Bulharsko - popis destinací a hotely

Bulharsko patří již odedávna k tradičním a oblíbeným cílům dovolených pro mnoho českých turistů. Za tu dobu se ale v Bulharsku mnohé změnilo. Hlavními výhodami Bulharska jsou velká cenová dostupnost jak ubytování tak cen např. v restauracích, ale také tradiční pohostinnost bulharů a příjemné písečné pláže.

Bulharsko je velmi vhodné a doporučované také pro rodiny s dětmi - moře má totiž většinou postupný sklon dna a téměř všechny pláže v Bulharsku jsou písečné. Černé moře je většinou spíše klidné bez velkých vln a také teplota moře v létě bývá příjemná.

Ve většině turistických středisek se také podařilo obnovit či zcela vybudovat potřebnou moderní infrastrukturu. Vyrostlo zde také mnoho zcela nových a kvalitních hotelů přímo u moře a písečných pláží.

Ceny ale zůstávají stále velmi příjemné a dostupné, což je skvělé. Na jihu Bulharska najdete také méně navštěvovaná a zachovalá místa s mnohdy krásnou a nedotčenou přírodou. Tyto destinace jsou skvělé spíše pro klidnější dovolenou, nenajdete tam totiž tolik barů a dalších zábavních podniků.

Následuje popis jednotlivých oblastí Bulharska od severu až k jihu.

Albena

Leží v severní části Bulharska. Hotely a vily jsou v Albeně většinou přímo u pláže, která je až 100 metrů široká a 7 kilometrů dlouhá s nádherným bílým pískem. Dno se zde velmi pozvolna svažuje do hloubky a proto je tato destinace velmi vhodná i pro rodiny s dětmi. Budovy hotelů jsou také většinou obklopeny parkem a zelení. Moře je zde čisté a klimatické podmínky mírné. Na plážích jsou kromě bazénů také skluzavky, půjčovny lehátek a slunečníků a také půjčovny dalších sportovních potřeb. Velmi dobře je zde zajištěna také obchodní síť - v místě najdete mnoho restaurací, stánků s občerstvením nebo různých obchůdků. Nacházejí se zde také bary a stylové zábavní podniky. Cesta z letiště ve městě Varna až do centra Albeny trvá jen necelou hodinku.

Kranevo

Původně to byla malá bulharská přímořská vesnička, ale dnes je to spíše centrum turistického ruchu. Kranevo leží mezi Albenou a Zlatými písky. Do blízké Albeny se dá dojít po písečné pláži pěšky. Kranevo je vyhlášené svými jedinečnými restauracemi, které nabízejí mnoho vyhlášených bulharských tradičních jídel a za vaši pozornost jistě stojí také obchůdky, nabízející různé drobné zboží od místních výrobců. Vzácné a chráněné stromy pak uvidíte v přírodní rezervaci, která leží právě mezi Kranevem a Albenou.

Zlaté písky

Leží severně od bulharské Varny ve vzdálenosti cca 17 km. Zdejší pláž, dlouhá necelé 4 km, je řazena k těm nejlepším a také nejproslulejším v celém Bulharsku. Ve svahu nad pláží, v přírodním parku, jsou pak umístěny hotely a další ubytování. Jde o nejrozvinutější středisko v celém Bulharsku, které nabízí kvalitní a rozsáhlé služby včetně bohaté večerní zábavy a také nočního života. Na pláži najdete sprchy, bazény a půjčovny slunečníků a sportovních potřeb. Dále zde jsou tenisové kurty, minigolf, různá hřiště a také vyhlášený aquapark. Velkou výhodou je, že všechny bazény podél pláží je možné využívat bezplatně. Pokud se chcete projít, skvělou příležitostí je pobřežní promenáda. Pro pozdní odpoledne a večer po koupání v moři jsou připraveny stylové podniky s chutnými specialitami bulharské kuchyně i s folklórním programem. Celý areál má parkovou úpravu, což jej činí ideálním pro odpočinek nebo třeba pro zábavu. Transfer z letiště na Zlaté písky trvá pouhých cca 30 minut. Zlaté písky jsou tedy vhodnější pro lidi hledající kromě koupání také hodně zábavy a nevadí jim větší koncentrace turistů.

Lázně Sv. Konstantin

Jsou jedním z nejstarších bulharských rekreačních středisek. Leží asi 10 km severně od Varny a 7 km jižně od Zlatých písků v původním přírodním parku se vzácnými stromy. Zátoky lemují příjemné písčité pláže, oddělené od sebe kameny. Velkou výhodou lázní je přírodní minerální pramen, jehož voda o teplotě 46°C vtéká do bazénu.Lázeňskou atmosféru doplňují sportovní hřiště, kurty, bazény a letní kino. Často se pořádají také programy folklorního rázu ve stylových podnicích. Mnoho hotelových areálů v tomto středisku prošlo v posledních letech rekonstrukcemi a bylo také doplněno řadou bazénů a zahrad. Výhodou Lázní Sv. Konstantina je blízkost metropole Varny a možnost kombinovat pobyt u moře s lázeňskou relaxací nebo terapií. Spojení s dalšími letovisky v okolí a Varnou je zajištěno místními autobusy. Cesta z letiště trvá asi 20 minut.

Obzor

Je přímořské městečko v centru Černomoří a ležící v těsné blízkosti pohoří Stará planina. Na kopcích můžete vidět zbytky římských hradeb a také zříceninu hradu Kozjak, který nechal postavit v polovině 14. století kníže jménem Dobrotica. V blízkosti letoviska pak ještě leží rozvaliny římského Jupiterova chrámu. U tohoto letoviska ale hlavně leží nádherná a oblíbená 7 kilometrů dlouhá pláž. V menším centru s řadou uliček pak najdete mnoho útulných restaurací, kaváren a také obchůdků. Toto letovisko je velmi oblíbené díky své ideální poloze a také příznivým klimatickým podmínkám. Další výhodou je také výborná cenová dostupnost v místě. Transfer z letiště Varna trvá cca 90 minut.

Elenite

Leží asi 10 km severně od Slunečného pobřeží a je to původně neobydlené místo v krásném zálivu na úpatí pohoří Stará planina. V minulých letech zde vyrostl hotelový klub Elenite s krásnou 800 metrů dlouhou písečnou pláží. Do Elenite je dobré autobusové spojení se Slunečným pobřežím a Nesebarem a lze využít také loď vyplouvající z areálu. Cesta z letiště do Elenite trvá přibližně 60 minut.

Slunečné pobřeží

Je největším rekreačně-turistickým komplexem Bulharska. Leží 40 km severně od Burgasu a asi 5 km od Nesebaru. Pláž je zde až 200 m široká a zvolna se svažuje do moře - což je vhodné zejména pro rodiny s dětmi nebo také pro starší lidi. Délka pláže je skoro 8 km. Na plážích najdete sprchy, skluzavky, půjčovny slunečníků, sportovních potřeb a lehátek. Hotely jsou umístěny hned podél pláže a v krásném parku za ní. Kousek od Slunečného pobřeží se nachází město Nesebar, do kterého je možné se vypravit. Večery pak můžete trávit ve stylových podnicích nebo na diskotékách. I na Slunečném pobřeží se postupně dobudovává infrastruktura služeb - zejména bazény, aquapark, ale probíhají také rekonstrukce a modernizace hotelových služeb a pokojů. V komplexu je zajištěna doprava minivláčkem, pravidelné autobusové linky pak spojují středisko s Nesebarem, Elenite, Burgasem a Varnou. Je možné také podniknout výlet do Istanbulu. Transfer z letiště Burgas trvá 45 minut.

Nesebar

Nachází se na malém skalnatém poloostrově spojeném s pevninou úzkou šíjí a je vzdálen cca 5 km jižně od Slunečného pobřeží a 35 km severně od Burgasu. Uličky jsou zde úzké a dlážděné kameny, nad nimi pak vyčnívají dvouposchoďové dřevěné domky. Dále zde uvidíte starobylé kostely zdobené keramikou, opevnění s pnoucí se vinnou révou a fíkovníky. Toto až muzejní město si uchovalo řadu památek a je dokonce zapsáno také do seznamu světových kulturních památek UNESCO. Původní osada zde byla založena dokonce již v šestém století před naším letopočtem dórskými Řeky. Nová čtvrť Nesebaru pak vyrostla na pevnině podél písečné pláže, necelé 2 km od historické části města. V Nesebaru najdete malé obchody, tržiště, hospůdky a přístaviště rybářských a výletních lodí. Nově zde také vznikla panoramatická cesta, která vede od pláže Slunečného pobřeží a spojuje nový a starý Nesebar. Můžete využít také minivláček, který zde jezdí. Mezi Nesebarem s Slunečným pobřežím jezdí časté pravidelné autobusové spojení. Cesta z letiště Burgas do Nesebaru trvá 40 minut.

Pomorie

Přibližně mezi Burgasem a Slunečným pobřežím leží na podlouhlém poloostrově Pomorie. To je známé hlavně svým léčivým bahnem a největším léčebným ústavem svého druhu na Balkánském poloostrově. Léčebné účinky má také přírodní železitý písek hnědé barvy na místních plážích. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, gynekologické nemoci, ischias, nervová onemocnění a stavy po operacích, ale v posledních létech úspěšně i lupénka pomocí lugy (což je výtažek z mořských řas, bahna a mořské vody). Pomorie je ale také známé pěstováním vína, výrobou koňaků Slančev brjag a Pomorie a nebo také známé pomorijské rakie. V blízkých solivarech se také z mořské vody vyrábí sůl. Autobusové spojení je zajištěno se Slunečným pobřežím a Burgasem. Transer z letiště trvá cca 35 minut.

Černomorec

Je malebná turistická přímořská vesnička vzálená kousek od Sozopolu ležící na krásném poloostrově. Středisko je oblíbené pro svou hezkou písečnou pláž. V centru vesničky najdete řadu restaurací, mnohdy lákajících české turisty jídelníčky a cedulemi v češtině. Někteří hoteliéři a restauratéři také umí česky. Večer je možné vyrazit na příjemnou procházku po vesnici, kde také najdete řadu obchůdků a kaváren. Mnoho turistů také vyráží na výlet do blízkého Sozopolu. Cesta z letiště sem trvá cca 50 minut.

Sozopol

Toto starobylé městečko leží na jižním černomořském pobřeží ve vzdálenosti asi 30 km jižně od Burgasu. Původní osada zde byla založena již kolem roku 610 před naším letopočtem. Charakteristické jsou zdejší křivolaké uličky, lemované typickými podezděnými dřevěnými domy, podobné stavbám v Nesebaru. V Sozopolu ale najdete také pěkné písečné pláže nebo třeba rybářský přístav. Ze Sozopolu je docela dobré autobusové spojení s Burgasem a dalšími místy v okolí, takže můžete snadno jet na výlet. Transfer z letiště trvá přibližně 45 minut.

Kavaci

Jedná se o kemp, který se rozkládá v klidné zátoce 3 km jižně od Sozopolu v listnatém lesíku. V kempu jsou dřevěné chatky, místa pro stany, bungalovy, ale také hotel. Najdete zde restaurace, občerstvení, denní i noční bar, prodejnu potravin a suvenýrů. Autobusové spojení je zde dobré hlavně se Sozopolem. Přesun z letiště do Kavaci trvá cca 50 minut.

Primorsko

Kdysi to bývala pouze rybářská vesnička, která se ale později rozrostla ve známé turistické centrum. Leží na poloostrově Kjuprija, v podhůří pohoří Strandža asi 50 km jižně od Burgasu. Ze severu i z jihu přiléhají dvě pláže s jemným pískem, čistou vodou a také s pozvolným vstupem do moře. Na okraji městečka se do moře vlévá řeka Ďavolska. Častým cílem výletů je pak známá a krásná přírodní rezervace řeky Ropotamo, která je vzdálena asi 4 km od Primorska. V samotném městečku pak najdete mnoho restaurací, obchodů a stylových podniků. Další výlety je možné uskutečnit po okolí nebo do Istanbulu. Transfer z letiště Burgas trvá asi 1 hodinu.

Kiten

Leží v těsné blízkosti Primorska, v podhůří listnatého podhůří Strandža, cca 60 km od Burgasu a je to malé, ale přitom velmi oblíbené přímořské městečko. Vyniká zdravým klimatem a také krásnou přírodou - spojením moře a lesa. Kiten je vyhledávaným a stále se rozvíjejícím turistickým centrem. Písečné pláže se do moře svažují pozvolna a jsou lemovány skalnatými zálivy. Právě Kitenský záliv patří k nejkrásnějším místům Černomoří. V přístavu najdete yacht klub a pořádají se zde také školy potápění. V městečku Kiten je celá řada kavárniček, restaurací, barů, místních taveren a obchodů za skvělé ceny. Výlety jsou zde možné po okolí nebo až do Istanbulu. Přesun z letiště Burgas do Kitenu trvá cca 1 hodinu.

Lozenec

Leží až 70 km jižně od Burgasu. Je to přímořská rybářská vesnička na dohled od Kitenu na úpatí pohoří Strandža. Také jako Kiten vyniká čistým vzduchem díky blízkosti moře a lesa. V obci je mnoho obchůdků a restaurací s výbornými cenami. V zálivech pak najdete krásné písečné pláže. K dispozici jsou půjčovny sportovních potřeb jako vodních kol, vodních lyží nebo windsurfingu. Lozenec je také vyhledávaným místem pro své romantické pláže, které nejsou ještě příliš zasaženy cestovním ruchem. Pro vyznavače nudismu jsou zde také malebné zálivy. Snadno dosažitelný je odsud také Istanbul, kam se lze vypravit na výlet. Z letiště v Burgasu jste v Lozenci asi za 75 minut.

Hotely a ubytování Bulharsko

Najděte si ty naprosto nejlepší hotely v Bulharsku, nebo i jiné ubytování za skvělé ceny pro vaši levnou dovolenou v Bulharsku! A prohlédněte si také naše skvělé tipy na různé zajímavé hotely v Bulharsku pro vaši super dovolenou v Bulharsku. U mnoha nabídek je také možné objednat dovolenou rovnou i se stravou a nápoji již v ceně dovolené - oblíbená All Inclusive. Doporučujeme následující zajímavé tipy k dovolené v Bulharsku za skvělé ceny.

Hotel Dorostor

Přímo v centru střediska, pouhých 20 metrů od pláže, najdete hotel Dorostor. Poblíž hotelu je také dostatek restaurací a obchodů. Hotel má vstupní halu s recepcí, lobby bar, restauraci a na recepci je za poplatek k dispozici trezor a nechybí také směnárna. Dvoulůžkové pokoje mají možnost přistýlky a jsou vybaveny televizí, telefonem, koupelnou se sprchou a za příplatek můžete mít na pokoji také lednici. Snídaně i dodatečně dokoupené večeře jsou zde možné bufetovým způsobem v hotelové restauraci. Dále jsou v hotelu Dorostor možné masáže, kulečník a stolní fotbal. Příjemná písečná pláž je zde s pozvolným vstupem do moře.

Hotel Marina Beach

Hotel stojí na zalesněných a travnatých svazích hotelového komplexu klubového typu Djuni Royal Resort a areál je tvořen hotely a vilami postavenými ve stylu moderní a staré bulharské architektury. Hotel Marina beach byl otevřen až v roce 2006 a jedná se tedy o naprostou novinku v nabídce. Hotel leží přímo u pláže a také malého přístavu. Hotel má recepci, směnárnu, výtah, lobby bar, bar u bazénu, restauraci, italskou restauraci a bazén i s dětskou částí. Pokoje jsou v hotelu Marina Beach dvoulůžkové s možností jedné přistýlky. Každý pokoj pak má své vlastní příslušenství, klimatizaci, satelitní televizi, minibar a balkon. Výhodou je zde stravování All-inclusive formou bufetové plné penze, odpoledního občerstvení a neomezené konzumace nealkoholických a alkoholických nápojů místní výroby v době od 11:00 do 23:00. Krásná široká písečná pláž je pak přímo před hotelem pouhých 50 metrů. K dispozici jsou také lehátka s matracemi a slunečníky.

Hotely Lagunas

Moderní hotelový komplex Lagunas se nachází v centru střediska Albena, v blízkosti krásné písečné pláže. V recepci hotelu je možné využít trezor (za úhradu), v hotelu je hotelová restaurace, 2 bazény s dětskou částí, krytý bazén, bary, dětské hřiště, směnárna a obchody. Pokoje jsou standartní dvoulůžkové s možností jedné přistýlky. Vybaveny jsou telefonem, satelitní televizí, koupelnou se sprchou a WC s balkonem. Stravování je zde oblíbenou formou All-inclusive bufetovým způsobem a čeká na vás také uvítací přípitek. Plná penze je bufetovým způsobem, dopolední a odpolední svačina, neomezená konzumace nealkoholických a také místních alkoholických nápojů. Písečná pláž je zde s pozvolným vstupem do moře, takže vhodná i pro rodiny s dětmi a nachází se pouhých asi 50 metrů od hotelu Lagunas.

Hotel Boriana

Tento hotel najdete v Bulharské Albeně, na jižní části střediska přímo na pláži u přírodní rezervace Balta. Hotel je vybaven třemi výtahy, trezorem v recepci, klimatizovanou restaurací, lobby barem a přímo u hotelu je také venkovní bazén s dětskou částí. Dvoulůžkové pokoje s možností přistýlky jsou vybaveny telefonem, satelitní tv, mini barem a vlastním příslušenstvím (sprcha, wc, umyvadlo). Všechny pokoje mají balkon. Stravování je v hotelu Boriana bufetovým způsobem. Ve středisku jsou tenisové kurty, minigolf, diskotéky a různé folklorní programy. Jak už bylo uvedeno výše, přímo před hotelem se nachází písečná pláž s pozvolným vstupem do moře. Tento zájezd je prodáván s leteckou dopravou - takže se do Bulharska dostanete snadno a rychle!

Hotel Kotva

V jižní části střediska v písečných dunách, přímo na rozhraní Slunečného pobřeží a nového Nesebaru leží velmi příjemný hotel Kotva. Do centra Slunečného pobřeží jsou to asi 2 km, do Nesebaru je to pouhých 500 metrů. Hotel je vybaven recepcí, restaurací, barem, posilovnou, k dispozici je ale také internet a mezi oběma pavilony hotelu je pak bazén v příjemné zeleni. Druhý nový velký bazén se skluzavkami najdete za pravým křídlem hotelu. Dvoulůžkové pokoje s možností menší přistýlky jsou vybaveny novým standardním nábytkem, satelitní tv, vlastním příslušenstvím (sprcha, umyvadlo, WC) a menším balkonem s výhledem na bazén nebo do okolí. Pobyt pro dítě je v hotelu Kotva zdarma! Snídaně jsou zde oblíbenou bufetovou formou a můžete si přikoupit také večeře (doporučujeme). Příjemná písečná pláž svažující se zde do moře pozvolna je vzdálená pouhých 100 metrů od hotelu přes písečné duny.

Hotel Casablanca

Kde jinde strávit svou skvělou dovolenou než v hotelu slavného jména Casablanca? Kousek od moře na okraji střediska Obzor je umístěn hotel Casablanca. V hotelu najdete bar, restauraci, bazén a nechybí ani přístup k internetu. Dvoulůžková studia s možností přistýlky (rozkládací křeslo) jsou vybaveny televizí se satelitem, klimatizací, telefonem, vlastním příslušenstvím a je v nich možné vařit. Možnost připojení k internetu je i na pokoji. K dispozici v tomto hotelu  jsou též apartmány pro 4 osoby s obývacím pokojem, kde je rozkládací pohovka s oddělenou ložnicí. Stravování je zde vlastní s možností dokoupení bufetových nebo servírovaných snídaní a večeří. Dále jsou k dispozici dětský klub a dětské hřiště, posilovna, sauna nebo masáže. Oblíbené vodní sporty najdete na pláži a připraveny jsou také různé denní sportovní programy.

Hotel Fregata

Hotel Fregata je nový moderní hotel, který je umístěn ve střední části Kraneva poblíž pláže a asi 3 km od střediska Albena. Hotel je vybaven restaurací, lobby barem, výtahem, směnárnou, konferenčním sálem, barem na střeše hotelu, bazénem, barem u bazénu a také je zde internet. Dvoulůžkové pokoje s možností přistýlky mají telefon, satelitní televizi, minibar, klimatizaci, balkon s výhledem na bazén nebo do okolí a vlastní WC a sprchu. Snídaně jsou zde bufetovým způsobem, můžete si také dokoupit večeře. Co se týče sportu a zábavy, zde si užijete: Posilovna, kulečník, stolní tenis, sauna, masáže, velký bazén - lehátka a slunečníky a bar u bazénu. Na pláži paragliding, pronájem jízdních a nebo speciálních vodních kol, vodních lyží a windsurfing, dále pak diskotéky a řada zábavních podniků. Pláž je pouhých 200 metrů od hotelu, a svažuje se zde pozvolna do moře.

Hotel Flamingo Grand

Přímo u moře v blízkosti pláže v bulharské Albeně najdete nově otevřený nádherný hotel Flamingo Grand. Hotel má recepci, lobby bar, internetový koutek, vlastní restauraci, krytý bazén, venkovní bazény i s dětskou částí a u bazénu je také další bar. Pokoje jsou vybaveny klimatizací, plazmovou televizí, minibarem, lednicí, koupelnou s vanou i sprchou, trezorem a další výbavou. Stravování je v tomto hotelu formou bufetu. Příjemná písečná pláž je vám k dispozici pouhých 200 metrů od hotelu Flamingo Grand.

Park hotel Golden Beach - Zlaté písky

Tento hotel byl nově postaven až v roce 2004, je tedy relativně moderní. Byl postaven v severní části střediska Zlaté písky ve druhé linii hotelů. Je postaven ve svahu v příjemném prostředí parkové zeleně. Od hotelu vede cesta na pláž proložená schody. Hotel je vybaven recepcí, barem, vlastní restaurací s terasou, má obchod se suvenýry, saunu, posilovnu, masáže, dětský koutek i kosmetiku. Pokoje jsou zde dvoulůžkové s možností přistýlky a s vlastním příslušenstvím (sprcha, WC, vysoušeč vlasů). Dále je k dispozici satelitní televize, minibar, telefon a pokoje jsou klimatizovány. Všechny pokoje mají také balkon. K dispozici jsou také pokoje s možností dvou přistýlek, pokoje 3+1 a nebo hotelová studia. Za úhradu je možné mít na pokoji trezor pro uschování cenných předmětů. Stravování je zde možné formou polopenze v hotelové restauraci bufetovým způsobem. Ve středisku Golden Beach jsou pro vás k dispozici také tyto sportovní aktivity: minigolf, tenisové kurty, paragliding, pronájem jízdních a vodních kol, vodních lyží a windsurfing. A to nejdůležitější - pláž, se nachází pouhých 150 metrů před hotelem. Pláž se do moře svažuje příkřeji - je tedy vhodná zejména pro plavce. Za poplatek je možné si půjčit také lehátka a slunečníky.

Mapa Bulharska

Ať už do Bulharska poletíte letadlem, pojedete autobusem nebo po vlastní ose autem, tato malá orientační mapa letovisek se vám určitě bude hodit. Najdete na ní základní informace o oblastech v Bulharsku. A také si podle vzdálenosti od letiště můžete vybrat místo, kam si koupíte zájezd. Doporučujeme spíše jižnější oblasti - například Sozopol, Primorsko nebo také oblíbený, ale menší Kiten. Podrobné online mapy a další informace pak najdete na webu Google Maps.

Tím naprosto nejlepším způsobem, jak se můžete dostat do Bulharska, je letecká doprava. Je to rychlé, pohodlné a dnes už také relativně levné. Letiště jsou v bulharských městech Varna a Burgas, ze kterých už poté není problém dostat se do většiny přímořských středisek.

I přesto se stále ještě hodně turistů vydává do Bulharska vlastním automobilem. Cesta vozem ale může trvat až 24 hodin, je třeba projet několik států od Slovenska, Maďarska a Srbska a také musíte projet celým vnitrozemím Bulharska, od čehož např.Ministerstvo zahraničí ČR odrazuje. Stav silnic v Bulharsku totiž není moc dobrý a čekací doby na hranicích v době turistické sezóny jsou také většinou dost dlouhé. Nemluvě o dalších nástrahách a nebezpečích takovéto dlouhé cesty.