dosud představovali bulharské migranty lidé středního věku, nyní je ale nahradili mladší lidé do 30 let, ukázal průzkum Ministerstva práce. Manažeři a experti se do země vracejí zpět a začínají v Bulharsku podnikat. Počet lidí, kteří z Bulharska odcházejí klesá, migranti jsou za hranicemi zklamáni a také nejsou spokojeni s tím, jak přijímá cizí společnost. Dalším trendem je také to, že jsou lidé dnes více motivováni dlouhodobou perspektivou a nejen penězi.
 • Bulharští členové posádky na potopené kanadské arktické lodi MV Explorer se vracejí domů.
 • S autorem Stromů bláznů Donyo Donevem se rozloučily stovky lidí. "Nikdy jsem neslyšel, že by řekl slovo proti někomu", řekl jeho přítel Ivan Ničev. "Byl osobností, která mohla sjednotit národ", dodal. Donev zemřel ve věku 78 let. Natočil více než 100 animovaných filmů a byl mistrem politické karikatury.
 • Ve věku 90 let zemřel prominentní agrární vůdce Milan Drenčev. Byl členem "kulatého stolu" v roce 1989.

24. 11. 2007:

 • Bulharsko zavádí od 1. 1. 2008 rovnou daň ve výši 10%. Je to nejnižší sazba v Evropě, zákon už schválil parlament.
 • Letiště v Plovdivu, Burgasu a Varně budou sloučena do jedné společnosti.
 • Hraniční přechod s Tureckem Kapitan Andreevo byl 3 dny uzavřen z důvodu záplav - rozvodnila se řeka Marica.
 • Bojko Borisov obvinil Parvanova, že se snaží na klíčová místa v soudnictví dosazovat svoje lidi.
 • Z centrálního hřbitova v Sofii byla ukradena busta Todora Živkova. Pracovník hřbitova sdělil, že normálně na jeho hrob nikdo nechodí. Hrob stojí v řadě slávy, jsou zde pohřbeni i jiní významní komunisté. I ty ostatní byly podobně znesvěceny.
 • Houslový génius Vasko Vasilev (1970) zahajuje 28. 11. 2007 první turné po své vlasti. První koncert se koná ve Veliko Tarnovo. Vasilev hraje od svých sedmi let a jako teenager obdržel mezinárodní ceny Jacques Thibault; Carl Flesch a Paganini.

17. 11. 2007:

 • Státní plynařská společnost Bulgargaz požádala vládu o schválení zvýšen cen o 33%.
 • Podle zprávy Cushman & Wakefield consultants je sofijská třída Vitoša 32. nejdražší místo světa - z hlediska cen nájmů. Je to ulice módy a metr čtvereční si tu můžete pronajmout za 1200 € ročně. Na špici žebříčku stojí tradičně New York a jeho 5th Avenue (11 983 €/m2 ročně), Causeway Bay v Hong Kongu (9.688 €) a Champs Elysees v Paříži (7.364).
 • Za prvních 9 měsíců t.r. vykazuje bulharský státní rozpočet rekordní přebytek - 3,2 mld. leva. Z něj se budou hradit projekty na železnici, stavba komunikací, sofijského metra a v projekty v oblasti služeb životního prostředí.
 • Ve známém zimním středisku Bansko začne 1. 12. sezóna a proto budou zakázány stavební práce. Zákaz bude platit do 1. 4. 2008.
 • Bulharský institut pro tržní ekonomiku vypočítal, že kdyby stát zredukoval státní správu o 12%, mohl by zvýšit o 25% důchody.
 • Bulharský nejvyšší státní zástupce Boris Velčev žádá zvýšení pravomocí prokuratury a aktivnější roli v trestním řízení. Změny mají součástí reformy justice, kterou požaduje EU.
 • Koncem roku budou zveřejněna jména těch ministrů, kteří byli spolupracovníky tajné služby od roku 1991. Seznam obsahuje 673 jmen, mezi nimiž jsou i jména premiérů, ministrů a náměstků. Takto byl již v září zveřejněn seznam spolupracovníků, kteří byli nebo jsou poslanci. Největší aféru způsobilo zveřejnění spolupráce prezidenta Parvanova.
 • V žebříčku kupní síly je Bulharsko na 33. místě v Evropě, stejně jako vloni - průměr je 2.453 € na hlavu. Ten zpracovává německá agentura Gfk. Na jihovýchodě Evropy stojí nejvýš Řecko (18. - 12.203 €). Sousedi Srbsko, Turecko a Rumunsko zaujímají tři místa nad Bulharskem. Makedonie je 35. Přestože východ jako celek stále za západem Evropy zaostává, některá města na východě jsou na tom lépe než provinční oblasti západu. Švýcarsko a Lichtenštejnsko hodnoceny jako jeden celek jsou na 1. místě (27.521 €), za nimi je Lucembursko a Norsko. Moldávie je poslední, 40. (685 €). (pozn.aut.: Parita kupní síly (anglicky Purchasing power parity, PPP) měny XY vyjadřuje počet jednotek národní měny, za který lze koupit stejné množství výrobků a služeb na vnitrostátním trhu jako za jednotku měny XY na vnitrostátním trhu měny XY. Citováno podle Wikipedie.)
 • Modelka Eva Herzigová bude při otevření butiku Chopard v centru Sofie 30. 11. Bude to první butik této luxusní značky v jihovýchodní Evropě.
 • Bulharka Maria Radeva z Dorbiče se dostala v soutěži Image Model 2007 v Las Vegas do první pětky. Můžete pro ni hlasovat na http://www.lvrj.com/poll.
 • V Sofii byl v zahradě proti Národní galerii umění odhalen památník spisovateli a modernímu klasikovi Jordanu Radičkovi. Autorem památníku je prof. Emil Popov. Slavnostní odhalení uspořádalo sdružení Přátel Radičkova, jehož členy jsou umělci, spisovatelé a jiné významné osobnosti.
 • O víkendu jsou v Bulharsku očekávány sněhové bouře a prudké ochlazení. V Rodopech zapadlo ve sněhu 5 autobusů. V Plovdivu nasněžilo 15 cm.
 • Skokem do Černého moře z Asparuchova mostu sebevrahů ve Varně skončila svůj život 14letá dívka. Most je známý i jako místo pro bungee-jumping.
 • Bulharská zdravotní sestřička  Kristiana Valčeva, která strávila přes 8 let v lybijském vězení, vydá autobiografický román. Příběh píší bulharská reportérka Miroljuba Benatova a francouzská novinářka Marie-Therese Cuny, která se zajímá o osudy žen. Pravdivou výpověď o svých 48 letech života podává žena proto, že byla křivě obviněna jako iniciátorka konspirace. Kniha vyšla v říjnu ve Francii a v Německu, anglická verze se připravuje.
 • Bulharsko zažívá boom i přesto, že se mluví o úvěrové krizi, citují novinite.com list Financial Times. Celosvětová krize hypoték a úvěrů jakoby se Bulharska netýkala. Zájmy investorů jsou v Bulharsku jistější než ve Velké Británii či USA.

10. 11. 2007:

 • Český premiér Topolánek se setkal včera v Sofii s jejím primátorem Bojko Borisovem a hovořili o českém zájmu o koupi firmy Toplofikacija.
 • Bulharská národní banka vydá novou bankovku v nominální hodnotě 20 leva, s novými ochrannými prvky.
 • Bulharské Centrum ekonomického rozvoje předpovídá zemi letošní inflaci až 12%, na rozdíl od vlády, která odhadovala 4,4%.
 • ČEZ Bulharsko dokončil sloučení 3 firem, potvrdil jej i sofijský soud. Zaměstnává nyní 3.416 lidí.
 • Bulharsko je 55. na bankovním logistickém indexu 150 zemí. Přes Bulharsko se dá dobře posílat zboží, je zde dobrá kvalita služeb.
 • V roce 2009 bude v Sofii otevřen na Carigradsko šose hypermarket Carrefour. Dalších 7 obchodů by se mělo otevřít v celé zemi, z nichž první by měl být příští rok otevřen v Burgasu.
 • List Financial Times píše o tom, že i přes restrikce po vstupu Bulharska a Rumunska do EU, v těchto zemích chybí pracovní síly. Obě země zvyšují mzdy, i když nemají dost kvalifikovaných sil a přesto jim stále chybí. Nováčkům v EU otevřely úplně pracovní trh jen Švédsko a Finsko. Přílivu pracovníků se nejvíce obávají Itálie a Velká Británie, byť každá z různých důvodů. Bulharsko a Rumunsko opouští stále mnoho lidí a odchází za prací do zahraničí od roku 2002, kdy byla zrušena víza do zemí EU.
 • Francie povolila dalších 88 profesí, které v ní mohou vykonávat od 1. 12. Rumuni a Bulhaři. Pěl let od vstupu bude přístup na francouzský pracovní trh zcela otevřen.
 • 1. 12. 2007 se řeknou své ano palestinský lékař a bulharský občan Ashraf al-Hadjudj a jeho snoubenka Olja. Lékař byl 8 let vězněn v Lybii spolu s 5 bulharskými zdravotními sestrami. Svatba se bude konat v rezidenci Bojana a zúčastní se jí 320 hostů, včetně prezidenta Parvanova, premiéra Staniševa. Oddávajícím by měl být Bojko Borisov. Svědky by měli být bývalý ministr zahraničních věcí Salomon Passy a Gergana Grančarova, současná ministryně pro záležitosti EU. Mladý pár se poznal po propuštění lékaře z lybijského vězení. O měsíc a půl později Ashraf požádal Olju o ruku a ta mu řekla své ano.
 • V Sofii bude spuštěn na ulicích Graf Ignatiev, Pirotska a Vitosha Blvd. kamerový systém, který bude dohlížet na chodce a bezpečnost.
 • Novinite.com citují list Daily Telegraph, že migranti mohou v Británii začít žít a pracovat 73 způsoby. Britské ministerstvo vnitra vydá příručku, podle které neevropští imigranti mohou postupovat. Jen vloni sem přišlo za prací 713.000 cizinců, nejvíce Poláků (223.000), Indů (49.000), Slováků (29.000), Pákistánců (25.000) a Australanů (24.000). Za posledních 10 let stoupl počet zahraničních zaměstnanců v zemi o 1,1 milionu, celkem jich tu pracuje 2,1 milionu. To jsou oficiální čísla, skutečná bude zřejmě ještě vyšší.
 • Archeologové objevili 8. 11. 2007 v Plisce vzácné státní pečeti 1. bulharské říše (681-1018).  patřili vládcům Simeonovi a Petrovi. Byly objeveny v dřevěných zdech, které tvořily opevnění, poměrně daleko od carského paláce.

3. 11. 2007:

 •  Po porážce s Lokomotivem Plovdiv prodává majitel CSKA Sofia indický miliardář Pramod Mittal svůj fotbalový klub, a to se ztrátou.
 • V Bulharsku vydělávají ženy o 24% méně než muži. Ženy jsou zaměstnány především ve službách a školství, muži v IT průmyslu.
 • Bulharští farmaceuti protestují. Žádají změnu zákona, v souladu s evropskými předpisy. Nelíbí se jim, že mohou vlastnit pouze jednu lékárnu.
 • Konkurenceschopnost Bulharska klesla proti loňsku o 5 bodů na 79. místo. Země porovnává Světové ekonomické fórum se sídlem v Ženevě. Nejnižší hodnocení má země za infrastrukturu a inovace.
 • Experti z Oxfordu předpovídají Bulharsku 10% inflaci na tento rok a stálou přitažlivost pro zahraniční investory.
 • Vláda plánuje značné zvýšení spotřebních daní. Spotřební daň z cigaret by se měly zvýšit od ledna 2008 o 34%, ze současných 31 na 64 € na 1000 ks během tří let. Daň z paliv by měla vzrůst o 10%, z uhlí o 33. Daň z elektřiny se bude vztahovat pouze na průmysl, ne na domácnosti. Zvýšení spotřebních daní se nebude týkat alkoholu.
 • KOMUNÁLNÍ VOLBY: Bojko Borisov, bývalý osobní strážce Todora Živkova, byl zvolen 53% hlasů primátorem Sofie na další období. Starostové byli zvolení v prvním kole v 9 městech. V Kardžali s převažujícím tureckým osídlením vyhrál opět Hassan Azis většinou hlasů. Najden Zelenogorski z Plevenské byl znovu zvolen v Plevenu, sám to očekával. Ve Smoljanu byla rovněž opětovně zvolena Dora Jankova, kteru navrhlo Národní sdružení bulharského dědictví, podporované socialisty. Detelina Nikolova nominovaná stranou GERB byla znovuzvolena v Dobriči 64% hlasů. Její protivník socialista Ivan Dobrev obdržel pouhých 10%. GERB a Slavčo Atanasov s 56% vyhrál i v Plovdivu. Ve Varně byl znovu zvolen socialista Kiril Jordanov. Na třetí období se udržel v Montaně Zlatko Živkov a na druhé obodbí v Lomu Penka Penkova.
 • Od 1. 11. 2007 musí i v Bulharsku řidiči jezdit se zapnutými světly na automobilech přes den i v zimě. Povinnost trvá do 1. 3. 2007.
 • Předseda německého Bundestagu řekl v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung, že Bulharsko a Rumunsko nutně potřebují reformy. Navštívil obě země a říká, že soudnictví tu není nezávislé a že Rumunsko se dokonce místo pokroku vrací zpět. EU by měla na obě země dále naléhat, aby své závazky z přístupových smluv splnily.
 • Britské odbory varují Bulhary, že mohou být na pracovním trhu zneužíváni. Vláda chce zamezit migrantům v pracovních možnostech. Nyní v zemi tvoří zahraniční zaměstnanci 7-8% z 29 milionů osob.
 • Od roku 2008 mohou Bulhaři pracovat v Rakousku bez jakýchkoli omezení.
 • Na příští týden meteorologové předpovídají Bulharsku teploty pod bodem mrazu, zejména na severu země, až minus 7 st.C a také sníh.

7. 10. 2007:

 • Vláda a odbory ukončily pětitýdenní stávku učitelů za vyšší mzdy. všem pracovníkům ve školství se zvýší platy o 80 leva od 1. 11. 2007. Šlo o nejdelší stávku v bulharské historii.
 • Carrefour, největší maloobchodní řetězec v Evropě, vstupuje na bulharský trh. Zahajuje velkým hypermarketem v obchodním centru Grand Mall ve Varně a smlouvou na 30 let. (Snad si to Bulharsko nepokazí jako ČR a nevyžene svůj nejkvalitnější řetězec :-(
 • Více než 430 kandidátů na starosty v nynějších komunálních volbách spolupracovalo s tajnými službami. Jejich rozložení podle stran je: 76 má soc. strana, Hnutí za práva a svobody (Turci) - 54, 38 GERB Bojko Borisova a 27 nacionalistická Ataka atd.
 • Hranice chudoby v Bulharsku bude od roku 2008 zvýšena na 166 leva příjmu na osobu.
 • 15 mil. leva půjde na vývoj infrastruktury v romských ghettech. Vláda se zavázala do roku 2015 v akčním plánu ke zlepšení životních podmínek pro Romy. Týká se 400.000 bulharských cikánů.
 • Bulharská vláda obstála v opětném hlasování o nedůvěře.
 • Bulharsko a Rusko zvažují organizaci Ruského roku 2008 v Bulharsku.
 • Galerie EIBank ve spolupráci s NHM vystavuje do 31. 10. zlaté kopie pokladů bulharských khánů. Poklady patřily mj. khánovi Kubratovi, jehož hrobka byla nalezena v roce 1912 na Ukrajině. Nyní je uchovávána v Petrohradské Ermitáži.
 • Bulharští studenti protestovali proti opětnému zavedení maturit.
 • Srážky způsobily záplavy v severovýchodním Bulharsku. Do vesnice Rybarica se vylila řeka Beli Vit. Domy byly zaplaveny i v Tetevenu.
 • Bulharsko překvapil první sníh. V Sofii, Perniku, Dragomanu, na Vitoše. Dlouhodobá předpověď hovoří o tuhé zimě, která potrvá nejméně do února.
 • Stovky lidí se rozloučily 24. 10. se zakladatelem Domácího divadla a nositelem mnoha cen Vili Cankovem, který zesnul ve věku 83 let.
 • Po tomto víkendu by měly být známy výsledky komunálních voleb. Barometr webového deníku Novinite označuje tyto volby následující charakteristickou: kanidáti jdou na city voličů, PR agentury lámou rekordy v tvořivosti. Proč jsou tyto volby tak důležité? Jde o evropské peníze na komunální projekty, o volby se nebývale zajímá podnikatelská sféra. Na ostří nože se vyhrocuje etika, kriminalizace hlasování, vábení menšin, zákonodárce přispěchal vylepšit pravidla hry. Jde o velké problémy, ale malý zájem voličů. Díky otevření svazků bulharské STB byly na poslední chvíli zveřejněny informace o spolupráci kandidátů.

20. 10. 2007:

 • Bulharsko vyhrálo bitvu s EU ohledně vyslovování "eura". V azbuce to bude po bulharsku: evro.
 • Český Budvar vstupuje na bulharský trh.
 • Zahraniční investice v Bulharsku dosáhnou letos 5 mld. €. Vloni to bylo 4,4 mld., pětina z celé jihovýchodní Evropy.
 • Mezinárodní měnový fond opakuje svá makroekonomická varování Bulharsku. Země by se podle něj měla soustředit na svou makroekonomickou stabilitu a pracovat tvrději na snížení vnějších nerovnováh, aby se vyhnula ekonomické recesi v případě nepříznivého vývoje v zahraničí. Bulharsko si zachovává silný ekonomický růst, ale není schopné vypořádat se s vysokým obchodním a běžným účetním deficitem. S požadavky MMF samozřejmě nekorespondují požadavky učitelů na dvojnásobné zvýšení mezd.
 • Na všeobecné konferenci UNESCO v Paříži nazval stálý delegát Ománu v této organizaci Musa Bin Jaafar Bin Hassan prezidenta Parvanova symbolem demokracie. (Asi byli málo informováni o tom, že mezi lidmi se mu přezdívá "agent Goce" pro jeho spolupráci s tajnými službami).
 • V žebříčku reportérů bez hranic Worldwide Press Freedom Bulharsko kleslo z 35. na 51. pozici. V prohlášení se uvádí, že v Bulharsku jsou novináři fyzicky napadáni za svou práci. To se ještě zhoršilo, když stíhání policisty, který zbil novináře, bylo v květnu 2007 zastaveno. Novinář Emil Ivanov, fotorteportér, který se snažil vyfotit Mladena Michaleva, jednoho z největších prominentů podsvětí, byl zbit policistou za použití obušku.
 • Bulharský ministr financí Plamen Orešarski říká, že je připraven rezignovat, pokud společnost nepřijme rozumnou fiskální politiku. Požadavky učitelů nazývá nereálnými. Možnosti zvýšení mezd vidí pouze v závislosti na výkonu učitelů a možnostech rozpočtu.
 • Bulharský poslanec vyhrožoval v dopise smrtí rodiny výkonnému řediteli Státní zemědělské agentury Dimitaru Tadarakovi. Tadarakova manželka odmítla uvést více informací. Tadarakov dal údajně výpověď příbuznému dotyčného poslance. Jeho cílem po jmenování do funkce bylo zprůhlednění a zefektivnění činnosti agentury.
 • EU zahájila proti Bulharsku 6 řízení za porušování závazků vůči EU. Týkají se nedodržování požadavků na dostatečné informace o vypouštění skleníkových plynů, nedostatečného odpadového hospodářství v Sofii, za nezavedení tel. čísla 112 pro nouzová volání, za nedostatek požadavků na dokumenty s biometrickými daty a legislativu týkající se notářů a poslední se týká odpadů při lodní dopravě. Evropská komise zahájila také jednání proti 22 státům, které nezavedly příslušná opatření k uznávání kvalifikací Bulharska a Rumunska po jejich vstupu do EU. Pokud do 2 měsíců Bulharsku neodpoví komisi uspokojivě na uvedené otázky, komise může zemi zažalovat u Evropského soudu.
 • Bulharsko podepsalo souhlas s prvním krokem připojení Černé Hory k EU.
 • Během stavebních prací byla objevena starověká nekropole ve Varně. Pochází z 2. století a byly v ní dva sarkofágy. Muž a žena, kteří tu byli pohřbeni, pocházeli zřejmě z chudé rodiny. Nalezena byla i mince, která byla asi vložena zesnulému muži pod jazyk, aby bezpečně přejel řeku Stix v podsvětí.
 • Sofijská univerzita volí nového rektora. Do výběru se přihlásili všichni tři děkani, jméno vítěze bude známo 14. 11.

13. 10. 2007:

 • Světová banka vyjmenovala Bulharsko mezi 10 nejlepšími reformátory. Ve zprávě Doing Business 2007 pochválila například nízké daně, možnost placení on-line, zavedení soukromých exekutorů, vylepšení získávání živnostenských listů a vynutitelnosti závazkového práva. Dobrá práce by však mohla být zmařena vyslyšením hlasů volajících po zvýšení mezd.
 • Bulharská podnikatelská konfederace se snaží nalákat do země zpět vysoce kvalifikované Bulhary stejně jako pracovníky ze sousedních zemí. Potíže najít zaměstnance mají nejen turistický průmysl, ale i informačně-technologický.
 • Země investuje 780.000 leva do 10.000 průhledných volebních uren pro komunální volby, které se konají 26. 10.
 • Téměř 100% učitelů v Bulharsku stávkuje za vyšší mzdy. Ty jsou na úrovni průměru 440 leva (226 €).
 • Zástupce českého sdružení Škoda, které se ucházelo o zakázku v JE Belene, pan Javor Kujumdžiev, se stal náměstkem ministra hospodářství a energetiky.
 • V bulharských horách napadl sníh.

29. 9. 2007:

 • Bulharský turismus ohrožen - na příští rok chybí podle odhadů 30.000 pracovníků. Počet turistů v Bulharsku pod vstupu do EU ještě vzrostl (za 1. sedm měsíců o dalších 10%).
 • Světová banka říká: Bulharsko potřebuje zvýšit produktivitu práce.
 • Jediným boháčem z Bulharska, který se dostal do žebříčku 100 nejmovitějších osob ve Střední a Východní Evropě podle polského časopisu Wprost, je Vasil Božkov. Má majetek za 1,5 ml.d USD.
 • V žebříčku vnímání korupce si Bulharsko polepšilo (4.1 bodu), blíží se Polsku (4.2) a je lepší než Rumunsko (3.7).
 • Bývalý premiér Simeon Sakskoburggotski byl agentem KGB a bulharské tajné služby, píší novinite.

22. 9. 2007:

 • Mezinárodní měnový fond změnil svůj odhad inflace v Bulharsku na rok 2007 ze 4,5 na 8%.
 • Za první pololetí vzrostl hrubý domácí produkt o 6,4%, z toho průmysl rostl o 9%.
 • Slovenské elektrárny koupily tepelnou elektrárnu v Ruse.
 • Bulharsko hledá zaměstnance - obrací se na Bulhary žijící v zahraničí. Kvůli nedostatku pracovní síly bulharští zaměstnavatelé berou ze zahraničních zaměstnanců nejvíce Turky. V Bulharsku žije trvale 55.000 cizinců, 15.000 z důvodu zaměstnání. Pokud chce bulharská firma zaměstnat cizince, vyřízení dokumentace trvá 3 měsíce.
 • Rumunský premiér Calin Popescu Tariceanu při otvírání řetězce obchodů s nábytkem Mobexpert v Sofii vyzval rumunské podnikatele, aby následovaly tuto firmu a dále Rompetrol a investovaly v Bulharsku.
 • Školy se v pondělí krátce po začátku školního roku uzavřely - učitelé stávkují za dvojnásobné mzdy.
 • Nová ministryně spravedlnosti Miglena Tačeva připravuje reformu soudnictví. Do konce příštího roku chce uvést v život přes 80 předpisů, svůj celý plán předloží ke schválení vládě a oznámí Evropské komisi. Bulharsko je stále pod evropským dohledem právě kvůli soudnictví a následnému marnému boji s korupcí a organizovaným zločinem.
 • Ruská první dáma Ljudmila Putina pokřtila Centrum ruských studií na sofijské univerzitě Sv. Klimenta Ochridského. Centrum dostalo jméno po slavném ruském lingvistovi Viktoru Vinogradovi. Poté zahájila kongres Mezinárodní asociace učitelů ruského jazyka a literatury ve Varně.
 • O křeslo primátora Sofie se bude ucházet 44 kandidátů - je mezi nimi i současný primátor Bojko Borisov.
 • EU podepsala v Bruselu zjednodušený vízový režim s Albánií, Bosnou, Makedonií, Černou horou a Srbskem. K ujednání došlo po dlouhých jednáních a země např. jako Německo dlouho odmítaly dohodu. Nyní se uvedené země, které si stěžovaly, že jsou ghettem uprostřed Evropy, zavázaly, že budu vracet nelegální imigranty a zpřísní kontroly na hranicích.
 • Struktura organizovaného zločinu a mafie v Bulharsku se mění, oznámil v bTV šéf policie Valentin Petrov. Místo pyramidové struktury jsou organizace nyní plošnějšího charakteru a sílí boj mezi členy o nadvládu. Tak přišla o moc některá esa, někteří skončili ve vězení, jiní byli zabiti svými soupeři či členy, např. před 2 lety Georgi Iliev. Objasněno policií bylo 25 z 88 vražd. O den později ministr vnitra Roumen Petkov oznámil, že úroveň kriminality v Bulharsku je nižší než evropský průměr, píší novinite.com. (S kým asi srovnával??)
 • U Černište byla objevena další thrácká hrobka z 4-3. století př.n.l. Je částečně zničena hledači pokladů.
 • Sociálně slabší Britové hledají jako alternativu pro levnější žití a nachází Bulharsko. Doporučuje jim je deník Metro. Srovnává, že Londýn je dražší než Paříž, New York a Tokyo.
 • V Sofii bylo po letech zprovozněno umělé jezero Ariana. nachází se v zahradním parku Borissova, stálo 3 miliony leva a financovala jej soukromá společnost. Na jezeře budou jezdit loďky, vodní kola a v zimě zde bude ledová plocha pro bruslaře.
 • Sofia slaví den Sv. Sofie a jejích tří dcer Víry, Naděje a Lásky.
 • Archeologové našli vzácné středověké nápisy v klášteře. Oznámil to prof. Kazimir Popkonstantikov. Nápisy jsou v bulharském jazyce a nachází se na stěně hrobky u bývalého hlavního města Bulharska (893 - 972) Veliki Preslav. Nalezeny byly při zkoumání manastiru Ichirubuil Mostich z 10. století. Je to profesorův druhý nález za posledních 50 let. Podle nápisu zde byl pohřben mnich Sinkel, který byl osobním tajemníkem patriarchy. Mostich byl ministrem zahraničí První bulharské říše a v 80 letech se stal mnichem. Opět to dokazuje význam města Veliki Preslav ve středověké Evropě - patřilo k jednomu z tehdejších nejvýznamnějších měst. Dnes je to národní archeologická památka. Původně šlo o slovanské sídliště do doby jeho opevnění počátkem 9. století. Rychle se pak rozvíjelo. V době korunovace Khana Borise I. se stalo důležitým vojenským centrem a bylo sídlem Ichirguboila.

15. 9. 2007:

 • Petr Stojanov se vzdal mandátu poslance, aby mohl vést kandidátku Unie demokratických sil v nadcházejících komunálních volbách.
 • V Plevenu vznikne v budově bývalé městské banky obchodní centrum. Stavba bude stát 9,2 mil. €, otevřeno má být za rok.
 • List Financial Times upozorňuje, že investice v Rumunsku a Bulharsku jsou stále poměrně rizikové. Riziko je vyšší než u zemí, které se připojily k EU v roce 2004 - ty jsou spojeny se západní Evropou více, hlavně s Německem. I během komunistické éry se jednotlivé východní země ve své úrovni lišily. Rumunsko a Bulharsko se nyní potýkají s vysokou mírou korupce a Bulharsko i s organizovaným zločinem. Nelze v těchto 2 balkánských zemích garantovat ani ekonomickou a politickou stabilitu. Rumunská ekonomika je od loňska přehřátá s vysokým a rychle vzniklým vnitřním i vnějším zadlužením. V Bulharsku je politika stabilnější, ekonomika ještě více.
 • Bulharsko si polepšilo v hodnocení Economist Intelligence Unit. Napomohly tomu přímé zahraniční investice, kterých velmi přibývá - vloni dosáhly rekordních 5,2 mld. USD, t.j. 16,4% hrubého domácího produktu. Investoři důvěřují zemi díky vylepšenému podnikatelskému prostředí, evropské integraci a trvalému ekonomickému růstu. Po dokončení velkých privatizací se očekává jeho ustálení na 2,3-2,5 mld. USD v letech 2007 - 2011. EIU očekává v zemi i ekonomický růst ve výši 6,15%, tedy vyšší než v zemích s Bulharskem sousedících. Pokud jde o investiční projekty, země patří k nejatraktivnějším - vloni šlo o 286 projektů, více než dvojnásobek než v roce 2005. Bulharsko je 10. ve světě a předstihly jej ve východní Evropě jen Rusko, Polsko a Rumunsko. Významné privatizace jsou očekávány v energetickém odvětví, plynulý příjem ze zahraničních investic by měly zajistit spíše větší investiční projekty v sektorech vodním, elektroenergetickém, těžebním a dopravním. Od výroby se investoři přesunuli k nemovitostem, dopravě, domácímu obchodu, nezměněn zůstává trend v maloobchodě a velkoobchodě. Z hlediska úrovně investičního prostředí je Bulharsko 44. z 82 zemí, silné stránky jsou politická stabilita, kontrola zahraničního obchodu a daňová politika, slabými jsou financování a příležitosti.
 • Počet žáků v letech 2002-2005 poklesl o 160 000. Může za to nízká porodnost.
 • Bulharští mladí vědci protestují proti podfinancování vědy. Anticenu Zralý meloun dostal premiér Stanišev za vytváření národa bez vzdělání a vědy. Zlatý ořech dostal ministr financí Plamen Orešarski za to, že je nejskoupějším ministrem financí všech dob. "Vystudoval jsem nukleární fyziku ve francouzském Bordeaux a vrátil se do Bulharska, abych tu žil a pracoval. Ale věřte mi, to není práce!", říká Christo Lafčiev. "Nepřišel jsem za velkým platem. Přišel jsem proto, že bulharské vzdělání a věda budou brzy mrtvé", říká Evgenij Popov z Bulharské akademie věd. "Je škoda, že ti, co jsou u moci, o problémech vědí, ale nic s tím nedělají", dodal. Mladí vědci zvedli své hlasy v souvislosti se stávkou učitelů a jsou ochotni se k ní připojit.
 • Bulharsko navrhlo seznam 23 území, které budou zahrnuty mezi chráněné oblasti podle programu EU Natura 2000. Vlastníci pozemků v této oblasti, kde budou zavedena omezení, dostanou kompenzace.
 • Bývalý bulharský car navrhuje na kandidátku sofijské primátorky Antonii Parvanovou, bývalou europoslankyni. Její protikandidátkou bude i Juliana Dončeva nominovaná stranou Novoto Vreme a hnutím Georgiovden. Z kandidátů jim budou stát naproti Bojko Borisov, pravicový bankéř Martin Zaimov, bývalý šéf tajné služby Brigo Asparuchov (za socialisty) a bývalý trenér basketbalového týmu Konstantin "Titi" Papazov.
 • Volební komise registruje pro komunální volby 71 stran, 13 jich odmítla - z nich 9 podalo stížnost k soudu. Uspěla pouze jedna.
 • Na hranicích s Tureckem v Kapitan Andreevo zabavila policie 54 kg heroinu v ceně 2,5 mil. BGN. Řidič měl holandskou poznávací značku, vůz řídil příslušník turecké národnosti. Minulý měsíc zabavili bulharští celníci 291 kg heroinu na hranicích s Tureckem v malko Tarnovo, Lesovo a Kapitan Andreevo.
 • Mark Knopfler ze skupiny Dire Straits vystoupí v Národním paláci kultury na akci Arena Music 11. 6. 2008.
 • Christo Stoičkov otevře koncem září v nejdražší části Barcelony piano bar. To mu nebude nijak bránit v jeho činnosti ve fotbalovém klubu Celta.
 • 15letá bulharská modelka Emili Marjanova vyhrála mezinárodní Miss Teen v Dominikánské republice. Kromě hlavní ceny vyhrála i cenu Krásná tvář a Tradiční oděv. POrazila tak 90 soupěřek z celého světa ve věku od 15 do 17 let. Tato soutěž nebyla její první vystoupení, předváděla již na více molech v posledních šesti měsících.
 • Bulharsko vyhrálo nad Belgií ve volejbalovém evropském šampionátu v Moskvě 3:1 na sety. Na semifinále se však nedostalo.
 • Další sofijská ulice - Graf Ignatiev bude od 15. 9. 2007 pěší zónou. Budou zde projíždět pouze tramvaje, žádná jiná vozidla. Ulice spojí třídu Vitoša a Pirotska.
 • Bulharská horská služba zachránila 18 turistů v Trojanu. Hledal je několik hodin. Ačkoli ztracená skupina záchranáře nevolala, poté, co se po opuštění své chaty nedostavila na místo určení, po zhoršení počasí, byly eskortováni. V pohoří Stara Planina napadlo až 15 cm sněhu.

8. 9. 2007:

 • Na rozloučení se zesnulým operním pěvcem Pavarottim v Modeně zazpívala vedle pěvce Andrea Bocelli bulharská operní diva Raina Kabaivanska.
 • Díky Britům kvete v Bulharsku dentální turistika - ceny jsou tu 7x nižší než u nich doma a kvalita na vysoké úrovni.
 • V Sofii vyroste do roku 2010 40patrový mrakodrap 180 m vysoký. Bude stát v nové části metropole - v Europarku. Jeho cena se odhaduje na 500 mil. €, navrhuje ho německá firma. Stavět se má začít už tento podzim.
 • Poptávku Britů po letních rezidencích na bulharském černomořském pobřeží vytlačuje poptávka Rusů, Bělorusů, Kazachů a Rumunů.
 • Nemovitosti v Bulharsku vlastní 40.000 Britů, napsal britský list Independent.
 • 15. 9., první školní den, se chystají bulharští učitelé stávkovat. Požadují lepší platy a podmínky pro sebe i žáky.
 • Bulharsko odepsalo dluh Libye ve výši 56,6 mil. USD.
 • Sultán Ománu Qaboos bin Said al-Said daroval Bulharsku 300.000 USD na nákup vozidel používaných při přírodních katastrofách.
 • Fotbalová legenda Jordan Lečkov bude kandidovat v další volební období opět jako starosta Slivenu. Obdržel již podporu pravicových stran.
 • Vláda chystá od října zvýšení důchodů o 10%, po 1. 7. (také o 10%) je to letos podruhé. Připravuje také zvýšení pojistného na sociální zabezpečení o 3% a příspěvku na nezaměstnanost, naopak snížit by se měly daně. Průměrný důchod bude tak po obou zvýšeních 183,84 BGN (necelých 94 €).
 • Záchranáři převezli do nemocnice v Bansku 65letého turistu, který slézal hory u Rybného jezera v Pirinu. Teploty náhle prudce klesly a bulharský horolezec málem umrznul.
 • Univerzita v Cambridge bude školit zdravotní sestry v Bulharsku. K tomu v zemi otevře svou pobočku, ročně vyškolí 500 studentů.
 • Orientaci turistům v Sofii vylepší nové nápisy v latince. Bojko Borisov o tom podepsal smlouvu s ministrem státní administrativy Nikolajem Vasilevem. Všechny nápisy v metropoli nyní budu jak v azbuce, tak v latince.

1. 9. 2007:

 • Podíl mobilních operátorů na bulharském komunikačním trhu činí 59,3%, hodnotu má 1,55 mld. €.
 • Slovenské elektrárně koupily za 85,1 mil. € 100% podíl v elektrárně v Ruse.
 • Velvyslanec USA v Bulharsku přijal některé mediky na audienci.
 • Vláda odsouhlasila minimální mzdu ve výši 220 leva, rovnou daň 10% a růst HDP 6% jako program pro léta 2008-2010. DPH bude 20%. 1. 7. a 1. 10. se zvýší penze a platy státních zaměstnanců o 10%. Daně z cigaret a paliv se od příštího roku začnou zvyšovat tak, aby dosáhly úrovně EU.
 • Více než 100 eko-aktivistů protestovalo v Sofii proti výstavbě zimního komplexu v Rile.
 • Zahraniční turisté zaplatili za zdravotnické služby na bulharském pobřeží 6x vyšší sumy než domácí. A to i přesto, že se příčí zákonu z roku 2005. Ti, kterých se to týká, by se mohli stěžovat u Evropského komisaře pro práva spotřebitelů. Této komisi šéfuje právě Bulharka Meglena Kuneva.
 • Bulharsko potvrdilo, že nezruší víza pro Makedonce, zavedená na počátku t.r. po vstupu do EU. Od 1. 1. 2007 bylo vydáno přes 50.000 víz pro Makedonce.
 • Bulharsko si připomnělo 130. výročí památné bitvy na hoře Šipka, jedné z rozhodujících v rusko-turecké válce, která vedla k osvobození země od 500-leté nadvlády. Na horu Šipka přišly stovky lidí. Připomínalo se, že bitva měla evropské rozměry, ovlivnila její historii - připomněl prezident Parvanov.
 • Bulharsko se připojilo k protikuřácké kampani. Podle statistiky kouří v zemi 49% mužů a 29% žen. Kampaň je zaměřená zejména na mladé ve věku 15-25 let, mezi nimiž je procento kuřáků neobvykle vysoké. Vláda schválila zvýšení daně z cigaret o 50% příští rok a o 50% v roce 2009.
 • Průzkum ukázal šokující informaci: mladí Bulhaři nemají rádi knihy. Třetina mladých do 19 let neví, co je druhá mocnina, 40% nikdy neslyšelo o Charlesi Darwinovi a 20% neví, co je konstanta "pí". Dějiny a zeměpis nejsou také jejich silná stránka, 60% si myslí, že ve 2. světové válce bojovaly USA proti Rusku a 30% nemohou na mapě najít Andorru. Romského homosexuálního zpěváka Azise znali téměř všichni. 40% respondentů považuje čtení knih za ztrátu času. Kvalita života mladých se zlepšuje: 85% z nich má mobilní telefon, 40% doma počítač, přístup ke vzdělání je snadný. Mezi mládeží stále narůstá podíl romské části a pokud jde o menšiny, během pouhých 25 let budou tvořit polovinu celé mládeže, píší novinite. 
 • Konec srpna proběhl v Bulharsku ve znamení teplot kolem 40 stupňů Celsia.
 • Harvard uznal bulharský objev 3 nových asteroidů. Minulý týden je zaznamenali Bulhaři ze sofijské univerzity. Asteroidy jsou umístěny v pásmu Capricorna a jmenují se 2007 PN28, 2007 PQ2 and 2007 QD2. Jsou mezi prstenci Marse a Jupitera. Objevili je E. Michajlova, Ch. Kaldiev, Filip Fratev a Javor Šopov.

25. 8. 2007:

 • Bulharští Romové válčí se skinheady (Lidovky.cz 25. 8. 2007)
 • Rozpočtový přebytek činí za první pololetí roku 2007 sumu 2,16 mld. leva, vloni ve stejné době to bylo 1,41 mld. leva. Přestože má Bulharsko jednu z nejrestriktivnějších politik v Evropě, Mezinárodní měnový fond po něm žádá o vytvoření ještě vyššího přebytku v letošním roce.
 • V druhém čtvrtletí t.r. bylo vydáno v Bulharsku 4660 stavebních povolení. Nejvíce ve Varně, Burgasu, Plovdivu a Sofii.
 • Mobilní operátoři v jihovýchodní Evropě, včetně Bulharska (M-tel) pomohly rakouskému Telekomu Austria vyrovnat se s jeho ztrátami v první půlce roku.
 • Bulharská privatizační agentura oznámila, že o koupi 70% podílu Námořní a navigační společnosti Navibulgar má zájem 23 společností. Vítěz tendru bude znám v druhém čtvrtletí 2008.
 • Bulgaria Air začne do konce roku létat pravidelně do Istanbulu, Skopje a Bělehradu.
 • 28. 10. 2007 se budou konat komunální volby. Budu stát 18,5 mil. leva.
 • V den začátku akademického roku 1. 10. 2007 zůstane sofijská univerzita zavřena na protest proti podfinancování a frašku s majetkem v Balčiku. Tam jde o palác a botanickou zahradu, které se staly majetkem ministerství kultury.  
 • Bulharsko je nejvíce islámskou zemí v EU, napsal Financial Times. Vyznavačů tohoto náboženství tu žije rovný milion, sedmina celé populace. V celé Evropě je jich pak 3-4% z 493 mil. obyvatel. Obavy ze zahlcení Evropy muslimy jsou proto neopodstatněné.
 • Tři bulharští studenti vyhráli na 19. Mezinárodní olympiádě v informatice v Záhřebu 2 zlaté (Iskren Černev a Rostoslav Rumenov) a 1 stříbrnou medaili (Emil Ibrišimov). Soutěže se zúčastnilo 77 zemí světa, Bulharsko skončilo celkově 6. Testují se algoritmy, analýza problému, návrh algoritmu k řešení, datová struktura a programování.
 • Bulharská turistická asociace BABTI prodloužila do konce měsíce uzávěrku přihlášek pro nominace na bulharský nejautentičtější národní symbol. Soutěží se v 3 kategoriích: přírodní památky, historické a kulturní dědictví a jídlo a pití. Asociace říká, že chce propagovat některý z výsledků bulharské tvořivosti, a to takový, na který jsou Bulhaři patřičně hrdí - něco jako Louver, Stonehenge, tango, siesta nebo matrjoška. Hlasování začne příští měsíc - přes internet nebo poštou (zdarma) a skončí na Štědrý den, výsledky budou oznámeny v lednu 2008. Vítězné symboly budou pak součástí státní reklamní kampaně. Nominováni jsou Kaliakra, hora Musala, Sedm rilských jezer, Perperikon, pevnost Carevec, azbuka, rakija, melnická vína, banica, lukanka. Více na www.infobulgaria.info.
 • 19. - 21. 8. 2007 proběhla u 7 rilských jezer opět tradiční oslava příchodu nového roku stověk příznivců hnutí Petra Danova z celého světa.
 • SPORT: Bulharský plavec Petr Stojčev uplaval nový rekord přes kanál La Manche - 57 minut a 50 sekund. je to o 6 minut rychleji než dosavadní držitel rekordu Christof Wandratsch. Stojčev vyhrál již sedmkrát na Světové mistrovství Open Water.

18. 8. 2007:

 • Bulharská loďařská společnost Bulyard postaví pro státní Námořní a navigační společnost 3 lodě za 88,5 mil. €. všechny lodě jsou nákladní, dvě z lodí mají kapacitu 55.500 tun a budou dostaveny do roku 2011. Třetí za 21.000 € má tonáž 21.000 t a bude postavena v roce 2009.
 • Nezaměstnanost klesla v červenci na 7,25%.
 • Zahraniční investice do Bulharska za první pololetí t.r. opět stouply (o 4,8%) a dosáhly 2,11 mld. €. Investice do nemovitostí lákají díky teplému klimatu, mořskému pobřeží a zimním střediskům. Vloni cizinci utratili za bulharské nemovitosti přes 1 mld. € a letos rekord zřejmě překonají. Investice do průmyslu za stejné období klesly o 70%, naopak velmi vzrostly v jiných oblastech - ve stavebnictví (55%), ve finančních službách (42%), do transportu a logistiky činily investice 138 mil. €.
 • Nemovitosti kupují v Bulharsku nejvíce Rakušané, Lucemburčané a Španělé.
 • V červenci prošlo letištními halami ve Varně (355.000) a Burgasu (565.000) celkem 920.000 pasažérů.
 • Deutsche Welle upozorňují s ohledem na nárůst turistického ruchu na bulharském pobřeží, že by se Bulharsko nemělo dopustit stejných chyb jako Španělsko (pozn.aut.stránek: Na španělském pobřeží je místy vidět místa přecpaná šedými paneláky, jaké se snad u nás v ČR ani nevidí a do příjemné dovolenkové atmosféry mají tato místa hodně daleko a působí dost odpudivě). Na bulharském pobřeží nyní narůstá počet velkokapacitních hotelů, ale část lůžek zůstává v sezóně neobsazených. Za slabiny černomořského pobřeží považují nedostatek kvalifikovaných sil, neobsazená lůžka a nutnost udat státem směr, kterým se nyní tato oblast ubírá a zvolit správnou koncepci.
 • Sofijská nemocnice Pirogov má nového ředitele. V konkurzu tuto pozici vyhrál dr. Dimitar Radevonski. Bývalý ředitel byl odvolán poté, co zaměstnanci nemocnice měsíc stávkovali za vyšší platy, za změnu statutu nemocnice a za jeho odvolání.
 • Studie Evropské banky pro obnovu a rozvoj a Světové banky ukázala, že Bulhaři jsou 17 let po převratu nespokojeni se životem. Tento sentiment pociťují zejména lidé staršího věku a s nižšími příjmy. Převládá všeobecný názor že politická a ekonomická situace je horší, než v dobách komunismu. Dokonce i ve skupině osob s vyššími příjmy (roční příjem na hlavu nad 4.000 USD) v to věří polovina respondentů. V nízkopříjmové skupině (roční příjmy na osobu do 2.000 USD) 4/5 respondentů říká, že ekonomická situace je horší než před rokem 1989. přesto 40% dotázaných věří, že děti budou mít lepší život. Podpora demokracie a tržní ekonomiky je pevně spjata s věkem a příjmy, nejvíc je podporují mladí s vyššími příjmy. I tak považují jen 2/5 demokracii za nejlepší politický systém a 1/3 tržní ekonomiku za nejlepší hospodářský systém. Úroveň korupce a nedůvěra jsou prý horší než dřív, přičemž 4/5 respondentů sdělila, že nyní je víc korupce než po převratu. Nejvíce zkorumpované veřejné instituce jsou ve zdravotnictví, dopravní policie a občanské soudy. nejvíc lidí důvěřuje armádě, prezidentovi a policii, zato parlament a politické strany se těší nejmenší důvěře. I přes bankovní krizi, která otřásla zemí před 10 lety, nevěří bankám a finančním službám jen 2/5 osob. Dotazováno bylo 1000 BUlharů. Stejný průzkum dělala EBOR v 29 zemích včetně bývalého Sovětského svazu a Mongolska.
   
 • Prezident Parvanov jmenoval stálého zástupce Bulharska v EU. Je jím Bojko Kocev, který zastával doposud funkci náměstka ministra vnitra. Nyní bude hájit země v tomto uskupení.Ve vládě Simeona Sakskoburggotského byl náměstkem ministra zahraničí. Prezident jmenoval i zástupce do OSN - je jím Rajko Rajčev, šéf kabinetu ministra zahraničí.
 • Týdeník Economist zhodnotil členství Bulharska v EU jako období líbánek. V zemi se staví naplno od Černého moře až do Sofie, ekonomický růst je na letos predikován na více než 6%. Podotkl však také, že bulharští farmáři stále čekají na šeky z Bruselu. Kladně vyhodnotil propuštění zdravotnic z libyjského vězení a poukázal i na spolupráci prezidenta s tajnými službami.
 • 58letý Bulhar z vesnice Plazovec zastřelil ve čtvrtek svého souseda a pak sebe. Policie našla dopis, ve kterém vrah vysvětlil důvody svého jednání. jeho obsah však zatím nebyl zveřejněn. Mezi zastřelenými sousedy existovaly dlouho četné hádky o každodenních věcech. Použitá zbraň byla domácí výroby. Případ se vyšetřuje.
 • Pytel s odpadky byl důvodem k další sousedské vraždě. 61letý muž zastřelil ženu a jejího syna, sousedi se poslední dva roky hodně hádali. Vrah byl ihned zatčen. Přiznal se k činu. Zbraň byla domácí výroby. Vrah jednal pod vlivem alkoholu. Už byl obviněn z vraždy.
 • Ivan Suvanjieff, rockový zpěvák, malíř, mírový aktivista a syn bulharského imigranta byl nominován na Nobelovu cenu míru za rok 2008.
 • Bulharští archeologové objevili největší starověkou zásobárnu vody na Balkáně. A to v Perperikonu. To dokazuje, že Perperikon byl hustě osídlen. Vodní nádrž byla 12 m dlouhá, 6 m široká a 6 m hluboká. Kapacitu měla 432.000 litrů. Minulý měsíc prof. Ovčarov objevil keramické figuríny kobry, dračí hlavy a trůnu se vztyčeným falem. Perperikon byl osídlen 5000 let před Kristem, blízký Orfeův Tatul 6000 let př.n.l. Je starší než pyramidy v Gíze.
 • Ve čtvrtek archeologové objevili v hrobě ženy ze středověku korunu ze zlata a stříbra a zlatem vyšívané jemné látky, bronzové náušnice a prsten. V pevnosti Kaliakra, která kvetla v 12. -. 15. století, prováděla se svým týmem průzkum Bonnie Petrunova z Bulharské akademie věd .
 • 11letá  Teodora Gančeva z Varny vyhrála 1. cenu na mezinárodním hudebním festivalu Tineretii v Rumunsku. Soutěž se konala 9. - 13. 8. 2007 v Costinesti a účastnilo se jí 35 zástupců z Rumunska, Bulharska, Německa, Ukrajiny a Moldávie. Vítězka zazpívala píseň Věřím si a vyhrála 3000 € a skútr. 

11. 8. 2007:

 • Bulharský zaměstnanec v Nigérii, unesený 8. 7., byl propuštěn. Nebyl mučen, byl držen ve stanu z palmových listů, měl TV a DVD. Do Nigérie se vrátí, pracuje tam už 14 let. Únos se týkal i jiných osob a směřoval proti ropné společnosti.
 • Xerox Europe plánuje umístit některé své aktivity do Bulharska. Po IBM je to další podobný krok k outsourcingu.
 • Investoři, mezi kterými jsou legendární fotbalista Christo Stoičkov a podnikatel Valentin Zlatev, budují nový velký komplex na svazích Snežanky v Rodopech. Blízko Smoljanského jezera bude stát 9 hotelů a apartmánových komplexů. Středisko tak bude konkurovat Pamporovu. Investoři slibují, že oblast nebude přestavěná a za povinnost mají zbudovat i aleje a parky.
 • Od 6. 11. 2007 bude létat EasyJet pravidelnou linku 3y týdne ze Sofie do Londýna - Gatwicku.
 •  Díky dlouhodobému suchu v Bulharsku podraží chléb a obilí.
 • Politikům věří v Bulharsku jen 8% obyvatel (průměr EU je 14).
 • Po povodních v městě Car Kalojan v severním Bulharsku bylo nalezeno 7 mrtvých těl, jedno dětské. V oblasti se šíří díky horku i infekce.
 • Bulharské občanské sdružení, které si dalo jméno po zavražděné ruské novinářce Anna Politkovskaja, žádá rezignaci prezidenta Parvanova. Důvodem je jeho někdejší spolupráce s tajnou službou.
 • Osvobozené bulharské sestry děkuji synovi libyjského vůdce za to, že řekl pravdu o tom, jak byly mučeny.
 • Bulharsko požádá EU o povolení dovozu obilí bez cla.
 • Světový šampión v krasobruslení Maxim Stavijski měl v neděli nehodu, při které usmrtil jednoho muže (24) a jedna dívka (18) ležela v komatu, z toho se poději dostala a je mimo nebezpečí smrti. Řídil pod vlivem alkoholu. nehoda se stala mezi na trase Carevo - Sozopol. Paradoxně právě Maxim Stavijski a jeho partnerka v životě i na ledě Albena Denkova byli propagátory při akci "Jsi opilý - vystup z auta - chceme dojet živí".
 • Palestinský lékař Ashraf al-Hadjudj, který byl vězněn 8 let s bulharskými zdravotními sestrami, se po příjezdu do Bulharska seznámil s Olyou, kterou požádal tento týden o ruku.
 • MTV odvysílá píseň Touch 19leté Bulharky Vessy. Ta se již zúčastnila mnoha soutěží a obdržela mnohé ceny.

4. 8. 2007:

 • Libye koupila od Francouzů zbraně. Více v sekci Co se píše o BG.
 • Izraelský investor Cinema City a Ocif Group plánují v Bulharsku třetí nákupní centrum. Má stát v Ruse. První je v Sofii a druhé v Plovdivu.
 • V roce 2008 chce Bulharsko zavést rovnou daň 10% a přilákat tak investory. Současně chce zrušit různé úlevy.
 • Komunální volby se budou konat 28. 10. 2007.
 • Ekologičtí aktivisti protestují proti stavbám v pobřežní oblasti Irakli.
 • Všech 6 členů týmu, který reprezentoval Bulharsko na mezinárodní matematické olympiádě, se vrátilo z vietnamské Hanoje s medailemi. 2 medaile byly zlaté a 2 stříbrné.Celkově Bulharsko skončilo mezi 93 zeměmi jako 10-11. s Taiwanem.
 • V Národním historickém muzeu v Sofii jsou vystaveny mince z doby římské.

28. 7. 2007:

 • V médiích se objevil další skandál o prodeji dětí do ciziny. Ze světových pouze bulharská média však uvádějí, že se prodejem zabývají ve skutečnosti výhradně Cikáni (bulharština výraz Rom údajně nezná). O prodeji dětí ve Varně natočila pořad britská BBC. Reportérka se vydávala za potencionálního kupce a vše natočila a získala tak přímé důkazy. Na jejich základě byl zatčen Hasan Ahmed Hasan, který si nechal říkat Harry.
 • Bulharsko zachvátily požáry. Stále jej sužují vedra, která pokračují. V oblasti Čepelare se museli někteří obyvatelé kvůli požárům vystěhovat.
 • Parlament změnil volební zákon tak, aby cizinci (jsou to zejména Turci, kteří opustili Bulharsko v 80. letech, ale stále mají jeho občanství), kteří přijíždí do Bulharska pouze volit, museli splnit podmínku předchozího pobytu aspoň v délce 10 měsíců. Komunální volby se mají konat na podzim.
 • Ve čtvrtek přísahali historicky první členové soudních porot, bylo jich 274 a je jim od 22 do 72 let. Nový zákon zavedl porotce minulý týden a jejich mandát trvá do roku 2012.

Mimořádné zprávy 24. 7. 2007:

 Dnes byly propuštěni bulharští zdravotníci a odletěli francouzským letadlem do Sofie. Více najdete v sekci Co se píše o BG.

 21. 7. 2007:

 • V první polovině roku vzrostl prodej piva o 16%. Může za to teplé počasí. Nejvíce se prodává Zagorka, Kamenica a Carlsberg.
 • Prezident Parvanov spolupracoval s tajnou služnou pod přezdívkou Goce. Část jeho spisu, která by více objasnila, chybí. Spolupráci zahájil v roce 1989.
 • Parlament schválil zákon o změně soudního systému. Například se zpřísní požadavky na soudce nejvyšších soudů, kteří budou muset mít praxi na nižších soudech aspoň 12 let.
 • Vláda ohlásila 10%ní zvýšení platů státních zaměstnanců.
 • Parlament potvrdil, že Strandža nadále zůstane národním parkem a nebude se na jejím území moci stavět.
 • Prezident USA Bush napsal premiérovi Bulharska vlastnoručně dopis s poděkováním za přijetí při jeho návštěvě Evropy. Při návštěvě 11.6. si vyměnili oba státníci dary. Stanišev, známý jako fanoušek motorek a rockové hudby, dostal jako koženou bundu v barvách vlajek USA a Bulharska. Bush si odvezl zlatem pokovanou kopii nádoby patřícího mezi artefakty zlatého pokladu z Panagjurište.
 • 13letý Ukrajinec na vodním skútru narazil v moři u břehu střediska Sveti Vlas do 16leté Bělorusky. Ta byla odvezena v kritickém stavu do nemocnice. Vloni se zabil na vodním skútru jeden irský teenager, když narazil do jiného skútru na Zlatých píscích.
 • Trest odnětí svobody na 10 let a odnětí řidičského průkazu na 15 let uložil odvolací soud řidiči kamionu Sinanovi Alievovi, který 7. 12. 2006 usmrtil při autonehodě, kterou způsobil u města Biala, 18 osob.
 • Fenoménem tohoto roku na bulharském pobřeží je alkoholová turistika. Mladíci zejména ze západní Evropy přináší perné chvíle bulharským zdravotníkům, kteří je zachraňují z otravy alkoholem, ne vždy však úspěšně. Jednou z obětí nerozvážné zábavy byl i 18letý Dán, kterým následkům nadměrné konzumace tequily, vodky a piva podlehl.
 • Teploty dosahovaly tento týden až ke 41,2 st.C.
 • Prof. Kitov, který objevil 14 hrobek u Topolčane a Kalojanovo u Slivenu, nalezl zlatý thrácký prsten s nápisem Zachránce Asie a dále zlatou masku, starou přes 4000 let a stříbrný rhyton.   

Překlady zpráv dělalo Sdružení pro Bulharsko, zdroj http://www.bgr.cz:80/cosedejevbg.htm